Randal Falker este noul pivot al celor de la BC CSU Sibiu


Americanul a bifat două finale consecutive în ultimele sezoane alături de Steaua CSM Eximbank

randal falker transfer sibiu

CSU Sibiu a anunțat pe pagina oficială un nou transfer pentru sezonul competițional 2018-2019. Aceștia au semnat o înțelegere cu americanul în vârstă de 33 de ani, Randal Alan Falker, ce evoluează pe poziția 5.

Falker a evoluat pentru Steaua CSM Eximbank în sezonul 2016-2017, iar în sezonul 2017-2018 a revenit în lotul roș-albaștrilor după doar 5 partide disputate pentru Salta Basket, în Argentina, unde a avut medii de 6 puncte și 5 recuperări în 17 minute jucate pe meci.

Astfel, alături de steliști, a bifat două finale consecutive în Liga Națională de Baschet Masculin, ambele încheiate cu o medalie de argint.

În sezonul 2017/2018, Randal Falker a avut medii statistice de 10.6 puncte, 7.4 recuperări, 2.7 pase decisive și 1.0 capace, în 27 de partide jucate. De asemenea, a avut procentaje de 56% la aruncările din acțiune și 52% la linia de libere.

De menționat este și faptul că pivotul american a fost MVP al Franței în 2014 alături de Nancy, echipă la care a petrecut trei sezoane, până în 2016. În aceeași perioada, acesta a evoluat chiar împotriva celor de la Asesoft Ploiești, francezii reușind o victorie la care Randal a contribuit cu 16 puncte și 8 recuperări.

Rămâne de văzut cum va împărți Dan Fleșeriu minutele pe poziția 5, dat fiind faptul că în lotul sibienilor mai este și Chris Cooper. Cu toate acestea, în sezonul precedent Cooper a împărțit de mai multe ori parchetul în același timp cu Jordan William, celălalt pivot din lotul ardelenilor.

Astfel, până în acest moment, lotul Sibiului arată astfel: Monyea Pratt, Mirel Dragoste, Wilhelm Brosser, Chris Cooper, Kevin Hardy, Lucas Tohătan, Isaiah Philmore, Alexandru Cristian Varga, Randal Falker.

*foto: Cătălin Soare



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Vizualizează pagina personală a jucătorului Randal Falker

Mara Mihăilescu / 10 August 2018 / 18:07


Galerie foto


tanaseb Sibiu
0 
Arata foarte bine sub panou. Oarecum era de asteptat sa aduca jucatori straini buni in lipsa unor romani mai experimentati. Falker, pe langa Afafonov de la Pitesti si Diaz de la Tm, mi s-auparut cei mai bun pivot din tara.  
10 August 2018 18:21
trancer Sibiu
0 
Wow, ce jucători defensivi si-a putut trage Sibiul! Va fi cam interzis de jucat sub panou împotriva lor. Mai mult ca sigur aici e mana lui Georgescu. Cu toate acestea, este evident ca problema mare a echipei va fi partea de aruncări. Din cei 5 străini practic doar unul, maxim 2 arunca ceva 
10 August 2018 18:32
gyke CSU
0 
Pe partea defensiva, trebuie adaugati si Hardy si Pratt, chiar si Mirel, care sunt niste aparatori excelenti.
Problema o reprezinta intradevar ofensiva, unde foarte multi jucatori au un range limitat, cel putin pe hartie. Dar situatia se poate imbunatatii cu ultimul strain.
Povestim... 
10 August 2018 18:55
DonJuan Totuși?
0 
Ne trezim iar în play off că nu avem un jucător "pur sânge marcator" pentru că lui Dan ii plac doar apărători. Daca nu aducem un marcator adevărat se repeta aceași poveste de anul trecut. Și anul trecut am mai avut totuși un Lasser, care daca era "on fire" îți dădea 30pct pe meci. 
10 August 2018 18:45
gyke chill
0 
Putina rabdare... 
10 August 2018 18:59
0 
Eu uz era Recurg Ger De Te eee de Wf 
10 August 2018 19:32
mitupower Zeno...
0 
..la Sibiu? 
10 August 2018 22:07
0 
Ceva zvonuri sau???  
11 August 2018 00:16

