Radu Țoancă: „Am plătit o parte din suma datorată. O să continuăm de marţi încolo”


Directorul de la SCM Timișoara crede, în proporție de 99%, că echipa va fi în LNBM

SCM Timișoara a început să plătească pentru stingerea datoriei de 150.000 de euro către foștii jucători, după ce a primit sentința definitivă din partea justiției. Clubul de pe Bega avea termen până în 15 iunie să își rezolve problema cu sentința BAT și după ce a început să plătească a cerut reprezentantului jucătorilor să trimită hârtii la federație și la FIBA pentru o păsuire de câteva zile, pentru a termina de stins datoria. Directorul Radu Țoancă este optimist că echipa va putea evolua în LNBM și în sezonul următor.

„Am plătit o parte din suma datorată, din bani publici şi bani privaţi. O să continuăm de marţi încolo cu plăţile. Am rugat reprezentantul jucătorilor să trimită hârtie către FR Baschet şi FIBA, câteva zile să ne mai păsuiască şi asta s-a şi întâmplat. Marţi am înţeles că e Biroul Federal şi cred că vom avea, în proporţie de 99%, echipă în prima ligă”, a declarat Radu Țoancă pentru pressalert.ro.

Directorul de la SCM Timișoara a explicat că sentința a venit miercuri când Trezoreria era deja închisă și astfel cele două zile rămase până sâmbătă nu au fost suficiente pentru a plăti tot ce nu poate fi acoperit din privat, în condițiile în care clubul depinde de lichiditățile primăriei.

„Sentinţa a venit în 12 la ora 14.00, când Trezoreria era închisă, noi eram pregătiţi, dar depindeam de cash flow din Primărie, practic mai aveam două zile… A fost definitivă decizia, ceea ce ne permitea să apelăm şi la bugetul SCM-ului, până atunci nu am îndrăznit să ne apropiem de bani publici. Am avut şi o sumă importantă din privat, care a intrat în contul executorului judecătoresc. Asta e strategia să continuăm de săptămâna viitoare plăţile până la incidenţa sumei…

E greu să calculez acum, sub jumătate din sumă s-a plătit… din bugetul privat 30-40%. Din privat s-a plătit prima dată, că acolo eram pregătiţi… restul din bugetul SCM-ului, pe care-l diminuăm din secţia de baschet, normal. Vor avea cu vreo 100.000 de euro mai puţin în tur, pentru a nu afecta restul secţiilor…”, a mai spus Țoancă pentru aceeași sursă.

În aceste condiții, bănățenii sunt optimiști că vor figura pe lista echipelor înscrise în LNBM, care ar trebui să se anunțe la începutul săptămânii.

„Marți ar trebui să anunţe lista echipelor înscrise în LNBM. Sperăm să ne regăsim acolo, nu văd motiv să nu fie aşa, vom plăti şi taxele federale aferente. Marţi ne dă ok-ul… sigur că au înţeles situaţia, să nu rămânem fără echipă şi cu banii daţi. Timişoara are 33 de ani de continuitate în prima ligă”.

Radu Țoancă a vorbit și despre seria de litigii. Reamintim că inițial reprezentanții SCM-ului spuneau că clubul este nou și nu poate stinge datoria vechiului club din bani privați către cei patru jucători care au aparținut de BC Timișoara la începutul sezonului 2015-2016 (Kyle Shiloh, Hristo Nikolov, Nendad Milosevic și Derrick Low). Instanțele au decis că clubul municipalității trebuie să achite sumele către jucători, având un membru fondator comun.

„Am pierdut toate speţele, încă 16 conexe, am dat în judecată pe executor pentru ridicarea popririi pentru că noi de aproape patru luni de zile avem conturile poprite, tot clubul! Am avut derogări legale să plătim trei luni salariile după care nici salariile… În condiţiile în care pierzi pe linie, nu ai decât să te supui, noi credeam iniţial cu totul altceva. Am început să o punem în practică”, a adăugat conducătorul SCM-ului pentru același site local.

