Rapid București și-a luat revanșa pentru înfrângerea din tur cu Agronomia

Florina Stănici (Diaconu) a condus formația feroviară spre a 6-a victorie în grupa valorică B

CS Rapid București a câștigat duelul cu concitadina CS Agronomia, scor 73-59, pe sferturi: 20-16, 18-14, 24-17, 11-12. Partida a contat pentru etapa a 11-a din grupa valorică B a Ligii Naționale de Baschet Feminin. Meciul a fost echilibrat în primele 18 minute, după care gazdele s-au desprins și și-au luat revanșa pentru înfrângerea la un punct din tur. Florina Stănici (Diaconu) a fost coșghetera partidei cu 29 de puncte, iar Alexandra Chițanu a fost în double-double pentru oaspete.

În tur Agronomia câștiga cu 60-59 după un final strâns, cu un coș înscris de Mihaela Chelariu la ultima fază. De atunci rapidistele au avut 4 victorii și o înfrângere, în timp ce Agronomia a suferit 6 eșecuri la rând.

În partida de miercuri seara, Ioana Pinter le-a trimis în 5-ul de start al Rapidului pe Raluca Matei, Natalia Burlakova, Alexandra Lupusavei, Florina Stănici (Diaconu) și Gabriela Vlad. Milan Sokic a început partida cu Mihaela Chelariu, Alexandra Chițanu, Claudia Ușurelu, Sonia Vilcinschi și Gabriela Brudea. Stănici a deschis scorul transformând o liberă din două, iar Vilcinschi le-a dus pe oaspete în avantaj, 1-2. Cele două echipe au trecut pe rând la conducere, cu triplele lui Burlakova și Vlad, respectiv Vilcinschi. Lupusavei a reușit un 3 points-play și ducea scorul la 10-5 la jumătatea primului sfert. Gazdele s-au dus la 7 puncte în față, dar Neagu a reușit două triple și Chelariu una, prin care au strâns ecartul la 2 puncte. Matei a stabilit scorul la prima pauză, 20-16.

Gazdele nu au marcat în primele două minute și jumătate din sfertul secund, iar Chițanu și Vilcinschi au reușit 7 puncte prin care Agronomia revenea la conducere, scor 20-23. A fost rândul oaspetelor să nu găsească drumul spre coș mai mult de patru minute și Rapidul a trecut din nou în față, 28-23. Chițanu a redus diferența la două lungimi, dar Vlad și Stănici au scuturat plasa de la distanță și gazdele se distanțau la 8 puncte. Acesta avea să fie ecartul la jumătatea partidei când tabela arăta 38-30.

După revenirea de la vestiare doar Cuatu a reușit un coș de două puncte în primele trei minute și jumătate. Au urmat triplele lui Chițanu și Cuatu, iar diferența se menținea în jur de 10 puncte. Aceasta creștea la 15 după trei reușite de afară ale gazdelor (2 Stănici și una Vlad). La ultima pauză scorul era 62-47.

Ultima perioadă de joc a început cu ratări de ambele părți, Cuatu marcând prima după mai mult de două minute. Topală a reușit 6 puncte la rând și și-a apropiat echipa la 68-57 cu un minut și jumătate înainte de final, dar problema câștigătoarei era deja rezolvată. Meciul s-a încheiat cu scorul de 74-59 și Rapidul a trecut pe locul secund, cu 16 puncte, la egalitate cu Phoenix Știința Constanța (formația de pe primul loc) și CSM Târgu Mureș (pe locul 3). Agronomia este pe ultima poziție cu 11 puncte.

Florina Stănici (Diaconu) a fost coșghetera partidei cu 29 de puncte (4x3), plus 5 recuperări, 6 assist-uri și 3 intercepții, pentru +33 eficiență. Pentru Rapid au mai înscris: Burlakova 13 puncte (9 recuperări), Vlad 9 puncte (3x3), Cuatu 7 puncte, Matei 6 puncte (13 recuperări), Lupusavei 5 puncte (6 recuperări), Țicu 2 puncte, Pantazi 1 și Cazacu 1 punct (5 recuperări).

Alexandra Chițanu a fost cea mai bună marcatoare de la oaspete cu 20 de puncte, fiind în double-double cu 11 recuperări. Pentru Agronomia au mai înscris: Vilcinschi 17 puncte (5 recuperări), Topală 8 puncte, Chelariu 6 puncte (16 recuperări), Neagu 6 puncte și Ușurelu 2.

