Rezumatul primei faze a playoff-ului Ligii Naționale de Baschet Masculin


3 din 4 pronosticuri ghicite de analizele totalbaschet.ro. Am fost aproape de 4/4

sibiu oradea playoff liga nationala

Înainte de startul playoff-ului LNBM, am scris o mini-analiză pentru fiecare serie de playoff în parte. Voi scrie aici un minirezumat al fiecărei serii, în comparație cu concluziile pe care le-am scris și înainte de începutul perioadei postsezon.

U-BT Cluj – Phoenix Galați: predicție totalbaschet.ro: 3-0, rezultat: 3-0 (98-69, 78-64, 71-67)

Scrisesem că echipa campioană este mult prea puternică pentru moldoveni, care vor avea însă o replică bună pe propriul parchet. Exact acest lucru s-a întâmplat, cu clujenii jucând la un nivel înalt pe teren propriu și practicând un baschet suficient cât să le asigure calificarea în meciul 3, în fața unei formații care merită lăudată pentru baschetul prestat în acest sezon, în ciuda greutăților financiare pe care le-a întâmpinat.

CSU Sibiu – SCM U Craiova: predicție totalbaschet.ro: 3-1, rezultat: 3-0 (86-73, 82-75, 85-84)

În analiză am spus că oltenii vor obține o victorie, datorită numelor importante din lotul lui Rami Hadar, precum Siriscevic sau Aleksandrov. Am fost destul de aproape. Fără Samuels, accidentat și fără Tyler Laser la sibieni, cele două echipe au oferit un meci foarte echilibrat în Craiova, dar băieții lui Dan Fleșeriu s-au impus cu 85-84 și au încheiat seria în 3 partide.

CSM CSU Oradea – BCM U Pitești: predicție totalbaschet.ro: 3-1, rezultat: 3-1 (62-66, 88-58, 83-70, 74-67)

Chiar dacă am prins pronosticul de 3-1, în analiză am spus că meciurile vor fi strânse. În afara de victoria Piteștiului și de meciul 4, cele două victorii ale Oradiei în a doua și a treia partidă au fost foarte dezechilibrate.

CSM Steaua Eximbank – BC SCM Timișoara: predicție totalbaschet.ro: 3-2, rezultat: 3-2 (89-67, 69-74, 89-82, 74-64, 76-69)

A fost cea mai grea serie de analizat, atât din perspectiva avantajului terenului propriu al steliștilor, cât și din meciurile precedente din sezonul regulat, câștigate de Timișoara. Mai mult, bănățenii au avut șansa să închidă seria în 4 meciuri, cum și steliștii aveau oportunitatea să câștige primele 2 meciuri de pe teren propriu. Până la urmă, însă, CSM Steaua a câștigat partida a cincea, cum altfel decât într-un mod dramatic, după ce steliștii au condus cu 21 de puncte și s-au văzut în urmă cu 3 minute rămase de jucat din meci.

Zilele următoare voi reveni cu câte o mini-analiză pentru seriile din semifinale, dintre U-BT Cluj – CSM Steaua și CSU Sibiu – CSM CSU Oradea. Voi ce pronostic dați pentru aceste două dueluri?

*foto: Dragoș Dumitru/facebook CSU Sibiu



Eduard Popa / 15 May 2018 / 23:19


Galerie foto


-1 
Cred ca ambele ..semifinale o sa fie foarte foarte strinse...si o sa se termine cu 3-2..cluj si sibiu...ele avind avantajul meciurilor de acasa 
15 May 2018 23:40
studentU binevenit
0 
follow up ul asta. Pe cand pronosticul pt seriile semi finale? Eu as miza pe Cj si Oradea pt finala mare. Scorul seriei e relativ irelevant.... 
15 May 2018 23:47
Oldtimer Nu va desconsiderati singur
0 
d-le Popa. Nu ati ghicit nimic. Ati facut o analiza si ati formulat niste pronosticuri, 3 confimandu-se, unul nu, dovada ca analiza a fost pertinenta. Eu zic ca acest fapt va situeaza mai la un nivel superior celui al Mamei Omida. Daca ne-ati fi dat numerele castigatoare de la 6 din 49 sau Noroc...aia da ghiceala... In ce ma priveste, voi persista in a va considera analist nu ghicitor...  
16 May 2018 20:14

