Rezumatul primei faze a playoff-ului Ligii Naționale de Baschet Masculin


3 din 4 pronosticuri ghicite de analizele totalbaschet.ro. Am fost aproape de 4/4

sibiu oradea playoff liga nationala

Înainte de startul playoff-ului LNBM, am scris o mini-analiză pentru fiecare serie de playoff în parte. Voi scrie aici un minirezumat al fiecărei serii, în comparație cu concluziile pe care le-am scris și înainte de începutul perioadei postsezon.

U-BT Cluj – Phoenix Galați: predicție totalbaschet.ro: 3-0, rezultat: 3-0 (98-69, 78-64, 71-67)

Scrisesem că echipa campioană este mult prea puternică pentru moldoveni, care vor avea însă o replică bună pe propriul parchet. Exact acest lucru s-a întâmplat, cu clujenii jucând la un nivel înalt pe teren propriu și practicând un baschet suficient cât să le asigure calificarea în meciul 3, în fața unei formații care merită lăudată pentru baschetul prestat în acest sezon, în ciuda greutăților financiare pe care le-a întâmpinat.

CSU Sibiu – SCM U Craiova: predicție totalbaschet.ro: 3-1, rezultat: 3-0 (86-73, 82-75, 85-84)

În analiză am spus că oltenii vor obține o victorie, datorită numelor importante din lotul lui Rami Hadar, precum Siriscevic sau Aleksandrov. Am fost destul de aproape. Fără Samuels, accidentat și fără Tyler Laser la sibieni, cele două echipe au oferit un meci foarte echilibrat în Craiova, dar băieții lui Dan Fleșeriu s-au impus cu 85-84 și au încheiat seria în 3 partide.

CSM CSU Oradea – BCM U Pitești: predicție totalbaschet.ro: 3-1, rezultat: 3-1 (62-66, 88-58, 83-70, 74-67)

Chiar dacă am prins pronosticul de 3-1, în analiză am spus că meciurile vor fi strânse. În afara de victoria Piteștiului și de meciul 4, cele două victorii ale Oradiei în a doua și a treia partidă au fost foarte dezechilibrate.

CSM Steaua Eximbank – BC SCM Timișoara: predicție totalbaschet.ro: 3-2, rezultat: 3-2 (89-67, 69-74, 89-82, 74-64, 76-69)

A fost cea mai grea serie de analizat, atât din perspectiva avantajului terenului propriu al steliștilor, cât și din meciurile precedente din sezonul regulat, câștigate de Timișoara. Mai mult, bănățenii au avut șansa să închidă seria în 4 meciuri, cum și steliștii aveau oportunitatea să câștige primele 2 meciuri de pe teren propriu. Până la urmă, însă, CSM Steaua a câștigat partida a cincea, cum altfel decât într-un mod dramatic, după ce steliștii au condus cu 21 de puncte și s-au văzut în urmă cu 3 minute rămase de jucat din meci.

Zilele următoare voi reveni cu câte o mini-analiză pentru seriile din semifinale, dintre U-BT Cluj – CSM Steaua și CSU Sibiu – CSM CSU Oradea. Voi ce pronostic dați pentru aceste două dueluri?

*foto: Dragoș Dumitru/facebook CSU Sibiu



Eduard Popa / 15 May 2018 / 23:19


Galerie foto


-1 
Cred ca ambele ..semifinale o sa fie foarte foarte strinse...si o sa se termine cu 3-2..cluj si sibiu...ele avind avantajul meciurilor de acasa 
15 May 2018 23:40
studentU binevenit
0 
follow up ul asta. Pe cand pronosticul pt seriile semi finale? Eu as miza pe Cj si Oradea pt finala mare. Scorul seriei e relativ irelevant.... 
15 May 2018 23:47
Oldtimer Nu va desconsiderati singur
0 
d-le Popa. Nu ati ghicit nimic. Ati facut o analiza si ati formulat niste pronosticuri, 3 confimandu-se, unul nu, dovada ca analiza a fost pertinenta. Eu zic ca acest fapt va situeaza mai la un nivel superior celui al Mamei Omida. Daca ne-ati fi dat numerele castigatoare de la 6 din 49 sau Noroc...aia da ghiceala... In ce ma priveste, voi persista in a va considera analist nu ghicitor...  
16 May 2018 20:14

