Playoff LNBM. Analiza seriei CSU Sibiu – SCM U Craiova


Cele două formații s-au întâlnit de șase ori în acest sezon

sibiu craiova playoff baschet

CSU Sibiu – SCM U Craiova este prima serie din semifinalele Ligii Naționale de Baschet Masculin. Cele două formații și-au respectat statutul de capi de serie, dar au avut de muncit pentru calificare. Sibienii au trecut în 4 meciuri de Dinamo Știința, după o înfrângere neașteptată la prima partidă din Capitală, iar SCM U Craiova a câștigat în 5 meciuri seria cu SCM Timișoara.

Probabil că nu sunt prea multe secrete între cele două echipe. Sibiu și Craiova s-au întâlnit de șase ori în acest sezon, de două ori în Grupa Valorică A, de două ori în Top 6 și de două ori în sferturile Cupei României. Sibienii au câștigat toate meciurile de acasă, dar și ultima întâlnire disputată în Bănie, pe 1 aprilie 2019, câștigată de ardeleni cu 75-59. Oltenii au obținut o victorie în prima întâlnire a sezonului, scor 74-71 și în manșa retur a Cupei României, când Sibiu a scăpat ca prin urechile acului de o eliminare. Atunci, elevii lui Aco Todorov s-au impus cu 79-66, după ce au fost înfrânți în meciul tur, în Sala Transilvania, scor 89-74.

Trei întrebări înainte de CSU Sibiu – SCM U Craiova

Cât de mult o să îl vedem pe Daniel Ewing în această serie? Daniel Ewing a debutat în culorile Sibiului chiar în duelul cu SCM U Craiova, din returul Cupei României. A fost un debut nefast pentru jucătorul cu meciuri în NBA și Euroligă. De altfel, CSU Sibiu a arătat destul de vulnerabil fără unul dintre cei șase străini aduși la începutul sezonului. Cu toate acestea, Ewing este acum pregătit 100% din punct de vedere fizic, din ce ne-a spus Dan Fleșeriu la sfârșitul seriei cu Dinamo. Rămâne de văzut cum va aborda antrenorul Sibiului rotația în duelul cu Craiova.

Ce formație are avantajul terenului propriu? CSU Sibiu și SCM U Craiova sunt două dintre echipele cu cel mai important avantaj pe teren propriu în LNBM. În Grupa Valorică A, ambele formații au terminat fără înfrângere pe teren propriu. În Top 6 lucrurile s-au schimbat un pic și ambele formații au pierdut meciuri în propria arenă. Cu toate acestea, la finalul sezonului regulat, CSU Sibiu a terminat pe primul loc în clasamentul meciurilor de acasă, cu 10-2, în timp ce SCM U Craiova a adunat 9-3. Rămâne de văzut care formație va avea suficient „fire power” să facă un break în deplasare.

Se poate apăra Craiova la pivoții Sibiului? CSU Sibiu are un trio fenomenal sub panou. Randal Falker, Chris Cooper și Isaiah Philmore sunt trei dintre cei mai versatili jucători de căciulă din România. Dacă îl luăm în calcul și pe Monyea Pratt, care are caltățile necesare să joace pe poziția 4, ardelenii au un avantaj clar sub panou. De partea cealaltă, SCM U Craiova ni-i propune pe Vlad Koreniuk și pe Jason Boone, plus Goran Gajovic, baschetbalist care evoluează pe poziția 4. Chiar dacă „Gajo” este într-o formă de zile mari, fiind cel mai eficient jucător din LNBM după primul tur de playoff, elevii lui Aco Todorov vor avea o misiune extrem de dificilă cu echipa Sibiului, cea care a avut 10,3 recuperări ofensive pe meci.

Pronostic: Ardelenii vor avea o misiune dificilă cu Craiova. Veteranii Troupe, Gajovic și Mo Curry sunt într-o formă deosebită. Cu toate acestea, nu-i văd pe olteni câștigând în Sala Transilvania. De asemenea, cred că trupa de pe Cibin va câștiga meciul 4 din Bănie. Așa că merg pe un 3-1 pentru CSU Sibiu.  

*foto: Ana-Maria Mătușoiu



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs SCM Universitatea Craiova
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova

Eduard Popa / 09 May 2019 / 16:22


Galerie foto


gyke @EP
0 
De acord cu cocluziile tale. Daca incepem bine seria, cu atitudinea potrivita, pronosticul tau e perfect realizabil. Merg si eu pe pe un 3-0 sau 3-1... asta desi in sferturi am nimerit doar castigatoarele, nu si scorurile :) 
09 May 2019 19:23
0 
Veste foarte buna tinand cont ca avea contract doar pana in vara, dar perfect logica si normala. Acum trebuie discutat si parafat si cu Ionut si cu cat mai multi dintre jucatorii actuali. Desi in cateva cazuri s-ar putea sa fie putin mai dificil... Asteptam (increzatori) si vedem. 
09 May 2019 19:26
gyke Sorry
0 
Wrong article 😳 
09 May 2019 19:41
0 
Noi nu suntem la ghicitori aici,ne bazam doar pe certitudini si anume valoarea lui Fraseniuk,Koreniuk,Mijajlovic,Boone, Ionescu si Popa,nu avem cum sa pierdem!Plus ca Dan Fleseriu nu va intelege nimic din schemele desenate de strategul Dan Ioan! 
09 May 2019 19:44
@lexCSU Incredere
0 
Hai mai, fi mai increzator :) 
09 May 2019 21:09
0 
Cred ca nu e cazul sa mai ne asteptam sa joace, eu zic ca a primit minute si nu a demonstrat... 
09 May 2019 21:31

