Rezumatul primei faze a playoff-ului Ligii Naționale de Baschet Masculin


3 din 4 pronosticuri ghicite de analizele totalbaschet.ro. Am fost aproape de 4/4

sibiu oradea playoff liga nationala

Înainte de startul playoff-ului LNBM, am scris o mini-analiză pentru fiecare serie de playoff în parte. Voi scrie aici un minirezumat al fiecărei serii, în comparație cu concluziile pe care le-am scris și înainte de începutul perioadei postsezon.

U-BT Cluj – Phoenix Galați: predicție totalbaschet.ro: 3-0, rezultat: 3-0 (98-69, 78-64, 71-67)

Scrisesem că echipa campioană este mult prea puternică pentru moldoveni, care vor avea însă o replică bună pe propriul parchet. Exact acest lucru s-a întâmplat, cu clujenii jucând la un nivel înalt pe teren propriu și practicând un baschet suficient cât să le asigure calificarea în meciul 3, în fața unei formații care merită lăudată pentru baschetul prestat în acest sezon, în ciuda greutăților financiare pe care le-a întâmpinat.

CSU Sibiu – SCM U Craiova: predicție totalbaschet.ro: 3-1, rezultat: 3-0 (86-73, 82-75, 85-84)

În analiză am spus că oltenii vor obține o victorie, datorită numelor importante din lotul lui Rami Hadar, precum Siriscevic sau Aleksandrov. Am fost destul de aproape. Fără Samuels, accidentat și fără Tyler Laser la sibieni, cele două echipe au oferit un meci foarte echilibrat în Craiova, dar băieții lui Dan Fleșeriu s-au impus cu 85-84 și au încheiat seria în 3 partide.

CSM CSU Oradea – BCM U Pitești: predicție totalbaschet.ro: 3-1, rezultat: 3-1 (62-66, 88-58, 83-70, 74-67)

Chiar dacă am prins pronosticul de 3-1, în analiză am spus că meciurile vor fi strânse. În afara de victoria Piteștiului și de meciul 4, cele două victorii ale Oradiei în a doua și a treia partidă au fost foarte dezechilibrate.

CSM Steaua Eximbank – BC SCM Timișoara: predicție totalbaschet.ro: 3-2, rezultat: 3-2 (89-67, 69-74, 89-82, 74-64, 76-69)

A fost cea mai grea serie de analizat, atât din perspectiva avantajului terenului propriu al steliștilor, cât și din meciurile precedente din sezonul regulat, câștigate de Timișoara. Mai mult, bănățenii au avut șansa să închidă seria în 4 meciuri, cum și steliștii aveau oportunitatea să câștige primele 2 meciuri de pe teren propriu. Până la urmă, însă, CSM Steaua a câștigat partida a cincea, cum altfel decât într-un mod dramatic, după ce steliștii au condus cu 21 de puncte și s-au văzut în urmă cu 3 minute rămase de jucat din meci.

Zilele următoare voi reveni cu câte o mini-analiză pentru seriile din semifinale, dintre U-BT Cluj – CSM Steaua și CSU Sibiu – CSM CSU Oradea. Voi ce pronostic dați pentru aceste două dueluri?

*foto: Dragoș Dumitru/facebook CSU Sibiu



Eduard Popa / 15 May 2018 / 23:19


Galerie foto


-1 
Cred ca ambele ..semifinale o sa fie foarte foarte strinse...si o sa se termine cu 3-2..cluj si sibiu...ele avind avantajul meciurilor de acasa 
15 May 2018 23:40
studentU binevenit
0 
follow up ul asta. Pe cand pronosticul pt seriile semi finale? Eu as miza pe Cj si Oradea pt finala mare. Scorul seriei e relativ irelevant.... 
15 May 2018 23:47
Oldtimer Nu va desconsiderati singur
0 
d-le Popa. Nu ati ghicit nimic. Ati facut o analiza si ati formulat niste pronosticuri, 3 confimandu-se, unul nu, dovada ca analiza a fost pertinenta. Eu zic ca acest fapt va situeaza mai la un nivel superior celui al Mamei Omida. Daca ne-ati fi dat numerele castigatoare de la 6 din 49 sau Noroc...aia da ghiceala... In ce ma priveste, voi persista in a va considera analist nu ghicitor...  
16 May 2018 20:14

