Primăria din Cluj-Napoca pregătește montarea unui nou parchet în BTarena, în valoare de peste 200.000 de euro


Suprafața de joc este de aproape 7 ori mai scumpă decât cea pe care s-a jucat la EuroBasket și la care autoritățile au renunțat foarte ușor

parchet nou btarena

BTarena este de departe cea mai frumoasă sală de sport construită în România. Arena care a găzduit meciuri la Eurobasket-ul de anul trecut a fost însă privată de un parchet de calitate, după ce autoritățile au refuzat să cumpere suprafața de joc pe care s-a evoluat în cadrul competiției continentale. Motivul invocat atunci de autorități a fost faptul că prețul cerut de FIBA era prea mare.

Parchetul a ajuns în cele din urmă la o școală din Florești. Autoritățile din comuna de la periferia Clujului au anunțat că au dat 30.000 de euro pentru suprafața de joc de la BTarena. Vezi detalii aici

Între timp, autoritățile clujene și-au dat seama că au greșit când au apelat la parchetul vechi al sălii Polilvalente din Cluj-Napoca și au decis să deschidă o licitație pentru o nouă suprafață de joc:

„Primăria a demarat procedurile de licitație pentru noul parchet al Sălii polivalente BTarena. Joi, anunțul de licitație (“Furnizare sistem pardoseală demontabilă din lemn masiv și sistem baschet competițional, mobil și pliabil, pentru Sala Polivalentă din municipiul Cluj-Napoca”) a fost publicat pe website-ul SICAP. Noul parchet trebuie să facă față celor mai importante competiții naționale și internaționale pe care BTarena le va găzdui, iar rigorile sunt tot mai mari. Nu trebuie uitat că polivalenta clujeană a fost, în ultimii ani, un magnet pentru evenimente sportive de top. Aici au avut loc o grupă a Eurobasket 2017 și Campionatul European de gimnastică artistică; în plus, naționalele de baschet și handbal ale României evoluează, cu regularitate, la Cluj. Costul estimat pentru achiziție este de 957.193 de lei, circa 205.000 de euro. Data limită pentru depunerea ofertelor este 18 ianuarie 2019”, se arată pe site-ul oficial al Arenei clujene.

Ionuț Rusu, directorul general al arenei clujene, a explicat în presa locală motivele pentru care se face această achiziție: „Avem cea mai frumoasă sală din țară și vrem să avem și cel mai bun parchet. BTarena va avea multe competiții internaționale de găzduit în anii care urmează și vrem să oferim condiții de top mondial pentru sporturile de sală. Noul parchet va avea o durată de viață de cel puțin 20 de ani”, a spus Rusu, pentru publicația online media9.ro.

Așadar, cea mai frumoasă sală din România va suferi un facelift, cel mai probabil începând cu primăvara anului viitor. Din păcate, această „operație” nu ar fi fost necesară dacă cei care au în administrare această bază sportivă ar fi acceptat să cumpere parchetul pe care au călcat frații Gasol, Ricky Rubio sau Bojan Bogdanovic.

*foto: Dan Bodea



Eduard Popa / 06 December 2018 / 22:06


Galerie foto


studentU @Eduard Popa
0 
E doar concluzia ta personala ca parcheul folosit la Eurobaschet si cumparat de Floresteni cu 30k si cel pe care vrea sa il achizitioneze primaria cu 200k sunt de aceeasi calitate sau ai vreun argument obiectiv in acest sens? 
07 December 2018 01:26
-1 
Mâine promit că voi încerca să dau de dl Ionuț Rusu să aflu și opinia dumnealui. Poate parchetul pus de FIBA era f prost și ăsta care vine acum e dumnezeul suprafețelor de joc. :)  
07 December 2018 02:16
0 
Se zvoneste ca noul parchet chiar e dumnezeul suprafetelor de joc, in sensul ca pentru echipa gazda se va putea inclina cu chiar 30-40 de grade cand situatia o cere, ca sa castige campionatul! 😉 Pazea la coborare, se striga partiiieeee! 
07 December 2018 09:03
0 
Daca au calcat fratii Gasol pe parchet inseamna ca era bun? Crezi ca la FIBA nu se fac afaceri dubioase? Sa fim seriosi. Chiar te rog sa investighezi sunt curios. Si daca tot suntem la capitolul corectitudine, poate ne spui cine a modificat comentariile chiar colegului studentU acum aproximativ 1 an, aici pe Total Baschet.  
07 December 2018 19:42
studentU merci frumos
1 
Stefan Cj E bine ca mai sunt si oameni cu memorie si principii pe aici. Nu am hard feelings, doar am adresat o intrebare zic eu legitima. Daca i numai parerea redactorului sau are si vreo info in acest sens. 
07 December 2018 20:16
Eduard Popa here you go
-1 
Deci acum si cei de la FIBA fac afaceri dubioase. Or fi si ei „mitici”. :))))

Am intrebat, mi s-a raspuns.

http://www.totalbaschet.ro/articol/De-ce-nu-a-fost-p%C4%83strat-parchetul-de-la-Eurobasket-2017-Reac%C8%9Bie-oficial%C4%83~65002 
08 December 2018 01:30
studentU evaziv raspunsul
0 
nu aduce nici o informatie suplimentara. Oricum, e mai de interes cred declaratia managerului salii decat opinia unui editorialist. Poate va veni totusi cineva cu ceva informatii mai tehnice. Altfel, vom vedea pe parcursul timpului daca a fost o investitie sau o teapa. 
08 December 2018 02:34
0 
Eu ma mai uit la tv pe alte canale decat cele de cancan. Sunt documentare facute pe subiecte de genul asta. Mai ales in lumea baschetului de peste ocean. Eu n-am pomenit de ”mitici” dar pe ei nu-i intrece nimeni. Si nu ca la Cluj ar fi sfinti. Peste tot sunt uscaturi.
 
