Rapid București câștigă pe terenul concitadinei Agronomia în etapa a 3-a din Grupa Galbenă

Alb-vișiniile profită de înfrângerea liderului și se mențin în cursa pentru ultimul loc de play-off

Duelul formațiilor bucureștene, Agronomia și Rapid, s-a încheiat cu victoria oaspetelor. Scorul a fost 60-69, pe sferturi: 18-17, 15-17, 13-21, 14-14. Gazdele au condus la începutul meciului din etapa a 3-a a Grupei Galbene din Liga Națională de Baschet Feminin, dar formația mai experimentată a preluat conducerea în sfertul secund și s-a distanțat până la 18 puncte. Stănici (Diaconu) și Matei au fost în double-double pentru vizitatoare, iar Chițanu a fost coșghetera gazdelor.

Agronomia București le-a trimis în formula de start pe Georgiana Plăvițu (care a jucat la CSM Târgu Mureș în prima parte a sezonului), Sonia Vilcinschi, Maria Militaru, Alexandra Chițanu și Mihaela Chelariu. Rapid București le-a avut în 5-ul de start pe Florina Stănici (Diaconu), Natalia Burlakova, Alexandra Lupusavei, Gabriela Vlad și Raluca Matei. Chelariu a deschis scorul, iar Stănici (Diaconu) a marcat prima triplă și a făcut 2-5. Chițanu a reușit primele două aruncări de la distanță ale gazdelor și a dus scorul la 10-5. Oaspetele s-au apropiat la un punct, Agronomia s-a distanțat iar la 5 și alb-vișiniile au venit din nou la o lungime, astfel că la prima pauză scorul era 18-17.

Matei a dus Rapidul în avantaj, dar Neagu a răspuns cu o triplă. Stănici a egalat de la linia de fault, iar gazdele s-au dus la +4. Au fost aproape două minute fără coș pentru Agronomia, Cuatu a înscris 5 puncte la rând și Stănici a făcut 25-28. A fost rândul vizitatoarelor să nu găsească drumul spre coș timp de două minute, iar Chelariu și Vilcinschi au readus avantajul în tabăra Agronomiei, 29-28 la jumătatea sfertului. Oaspetele au revenit la conducere, au avut un avans de patru lungimi, micșorat până la pauza mare când scorul a fost 33-34.

Agronomia nu a înscris în primele două minute după revenirea de la vestiare, iar Rapidul s-a dus la 6 puncte în față. A fost rândul vizitatoarelor să nu înscrie mai mult de trei minute și Vilcinschi a reușit 5 puncte la rând prin care și-a apropiat echipa la o lungime. Ecartul s-a menținut între unu și patru puncte până în penultimul minut al sfertului.  „Feroviarele” au încheiat perioada de joc cu un run de 7 puncte și s-au distanțat la ultima pauză, scor 46-55.

Burlakova și Matei au dus diferența la 12 puncte în startul sfertului patru și Agronomia marca doar de la linia de fault în prima jumătate a perioadei de joc. Rapidul a profitat și s-a distanțat la ecartul maxim de 18 puncte, în minutul 35. Oaspetele nu au mai înscris până la finalul partidei. Formația gazdă a redus diferența la jumătate până la expirarea timpului de joc, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 60-69. Rapidul obține a 9-a victorie în campionat (24 de puncte) și se apropie la un punct de liderul Grupei Galbene, CSU CSM Oradea. Pentru Agronomia este a 12-a înfrângere și echipa este pe ultima poziție, cu 16 puncte.

Oaspetele de astăzi au făcut diferența cu cele 21 de reușite din semicerc față de 14, respectiv cu 15 libere transformate față de 11. Gazdele au stat mai bine de la distanță, cu 7 triple înscrise față de 4. Rapidul a profitat de greșelile adverse, reușind 24 de puncte după turnovers față de 15. 6-17 a fost situația la punctele marcate pe contraatac și 34-42 la recuperări.

Florina Stănici (Diaconu) și Raluca Matei au fost în double-double pentru vizitatoare. Experimentatul fundaș a fost chiar aproape de triple-double, cu 22 de puncte (2x3), 11 recuperări și 8 assist-uri, iar tânărul pivot a încheiat partida cu 20 de puncte și 10 recuperări. Pentru Rapid au mai înscris: Burlakova 12 puncte, Lupusavei 8 și Cuatu 7 puncte.

Alexandra Chițanu a fost cea mai bună marcatoare de la gazde cu 20 de puncte (2x3), la care a adăugat 7 recuperări. Pentru Agronomia au mai înscris: Chelariu 14 puncte, Vilcinschi 14 (3x3), Ușurelu 4, Topală 3, Neagu 3 și Militaru 2 puncte.