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Consiliul Director FRB a decis depunctarea mai multor echipe pentru că nu au respectat criteriul prezenței în Liga Națională de 3x3
Sepsi Sfântu Gheoghe și trei echipe din Liga Națională de Baschet Masculin vor suferi sancțiuni disciplinare (Surse) 
Programul etapei a 4-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin
Toate meciurile din grupa A se vor desfășura în zile diferite și vor fi transmise în direct 
LNBM – etapa 3 – MVP: Jason Boone
Pivotul american și-a luat revanșa în fața fostului său coleg, Randal Falker 
Isaiah Philmore, la cea mai bună prestație în echipamentul lui BC CSU Sibiu
Americanul a fost principalul remarcat al trupei lui Dan Fleșeriu în înfrângerea de la Craiova 
Iulian Orbeanu a suferit o luxație la umăr în partida BCM U Pitești – SCM Timișoara
Sportivul român ar putea lipsi până la 6 luni, în funcție de gravitatea accidentării 
CSA Steaua renunţă la un jucător
Croatul a disputat un singur meci pentru echipa militară 
Rapid București învinge pe CSM VKSC Miercurea Ciuc
Rapid București învinge pe CSM VKSC Miercurea Ciuc la o diferenţă de 9 puncte 
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației
CSM Phoenix Galaţi învinge pe CS Municipal Sighetu Marmației la o diferenţă de 20 puncte 
Tudor Costescu: „Sunt deranjat de faptul că nu am avut energie”
Antrenorul lui Dinamo și al naționalei României a abordat și subiectul românilor U23 
Cristian Achim: „Este o victorie bună pentru noi și cam atât”
Antrenorul „Leilor-Roșii” s-a arătat mulțumit de modul în care a jucat echipa sa 
0 
Se pare ca nu avem aceeasi gandire, Daca tu ai impresia ca banii sunt problema ok :), bine ca Dinamo, Timisoara, Pitesti chiar Craiova joaca cu rotatie mai lunga. Da asta e, nu ne protejam identitatea nationala. Astept sa vad momentul cand un antrenor de la noi da credit unui roman U23 la ultima faza din joc. 
click pt. Articol 23 October 2018 22:53
JCN :))
0 
Stai ca acum nu mai inteleg. Esti nemultumit ca avem o rotatie scurta sau esti nemultumit ca joaca Pratt 38 de minute?
Ce se intampla in sanul echipei e in mintea ta, ca sa nu mai fie rotatie asa scurta e nevoie de bani, momentan Dan a luat ce a crezut ca e mai bun. 
click pt. Articol 23 October 2018 22:25
JCN Poti juca cu Dragoste
0 
si Gavriloaia/Brosser dar hai sa fim seriosi, se ridica la valoarea stranierilor?
Sunt de acord cu faptul ca Tamulis a jucat putin dar pe mine nu m-a convins nici in pregatiri si nici in meciurile oficiale. Pe de alta parte anul trecut in debutul sezonului + pregatiri Laser era foarte slab,vom vedea ce va fi 
click pt. Articol 23 October 2018 22:19
Eduard Popa @vass bela
0 
Salut si multumim de sugestii.

In sapoul articolului scrie ca partidele vor fi transmise de Digi Sport.

De obicei scriem programul in ziua de joi, pentru ca atunci avem programul intreg al respectivei televiziuni. Acum s-a ales ca aceasta etapa sa fie distribuita de miercuri pana sambata, motiv pentru care atunci cand am scris acest articol, noi nu aveam acces la programul Digi.

