Playoff LNBM. Analiza seriei CSM CSU Oradea vs BCM U Pitești


Bihorenii sunt neînfrânți în fața argeșenilor în acest sezon

oradea pitesti

CSM CSU Oradea a terminat pe ultima treaptă a podiumului sezonul regulat, după o victorie foarte importantă pe terenul celor de la CSM Steaua Eximbank. Bihorenii vor juca în primul tur de playoff în compania echipei care a terminat pe ultimul loc din Top 6, BCM U Pitești.

Oradea se află la a opta prezență consecutivă în playoff. De altfel, potrivit 24secunde.ro, bihorenii nu au ratat niciodată playoff-ul în mandatul de antrenor al lui Cristian Achim. De partea cealaltă BCM U Pitești s-a calificat pentru a doua oară consecutiv în playoff, după ce și sezonul trecut piteștenii au terminat pe ultimul loc din Top 6.

Cele două echipe s-au întâlnit de patru ori în acest sezon. Oradea a învins de fiecare dată: prima dată în deplasare, 73-65, apoi acasă 85-81 și 77-66. Ultima victorie a venit în deplasare la Pitești, după prelungiri, scor 98-93. Atunci trupa Cristian Achim a fost condusă la 20 de puncte în sfertul 4, dar antrenorul orădenilor a mutat apărarea în zonă, fapt care a făcut ca bihorenii să revină în meci și să câștige în overtime. La sfârșitul acestei partide, conducerea piteștenilor a decis ca Hristu Șapera să fie demis de pe banca tehnică a piteștenilor.

Trei întrebări, înainte de CSM CSU Oradea vs BCM U Pitești

1. Poate Martin Zeno să joace din 2 în 2 zile? În absența lui Muhamed Pasalic, care va rata tot restul sezonului, importanța americanului Martin Zeno crește și mai mult pentru jocul Oradiei. Zeno (12,4 puncte pe meci în 23 de minute pe meci) a jucat numai în 8 partide în actuala stagiune, din cauza mai multor accidentări. Mai mult, el a fost și menajat de Achim în Top 6, motiv pentru care nu a jucat la Sibiu, la doar 3 zile după meciul thriller-ul cu BCM U Pitești, în care a reușit 28 de puncte, 8 recuperări și 6 pase decisive. Rămâne de văzut în ce formă e Zeno din punct de vedere fizic. De asemenea, nici Goran Gajovic nu a jucat în ultima partidă pentru Oradea.

2. Care e adevărata față a Piteștiului? Fostul antrenor Hristu Șapera s-a plâns pe tot parcursul stagiunii, și pe bună dreptate, de accidentări și de subțirimea lotului. Când în sfârșit au venit Person și Santa, primul, alături de Titus Nicoară, au căzut pradă accidentărilor. Ghinioanele, dar și lipsa de inspirație au făcut ca „Șapi” să fie demis de conducerea Piteștiului. Noul tehnician al lui BCM U Pitești, Barni Szaszgaspar, are însă un lot complet de jucători și urmează să vedem care este potențialul acestei echipe în seria de playoff cu Oradea.

3. Care echipă are în componență baschetbaliști români mai buni? Andrei Mandache, Bobe Nicolescu și Bogdan Țibîrnă vs Titus Nicoară, Marius Ciotlăuș și Szabolcs Santa. Ambele echipe au un om de națională, un jucător U23 care pune umărul la zestrea echipei și un pivot veteran care poate oferi minute bune și contribuții foarte importante pe linia statistică. Rămâne de văzut care echipă va avea românii mai inspirați în acest duel. Cu siguranță, însă, aceștia vor avea o contribuție foarte importantă în succesul echipei lor.

