Stiri Cupa României Masculin

Porter Troupe: „Dacă vom intra pe parchet prea relaxați, Mureșul ne va face să plătim”

03.10.2017

troupe bcm u pitesti cupa romaniei bc mures

BCM U Pitești a câștigat cu 72-63 în partida de pe teren propriu, în compania celor de la BC Mureș. MNeciul a contat pentru primul tur al Cupei României.

Unul dintre cei mai importanți oameni ai piteștenilor, Porter Troupe, a acordat un scurt interviu pentru Total Baschet în care a vorbit despre meciul retur cu BC Mureș, dar și despre așteptările sale de la noul sezon.

1. Porter, ce părere ai despre meciul cu BC Mureș? Ați reușit să întoarceți soarta partidei în ultimul sfert.

Cred că am început partida încet și nu am jucat la ritmul potrivit. În sfertul patru am început să jucăm cum trebuie la ambele faze ale jocului și asta ne-a adus victoria.

2. Crezi că puteți apăra în al doilea meci avantajul de nouă puncte din tur?

Cred că dacă vom juca cu aceeași intensitate ca în sfertul patru al primului meci, atunci ne vom califica. Dar dacă vom intra pe parchet prea relaxați, Mureșul ne va face să plătim pentru acest lucru.

3. Te-ai întors în România după un an. De ce ai ales Piteștiul înaintea altor oferte?

Am o relație bună cu antrenorul și am încredere în acest proiect. Cred că voi face parte din ceva special.

4. Pe hârtie Piteștiul este o echipă puternică. Ce așteptări ai în acest sezon?

Așteptările mele sunt întotdeauna la un nivel înalt. Vreau să câștig, vreau să fiu un jucător decisiv. Asta este mereu țelul meu și cred în asta.

În meciul tur Porter Troupe a fost cel mai bun marcator al lui BCM U Pitești, cu 16 puncte.

Partida dintre BC Mureș și BCM U Pitești se joacă astăzi, de la ora 18:00, în „Jungla” din Târgu Mureș. Meciul va putea fi urmărit și pe Digi Sport 1.

*foto: Gabriel Pintilei/ facebook BCM U Pitești