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Semifinale LNBM, meciurile 3 și 4: Program și televizări
Partidele se joacă vineri și duminică 
Moment tensionat între Andrei Mandache și Monyea Pratt (Video)
Cei doi jucători au avut o scurtă altercație, taxată de galeria sibiană 
Giordan Watson, crossover spectaculos reușit contra celor de la CSM Steaua (Video)
Conducătorul de joc al lui U-BT Cluj i-a răspuns lui Dragan Zekovic, care tocmai reușise un coș de 3 puncte 
Jucătorii U23 care au evoluat în al doilea meci al semifinalelor LNBM
6 baschetbaliști eligibili au călcat pe parchet în această rundă 
Dragan Zekovic a suferit un atac de panică la pauza meciului cu U-BT Cluj
Steliştii au decis să nu îl mai folosească pe sârb în a doua repriză a partidei din Cluj 
Meciul doi al seriei semifinale dintre U-BT Cluj-Napoca și Steaua CSM Eximbank, în imagini
Confruntarea din Sala Polivalentă clujeană a oferit numeroase momente spectaculoase 
Mihai Silvășan: „Mă bucur că am fost mai tari pe final și că rezultatul a fost de partea noastră”
U-BT a obținut a doua victorie pe teren propriu în seria cu Steaua CSM Eximbank 
Clubul CSU Sibiu, amendat din cauza scandărilor tribunei
Amenda vine după ce suporterii sibieni l-au apostrofat pe Șerban Sere 
Jukka Toijala: „Cred că băieții au arătat caracter și o vor face și vineri”
Steaua CSM Eximbank a cedat și al doilea meci al seriei cu U-BT Cluj-Napoca 
U-BT Cluj se impune și în meciul secund al semifinalei cu Steaua
Ardelenii și-au asigurat victoria grație unui joc foarte bun în actul decisiv 
a friend Va inflamați aiurea
0 
Oricare dintre voi care a trecut printr-o astfel de situație în calitate de jucător trece rapid peste. Intr.un astfel de meci tensiunea și orgoliul nu au cum să rămână în vestiar. Repet, un fost/actual sportiv, înțelege. Astea.s discuții de Antena Stars. Ne sare muștarul în trafic de două ori pe kilometru pentru că n.o semnalizat x sau y și discutăm despre o faza dintr.un meci care poate hotărî finalista unui campionat național. 
click pt. Articol 23 May 2018 20:56
0 
Eu zic sa ne mutam pe 24sec. TB mai nou baga zazanie intre suporteri.  
click pt. Articol 23 May 2018 18:41
0 
Si Zeno cate si-a luat? De ce va uitati doar la Capers? Zeno si Capers au avut accidentari la fel de grave. Si nu cred ca exista dubii cu privire la care echipa joaca mai agresiv. 
click pt. Articol 23 May 2018 17:16
soso69 @markus
0 
La Steaua ai dreptate ca Stanescu sta in tribuna, dar asta pt ca are managerul pe banca - Ionut Georgescu. La Oradea Sere a fost managerul sectiei de baschet pana anul trecut si acum e presedinte de club si indeplinind si functia de manager al sectiei de baschet.
Regretatul Mircea Vulc era la fel de efervescent chiar mult peste ceilalti. Ai dreptate cu Horatiu Floca dar aici e o mica-mare diferenta : ceilalti au fost jucatori de baschet pe cand Floca provine din presa (faptul ca jucat ceva baschet la juniori nu se pune).
 
click pt. Articol 23 May 2018 17:14
clamun paranteza
0 
Asa ca o paranteza, se vede clar cum in momentul in care Mandache da cu picioarele, Pratt este cu spatele. Probabil ca fanii de la Oradea vor zice ca Pratt a instigat. 
click pt. Articol 23 May 2018 16:02
gyke @Totalbaschet
0 
Va propun ca peste vreo doua zile sa publicati un sondaj de opinie care sa contina urmatoarele variante de raspuns:
1. Mandache si Sere sunt niste mizerii.
2. Suporterii sibieni sunt niste mizerii.
3. Credeti ca Paliciuc si Brosser spun la un moment dat niste mizerii.
4. Anumite articole de pe situl nostru sunt niste mizerii.
5. Toate celelalte puncte sunt niste mizerii.
6. Nici una de mai sus. 
click pt. Articol 23 May 2018 13:09
9 Capers
0 
Capers si-a luat multe faulturi gratuite meciul asta, a si primit un vant dupa ce Oradea marcase deja. Si gestul galeriei a fost unul de moment daca tot ii luam apararea lui Mandache ca a avut saracu o serie de reactii de moment. 
click pt. Articol 23 May 2018 11:27
0 
Când văd unele din comentariile tale, mie unul mi-e rușine ca sunt din același oraș ca tine ... Stiu ca trebuie sa fie astfel de oameni peste tot, dar nu înțeleg cum se poate strânge atâta ura intr-un om. 
click pt. Articol 23 May 2018 11:27
raz capacul
0 
ti-a placut si tie ? 
click pt. Articol 23 May 2018 11:21
adrian.or adrian.or
0 
Sa detaliez si sa incheiem. Fiecare presedinte de club de baschet din Romania a avut la un moment dat o atitudine de genul. Ca unii o fac in continuare de pe banca, altii din tribune, altii cine stie pe unde, asta conteaza mai putin. Nici Sere nu face intotdeauna chestii de genul si o face chiar mai linistit decat ce am vazut ca se perinda pe bancile adverse la Oradea, deci e tot un fel de tocanita. Si eu ti-am dat 3 exemple pe langa el, deci la o adica nu avem nici unul dreptate. 
click pt. Articol 23 May 2018 11:12