Randal Falker este noul pivot al celor de la BC CSU Sibiu


Americanul a bifat două finale consecutive în ultimele sezoane alături de Steaua CSM Eximbank

randal falker transfer sibiu

CSU Sibiu a anunțat pe pagina oficială un nou transfer pentru sezonul competițional 2018-2019. Aceștia au semnat o înțelegere cu americanul în vârstă de 33 de ani, Randal Alan Falker, ce evoluează pe poziția 5.

Falker a evoluat pentru Steaua CSM Eximbank în sezonul 2016-2017, iar în sezonul 2017-2018 a revenit în lotul roș-albaștrilor după doar 5 partide disputate pentru Salta Basket, în Argentina, unde a avut medii de 6 puncte și 5 recuperări în 17 minute jucate pe meci.

Astfel, alături de steliști, a bifat două finale consecutive în Liga Națională de Baschet Masculin, ambele încheiate cu o medalie de argint.

În sezonul 2017/2018, Randal Falker a avut medii statistice de 10.6 puncte, 7.4 recuperări, 2.7 pase decisive și 1.0 capace, în 27 de partide jucate. De asemenea, a avut procentaje de 56% la aruncările din acțiune și 52% la linia de libere.

De menționat este și faptul că pivotul american a fost MVP al Franței în 2014 alături de Nancy, echipă la care a petrecut trei sezoane, până în 2016. În aceeași perioada, acesta a evoluat chiar împotriva celor de la Asesoft Ploiești, francezii reușind o victorie la care Randal a contribuit cu 16 puncte și 8 recuperări.

Rămâne de văzut cum va împărți Dan Fleșeriu minutele pe poziția 5, dat fiind faptul că în lotul sibienilor mai este și Chris Cooper. Cu toate acestea, în sezonul precedent Cooper a împărțit de mai multe ori parchetul în același timp cu Jordan William, celălalt pivot din lotul ardelenilor.

Astfel, până în acest moment, lotul Sibiului arată astfel: Monyea Pratt, Mirel Dragoste, Wilhelm Brosser, Chris Cooper, Kevin Hardy, Lucas Tohătan, Isaiah Philmore, Alexandru Cristian Varga, Randal Falker.

*foto: Cătălin Soare



Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Vizualizează pagina personală a jucătorului Randal Falker

Mara Mihăilescu / 10 August 2018 / 18:07


Galerie foto


tanaseb Sibiu
0 
Arata foarte bine sub panou. Oarecum era de asteptat sa aduca jucatori straini buni in lipsa unor romani mai experimentati. Falker, pe langa Afafonov de la Pitesti si Diaz de la Tm, mi s-auparut cei mai bun pivot din tara.  
10 August 2018 18:21
trancer Sibiu
0 
Wow, ce jucători defensivi si-a putut trage Sibiul! Va fi cam interzis de jucat sub panou împotriva lor. Mai mult ca sigur aici e mana lui Georgescu. Cu toate acestea, este evident ca problema mare a echipei va fi partea de aruncări. Din cei 5 străini practic doar unul, maxim 2 arunca ceva 
10 August 2018 18:32
gyke CSU
0 
Pe partea defensiva, trebuie adaugati si Hardy si Pratt, chiar si Mirel, care sunt niste aparatori excelenti.
Problema o reprezinta intradevar ofensiva, unde foarte multi jucatori au un range limitat, cel putin pe hartie. Dar situatia se poate imbunatatii cu ultimul strain.
Povestim... 
10 August 2018 18:55
DonJuan Totuși?
0 
Ne trezim iar în play off că nu avem un jucător "pur sânge marcator" pentru că lui Dan ii plac doar apărători. Daca nu aducem un marcator adevărat se repeta aceași poveste de anul trecut. Și anul trecut am mai avut totuși un Lasser, care daca era "on fire" îți dădea 30pct pe meci. 
10 August 2018 18:45
gyke chill
0 
Putina rabdare... 
10 August 2018 18:59
0 
Eu uz era Recurg Ger De Te eee de Wf 
10 August 2018 19:32
mitupower Zeno...
0 
..la Sibiu? 
10 August 2018 22:07
0 
Ceva zvonuri sau???  
11 August 2018 00:16

