Performanță excepțională pentru echipa de U14 a lui U-BT Cluj-Napoca la finalul săptămânii trecute


Formația de juniori a câștigat medalia de bronz la European Youth Basketball League (Video)

Duminică, 31 martie, echipa de Under 14 a lui U-BT Cluj-Napoca a reușit să se impună cu 70-58 în fața lui College Basket, câștigând astfel finala mică a European Youth Basketball League, regiunea central-europeană.

Conform site-ului oficial, ideea organizării unei astfel de competiții a apărut în urmă cu mai bine de 20 de ani când mai multe personalități din baschet s-au întâlnit la un turneu internațional în Talinn. Aceștia au început să viseze la crearea unui sistem competițional care să permite jocuri internaționale între echipe de juniori din zona baltică. În prezent, această ligă conține nu mai puțin de 180 de echipe din peste 25 de țări.

Formația de U14 a lui U-BT Cluj-Napoca a început participarea la EYBL în toamna anului trecut în Grupa A din care mai făceau parte Oxygen Orange1, Bayern Munchen, UKS Chromik Zary, BKM SPU Nitra, BC Beko, Vardar Skopje, USK Praga și KK Flash. Echipa pregătită de Sergiu Popa și Horia Pascu a terminat pe poziția secundă, continuând competiția în faza a doua, organizată la începutul lui 2019, în Bassano, Italia. De această dată, U-BT Cluj-Napoca s-a situat pe locul al 4-lea însă s-a calificat în playoff-ul EYBL, regiunea central-europeană.

Turneul final s-a desfășurat în Cesenatico, Italia și a avut la start 8 echipe. În faza grupelor, juniorii echipei clujene le-au depășit pe London United (66-60) și pe College Basket (75-64). U-BT Cluj-Napoca a trecut în faza semifinalelor, unde a fost învinsă de London United la o diferență de 4 puncte, scor 49-53. College Basket a pierdut în fața lui Oxygen Orange1 la o diferență de 27 de puncte și astfel, echipa italiană a însoțit-o pe formația clujeană în finala mică.

Înaintea duelului pentru medalia de bronz, Sergiu Popa a avut un discurs motivator prin care a încercat să își liniștească jucătorii, spunându-le că adversara din finala mică are un stil asemănător cu al lor, prin urmare știu cum să o oprească. Elevii săi au răspuns foarte bine și au controlat întreaga partidă, câștigând în cele din urmă cu scorul de 70-58. Prin urmare, U-BT Cluj-Napoca U14 a obținut medaliile de bronz ale acestei competiții europene.

Andrei Cupșa, sportiv ce a contabilizat 9 puncte, 10 recuperări și 5 intercepții, a fost declarat MVP-ul finalei mici. Un alt jucător ce s-a remarcat în partida cu italienii de la College Basket a fost Tudor Somăcescu. Acesta a adunat 27 de puncte, 13 recuperări, 8 intercepții și 4 pase decisive având un indice al eficienței de +45. De altfel, Somăcescu a fost introdus și în Best Five-ul competiției.


Conform site-ului oficial al clubului clujean, Sergiu Popa s-a arătat mulțumit de acest rezultat, chiar dacă acesta e puțin dureros având în vedere faptul că echipa sa a fost aproape de calificarea în finala mare.

Încheiem acest parcurs european cu o victorie în Finala Mică, și implicit cu obținerea medaliei de bronz. E o victorie puțin amară, căci am fost foarte foarte aproape să ne calificăm la Super Finală, să ne putem bate pentru o medalie și mai valoroasă. Am pierdut, din păcate, ieri cu London United, echipă pe care am bătut-o în prima zi. Așa este baschetul, câteodată câștigi, alteori pierzi, important este să luăm din această experiență ce e pozitiv, iar ce e negativ să corectăm. Vreau să felicit întreaga echipă, pe fiecare jucător în parte pentru efortul depus, pentru faptul că am dat dovadă de caracter, nu am căzut după acea înfrângere, am știut să ne ridicăm și să încheiem turneul victorioși. Această campanie europeană ne va ajuta în campionat, acolo unde ne dorim să încheiem sezonul pe prima treaptă a podiumului. Mulțumesc staff-ului care a fost alături de noi și părinților care ne-au susținut! Haide U!”

*foto: u-bt.ro



David Istrate / 02 April 2019 / 12:47

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


studentU am urmarit
0 
clipul asta de pe FB-ul U-BT
pai ba baiatule ce plictisiti par unii dintre copii astia. Antrenorul incerca sa le transmita niste mesaje si unul la un moment dat chiar casca.
oare asa faci si juniorii sarbi la varsta de 14 ani?
Ah, sau poate de aia ei la 18 ani deja sunt pregatiti sa faca performanta la nivel de juniori si ai nostri inca invata procedee tehnice de baza si arata de parca zici ca nu le-a dat nimeni sa manance, in sensul ca n-au masa pe ei, n-au forta, n-au conformatie de baschetbalisti.
In fine, multa bafta tuturor care incearca: cluburi, antrenori, parinti si chiar copii - cei mai motivati dintre ei.  
02 April 2019 13:00
0 
seniori, nu juniori 
02 April 2019 13:56