Ce pot sa va spun acum, marti, 23 octombrie, este ca partida de miercuri ar trebui sa fie difuzata pe Digi Sport 4. Dar au mai fost surprize in trecut, cand era anuntata pe Digi Sport 4 si s-a mutat pe Digi 2. :))

Si noi, ca si dvs, lucram cu materialul clientului. :) Voi completa acest articol cu postul care va transmite acest meci si pe parcurs ce ni se dezvaluie programul Digi, o vom face din nou. :D

Seara buna!  
click pt. Articol 23 October 2018 21:55
willy @JCN
0 
Daca e sa vorbim de regulament crede-ma ca, cunosc regulamentul , ce zici tu ca Dragoste e om de baza dar joaca doar in sfertul 3 si 4 mi se pare halucinant, de ce sa nu joace si in 1 sau 2 , cabd iese Tohatan intra Dragoste si Pratt sau Hardy schimba ( Gavriloaie) sa fie u23 PE teren. Unde ai Mai vazut jucator( Pratt) 38 de min PE teren si 8 TO? Unde ai mai vazut jucator( Dragoste) intra sfertul 3 si 4 continuu cand e meciul strans? Uita-te la ce se joaca in afara nu poate da randament un jucator cand ITI joaca 35-38 min meci de meci. Uita-te la celelalte echipe au rotatia mai lunga, din punctul meu de vedere ce se intampla in sanul echipei nu e benefic pt voi.( Sper sa ma insel) 
click pt. Articol 23 October 2018 21:45
vass bela Sugestii
0 
Stimati realizatori Totalbaschet,
Era bine daca treceati in programul meciurilor si televizarile, cred ca fost o scapare . Dar cel putin dupa mine, altu-i baiul din acest sezon . Acum la LNB treceti si gupele B si C, asa comentariile la meciurile din A, cele mai urmarite, dispar repede,nu mai putem reveni cu alte comentarii sau raspunsuri la altele . Daca tineti neaparat sa publicati si grupele B si C, ar fi bine sa le facti separat ( cum e la juniori, nationale, cupa, etc ), grupa A sa die distincta si primordiala, caci aici este grosul intereselui, nu ? 
click pt. Articol 23 October 2018 15:25
0 
@DonJuan: "Tohatan a jucat 6min cu Dinamo, 10min cu Pitești și 9min cu Craiova."
@JCN "Mirel e om de baza dar nu ai cum sa il folosesti in prima repriza, e foarte simplu."
Tocmai ca Tohotan e folosit doar 10 min. max in primele 2 sferturi, poti sa joci cu Dragoste ca om mic (in teren cu Gavriloaie sau Brosser).
Oricum am intoarce situatia Tamulis a jucat mult prea putin in meciul vs Craiova , poate si din cauza accidentarii. In plus, si cat a fost in teren nu a ajuns in situatia de a arunca.
De data asta Pratt a facut "muci" meciul, poate si din cauza oboselii (a stat in teren tot meciul). Sigur isi ia el revansa.  
click pt. Articol 23 October 2018 13:33
JCN Am si eu pretentia
0 
sa citesti mai atent.Nu am scris nicaieri ca Tamulis a venit pe 1 si chiar cred ca Laser ar fi primit mai putine minute decat lituanianul. Tamulis a venit ca shooter dar a ajuns sa joace in multe momente 1 la fel cum o fac Hardy, Pratt sau Dragoste. Ma repet, Laser nu e jucator de o repriza si pe langa faptul ca nu ar fi acceptat asta cu siguranta sa il folosesti asa putin nu ar fi justificat salariul primit care cred ca era destul de consistent.
Din pacate in momentul asta nu avem nici shooter si nu avem nici un pg adevarat. Daca pentru postul de PG nu astept nimic nou in cazul lui Tamulis ma astept sa fie schimbat in iarna pentru ca e departe de ce asteptam de la el. 
click pt. Articol 22 October 2018 23:05
JCN Tohatan
0 
Tocmai asta subliniam, nu il poti tine pe teren 20 de minute pe Tohatan, cel putin nu in acest moment. 
click pt. Articol 22 October 2018 22:55
DonJuan Tamulis
0 
Tamulis nu a venit aici pt pozitia 1. A venit "Sniper" :)). Din ce scrii tu mai sus, se înțelege că Lasser are fine primit mai puține minute decât Tamulis. JCN, de la tine am pretenții. 
click pt. Articol 22 October 2018 22:38