Randal Falker este noul pivot al celor de la BC CSU Sibiu


Americanul a bifat două finale consecutive în ultimele sezoane alături de Steaua CSM Eximbank

randal falker transfer sibiu

CSU Sibiu a anunțat pe pagina oficială un nou transfer pentru sezonul competițional 2018-2019. Aceștia au semnat o înțelegere cu americanul în vârstă de 33 de ani, Randal Alan Falker, ce evoluează pe poziția 5.

Falker a evoluat pentru Steaua CSM Eximbank în sezonul 2016-2017, iar în sezonul 2017-2018 a revenit în lotul roș-albaștrilor după doar 5 partide disputate pentru Salta Basket, în Argentina, unde a avut medii de 6 puncte și 5 recuperări în 17 minute jucate pe meci.

Astfel, alături de steliști, a bifat două finale consecutive în Liga Națională de Baschet Masculin, ambele încheiate cu o medalie de argint.

În sezonul 2017/2018, Randal Falker a avut medii statistice de 10.6 puncte, 7.4 recuperări, 2.7 pase decisive și 1.0 capace, în 27 de partide jucate. De asemenea, a avut procentaje de 56% la aruncările din acțiune și 52% la linia de libere.

De menționat este și faptul că pivotul american a fost MVP al Franței în 2014 alături de Nancy, echipă la care a petrecut trei sezoane, până în 2016. În aceeași perioada, acesta a evoluat chiar împotriva celor de la Asesoft Ploiești, francezii reușind o victorie la care Randal a contribuit cu 16 puncte și 8 recuperări.

Rămâne de văzut cum va împărți Dan Fleșeriu minutele pe poziția 5, dat fiind faptul că în lotul sibienilor mai este și Chris Cooper. Cu toate acestea, în sezonul precedent Cooper a împărțit de mai multe ori parchetul în același timp cu Jordan William, celălalt pivot din lotul ardelenilor.

Astfel, până în acest moment, lotul Sibiului arată astfel: Monyea Pratt, Mirel Dragoste, Wilhelm Brosser, Chris Cooper, Kevin Hardy, Lucas Tohătan, Isaiah Philmore, Alexandru Cristian Varga, Randal Falker.

*foto: Cătălin Soare



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Vizualizează pagina personală a jucătorului Randal Falker

Mara Mihăilescu / 10 August 2018 / 18:07


Galerie foto


tanaseb Sibiu
0 
Arata foarte bine sub panou. Oarecum era de asteptat sa aduca jucatori straini buni in lipsa unor romani mai experimentati. Falker, pe langa Afafonov de la Pitesti si Diaz de la Tm, mi s-auparut cei mai bun pivot din tara.  
10 August 2018 18:21
trancer Sibiu
0 
Wow, ce jucători defensivi si-a putut trage Sibiul! Va fi cam interzis de jucat sub panou împotriva lor. Mai mult ca sigur aici e mana lui Georgescu. Cu toate acestea, este evident ca problema mare a echipei va fi partea de aruncări. Din cei 5 străini practic doar unul, maxim 2 arunca ceva 
10 August 2018 18:32
gyke CSU
0 
Pe partea defensiva, trebuie adaugati si Hardy si Pratt, chiar si Mirel, care sunt niste aparatori excelenti.
Problema o reprezinta intradevar ofensiva, unde foarte multi jucatori au un range limitat, cel putin pe hartie. Dar situatia se poate imbunatatii cu ultimul strain.
Povestim... 
10 August 2018 18:55
DonJuan Totuși?
0 
Ne trezim iar în play off că nu avem un jucător "pur sânge marcator" pentru că lui Dan ii plac doar apărători. Daca nu aducem un marcator adevărat se repeta aceași poveste de anul trecut. Și anul trecut am mai avut totuși un Lasser, care daca era "on fire" îți dădea 30pct pe meci. 
10 August 2018 18:45
gyke chill
0 
Putina rabdare... 
10 August 2018 18:59
0 
Eu uz era Recurg Ger De Te eee de Wf 
10 August 2018 19:32
mitupower Zeno...
0 
..la Sibiu? 
10 August 2018 22:07
0 
Ceva zvonuri sau???  
11 August 2018 00:16