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Justas Tamulis, ultimul stranier înregimentat de BC CSU Sibiu în această vară (VIDEO)
Dragoș Gheorghe și Aurelian Gavriloaia completează lotul „vulturilor” 
Vlad Moldoveanu: „Silva trebuie să-i mulțumească soției că am venit la Cluj”
Ce oferte a mai avut în această vară internaționalul român 
Sean Barnette: „Ne așteptăm la un campionat dificil”
Americanul s-a întors în acest sezon la CSM CSU Oradea 
Zona Transferurilor 2018 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Cătălin Petrișor, Sergiu Pop și doi jucători americani vor evolua la CSM Focșani
Echipa din Vrancea va juca în Grupa C a Ligii Naționale de Baschet Masculin ediția 2018/2019 
CSM CSU Oradea, prima echipă din LNBM care a început cantonamentul în această vară
Lotul complet al bihorenilor pentru sezonul următor, plus programul de pregătire al trupei lui Achim 
Enes Latifagic, primul jucător străin transferat de Dinamo Știința
Echipa va juca în Grupa valorică A în sezonul 2018/2019  
Tony Easley este noul pivot al lui U-BT Cluj-Napoca
Americanul îl va înlocui la echipa clujeană pe Ousmane Barro, jucător ce a semnat în Bulgaria 
Jonathan Person, un nou sezon alături de BCM U Pitești
Suedezul este singurul străin din lotul 2017-2018 care continuă la echipa alb-violeților 
Programul sezonului regulat al Ligii Naționale de Baschet Masculin, ediția 2018/2019
Prima fază din noul sezon se termină în ianuarie. Cine se va înfrunta în prima etapă 
gyke Acum și oficial
0 
Tamulis, Gavriloaia și Gheorghe, lotul e gata.  
click pt. Articol 16 August 2018 12:14
gyke @trancer
0 
În mod normal nu mai aducem acum alt jucător, decât dacă se întâmplă ceva dramatic. Aparent, nu prea mai sunt români liberi valoroși. Problema regulii U23 este că îți face imposibilă utilizarea altui jucător român în prima repriză, bineînțeles dacă nu îi ai pe Watson sau Moldoveanu... De asta l-a lăsat Achim să plece pe Mandache. O să vezi ce greu va fi pentru "veterani" să stea o repriză și după pauză să intre ;randamentul lor va fi foarte modest. Și noi ne vom asuma riscul ăsta de a forța cu jucătorii tineri... tu zici că e imposibil, eu zic că e un pariu riscant... Vedem, povestim...  
click pt. Articol 16 August 2018 08:25
trancer @gyke
0 
Asta o știi sau o bănuiești? Vrei sa zici ca nu mai vine nici un roman care sa intre în rotație? Dacă Sibiul vrea ceva îndrăzneț de la sezonul asta nu-mi dau seama cum ar putea obține cu Dragoste și Tohatan. Practic ați pierde un om dintr-o rotație si-așa scurta. 
click pt. Articol 16 August 2018 07:17
gyke CSU
0 
Noi am cam terminat transferurile, al 6 lea străin și încă un U23, să vedem când va fi anunțul oficial; ținând cont ca jucătorii încep să apară pentru pregătiri, probabil destul de repede.  
click pt. Articol 15 August 2018 23:02
0 
Nu stiu daca este peste Easley si daca se va adapta nevoilor echipei dar cu siguranta va fi un jucator valoros. 
click pt. Articol 15 August 2018 15:23
sergiu_CMOS Al doilea pivot
0 
Sa inteleg ca pivotul care vine azi e clar peste Easley? 
click pt. Articol 15 August 2018 14:10
0 
Titularul postului de 5 vine astazi, il prezinta intr-o ora sau doua.... Pg dupa partidele de pregatire din Serbia daca nu functioneaza echipa! 
click pt. Articol 15 August 2018 13:57
Beniamin @Fortza Steaua
0 
Cred ca nu o sa mai vina un PG. Din declaratia lui Silva reiese ca mai vine numai un pivot.

Poate la iarna un extra transfer. 
click pt. Articol 15 August 2018 13:21
Beniamin @Fortza Steaua
0 
Exact aceeasi intrebare o am si eu cu privire la Marinov. In momentul de fata nu mi se pare un PG de execeptie ci mai degraba un SG foarte bun, dar sa speram ca le poate face pe amebele la un nivel inalt. Sper sa nu ne bazam pe ideea ca o sa il reprofilam pe Kuti si il facem peste noapte un PG.
Asa cum am spus mai sus, eu vad acest PG super productiv intr-o strategie foarte buna de contratac, dar oare cat poti sa o duci cu contratacul (la un nivel inalt) avand in vedere ca banca e mai scurta ca anul trecut?
 
click pt. Articol 15 August 2018 12:36
pipzn @Beniamin
0 
As vrea (si chiar sper) sa vad un joc ca cel descris de dvs. Pentru mine ar fi o surpriza totala, avand in vedere antrenorul. Pana atunci eu nu pot decat sa va reamintesc ca
-in ultimele doua sezoane "U" a avut cel mai static joc din primele 8, chiar daca a avut in componenta jucatori rapizi pe care ii vom vedea si in acest sezon. Si printre cele mai "subtiri" jocuri de echipa.
-pana sa vedem jucatorii aceia rapizi si cu joc de contraatac bun, ramane doar amintirea contraatacurilor in superioritate numerica ratate. Si asta dupa un sezon intreg + meciuri din cupele europene.
-Data trecuta Moldoveanu a inceput foarte bine si eficient, dupa accidentare si revenire a ratat mult si a fortat multe aruncari. Doar la libere a ramas la nivel sus si constant bun. Si plasamentul foarte bun care a compensat mult fizicul nu prea impresionant.
-Se pare ca Dykes a dat jocul pe patrundere pe procentaje mai bune la aruncari de 3 si la libere. Foarte bine (a adus mai multe puncte asa, a evitat niste accidentari) insa cred ca e nevoie si de un jucator de patrundere (cam ca Richards).
-Stiu ca in baschetul actual ideea de "pivot clasic" incepe sa fie cam desueta dar inca mai tin minte pick and roll-urile lui Barro (foarte eficiente indiferent ca a jucat la U sau la Mures) si, in final, un astfel de profil de jucator nu face decat sa mareasca si sa diversifice paleta de solutii ofensive solutii de care (daca va aduceti aminte de ultimul sezon) chiar avem mare nevoie.

In fine, vom vedea. Haide "U"! 
click pt. Articol 15 August 2018 12:18