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
bulcul Statistici
0 
Dupa mine, statistici neimpresionante sunt 6-9 puncte. Statistici de 4 si 5 puncte, cum au cei nou veniti sunt statistici slabe. Eu nu cred ca Dusko ar castiga campionatul cu un shooter care baga una de 2 si 2 libere pe meci. Poti foarte bine sa te concentrezi pe a-ti ajuta echipa si sa bagi 8-9 puncte intr-un meci, fara sa fie ziua ta, pe pozitiile lor. Problema, dupa presupunerea, e ca acestia au fost rezerve la echipele lor, da' nu m-am uitat la vreun meci sa vad. Vor fi niste surprize. Dar categoric cred ca vom vedea la toti restul strainilor care mai vin statistici mai bune. Abia astept sa vad ce pivoti aduc, si sper ca pe 2-4... macar inca un jucator ceva mai consistent. Astea ca astea, dar sa nu uitam ca cea mai mare individualitate din lnbm va juca la cluj in sezonul ce vine, deci eu zic sa nu va suparati chiar asa. Apoi vine Mosu' in august. Insist, eu nu cred ca se mai poate castiga nici in campionatul nostru cu toata lista de straini de nivelul asta. Ce sa mai zici ca n-a venit Curry sa fie la coada FIBei. 
click pt. Articol 20 July 2019 02:39
76ers da..
0 
Se pare ca a fost nevoie sa vina Dusko la Cluj ca sa le explice ca un campionat se castiga cu o echipa si nu cu individualitati.
Fanii clujenilor s-au cam speriat cand au vazut statisticile celor doi dar eu as spune ca este mult mai important ca acolo sa se formeze o echipa si nu un grup de indivizi unde fiecare trage pentru statistica personala 
click pt. Articol 19 July 2019 23:51
bulcul Antrenori
0 
Cred ca are mult de castgat si Silva, care, daca il duce capul, anul asta sta cu carnetelul si pixul si incearca sa invete cat mai mult de la dom'n antrenor. Nu stiu ce jucator spunea asta acum ceva vreme, ca din punctul lui de vedere ar trebui adusi antrenori sarbi care sa ii mai invete cate-o chestie, doua, pe ai nostri. Cu privire la Achim, sunt convins ca daca cumva nu prea se intareste lotul semnificativ in vara asta, si nu facem mare branza in Europa, va aduce niste intariri mai serioase la jumatatea campionatului, asa cum e obiceiul. 
click pt. Articol 19 July 2019 23:19
0 
Chiar dacă nu au niște statistici impresionante, cu siguranță cei doi au avalul antrenorului, ceea ce ar trebui sa fie o garanție. În plus ambii vin de la echipe puternice. Recunosc ca așteptăm mai mult poate pe cele doua poziții, în privința croatului chiar am niște rezerve, dar repet, trebuie mers pe mana antrenorului. În plus, nu poți avea o echipa 100% formata din jucători care bubuie în statistici, trebuie și oamenii liant in echipa, oamenii de sacrificiu, dar atât de utili jocului. As propune sa așteptăm următorii jucători și când e lotul format sa vedem ce iese. 
click pt. Articol 19 July 2019 21:58
mikki corect, subscriu..
0 
mai putin la .victorii fara dubii..victoriile sunt mai frumoase cand exista si oponenti pe masura sau meciuri incrancenate, dar cel mai bun castiga. si e bine ca macar teoretic fiecare sa aiba sansa sa, nu??? 
click pt. Articol 19 July 2019 21:04
PowerGuard Performanta
0 
Performanta se obtine cand esti cel mult la acelasi nivel valoric cu adversarul (pe hartie) iar tu castigi. Surpriza e cand esti mai slab decat adversarul dar castigi. A treia situatie e asesoft like, ai lot bun, arbitrii sclaveti te pupa in cwr pentru ciolanul aruncat discret, federatia te rezolva cu orice si la sfarsit manareala iti iese si castigi fara nici o glorie. Poate ca la CJ anul asta va fi a patra situatie, antrenor de exceptie, lot excelent si victorii fara dubii. Asta daca nu au alte planuri Achim si Fleseriu ;) 
click pt. Articol 19 July 2019 21:00
mikki de acord cu tine ..bulcul
0 
mi-ar placea sa-l vad jucand pe Aaron ce 2-3 si sa aducem inca unul 1-2 chiar 3, bun shooter, printre alte calitati. este doar o parere. dar, stie Achim ce face. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:48
mikki da..
0 
suna bine cand vb de baschetbalisti care ne-au placut! 
click pt. Articol 19 July 2019 18:32
mikki ...sa fie baschet!
0 
si eu cred ca Broussard a fost transferul de baza si singurul de fapt. ca la Barnette va fi prelunigire daca va fi el, cum zice toata lumea. daca suna bine cand spui Zeno, Diaz, Laser, Dykes, Agafonov... 
click pt. Articol 19 July 2019 18:31
mikki daca UBT
0 
primea wildcardul pt Eurocup, fiti siguri ca altfel ar fi fost strategia. asa cred ca este cea normala. si stati ca mai urmeaza cel putin inca 3 straini. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:20