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Programul etapei a 4-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin
Toate meciurile din grupa A se vor desfășura în zile diferite și vor fi transmise în direct 
LNBM – etapa 3 – MVP: Jason Boone
Pivotul american și-a luat revanșa în fața fostului său coleg, Randal Falker 
Isaiah Philmore, la cea mai bună prestație în echipamentul lui BC CSU Sibiu
Americanul a fost principalul remarcat al trupei lui Dan Fleșeriu în înfrângerea de la Craiova 
Iulian Orbeanu a suferit o luxație la umăr în partida BCM U Pitești – SCM Timișoara
Sportivul român ar putea lipsi până la 6 luni, în funcție de gravitatea accidentării 
CSA Steaua renunţă la un jucător
Croatul a disputat un singur meci pentru echipa militară 
Rapid București învinge pe CSM VKSC Miercurea Ciuc
Rapid București învinge pe CSM VKSC Miercurea Ciuc la o diferenţă de 9 puncte 
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației la o diferenţă de 20 puncte 
Tudor Costescu: „Sunt deranjat de faptul că nu am avut energie”
Antrenorul lui Dinamo și al naționalei României a abordat și subiectul românilor U23 
Cristian Achim: „Este o victorie bună pentru noi și cam atât”
Antrenorul „Leilor-Roșii” s-a arătat mulțumit de modul în care a jucat echipa sa 
Florin Nini: “Cred că diferența s-a făcut pe organizarea jocului”
Partida dintre Pitești și Timișoara a fost una extrem de echilibrată, decisă în urma câtorva faze 
JCN Am si eu pretentia
0 
sa citesti mai atent.Nu am scris nicaieri ca Tamulis a venit pe 1 si chiar cred ca Laser ar fi primit mai putine minute decat lituanianul. Tamulis a venit ca shooter dar a ajuns sa joace in multe momente 1 la fel cum o fac Hardy, Pratt sau Dragoste. Ma repet, Laser nu e jucator de o repriza si pe langa faptul ca nu ar fi acceptat asta cu siguranta sa il folosesti asa putin nu ar fi justificat salariul primit care cred ca era destul de consistent.
Din pacate in momentul asta nu avem nici shooter si nu avem nici un pg adevarat. Daca pentru postul de PG nu astept nimic nou in cazul lui Tamulis ma astept sa fie schimbat in iarna pentru ca e departe de ce asteptam de la el. 
click pt. Articol 22 October 2018 23:05
JCN Tohatan
0 
Tocmai asta subliniam, nu il poti tine pe teren 20 de minute pe Tohatan, cel putin nu in acest moment. 
click pt. Articol 22 October 2018 22:55
DonJuan Tamulis
0 
Tamulis nu a venit aici pt pozitia 1. A venit "Sniper" :)). Din ce scrii tu mai sus, se înțelege că Lasser are fine primit mai puține minute decât Tamulis. JCN, de la tine am pretenții. 
click pt. Articol 22 October 2018 22:38
DonJuan Lucas Tohatan
0 
Tohatan a jucat 6min cu Dinamo, 10min cu Pitești și 9min cu Craiova. Cred că tu ești cel care te înșeli amarnic in cazul de față. Lasser putea primi liniștit 25-30min pe meci și astfel puteai schimba pe Hardy cu Pratt, nu sa îl ții pe Pratt39min la Craiova. 
click pt. Articol 22 October 2018 22:34
JCN @ willy
0 
Nu stiu de unde ai aparut dar pe langa faptul ca numai prostii debitezi mi se pare ca nici nu prea cunosti regulamentul.
Cum poti sa zici ca Dragoste de exemplu e discriminat cand el a jucat 20 de minute in meciurile cu Dinamo si Craiova iar in cel cu Pitesti a fost inlocuit undeva in sfertul 4 cand aveam un avans considerabil. Mirel e om de baza dar nu ai cum sa il folosesti in prima repriza, e foarte simplu.
Tohatan a fost folosit destul de mult dar inca nu e la nivelul la care sa il joci 20 de minute fara schimbare ( poate nici nu rezista, nu stiu). Inca nu mi-am format o parere asupra lui Gavriloaia iar de Brosser nu mai vorbesc pentru ca un jucator asa haotic eu n-am intalnit de multa vreme (parca aducea un pic Cioacata cu el desi Cornel mi se parea mai productiv.)
Sa inchei cu Tamulis pentru ca tot vorbea colegul mai sus de Lasser, uite cate minute prinde Tamulis.. pai Lasser nu avea sanse sa joace aproape deloc in prima repriza.

 
click pt. Articol 22 October 2018 19:36
0 
Tohatan a inceput titular toate meciurile daca nu ma insel dar atunci cand e schimbat cine ai vrea sa ii preia rolul, Gavriloaia si Brosser? Daca tu ai impresia ca puteai tine un jucator ca Lasser rezerva lui Tohatan te inseli amarnic. Eu stiu ca nu a picat bine infrangerea de la Craiova, am jucat execrabil dar totusi hai sa vedem realitatea nu sa vorbim pentru a ne afla in treaba. 
click pt. Articol 22 October 2018 19:31
DonJuan Willy???
0 
Brosser tu ești???:)) 
click pt. Articol 22 October 2018 18:50
willy In sfarsit!
0 
Inca cineva care sesizeaza ce am scris in alta postare. Este de necrezut cum o organizatiei ca Sibiu accepta o discriminare fata proprii jucatori. Aici nu e vorba de straini vs romani , pur si simplu anumiti jucatori sunt tratati diferit.Dragoste , Tamulis , Gavriloaie si Tohatan. Sper sa see rezolve aceste lucruri deoarece organizatia voastra are avea de suferit. 
click pt. Articol 22 October 2018 13:38
DonJuan Gestionare
0 
Cred că am fost unul din cei care am avut cea mai mare încredere în acest antrenor. Sunt de părere că nu se poate impune în vestiar și are jucători pe care ii tratează diferit. Adică Pratt îți aruncă de 8ori la cos iar Tamulis pe care l-ai adus "Sniper" îți aruncă o singura data. Care mai e șmecheria? Am impresia că Pratt face ce vrea el. Sa spus că Lasser trebuia să fie rezerva lui Tohatan însă văd și în primele două sferturi jucam cu Hardy și Pratt conducător de joc. Peste tot in lume sunt jucători capricioși dar tu că antrenor trebe sa știi să lucrezi cu ei și sa fi șef în vestiar. Igor ne-a dat cu terenul în cap pe unde ne-a prins. A demonstrat că are valoare. Lasser e ridicat în slăvi pe la jumătatea sezonului și dintr-o dată nu ne-a mai fost util din niste motive care în acest moment nu au nici o susținere. La cum vad lucrurile în acest moment, și felul în care anumiți jucători sunt tratați....iar apar disensiuni in vestiar. Îmi pare rau dar nu miroase a bine. 
click pt. Articol 22 October 2018 11:31
Renan Orbeanu
0 
Nu cred ca va lipsi atat de mult de pe parchet. Fizioterapeutul echipei noastre spune ca i ok si a inceput recuperarea. Eu sper ca peste 3 4 etape sa fie apt. 
click pt. Articol 21 October 2018 23:07