Acesta speră că săptămâna viitoare se va putea stinge datoria și se vor debloca conturile. Clubul ajunsese la zi cu salariile în luna aprilie, dar poate avea din nou două luni de întârziere.

„Ne-a creat nişte prejudicii, am făcut rost din zonă privată. Am încheiat un campionat foarte greu la toate nivelurile… Toate plăţile sunt ordonanţate spre stingerea acestei datorii, după ce stingem se va ridica. Sper săptămâna viitoare, pentru că în această lună am primit foarte puţin bani noi. Începem să ajungem din urmă, riscăm să ajungem iar la două luni neplătite. La rugby am semnat multe contracte, la handbal se ştie, echipa e în eurocupe… Triţoiu a şi vorbit cu jucători, dar totul după ce ne validează, mergem pe scheletul vechii echipe”, a concluzionat Radu Țoancă.

Consiliul Director al Federației Române de Baschet de luna trecută a decis că SCM Timișoara nu va putea participa în nici o competiție de seniori în sezonul următor dacă nu își rezolvă problema cu sentința BAT. Rămâne de văzut dacă forul de specialitate, informat de începerea plăților, va accepta situația din data limită, zilele în plus cerute pentru stingerea datoriei și va permite participarea echipei în LNBM.

*sursa foto: pressalert.ro



Citește ultimele știri despre SCM Timișoara

Andreea Vlase / 16 June 2019 / 10:27


Galerie foto


-1 
De ce nu de luni incolo? Asteptati ca frb sa va dea marti ok-ul in campionat ca dupa sa o lasati mai moale cu datoriile.  
16 June 2019 10:36
studentU zi libera
1 
la nivel national 
16 June 2019 12:27
tanaseb Timisoara
2 
Sincer sa fiu, in urma datoriilor de ani de zile, nu v-as vedea inscrisi in prima grupa. As baga Voluntariul. 
16 June 2019 10:40
2 
Cei din FRB ar trebui fie foarte stricti in acest caz si sa le dea unda verde doar dupa ce si-au platit in totalitate datoriile.

Daca ii vor accepta doar cu o plata partiala, sunt convins ca iar vor face magarii si nu vor plati si restul. Cei din conducerea SCM au dovedit ca nu sunt de buna credinta si neseriosi.  
16 June 2019 11:53
unguru1432 hmmm...
3 
dat fiind faptul, ca astia numai de buna credinta nu sunt (nefiind la prima abatare), de marti incolo poate fi oricand sau niciodata...