Pronostic. Duelul dintre Oradea și Pitești va oferi fanilor baschetului românesc un match up între unii dintre cei mai valoroși baschetbaliști străini din LNBM. Zeno, Kris Richard, Sean Denison sau Goran Gajovic pe de o parte, Porter Troupe, Nick Russell, Aco Kostoski și Andriy Agafonov de cealaltă parte, vor oferi un duel extram de interesant și spectaculos. Avantajul terenului propriu și un plus de team chemistry, plus ascendentul moral după 4 victorii în sezonul regulat oferă Oradiei prima șansă. Cu toate acestea vor fi meciuri strâse, extrem de dificile pentru trupa lui Achim, care ca câștiga după un al patrulea meci extrem de strâns la Trivale. CSM CSU Oradea – BCM U Pitești 3-1.

Partida dintre CSM CSU Oradea și BCM U Pitești se joacă astăzi, de la ora 18:00 și va fi transmisă în direct pe Digi Sport 4. Al doilea meci se va juca sâmbătă, tot la Arena Antonio Alexe. În mod ciudat, acea partidă nu va fi transmisă. 

*foto: Roby Boros



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CSM CSU Oradea vs BCM U FC Argeș Pitești
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești

Eduard Popa / 03 May 2018 / 9:00


Galerie foto


studentU in mod ciudat, pentru ca...
0 
se transmit toate celelalte partide?
rdsul e in oradea?
 
03 May 2018 09:06
soso69 televizare
1 
Nu o transmite nici FrbTv?
Degeaba e rds-ul in Oradea ca decizile se iau tot la Bucuresti. Asa cum am scris si la un alt articol, sambata sunt multe evenimente sportive care iau fata baschetului : cupe europene cu echipe romanesti la handbal si volei, turneul de tenis de la Madrid cu romance pe tablou, derby-ul CFR-Craiova la fotbal, SerieA si LaLiga.
 
03 May 2018 09:51
andrac Articol
-2 
Un articol cat se poate de subiectiv, dar as mai adauga ceva. In lotul de romani al Pitestiului e si Vlad Corpodean. As mai adauga ca Faur si Podar sunt fluierasii casei de la Oradea, iar meciul 2 nu se televizeaza. De ce? Bafta baieti! 
03 May 2018 09:27
soso69 @andrac
0 
La meciul dintre noi cu probleme de arbitraj cel scos vinovat a fost Ciprian Stoica. Si el e tot de-al casei?
 
03 May 2018 09:44
-1 
Nu cred ca acum conteaza ca imi dai dislike la comentariu. Prea multe meciuri ale voastre arbitrate de acesti baieti. Da, si Stoica. M-as mira sa nu ne arbitreze sambata. Fii realist. Oradea are prima sansa, teren propriu, dar a pregatit si terenul. 
03 May 2018 11:04
studentU sunteti plini de scenarii bah baieti
1 
terenul stramb, arbitrii, soarele, toate sunt de vina numa propria echipa nu.
Si Clujul si Oradea au arbitrii..si mai cine? Poate SB si Steaua cand joaca acasa? Deci toate echipele care au sansa sa castige titlul sunt avantajate de arbitrii. Ma lasi?  
03 May 2018 12:30
Oldtimer Tulai Doamne....
2 
si uite asa intra dl. Sere in lungul sir...Soros, Binomu', Trinomu', BNR, Flacara violet s.a.m.d....
Ah, si ca sa pun punctul pe i-ul din "scenarita", poate nu stiati, dar la Oradea se doreste a se deschide "Muzeul masoneriei"....azi-maine om fi si " Capitala complotului "...
Haideti domnilor sa nu ne ducem pasiunea in ridicol...
Iubim baschetul, ne dorim meciuri spectaculoase...sa fie BASCHET ! 
03 May 2018 17:19
0 
No tulai doamne da fain ai scris mai "oldtimer", m-am logat numa sa iti dau un plus ! :P 
03 May 2018 19:13
Renan As fi vrut
0 
Sa vad si partida 2. Pot intelege ca digi nu pune mare preț pe baschet, a arătat asta pana acum, dar frb.tv puteau transmite partida de la Oradea. Cat despre meci, Oradea pleaca favorita clara, doar printr un joc de echipa bun si o zi bună a lui Troupe, Agafonov, Aco, putem spera la un rezultat pozitiv. Totuși cred ca e o mare pierdere absenta lui Pasalic. Sa vedem daca Zeno va putea juca 2 meciuri în 3 zile la un nivel ridicat. 
03 May 2018 12:34
DonDiablo DonDiablo
0 
Sincer sa fiu mi-aș dori să bată Csm la diferența de 15,20 puncte să nu mai aud că am fost avantajați de fluierași.....și ca pro Csm si că pile la federatie si ajutor si prostii de genu.Acum câteva etape fault clar la ultime fază la Runkauskas în U Bt vs Steaua și nu s-a făcut atata scandal si pro ăia sau ăia și prostii de genu.Asta e nivelu campionatului,se greșeste în Euroligă se greșesc în alta sporturi la nivel mult mai ridicat și nu tot atâta scandal și asocieri si pro aia si tot felu de chestii tipice pe la noi. 
03 May 2018 15:07

