Playoff LNBM. Analiza seriei CSM CSU Oradea vs BCM U Pitești


Bihorenii sunt neînfrânți în fața argeșenilor în acest sezon

oradea pitesti

CSM CSU Oradea a terminat pe ultima treaptă a podiumului sezonul regulat, după o victorie foarte importantă pe terenul celor de la CSM Steaua Eximbank. Bihorenii vor juca în primul tur de playoff în compania echipei care a terminat pe ultimul loc din Top 6, BCM U Pitești.

Oradea se află la a opta prezență consecutivă în playoff. De altfel, potrivit 24secunde.ro, bihorenii nu au ratat niciodată playoff-ul în mandatul de antrenor al lui Cristian Achim. De partea cealaltă BCM U Pitești s-a calificat pentru a doua oară consecutiv în playoff, după ce și sezonul trecut piteștenii au terminat pe ultimul loc din Top 6.

Cele două echipe s-au întâlnit de patru ori în acest sezon. Oradea a învins de fiecare dată: prima dată în deplasare, 73-65, apoi acasă 85-81 și 77-66. Ultima victorie a venit în deplasare la Pitești, după prelungiri, scor 98-93. Atunci trupa Cristian Achim a fost condusă la 20 de puncte în sfertul 4, dar antrenorul orădenilor a mutat apărarea în zonă, fapt care a făcut ca bihorenii să revină în meci și să câștige în overtime. La sfârșitul acestei partide, conducerea piteștenilor a decis ca Hristu Șapera să fie demis de pe banca tehnică a piteștenilor.

Trei întrebări, înainte de CSM CSU Oradea vs BCM U Pitești

1. Poate Martin Zeno să joace din 2 în 2 zile? În absența lui Muhamed Pasalic, care va rata tot restul sezonului, importanța americanului Martin Zeno crește și mai mult pentru jocul Oradiei. Zeno (12,4 puncte pe meci în 23 de minute pe meci) a jucat numai în 8 partide în actuala stagiune, din cauza mai multor accidentări. Mai mult, el a fost și menajat de Achim în Top 6, motiv pentru care nu a jucat la Sibiu, la doar 3 zile după meciul thriller-ul cu BCM U Pitești, în care a reușit 28 de puncte, 8 recuperări și 6 pase decisive. Rămâne de văzut în ce formă e Zeno din punct de vedere fizic. De asemenea, nici Goran Gajovic nu a jucat în ultima partidă pentru Oradea.

2. Care e adevărata față a Piteștiului? Fostul antrenor Hristu Șapera s-a plâns pe tot parcursul stagiunii, și pe bună dreptate, de accidentări și de subțirimea lotului. Când în sfârșit au venit Person și Santa, primul, alături de Titus Nicoară, au căzut pradă accidentărilor. Ghinioanele, dar și lipsa de inspirație au făcut ca „Șapi” să fie demis de conducerea Piteștiului. Noul tehnician al lui BCM U Pitești, Barni Szaszgaspar, are însă un lot complet de jucători și urmează să vedem care este potențialul acestei echipe în seria de playoff cu Oradea.

3. Care echipă are în componență baschetbaliști români mai buni? Andrei Mandache, Bobe Nicolescu și Bogdan Țibîrnă vs Titus Nicoară, Marius Ciotlăuș și Szabolcs Santa. Ambele echipe au un om de națională, un jucător U23 care pune umărul la zestrea echipei și un pivot veteran care poate oferi minute bune și contribuții foarte importante pe linia statistică. Rămâne de văzut care echipă va avea românii mai inspirați în acest duel. Cu siguranță, însă, aceștia vor avea o contribuție foarte importantă în succesul echipei lor.

Pronostic. Duelul dintre Oradea și Pitești va oferi fanilor baschetului românesc un match up între unii dintre cei mai valoroși baschetbaliști străini din LNBM. Zeno, Kris Richard, Sean Denison sau Goran Gajovic pe de o parte, Porter Troupe, Nick Russell, Aco Kostoski și Andriy Agafonov de cealaltă parte, vor oferi un duel extram de interesant și spectaculos. Avantajul terenului propriu și un plus de team chemistry, plus ascendentul moral după 4 victorii în sezonul regulat oferă Oradiei prima șansă. Cu toate acestea vor fi meciuri strâse, extrem de dificile pentru trupa lui Achim, care ca câștiga după un al patrulea meci extrem de strâns la Trivale. CSM CSU Oradea – BCM U Pitești 3-1.