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Justas Tamulis, ultimul stranier înregimentat de BC CSU Sibiu în această vară (VIDEO)
Dragoș Gheorghe și Aurelian Gavriloaia completează lotul „vulturilor” 
Vlad Moldoveanu: „Silva trebuie să-i mulțumească soției că am venit la Cluj”
Ce oferte a mai avut în această vară internaționalul român 
Sean Barnette: „Ne așteptăm la un campionat dificil”
Americanul s-a întors în acest sezon la CSM CSU Oradea 
Zona Transferurilor 2018 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Cătălin Petrișor, Sergiu Pop și doi jucători americani vor evolua la CSM Focșani
Echipa din Vrancea va juca în Grupa C a Ligii Naționale de Baschet Masculin ediția 2018/2019 
CSM CSU Oradea, prima echipă din LNBM care a început cantonamentul în această vară
Lotul complet al bihorenilor pentru sezonul următor, plus programul de pregătire al trupei lui Achim 
Enes Latifagic, primul jucător străin transferat de Dinamo Știința
Echipa va juca în Grupa valorică A în sezonul 2018/2019  
Tony Easley este noul pivot al lui U-BT Cluj-Napoca
Americanul îl va înlocui la echipa clujeană pe Ousmane Barro, jucător ce a semnat în Bulgaria 
Jonathan Person, un nou sezon alături de BCM U Pitești
Suedezul este singurul străin din lotul 2017-2018 care continuă la echipa alb-violeților 
Programul sezonului regulat al Ligii Naționale de Baschet Masculin, ediția 2018/2019
Prima fază din noul sezon se termină în ianuarie. Cine se va înfrunta în prima etapă 
gyke Acum și oficial
0 
Tamulis, Gavriloaia și Gheorghe, lotul e gata.  
click pt. Articol 16 August 2018 12:14
gyke @trancer
0 
În mod normal nu mai aducem acum alt jucător, decât dacă se întâmplă ceva dramatic. Aparent, nu prea mai sunt români liberi valoroși. Problema regulii U23 este că îți face imposibilă utilizarea altui jucător român în prima repriză, bineînțeles dacă nu îi ai pe Watson sau Moldoveanu... De asta l-a lăsat Achim să plece pe Mandache. O să vezi ce greu va fi pentru "veterani" să stea o repriză și după pauză să intre ;randamentul lor va fi foarte modest. Și noi ne vom asuma riscul ăsta de a forța cu jucătorii tineri... tu zici că e imposibil, eu zic că e un pariu riscant... Vedem, povestim...  
click pt. Articol 16 August 2018 08:25
trancer @gyke
0 
Asta o știi sau o bănuiești? Vrei sa zici ca nu mai vine nici un roman care sa intre în rotație? Dacă Sibiul vrea ceva îndrăzneț de la sezonul asta nu-mi dau seama cum ar putea obține cu Dragoste și Tohatan. Practic ați pierde un om dintr-o rotație si-așa scurta. 
click pt. Articol 16 August 2018 07:17
gyke CSU
0 
Noi am cam terminat transferurile, al 6 lea străin și încă un U23, să vedem când va fi anunțul oficial; ținând cont ca jucătorii încep să apară pentru pregătiri, probabil destul de repede.  
click pt. Articol 15 August 2018 23:02
0 
Nu stiu daca este peste Easley si daca se va adapta nevoilor echipei dar cu siguranta va fi un jucator valoros. 
click pt. Articol 15 August 2018 15:23
sergiu_CMOS Al doilea pivot
0 
Sa inteleg ca pivotul care vine azi e clar peste Easley? 
click pt. Articol 15 August 2018 14:10
0 
Titularul postului de 5 vine astazi, il prezinta intr-o ora sau doua.... Pg dupa partidele de pregatire din Serbia daca nu functioneaza echipa! 
click pt. Articol 15 August 2018 13:57
Beniamin @Fortza Steaua
0 
Cred ca nu o sa mai vina un PG. Din declaratia lui Silva reiese ca mai vine numai un pivot.

Poate la iarna un extra transfer. 
click pt. Articol 15 August 2018 13:21
Beniamin @Fortza Steaua
0 
Exact aceeasi intrebare o am si eu cu privire la Marinov. In momentul de fata nu mi se pare un PG de execeptie ci mai degraba un SG foarte bun, dar sa speram ca le poate face pe amebele la un nivel inalt. Sper sa nu ne bazam pe ideea ca o sa il reprofilam pe Kuti si il facem peste noapte un PG.
Asa cum am spus mai sus, eu vad acest PG super productiv intr-o strategie foarte buna de contratac, dar oare cat poti sa o duci cu contratacul (la un nivel inalt) avand in vedere ca banca e mai scurta ca anul trecut?
 
click pt. Articol 15 August 2018 12:36
pipzn @Beniamin
0 
As vrea (si chiar sper) sa vad un joc ca cel descris de dvs. Pentru mine ar fi o surpriza totala, avand in vedere antrenorul. Pana atunci eu nu pot decat sa va reamintesc ca
-in ultimele doua sezoane "U" a avut cel mai static joc din primele 8, chiar daca a avut in componenta jucatori rapizi pe care ii vom vedea si in acest sezon. Si printre cele mai "subtiri" jocuri de echipa.
-pana sa vedem jucatorii aceia rapizi si cu joc de contraatac bun, ramane doar amintirea contraatacurilor in superioritate numerica ratate. Si asta dupa un sezon intreg + meciuri din cupele europene.
-Data trecuta Moldoveanu a inceput foarte bine si eficient, dupa accidentare si revenire a ratat mult si a fortat multe aruncari. Doar la libere a ramas la nivel sus si constant bun. Si plasamentul foarte bun care a compensat mult fizicul nu prea impresionant.
-Se pare ca Dykes a dat jocul pe patrundere pe procentaje mai bune la aruncari de 3 si la libere. Foarte bine (a adus mai multe puncte asa, a evitat niste accidentari) insa cred ca e nevoie si de un jucator de patrundere (cam ca Richards).
-Stiu ca in baschetul actual ideea de "pivot clasic" incepe sa fie cam desueta dar inca mai tin minte pick and roll-urile lui Barro (foarte eficiente indiferent ca a jucat la U sau la Mures) si, in final, un astfel de profil de jucator nu face decat sa mareasca si sa diversifice paleta de solutii ofensive solutii de care (daca va aduceti aminte de ultimul sezon) chiar avem mare nevoie.

In fine, vom vedea. Haide "U"! 
click pt. Articol 15 August 2018 12:18