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
In memoriam - 14 ani fără Antonio Alexe
21 ianuarie 2005, o zi tristă pentru baschetul românesc 
Mihai Silvășan: „Am avut meciul în mână în ultimele secunde”
Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a vorbit despre înfrângerea suferită de echipa sa la Pitești 
Florin Nini: „Am arătat că dacă avem puțină răbdare, putem face lucruri bune”
Antrenorul Piteștiului a refuzat să răspundă întrebărilor legate de arbitrajul partidei cu U-BT Cluj 
BCM U Pitești se impune la un punct după un duel de foc în Trivale
Cele două formații s-au luptat de la egal la egal pe tot parcursul celor 40 de minute 
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu
CSM Focșani învinge pe ACS Târgu Jiu la o diferenţă de 10 puncte 
Maksym Korniyenko: „Va trebui să dăm totul pentru a învinge”
BCM U Pitești debutează în Top 6 cu un duel împotriva lui U-BT Cluj-Napoca 
Goran Martinic, cel mai bun marcator pentru CSM Târgu Mureș în victoria cu Miercurea Ciuc
CSM Târgu Mureș este prima în Grupa Albastră, având 18 victorii și 1 singură înfrângere 
Jahii Carson: “Toți jucătorii încep să își înțeleagă rolurile și să le accepte”
BCM U Pitești urmează să debuteze în “Top 6”, în compania celor de la U-BT Cluj Napoca 
Mikey Hope, cel mai bun om al Rapidului în victoria cu CSM Sighetu Marmației
Avramescu si Arion au impresionat la rândul lor 
Stanimir Marinov: „La Pitești tribunele sunt mereu pline”
Internaționalul bulgar a fost impresionat de atmosfera de la „derby-ul Ardealului” 
studentU din pacate Rasic
0 
e cam in and out. Adica dpdv fizic omul se vede ca nu prea mai duce, poate ii este si teama de o re-accidentare la tendonul Ahilian rupt. Asta pe de o parte.
Pe de alta parte, e si destul de lent si apararile adverse tin la el ca la nu stiu ce :)
Deci in playoff, unde intesitatea oricum va creste, nu stiu cat ne putem baza pe el la nivelul la care ne bazam pe Dykes.
Eu sun fanul nr 1 Rasic si sper sa ne ajute cum ne-a ajutat inainte de aceasta accidentare, insa faptele spun altceva.
Cat despre Silva, sunt si eu de acord cu tine. ;) Se poate si mai bine pe banca tehnica, dar pe de alta parte, se poate mai bine si in teren. Adica si jucatorii au partea lor de vina in anumite momente.
 
click pt. Articol 21 January 2019 12:27
0 
Depinde de adversar si de profilul jucatorului pe care il aduc. Dar dupa parere mea pe banca o sa ramana unul dintre PG sau Easley (la nevoie joaca si Torok pe 5). 
click pt. Articol 21 January 2019 11:52
u1919cj Silva
0 
Faptul ca el ii (sa zicem asa) "veriga slaba" in echipa Clujului nu ii o surpriza pentru nimeni. Totusi omul asta a jucat o viata pentru U, ii un simbol al clujului. Asa ca sper sa invete sa fie antrenor cat mai repede si sper ca in sezonul asta sa-l scoata iara Rasic&Dykes&Co ... Are echipa (si anul asta) care il poate face antrenor si sper sa il faca - pentru ce reprezinta el pentru U Cluj. Ca rabdare este, dar nu infinita. Haide U 
click pt. Articol 21 January 2019 11:47
0 
Prietene, uita-te la al vostru Silvasan cum sta doar la masa oficiala. Nu mai zic de Cristescu si Cuic care non stop au ceva de zis. Dupa ce ca a vazut toata tara ca arbitrajul a fost pro Cluj tot meciul, mai vii si cu afirmatii de genul. Daca erati bun, la bugetul vostru trebuia sa triumfati. 
click pt. Articol 21 January 2019 11:26
gyke eterna intrebare
0 
Cel mai probabil unul dintre PG, desi in functie de adversar, chiar unul dintre cei doi pivoti. Acum depinde si de profilul acelui PF, daca poate juca si 5, optiunile sunt mai multe... 
click pt. Articol 21 January 2019 11:25
studentU n-a luat el, a luat banca tehnica
0 
cineva din spatele lui a urlat sau s-a ridicat in picioare
cel putin eu asa am vazut... 
click pt. Articol 21 January 2019 10:35
0 
Daca aduc un 4 strain, cine iese din rotatie?  
click pt. Articol 21 January 2019 10:16
0 
Un antrenor care non stop pune presiune pe arbitraj, la fel ca majoriatea jucatoriilor/banca tehnica. 
click pt. Articol 21 January 2019 10:15
0 
Vezi c-o luat unul. Mai urat ca Todorov n-a facut. Omul e normal sa se precipite, eu il inteleg. L-as lua in locul lui Silva:) 
click pt. Articol 21 January 2019 09:53
studentU uita te
0 
ce varsta si ce experienta are nini. si mie imi place de el dar comportamentul de aseara a fost deplorabil. in mod normal trebuia sa ia cel putin un tehnic, dar arbitrii, simtindu-se cu musca pe caciula pt frica cu care au arbitrat si grelelile comise, i-au tolerat iesirile in decor...