Partida dintre CSM CSU Oradea și BCM U Pitești se joacă astăzi, de la ora 18:00 și va fi transmisă în direct pe Digi Sport 4. Al doilea meci se va juca sâmbătă, tot la Arena Antonio Alexe. În mod ciudat, acea partidă nu va fi transmisă. 

*foto: Roby Boros



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM CSU Oradea vs BCM U FC Argeș Pitești
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești

Eduard Popa / 03 May 2018 / 9:00


Galerie foto


studentU in mod ciudat, pentru ca...
0 
se transmit toate celelalte partide?
rdsul e in oradea?
 
03 May 2018 09:06
soso69 televizare
1 
Nu o transmite nici FrbTv?
Degeaba e rds-ul in Oradea ca decizile se iau tot la Bucuresti. Asa cum am scris si la un alt articol, sambata sunt multe evenimente sportive care iau fata baschetului : cupe europene cu echipe romanesti la handbal si volei, turneul de tenis de la Madrid cu romance pe tablou, derby-ul CFR-Craiova la fotbal, SerieA si LaLiga.
 
03 May 2018 09:51
andrac Articol
-2 
Un articol cat se poate de subiectiv, dar as mai adauga ceva. In lotul de romani al Pitestiului e si Vlad Corpodean. As mai adauga ca Faur si Podar sunt fluierasii casei de la Oradea, iar meciul 2 nu se televizeaza. De ce? Bafta baieti! 
03 May 2018 09:27
soso69 @andrac
0 
La meciul dintre noi cu probleme de arbitraj cel scos vinovat a fost Ciprian Stoica. Si el e tot de-al casei?
 
03 May 2018 09:44
-1 
Nu cred ca acum conteaza ca imi dai dislike la comentariu. Prea multe meciuri ale voastre arbitrate de acesti baieti. Da, si Stoica. M-as mira sa nu ne arbitreze sambata. Fii realist. Oradea are prima sansa, teren propriu, dar a pregatit si terenul. 
03 May 2018 11:04
studentU sunteti plini de scenarii bah baieti
1 
terenul stramb, arbitrii, soarele, toate sunt de vina numa propria echipa nu.
Si Clujul si Oradea au arbitrii..si mai cine? Poate SB si Steaua cand joaca acasa? Deci toate echipele care au sansa sa castige titlul sunt avantajate de arbitrii. Ma lasi?  
03 May 2018 12:30
Oldtimer Tulai Doamne....
2 
si uite asa intra dl. Sere in lungul sir...Soros, Binomu', Trinomu', BNR, Flacara violet s.a.m.d....
Ah, si ca sa pun punctul pe i-ul din "scenarita", poate nu stiati, dar la Oradea se doreste a se deschide "Muzeul masoneriei"....azi-maine om fi si " Capitala complotului "...
Haideti domnilor sa nu ne ducem pasiunea in ridicol...
Iubim baschetul, ne dorim meciuri spectaculoase...sa fie BASCHET ! 
03 May 2018 17:19
0 
No tulai doamne da fain ai scris mai "oldtimer", m-am logat numa sa iti dau un plus ! :P 
03 May 2018 19:13
Renan As fi vrut
0 
Sa vad si partida 2. Pot intelege ca digi nu pune mare preț pe baschet, a arătat asta pana acum, dar frb.tv puteau transmite partida de la Oradea. Cat despre meci, Oradea pleaca favorita clara, doar printr un joc de echipa bun si o zi bună a lui Troupe, Agafonov, Aco, putem spera la un rezultat pozitiv. Totuși cred ca e o mare pierdere absenta lui Pasalic. Sa vedem daca Zeno va putea juca 2 meciuri în 3 zile la un nivel ridicat. 
03 May 2018 12:34
DonDiablo DonDiablo
0 
Sincer sa fiu mi-aș dori să bată Csm la diferența de 15,20 puncte să nu mai aud că am fost avantajați de fluierași.....și ca pro Csm si că pile la federatie si ajutor si prostii de genu.Acum câteva etape fault clar la ultime fază la Runkauskas în U Bt vs Steaua și nu s-a făcut atata scandal si pro ăia sau ăia și prostii de genu.Asta e nivelu campionatului,se greșeste în Euroligă se greșesc în alta sporturi la nivel mult mai ridicat și nu tot atâta scandal și asocieri si pro aia si tot felu de chestii tipice pe la noi. 
03 May 2018 15:07