Agronomia mai are de disputat trei partide până la finalul primei faze a sezonului regulat. Sâmbătă, 8 decembrie, alb-verzile primesc vizita liderului Phoenix Știința Constanța. În 12 decembrie merg la Târgu Secuiesc, iar în 19 joacă acasă cu CSM Târgu Mureș. Rapidul mai are două meciuri din această fază a campionatului. Sâmbătă, 8 decembrie, joacă în deplasare la Târgu Secuiesc, iar în 12, acasă cu CSU CSM Oradea.

*foto: Alina Cojocaru Photography facebook

Citește ultimele știri despre CS Rapid București
Citește ultimele știri despre CS Agronomia București
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CS Rapid București vs CS Agronomia București

Andreea Vlase / 06 December 2018 / 11:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
ACS Sepsi SIC și Universitatea Cluj încheie etapa a 10-a din Grupa Roșie a LNBF
Campioana s-a impus la diferențe mari în toate cele trei confruntări din acest sezon
Olimpia CSU Brașov și CSM Satu Mare se întâlnesc pentru a 4-a oară în acest sezon
În precedentele trei dueluri s-au impus de fiecare dată gazdele
LNBF: Programul etapei a 10-a din Grupa Roșie
În timpul acestei săptămâni sunt programate și două restanțe din Grupa Galbenă
LNBF MVP – Etapa 9, F2: Destiny Williams
Americanca a fost cea mai bună jucătoare a celor de la FCC ICIM Arad în succesul de la Brașov
Lloyd, Denson și Amukamara au marcat trei sferturi din punctele sătmărene în succesul cu CSM Târgoviște
Pivotul a bifat al 7-lea double-double în acest campionat
Angel Robinson, primul triple-double al sezonului din LNBF în meciul dintre CSM Târgu Mureș și Rapid
Efortul său a fost anulat de performanțele mai multor rapidiste, care s-au impus după prelungiri
Bogdan Bulj: „În prima jumătate am jucat rău. În sferturile 3 și 4 am arătat ce putem!”
FCC ICIM Arad are două victorii la rând cu noul antrenor pe bancă după ce s-a impus și la Brașov
Dan Calancea: „Multe sisteme nu au funcționat în atac pentru că nu sunt cunoscute foarte bine de jucătoarele noi”
Olimpia CSU Brașov a pierdut acasă cu FCC ICIM Arad în etapa a 9-a din Grupa Roșie a LNBF
CSM Satu Mare, succes categoric acasă cu CSM Târgoviște
Gazdele au înscris 30 de puncte pe contraatac
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0
Succes in continuare Annemarie !Esti minunata si te iubim!!
click pt. Articol 14 February 2019 08:54
0
FELICITARI si succes in continuare!
click pt. Articol 14 February 2019 08:45
0
FELICITARI FETELOR...ATI REVENIT PE LOCUL PE CARE LE MERITATI ! Atentie,concentrare si joc convingator in continuare!
click pt. Articol 14 February 2019 08:44
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0
FELICITARI ! Vom ajunge si mai sus in ierarhia europeana !
click pt. Articol 08 February 2019 19:02
laca1968 Pentru istetul bagaret!
0
Suntem cum suntem, dar suntem! Voi unde sunteti?
click pt. Articol 06 February 2019 13:22
0
:))))))))
click pt. Articol 03 February 2019 22:31
0
Auzi domnule moderator, ai văzut cumva comentariul anterior celui la care mi-ai dat avertisment?
click pt. Articol 03 February 2019 20:32
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0
NU ESTE NICI O CALE LUNGA !Nu este nici o problema sa pierzi un joc.Probleme este faptul,ca jumatatea echipei este sub valoarea echipei campioane din anii precedenti.SE MUNCESTE TOT ATAT DE BINE SI EFICIENT IN ANTRENAMENTE,ANTRENORUL ESTE TOT ACELASI,STILUL,TACTICA SI STRATEGIA DE JOC ESTE IDENTICA,NUMAI VALOAREA UNORA NU PERMITE PUNEREA IN PRACTICA A SCHEMELOR DE JOC NICI IN APARARE SI NICI IN ATAC.Sa fiim intelegatori,campionatul nu este pierdut cu 1-2 jocuri mai slabe.Haideti fetelor !SUCCES IN CONTINUARE !
click pt. Articol 03 February 2019 20:28
0
Aveti perfecta dreptate in analiza d-le Mikes !Trebuie puse la treaba fetele...trebuie sa acceptam si infrangerile,si vom trece peste acest esec,chiar daca avem momentan o echipa mai slabuta fata de anii precedenti.NU ESTE RUSINOS SA PIERZI IN SPORT !Sportul este o competitie...vom castiga campionatul si la anul vom face o echipa si mai competitiva!Aduceti pe Kayla de la Tg.Secuiesc si echipa este intarita !
click pt. Articol 03 February 2019 20:21