 
16 June 2019 12:09

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
bulcul Statistici
0 
Dupa mine, statistici neimpresionante sunt 6-9 puncte. Statistici de 4 si 5 puncte, cum au cei nou veniti sunt statistici slabe. Eu nu cred ca Dusko ar castiga campionatul cu un shooter care baga una de 2 si 2 libere pe meci. Poti foarte bine sa te concentrezi pe a-ti ajuta echipa si sa bagi 8-9 puncte intr-un meci, fara sa fie ziua ta, pe pozitiile lor. Problema, dupa presupunerea, e ca acestia au fost rezerve la echipele lor, da' nu m-am uitat la vreun meci sa vad. Vor fi niste surprize. Dar categoric cred ca vom vedea la toti restul strainilor care mai vin statistici mai bune. Abia astept sa vad ce pivoti aduc, si sper ca pe 2-4... macar inca un jucator ceva mai consistent. Astea ca astea, dar sa nu uitam ca cea mai mare individualitate din lnbm va juca la cluj in sezonul ce vine, deci eu zic sa nu va suparati chiar asa. Apoi vine Mosu' in august. Insist, eu nu cred ca se mai poate castiga nici in campionatul nostru cu toata lista de straini de nivelul asta. Ce sa mai zici ca n-a venit Curry sa fie la coada FIBei. 
click pt. Articol 20 July 2019 02:39
76ers da..
0 
Se pare ca a fost nevoie sa vina Dusko la Cluj ca sa le explice ca un campionat se castiga cu o echipa si nu cu individualitati.
Fanii clujenilor s-au cam speriat cand au vazut statisticile celor doi dar eu as spune ca este mult mai important ca acolo sa se formeze o echipa si nu un grup de indivizi unde fiecare trage pentru statistica personala 
click pt. Articol 19 July 2019 23:51
bulcul Antrenori
0 
Cred ca are mult de castgat si Silva, care, daca il duce capul, anul asta sta cu carnetelul si pixul si incearca sa invete cat mai mult de la dom'n antrenor. Nu stiu ce jucator spunea asta acum ceva vreme, ca din punctul lui de vedere ar trebui adusi antrenori sarbi care sa ii mai invete cate-o chestie, doua, pe ai nostri. Cu privire la Achim, sunt convins ca daca cumva nu prea se intareste lotul semnificativ in vara asta, si nu facem mare branza in Europa, va aduce niste intariri mai serioase la jumatatea campionatului, asa cum e obiceiul. 
click pt. Articol 19 July 2019 23:19
0 
Chiar dacă nu au niște statistici impresionante, cu siguranță cei doi au avalul antrenorului, ceea ce ar trebui sa fie o garanție. În plus ambii vin de la echipe puternice. Recunosc ca așteptăm mai mult poate pe cele doua poziții, în privința croatului chiar am niște rezerve, dar repet, trebuie mers pe mana antrenorului. În plus, nu poți avea o echipa 100% formata din jucători care bubuie în statistici, trebuie și oamenii liant in echipa, oamenii de sacrificiu, dar atât de utili jocului. As propune sa așteptăm următorii jucători și când e lotul format sa vedem ce iese. 
click pt. Articol 19 July 2019 21:58
mikki corect, subscriu..
0 
mai putin la .victorii fara dubii..victoriile sunt mai frumoase cand exista si oponenti pe masura sau meciuri incrancenate, dar cel mai bun castiga. si e bine ca macar teoretic fiecare sa aiba sansa sa, nu??? 
click pt. Articol 19 July 2019 21:04
PowerGuard Performanta
0 
Performanta se obtine cand esti cel mult la acelasi nivel valoric cu adversarul (pe hartie) iar tu castigi. Surpriza e cand esti mai slab decat adversarul dar castigi. A treia situatie e asesoft like, ai lot bun, arbitrii sclaveti te pupa in cwr pentru ciolanul aruncat discret, federatia te rezolva cu orice si la sfarsit manareala iti iese si castigi fara nici o glorie. Poate ca la CJ anul asta va fi a patra situatie, antrenor de exceptie, lot excelent si victorii fara dubii. Asta daca nu au alte planuri Achim si Fleseriu ;) 
click pt. Articol 19 July 2019 21:00
mikki de acord cu tine ..bulcul
0 
mi-ar placea sa-l vad jucand pe Aaron ce 2-3 si sa aducem inca unul 1-2 chiar 3, bun shooter, printre alte calitati. este doar o parere. dar, stie Achim ce face. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:48
mikki da..
0 
suna bine cand vb de baschetbalisti care ne-au placut! 
click pt. Articol 19 July 2019 18:32
mikki ...sa fie baschet!
0 
si eu cred ca Broussard a fost transferul de baza si singurul de fapt. ca la Barnette va fi prelunigire daca va fi el, cum zice toata lumea. daca suna bine cand spui Zeno, Diaz, Laser, Dykes, Agafonov... 
click pt. Articol 19 July 2019 18:31
mikki daca UBT
0 
primea wildcardul pt Eurocup, fiti siguri ca altfel ar fi fost strategia. asa cred ca este cea normala. si stati ca mai urmeaza cel putin inca 3 straini. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:20