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Maksym Korniyenko: „Va trebui să dăm totul pentru a învinge”
BCM U Pitești debutează în Top 6 cu un duel împotriva lui BCM U Pitești 
Goran Martinic, cel mai bun marcator pentru CSM Târgu Mureș în victoria cu Miercurea Ciuc
CSM Târgu Mureș este prima în Grupa Albastră, având 18 victorii și 1 singură înfrângere 
Jahii Carson: “Toți jucătorii încep să își înțeleagă rolurile și să le accepte”
BCM U Pitești urmează să debuteze în “Top 6”, în compania celor de la U-BT Cluj Napoca 
Mikey Hope, cel mai bun om al Rapidului în victoria cu CSM Sighetu Marmației
Avramescu si Arion au impresionat la rândul lor 
Stanimir Marinov: „La Pitești tribunele sunt mereu pline”
Internaționalul bulgar a fost impresionat de atmosfera de la „derby-ul Ardealului” 
CSA Steaua a învins fără probleme pe terenul lui Phoenix Galați
Andrei Mandache a fost cel mai bun marcator la debutul Stelei în Grupa Galbenă 
Florin Nini: ”Cred că echipa noastră poate învinge pe oricine”
Tehnicianul argeșenilor a prefațat partida contra U-BT Cluj Napoca 
Dinamo Știința reușește prima victorie din actualul sezon, pe terenul lui Athletic Constanța
Justin Baker a fost cel mai bun om al trupei din Capitală 
Mihai Silvășan laudă echipa Piteștiului: „Accidentările nu i-au lăsat să își arate adevărata valoare” (Video)
Antrenorului Clujului se așteaptă la un meci dificil în Trivale 
Interviu Dani Popescu: ”Nu ne așteptam la o replică așa puternică”
Veteranul ilfovenilor a fost cel mai bun jucător român al partidei dintre CSO Voluntari și CSM Mediaș 
0 
Ce spui tu aici este perfect adevarat, si este o problema ce trebuie rezolvata, luminile rosii nu par sa fi functionat la panoul unde Watson a marcat cosul decisiv dar in acest ca nu erau neaparat necesare, mingea pleaca din mana lui Watson cand mai era o secunda din atac si atinge panoul cand cele 24 de secunde au expirat, cos perfect valabil, ce s-a intamplat inainte de cos este discutabil.
Daca mingea era in mana lui Watson cand timerul era la 0, luminile rosii nu se aprindeau iar cosul era declarat valabil atunci chair era o problema serioasa. 
click pt. Articol 20 January 2019 15:25
76ers hehe
0 
Eh, nu stiu vreo "crescatorie" dar ma gandesc ca lucrurile de baza le stiu si ei, pana si eu le stiu si nu sunt arbitru, problema este ca noul val e mai usor de influentat si nu rezista asa bine la presiune.
Culmea este ca intamplator am urmarit multe meciuri internationale si printre arbitrii era Ciulin sau Stoica si am fost surpins ca au avut prestatii bune spre foarte bune ceea ce ma duce la concluzia ca SE POATE daca se vrea sau daca nu exista influente dintr-o parte sau alta...Probabil in bridaga de la acest meci trebuia sa fie Stoica dar fiind suspendat ma gandesc ca se putea face un efort ca brigada de astazi,de la Pitesti, sa fie si la Craiova, vedem cum decurg lucrurile si acolo ca poate iese mai rau ... 
click pt. Articol 20 January 2019 15:17
ydesh_apu Multumesc
0 
Nu e picior. Daca si-ar fi potrivit intentionat si discret mingea cu piciorul ar fi fost abatere. Dar nu am fost sigur, la cat de neautoritar, incoerent si prost a fost arbitrajul. 
click pt. Articol 20 January 2019 14:41
0 
