Ploaia a ruinat prima zi la FIBA 3x3 Europe Cup Qualifier în Constanța

Mihai Iordan

01.07.2018

În loc să plouă cu coșuri, a plouat de-a binelea la Constanța în prima zi de meciuri de la turneul de calificare pentru FIBA 3x3 Europe Cup, ziua terminându-se mai devreme decât era programat sub o adevărata furtună. Încă 11 meciuri restante mai sunt de jucat astăzi, inclusiv jumătate din România – Rusia, care se va reluat de la scorul de 6-5 pentru fetele noastre.

După ce sesiunea de dimineață a fost mutată în sală, speranțele de vreme bună au revenit la ora 17.00 și se părea că ziua se va putea încheia conform programului, pe arena amenajată pe faleza din Mamaia, în zona Perla.

Însă ploaia a venit dintr-o dată în timpul primului meci al României, la feminine, cu Rusia și a pus capăt definitiv primei zile. Naționala masculină nu a apucat să joace încă niciun meci și va debuta astăzi la 10.40 contra Suediei.

Grupa B la băieți este singura unde lucrurile sunt deja clare. Spania și Polonia vor avansa în sferturile de finală, în dauna Azerbaijanului, care a suferit două înfrângeri la limită, după meciuri incredibile.

Mai întâi Nacho Martin le-a spulberat șansele azerilor la prelungiri în meciul cu Spania, după un coș de două puncte chiar pe fundalul sonor al sirenei de final.

Azerii au reluat lupta după amiază în meciul cu Polonia pe care l-au condus până aproape de final. Apoi Moses, americanul naturalizat al Azerbaijanului s-a gândit să îl imite pe JR Smith în primul meci al finalei NBA din acest an. Meciul era la egalitate, mai erau două secunde până la final când Moses a primit mingea în zona de trei secunde, singur, fără adversary, dar a pasat-o în afara semicercului, crezând probabil că echipa sa avea nevoie de un coș de două puncte.

Meciul a intrat în prelungiri, iar Polonia, locul patru la Mondialele din acest din Filipine, nu a mai ratat șansa se a-și răpune adversarul.

În celelalte grupe situația este încă deschisă. Irlanda a furnizat una dintre surprizele zilei, învingând Germania cu sprijinul lui Stephen James care a fost de neoprit din spatele semicercului, cu patru reușite și un total de 9 puncte pentru echipa sa. Irlanda speră acum ca Croația să își respecte blazonul și să învinga Germania în ultimul meci al grupei, pentru o istorică calificare în sferturi.

Lituania a învins Georgia cu 14-12 după un meci extrem de disputat în Grupa A în timp ce campioana mondială Serbia încă nu a apucat să joace în această grupă.

În grupa României, Bosnia a învins Suedia cu 21-15.

În competiția feminine Elveția și Israel au bifat două victorii în primele două meciuri din Grupa A. Israel a avut o evoluție impresionantă, echipa condusă de fostul star WNBA Shay Doron a doborât Olanda, cap de serie numărul 1, 17-13.

În grupa B s-a disputat un singur meci, Austria – Belgia 14-11, în timp ce disputa dintre Rusia și România se va relua  astăzi de la 6-5 pentru România.

Iată programul zilei a doua (meciurile pot fi urmărite pe You Tube - FIBA 3x3)