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Justas Tamulis, ultimul stranier înregimentat de BC CSU Sibiu în această vară (VIDEO)
Dragoș Gheorghe și Aurelian Gavriloaia completează lotul „vulturilor” 
Vlad Moldoveanu: „Silva trebuie să-i mulțumească soției că am venit la Cluj”
Ce oferte a mai avut în această vară internaționalul român 
Sean Barnette: „Ne așteptăm la un campionat dificil”
Americanul s-a întors în acest sezon la CSM CSU Oradea 
Zona Transferurilor 2018 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Cătălin Petrișor, Sergiu Pop și doi jucători americani vor evolua la CSM Focșani
Echipa din Vrancea va juca în Grupa C a Ligii Naționale de Baschet Masculin ediția 2018/2019 
CSM CSU Oradea, prima echipă din LNBM care a început cantonamentul în această vară
Lotul complet al bihorenilor pentru sezonul următor, plus programul de pregătire al trupei lui Achim 
Enes Latifagic, primul jucător străin transferat de Dinamo Știința
Echipa va juca în Grupa valorică A în sezonul 2018/2019  
Tony Easley este noul pivot al lui U-BT Cluj-Napoca
Americanul îl va înlocui la echipa clujeană pe Ousmane Barro, jucător ce a semnat în Bulgaria 
Jonathan Person, un nou sezon alături de BCM U Pitești
Suedezul este singurul străin din lotul 2017-2018 care continuă la echipa alb-violeților 
Programul sezonului regulat al Ligii Naționale de Baschet Masculin, ediția 2018/2019
Prima fază din noul sezon se termină în ianuarie. Cine se va înfrunta în prima etapă 
gyke Acum și oficial
0 
Tamulis, Gavriloaia și Gheorghe, lotul e gata.  
click pt. Articol 16 August 2018 12:14
gyke @trancer
0 
În mod normal nu mai aducem acum alt jucător, decât dacă se întâmplă ceva dramatic. Aparent, nu prea mai sunt români liberi valoroși. Problema regulii U23 este că îți face imposibilă utilizarea altui jucător român în prima repriză, bineînțeles dacă nu îi ai pe Watson sau Moldoveanu... De asta l-a lăsat Achim să plece pe Mandache. O să vezi ce greu va fi pentru "veterani" să stea o repriză și după pauză să intre ;randamentul lor va fi foarte modest. Și noi ne vom asuma riscul ăsta de a forța cu jucătorii tineri... tu zici că e imposibil, eu zic că e un pariu riscant... Vedem, povestim...  
click pt. Articol 16 August 2018 08:25
trancer @gyke
0 
Asta o știi sau o bănuiești? Vrei sa zici ca nu mai vine nici un roman care sa intre în rotație? Dacă Sibiul vrea ceva îndrăzneț de la sezonul asta nu-mi dau seama cum ar putea obține cu Dragoste și Tohatan. Practic ați pierde un om dintr-o rotație si-așa scurta. 
click pt. Articol 16 August 2018 07:17
gyke CSU
0 
Noi am cam terminat transferurile, al 6 lea străin și încă un U23, să vedem când va fi anunțul oficial; ținând cont ca jucătorii încep să apară pentru pregătiri, probabil destul de repede.  
click pt. Articol 15 August 2018 23:02
0 
Nu stiu daca este peste Easley si daca se va adapta nevoilor echipei dar cu siguranta va fi un jucator valoros. 
click pt. Articol 15 August 2018 15:23
sergiu_CMOS Al doilea pivot
0 
Sa inteleg ca pivotul care vine azi e clar peste Easley? 
click pt. Articol 15 August 2018 14:10
0 
Titularul postului de 5 vine astazi, il prezinta intr-o ora sau doua.... Pg dupa partidele de pregatire din Serbia daca nu functioneaza echipa! 
click pt. Articol 15 August 2018 13:57
Beniamin @Fortza Steaua
0 
Cred ca nu o sa mai vina un PG. Din declaratia lui Silva reiese ca mai vine numai un pivot.