Ca sa ma lamuresc pe deplin asupra justetii deciziei de a nu de acorda vreo abatere la cosul marcat de Watson, la penultima actiune a jocului, am cautat sa inteleg ce prevad regulilie in acest sens ... si am descoperit cu motorul de cautare Google urmatorul articol regulamentar (vezi Documente pe site-ul FR Baschet) ... "Art.13 : Un jucător nu trebuie să alerge cu mingea în mână (mâini), să şuteze sau să blocheze mingea deliberat cu orice parte a piciorului sau s-o lovească cu pumnul. Totuşi, contactul întâmplător sau atingerea accidentală a mingii cu orice parte a piciorului nu este o abatere". Prin urmare, este greu de inchipuit ca Watson care dribla mingea ar fi dorit sa joace deliberat mingea cu piciorul ... Dar in fapt (din ce se vede pe clipul postat pe Youtube) aparatorul lui (Mijajlovic) este cel care a atins primul mingea cu piciorul (si este foarte greu de apreciat daca acesta a incercat sa blocheze deliberat mingea, conform regulii mai sus mentionate) astfel incat daca ulterior Watson a atins mingea cu piciorul este dintr-un motiv mai degraba accidental si nici decum deliberat ! Dupa parerea mea in aceasta situatie arbitrii au luat o decizie corecta ... Cred ca la fel de corecta era sanctionarea aparatotului pentru abatere de picior ... sigur acest lucru putea schimba datele "problemei" ... Interesant !  
click pt. Articol 20 January 2019 14:01
lauri csu sibiu
0 
Aici e clar problema antrenorului. Trebuie sa si asume lipsa atitudinii jucatorilor. Ca, antrenor daca nu sti sa reactionezi cand trebuie si cum trebuie atunci e problema ta. Nu e prima data cand se intampla. Si acasa, daca jucam intr o sala in care se aude scartatitul baschetilot nu cred ca am castiga asa usor. 
click pt. Articol 20 January 2019 13:05
0 
Iti apreciez opiniile,nici eu n-as baga mana in foc ca ar fi fost ceva premeditat,dar ce au facut a fost revoltator si a inclinat decisiv balanta.In privinta piciorului la Watson,chiar nu e cazul sa o dam pe fineturi,viteza jocului,cadre optime de reluare,bla bla,infractiunea a fost evidenta si trebuia sanctionata,dand sansa meciului sa se rezolve poate intr-un mod onest in overtime! 
click pt. Articol 20 January 2019 11:41
Buzestii Corect!
0 
Ce mai apostrofari mi-am primit si eu ori de cate ori am afirmat ca pe langa astia,d-alde Grigoras si Ciulin sunt docenti... 
click pt. Articol 20 January 2019 11:31
Buzestii Amice,
0 
Esti de doua ori pe langa subiect!Intai,sa faci apel la moralitatea individului e ca si cand ai spune ca lupii se cresc cu Chapi si legume fierte;in al doilea rand,aici nu e deloc vorba despre cat de imoral e Toma,ci de faptul ca are de data asta dreptate absoluta,maniera de arbitraj a fost indiscutabil revoltatoare si,mai grav,a decis invingatoarea!
Desigur,cat priveste cei 2000 de spectatori care au fost cel mult 1200(asa a invatat sa invarta cifrele de la stapanii lui) sau organizatia cea mica(ramasa tooot mica in cei 10 ani de la promovare,ca sa vezi,singurul "fir rosu" al acestei perioade fiind taman vesnicul si evident dezinteresatul lui management),aici e un alt subiect unde nu te-as putea contrazice! 
click pt. Articol 20 January 2019 11:26
TitiAcs Păi de unde ?
0 
Ști tu vreo " crescătorie" de arbitrii ? De ani de zile semnalez faptul că suntem la cea mai slabă generație de arbitri. Dacă Faur , celebru ca fiind metrul etalon al prostiei în arbitraj a ajuns cică internațional. Tare cred că alde Grigoraș și Ciulin o să fie regretați cînd se vor retrage. 
click pt. Articol 20 January 2019 09:14
dane alo frb
0 
cum se poate ca instalatia de 24 secunde( prin luminile rosii) s-a nu functioneze