Promise Amukamara și Dlesha Lloyd au marcat peste jumătate din punctele sătmărene la Târgoviște

30.12.2018

CSM Satu Mare a pierdut cu 74-78 pe terenul celor de la CSM Târgoviște în etapa secundă din faza a doua a sezonului regulat din LNBF. Partida a avut nevoie de două reprize de prelungiri. Promise Amukamara a jucat toate cele 50 de minute și a fost cea mai bună marcatoare a oaspetelor cu 25 de puncte. Dlesha Lloyd și-a stabilit recordul stagional de puncte, iar Brittany Denson a reușit un nou double-double pentru vicecampioană.

Promise Amukamara a înscris 25 de puncte în cele 50 de minute, cu 10 din 12 la șuturile din semicerc (83%), 0/4 de la distanță și 5/8 de la linia de fault. Nigerianca a fost aproape de double-double cu 9 recuperări (2 ofensive/7 defensive). A mai avut 2 pase decisive, 3 greșeli personale, 6 faulturi scoase, 5 mingi pierdute și 4 intercepții, pentru +26 indice al eficienței. Fundașul de 25 de ani începe să se apropie de forma cu care impresiona în sezonul trecut la CSBT Alexandria, unde a avut o medie de 20 de puncte și 5,5 recuperări pe meci în 24 de partide, cu 20,6 eficiență medie în 36:41 minute.

Jucătoarea care a participat la Cupa Mondială în luna septembrie a reușit al doilea meci la rând în care a înscris 25 de puncte, după cel de acasă cu Phoenix Știința Constanța, câștigat de alb-roșii la 28 de puncte. Amukamara a jucat în 11 partide pentru CSM Satu Mare în această ediție de campionat, cu 30:10 minute/meci. Are medii de 14,5 puncte, 4,2 recuperări, 4,2 pase decisive și 2,8 intercepții, pentru 17,5 eficiență medie.

Dlesha Lloyd a reușit cea mai bună prestație a sa după trecerea la vicecampioană. Americanca a înscris 24 de puncte în 43 de minute, cu 6/10 la șuturile de două puncte, 3/10 de la mare distanță și 3/4 la libere. Și aceasta a fost aproape de double-double, cu 9 recuperări (4/5). A ieșit cu 5 greșeli personale și a mai avut 2 pase decisive, 3 faulturi scoase, 3 mingi pierdute și 2 intercepții, pentru +22 indice al eficienței. Cu Lloyd în teren, sătmărencele au avut un plus de 8 puncte pe tabelă.

Jucătoarea de 32 de ani deține cea mai bună performanță de puncte înscrise într-un meci din ediția trecută de campionat. Atunci reușea 46 de puncte pentru SCM Timișoara cu Olimpia CSU Brașov. Americanca este încă departe de forma arătată în stagiunea precedentă, când avea 20,4 puncte pe meci în 25 de partide din campionat, cu 20,4 eficiență medie în 36:02 minute/meci. Alături de CSM Satu Mare, Lloyd are medii de 13,3 puncte în 12 partide, cu 4,5 recuperări, 2,1 pase decisive și 1,5 intercepții în 24:50 minute, cu 12,5 eficiență medie.

Brittany Denson a fost a treia jucătoare de la vicecampioană care a trecut de zece puncte în partida de la Târgoviște. Pivotul cu cetățenie americană și armeană a reușit al 5-lea double-double în această ediție de campionat, al 4-lea la rând. Denson a înscris 13 puncte în 34:29 minute, cu 5/10 din semicerc, 0/1 de la distanță și 3/6 de la linia de fault. A fost cea mai bună recuperatoare a oaspetelor cu 11 mingi prinse la panou (4/7). Și ea a ieșit cu 5 greșeli personale. A mai avut o pasă decisivă, 4 faulturi scoase, 2 mingi pierdute, 2 intercepții și un capac, pentru +17 indice al eficienței. Cu pivotul în teren, sătmărencele au avut +8.

Denson este la al 3-lea sezon în Liga Națională, după ce în 2016-2017 evolua pentru Universitatea Cluj, iar în luna februarie a acestui an s-a alăturat celor de la CSM Satu Mare. Jucătoarea de 31 de ani și-a îmbunătățit cifrele față de sezoanele precedente. Aceasta a jucat 32:53 minute/meci în 11 partide și are medii de 17,2 puncte 9,5 recuperări, 2 pase decisive, 1,7 intercepții și 1,7 capace, pentru 23,3 eficiență.

CSM Satu Mare încheie anul pe locul secund în Grupa Roșie, cu 20 de puncte după 8 victorii și 4 înfrângeri. Alb-roșiile sunt la egalitate cu campioana ACS Sepsi SIC, dar covăsnencele au avantajul rezultatelor directe. Vicecampioana joacă următorul meci pe propriul teren în 5 ianuarie, când primește vizita Olimpiei CSU Brașov.

*foto: D.P. Sports Photographer flickr