08 December 2018 15:36

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSM CSU Oradea s-a întărit cu Nikola Markovic
Pivotul sârb vine de la campioana Poloniei, Anwil Wlocklawek 
Val de litigii împortiva Sport Club Municipal Timișoara
Jeremic, Drăgușin, Mijajilovic, Păun și Popescu au acționat recent clubul bănățean în judecată 
Zavier Turner: „Mi-ar plăcea să joc în România”
Sportivul american a marcat 35 de puncte în duelul cu U-BT Cluj-Napoca 
Mihai Silvășan: „Am încercat să fim profesioniști și să ne facem treaba”
U-BT Cluj-Napoca a câștigat pe teren propriu amicalul cu Overseas Basketball Combine 
Daniel Ewing a efectuat primul antrenament cu CSU Sibiu
Americanul a participat și la o ședință foto în tricoul sibienilor (Galerie foto) 
Anton Rotaru, MVP-ul turneului de U16, a debutat la seniori în această seară
Jucătorul lui U-BT Cluj-Napoca a avut o prestație excelentă, marcând 11 puncte 
U-BT Cluj-Napoca s-a impus în fața lui Overseas Basketball Combine la o diferență de 14 puncte
Mihai Silvășan s-a bazat o mare parte din joc pe juniorii clubului 
Stanimir Marinov ar putea rata restul sezonului
Informația a fost oferită chiar de antrenorul Mihai Silvasan 
CSM CSU Oradea va disputa o partidă amicală în weekend
DEAC Debrecen vine la Oradea, sâmbătă, 23 februarie 2019 
SCM Timișoara, cu conturile poprite până la achitarea sumei de 151.000 euro
Foștii jucători ai BC Timișoara, Nikolov, Shiloh, Low și Milosevic, au blocat conturile întregului club bănățean 
mikki ai dreptate..
0 
dar este totusi de vazut si comparat achizitiile celor 2 echipe, chiar daca profilurile jucatorilor sunt diferite. cert este ca nu pare un jucator exponential, decisiv cum au fost Zeno ori Richard, dar se pliaza pe jocul gandit de Achim. 
click pt. Articol 20 February 2019 15:39
trancer Oradea
0 
Este un jucător cu experienta la un nivel bun, din clipuri cel puțin pare ca se simte mai bine departe de cos, aspect interesant. La cât de mult a durat pana a fost ales, as paria ca va fi un transfer util pentru jocul gândit de Achim. Sa vedem acum extrema mica, dar sunt convins, asa cum am mai zis, ca și anul asta Oradea va lupta pentru vârf. 
click pt. Articol 20 February 2019 15:25
0 
Nu vreau sa zic ca avem cei mai buni pivoti pe pozitia 5, dar cred ca ar fi inutil sa aducem un jucator care sa poata acoperi ambele pozitii (4 & 5)
In momentul de fata Washburn pare un pivot bun, iar Easley e o rezerva foarte buna pentru acea pozitie. In schimb pe 4 il avem doar pe Torok. 
click pt. Articol 20 February 2019 15:20
0 
Eu cred ca U cauta un jucator cu profil diferit, un jucator asemanator cu stilul lui Vlad (in genul lui Sakic de sezonul trecut). Markovic pare un jucator bun care acopera atat 4 cat si 5, iar eu cred ca Clujul cauta pe cineva mai mobil (si cu mana buna de la distant si semi distanta) avand in vedere ca pe pozitia 5 suntem bine acoperiti. 
click pt. Articol 20 February 2019 15:16
trt gyke,tot just for you...
0 
Stiu ca sunt interzise anumite procedee la acea varsta.Asta nu inseamna ca nu poti face individual,mobilitate,conditie fizica si alte exercitii adecvate varstei. 
click pt. Articol 20 February 2019 15:13
mikki sa vedem...
0 
mutarea Clujului pt aceeasi pozitie si putem face si comparatie.. 
click pt. Articol 20 February 2019 15:11
gyke Markovic
0 
Are un CV bun, cu doua sezoane reusite la PAOK si Trefl. Pe ciferele din ultimii ani, pare mai degraba un role player, dar probabil asta isi doreste si Achim (plus versatilitate). Totusi, bemolul e procentajul foarte mic la libere si parca si recuperarile parca puteau fi mai sus. Dar sezonul asta e clar mai modest, poate nu a dovedit destula dragoste acolo...:) 
click pt. Articol 20 February 2019 15:10
mikki nu cred...
0 
anuntul clubului spune...Prin legitimarea acestui jucător, CSM CSU Oradea completează efectivul la pozițiile 4-5. Datorită abilităților și caracteristicilor sale, Nikola Markovic poate fi utilizat atât la poziția 4, alături de un pivot clasic (așa cum sunt Arturas Valeika și Laci Lazar), cât și la poziția 5, împreună cu un jucător de poziția 4 (precum Dragan Zekovic).... 
click pt. Articol 20 February 2019 15:07
DonJuan Isaiah
0 
Parca seamănă cu Isaiah Philmore, însă mult mai solid și cu o forță în plus. Om vedea, sa sperăm că Oradiei nu ii mai iasă cărțile ca in sezonul trecut. Continuitatea și stabilitatea să aibă câștig de cauză. 
click pt. Articol 20 February 2019 15:06
0 
urmarit doar clipul din link-ul pus de tsc_1980. Mi se pare ca e un jucator cu profil de joc identic cu Zekovic. Sa inteleg ca Oradea va mai aduce un 5 "autentic"? 
click pt. Articol 20 February 2019 15:03