Poate la iarna un extra transfer. 
click pt. Articol 15 August 2018 13:21
Beniamin @Fortza Steaua
0 
Exact aceeasi intrebare o am si eu cu privire la Marinov. In momentul de fata nu mi se pare un PG de execeptie ci mai degraba un SG foarte bun, dar sa speram ca le poate face pe amebele la un nivel inalt. Sper sa nu ne bazam pe ideea ca o sa il reprofilam pe Kuti si il facem peste noapte un PG.
Asa cum am spus mai sus, eu vad acest PG super productiv intr-o strategie foarte buna de contratac, dar oare cat poti sa o duci cu contratacul (la un nivel inalt) avand in vedere ca banca e mai scurta ca anul trecut?
 
click pt. Articol 15 August 2018 12:36
pipzn @Beniamin
0 
As vrea (si chiar sper) sa vad un joc ca cel descris de dvs. Pentru mine ar fi o surpriza totala, avand in vedere antrenorul. Pana atunci eu nu pot decat sa va reamintesc ca
-in ultimele doua sezoane "U" a avut cel mai static joc din primele 8, chiar daca a avut in componenta jucatori rapizi pe care ii vom vedea si in acest sezon. Si printre cele mai "subtiri" jocuri de echipa.
-pana sa vedem jucatorii aceia rapizi si cu joc de contraatac bun, ramane doar amintirea contraatacurilor in superioritate numerica ratate. Si asta dupa un sezon intreg + meciuri din cupele europene.
-Data trecuta Moldoveanu a inceput foarte bine si eficient, dupa accidentare si revenire a ratat mult si a fortat multe aruncari. Doar la libere a ramas la nivel sus si constant bun. Si plasamentul foarte bun care a compensat mult fizicul nu prea impresionant.
-Se pare ca Dykes a dat jocul pe patrundere pe procentaje mai bune la aruncari de 3 si la libere. Foarte bine (a adus mai multe puncte asa, a evitat niste accidentari) insa cred ca e nevoie si de un jucator de patrundere (cam ca Richards).
-Stiu ca in baschetul actual ideea de "pivot clasic" incepe sa fie cam desueta dar inca mai tin minte pick and roll-urile lui Barro (foarte eficiente indiferent ca a jucat la U sau la Mures) si, in final, un astfel de profil de jucator nu face decat sa mareasca si sa diversifice paleta de solutii ofensive solutii de care (daca va aduceti aminte de ultimul sezon) chiar avem mare nevoie.

In fine, vom vedea. Haide "U"! 
click pt. Articol 15 August 2018 12:18