În etapa următoare, de la finalul săptămânii viitoare, Agronomia București joacă în deplasare cu CSM Alexandria, iar Rapidul va primi vizita celor de la ACS KSE Târgu Secuiesc.

*foto: Rapid Bucuresti - Alte Sporturi facebook

Citește ultimele știri despre CS Agronomia București
Citește ultimele știri despre CS Rapid București
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre CS Agronomia București vs CS Rapid București

Andreea Vlase / 12 January 2019 / 18:38

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Universitatea Cluj și-a mai luat o americancă pentru pozițiile mici
Tierra Henderson a câștigat de două ori Cupa Campionilor Africii, în 2011 și 2013
Devran Tanaçan, noul pivot al Olimpiei CSU Brașov
Turcoaica a evoluat în Euroligă cu cluburi din țara sa
ACS Sepsi SIC a transferat o fostă campioană europeană
Kristina Topuzovic va evolua sub comanda lui Zoran Mikes
ACS Sepsi SIC obține o victorie categorică la Constanța și revine pe primul loc
Echilibrul s-a rupt după prima pauză, gazdele marcând în sferturile 2, 3 și 4 mai puțin decât în primul
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe CS Phoenix Știința Constanța
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe CS Phoenix Știința Constanța la o diferenţă de 40 puncte
Phoenix Știința Constanța și ACS Sepsi SIC deschid miercuri etapa a 9-a din Grupa Roșie a LNBF
Campioana are cu 10 puncte mai mult ca formația de la malul mării în clasamentul primei grupe valorice
LNBF: Programul etapei a 9-a din Grupa Roșie și a 7-a din Grupa Galbenă
Un meci se dispută miercuri, patru duminică și unul a fost amânat pentru luna martie
Rapid București câștigă cu CSM Alexandria și ajunge la 10 victorii în a doua grupă valorică din LNBF
Bucureștencele au condus în prima parte a meciului, dar au avut de recuperat 10 puncte în sfertul 4
Teodora Neagu va juca la CSM Târgoviște în a doua parte a sezonului
Extrema de forță s-a despărțit recent de FCC ICIM Arad
Annemarie Gödri-Părău: „O româncă bună va avea minute și statistică bună indiferent de regula impusă în sezonul respectiv”
Căpitanul lui ACS Sepsi SIC ne-a vorbit despre prima parte a acestui sezon
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0
Succes in continuare Annemarie !Esti minunata si te iubim!!
click pt. Articol 14 February 2019 08:54
0
FELICITARI si succes in continuare!
click pt. Articol 14 February 2019 08:45
0
FELICITARI FETELOR...ATI REVENIT PE LOCUL PE CARE LE MERITATI ! Atentie,concentrare si joc convingator in continuare!
click pt. Articol 14 February 2019 08:44
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0
FELICITARI ! Vom ajunge si mai sus in ierarhia europeana !
click pt. Articol 08 February 2019 19:02
laca1968 Pentru istetul bagaret!
0
Suntem cum suntem, dar suntem! Voi unde sunteti?
click pt. Articol 06 February 2019 13:22
0
:))))))))
click pt. Articol 03 February 2019 22:31
0
Auzi domnule moderator, ai văzut cumva comentariul anterior celui la care mi-ai dat avertisment?
click pt. Articol 03 February 2019 20:32
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0
NU ESTE NICI O CALE LUNGA !Nu este nici o problema sa pierzi un joc.Probleme este faptul,ca jumatatea echipei este sub valoarea echipei campioane din anii precedenti.SE MUNCESTE TOT ATAT DE BINE SI EFICIENT IN ANTRENAMENTE,ANTRENORUL ESTE TOT ACELASI,STILUL,TACTICA SI STRATEGIA DE JOC ESTE IDENTICA,NUMAI VALOAREA UNORA NU PERMITE PUNEREA IN PRACTICA A SCHEMELOR DE JOC NICI IN APARARE SI NICI IN ATAC.Sa fiim intelegatori,campionatul nu este pierdut cu 1-2 jocuri mai slabe.Haideti fetelor !SUCCES IN CONTINUARE !
click pt. Articol 03 February 2019 20:28
0
Aveti perfecta dreptate in analiza d-le Mikes !Trebuie puse la treaba fetele...trebuie sa acceptam si infrangerile,si vom trece peste acest esec,chiar daca avem momentan o echipa mai slabuta fata de anii precedenti.NU ESTE RUSINOS SA PIERZI IN SPORT !Sportul este o competitie...vom castiga campionatul si la anul vom face o echipa si mai competitiva!Aduceti pe Kayla de la Tg.Secuiesc si echipa este intarita !
click pt. Articol 03 February 2019 20:21