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
România învinge Muntenegru la 23 de puncte și obține a doua victorie la europeanul U16, divizia B
Tricolorele au făcut diferența cu coșurile din semicerc, după ce ieri au marcat mai mult de afară 
România U16 pierde la sirenă meciul contra Bulgariei
Elevii lui Branko Cuic vor juca pentru locurile 7-8 
România, victorie cu Bosnia-Herțegovina în primul meci la europeanul U16 feminin, divizia B
Tricolorele au condus tot jocul, cu un avans maxim de 16 puncte 
România U16 a căzut în sfertul patru cu Danermarca și ratează calificarea în semifinale
Elevii lui Branko Cuic au făcut o primă repriză bună, dar ultimele zece minute au aparținut clar nordicilor 
INTERVIU. Alexandru Pașca: „Dacă noi dictăm ritmul de joc, nu știu câte echipe se pot ține după noi”
Componentul naționalei U16 a vorbit despre așteptările sale legate de Campionatul European, despre atuurile echipei și despre modelul său 
România începe joi seară cu Bosnia-Herțegovina europeanul U16 feminin, divizia B
Două jucătoare din lotul lui Mădălin Piperea au participat și la ediția de anul trecut 
Ștefan Grasu, nominalizat pentru trofeul de MVP la EuroBasket U16 – divizia B
Tânărul baschetbalist a pus umărul serios la calificarea României în sferturi  
România se califică în sferturile europeanului U16 după ce a învins Marea Britanie
Tricolorii au revenit de la -17 după un început slab și s-au impus la 17 puncte 
România U16 a făcut instrucție cu Finlanda la EuroBasket – divizia B
Tinerii tricolori au ajuns la trei victorii din patru meciuri 
România U16 a reușit o nouă victorie, de această dată contra Slovaciei
Tricolorii mici ajung la două meciuri câștigate și unul pierdut 
potyike De ce neaparat 4 sau 5?
0 
Aici e problema noastra, ca neaparat vrem sa facem dintr-un jucator de 2 metrii un pivot sau o extrema de forta! De ce sa nu joace pozitia 3?!  
click pt. Articol 17 August 2019 12:38
ydesh_apu Da, incaltat
0 
Asa era masurata inaltimea jucatorilor juniori la FRB in 2010 si nu cred sa se fi schimbat ceva. 
click pt. Articol 15 August 2019 11:51
gyke @trancer
0 
pe site-ul fiba e dat la 2.00 - probabil incaltat...:). eu zic ca mai are potential de vreo 2 cm, asa ca ar putea fi un PF decent, ca skilluri are; poate chiar si un 5 undersized. Oricum, un jucator foarte interesant, care trebuie ajutat cat se poate de mult sa creasca. 
click pt. Articol 14 August 2019 17:23
0 
De acord cu totul, doar ca treaba cu poziția optima va fi mai greu de rezolvat. Pt pivot pare cam scund, pt extrema de forță n-are fizicul necesar deocamdată, dar categoric merita încercat la cu cata ardoare joaca băiatul. 
click pt. Articol 14 August 2019 16:38
Buzestii Stefan
0 
Puternic precum o stanca,cu o cultura sportiva extrem de solida din familie,ii mai trebuie doar sansa unui antrenor care sa-i gaseasca pozitia optima si sa-l slefuiasca pentru ea.Mult succes,Fane! 
click pt. Articol 14 August 2019 15:40
0 
Anul trecut, U16 o terminat pe 6, iesind din sferturi. Nini si Cenean parca au fost antrenori. 
click pt. Articol 14 August 2019 08:49
corleone Asa da!
0 
Deci este posibil sa nu te lupti in permanenta pentru locurile 21-24 in div. B. Sper ca, intr-un final, se prind si cei de la federatie care-i "smecheria". Oricum, felicitari baieti, felicitari Cuic! 
click pt. Articol 13 August 2019 21:01
un moldovean Bravo, baieti !
0 
Am fost foarte sceptic mai ales cand am vazut cum a decurs primul sfert. Nu stiu ce le-a spus Cuic intre sferturi, nu stiu ce au inteles jucatorii intrati de pe banca, cert este ca jocul echipei s-a schimbat mult in bine si a rezultat o victorie foarte frumoasa.  
click pt. Articol 13 August 2019 17:20
gyke E ok
0 
A făcut și azi un meci foarte bun. El și Sucala au fost cei mai constanți. Dacă prindea și Grasu o zi puțin mai bună, am fi câștigat.  
click pt. Articol 09 August 2019 22:09
un moldovean Am gresit !
0 
Am scris un comment la articolul despre meciul cu Austria. Pustiul pare foarte puternic si bataios pt varsata lui. Sa dea Dumnezeu sa fie sanatos ca ceva stofa este.
Mea culpa !!!  
click pt. Articol 09 August 2019 20:58