România pierde fără drept de apel cu Israel, la al doilea meci de CE U20 masculin - Divizia A


Elevii lui Mihai Silvășan nu au pus probleme adversarilor în al doilea joc de Chemnitz

România a pierdut și al doilea meci din cadrul Campionatului European U20 Divizia de la Chemnitz, Germania. Tricolorii au fost învinși de Israel cu scorul 93-48 în cea de-a doua partidă din Grupa C.

Echilibrul în partidă s-a rupt după jumătatea actului inaugural, chiar dacă și până atunci Israelul a condus mereu la două posesii, iar scorul după primele 10 minute de joc era 23-11. Ecartul pe tabelă a crescut constant și la pauză se înregistra scorul de 49-26. În partea secundă s-a jucat după același tipar, Israelul mărindu-și constant avantajul în fața României, ca la final acesta să fie de 45 de puncte, 93-48.

România a comis 27 de turnovers în partida cu Israel și a avut procentaje de 29.2% de la 2 puncte și 18.1% de la 3 puncte. Singurul capitol la care tricolorii au fost aproape de adversari a fost la capitolul recuperări, România a avut 36 mingi la panou, iar Israelul 37.

Ionuț Berceanu a fost singurul tricolor care a reușit să atingă borna celor 10 puncte marcate, lângă care a adăugat 5 recuperări și o pasă decisivă.

În ultimul meci din Grupa C, România va întâlni Germania luni, 16 iulie.

foto: fiba.com



Bogdan Isailă / 15 July 2018 / 20:55

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


studentU eu nu stiu...
1 
cam cat de dezechilibrate sa fie loturile la U20 astfel incat sa iti iei bataie 93-48 de la Israel? Sau poate Silva performaeaza si la U20?... 
15 July 2018 22:47
olobolo123 nu iti poti imagina...
0 
e inimaginabila comparatia... e de tot rasul... anul trecut toti am fost bucurosi cand generatia '97 a castigat Divizia B sincer cu un ochi plangeam cu altul radeam. Deoarce stiam ce ne asteapta in Divizia A. Granzii Europei care nu au mila de tine. Imi pare rau Romania. 
16 July 2018 10:25
studentU lasa ma bre cu granzii
0 
ca nici in grupa la Eurobaschet n-am luat asa batai cu spania si croatia. Si n-avem seniori mai buni decat juniori. Despre ce vorbim?
Ca n-o bagi in ate asta e, dar de aparat te poti apara sa nu iei aproape suta, nu?  
16 July 2018 11:02
0 
daca si israelul e printre granzii europei la baschet..ne-am prostit de cap. grecia, lituania, serbia, spania, ce mai sunt? 
16 July 2018 11:03
dancri Romania
0 
Rusine sa le fie jucatorilor si intreg stafului pentru aceste infrangeri. Cum naiba sa faci 29 de turnovers si sa ai asemenea procentaje la aruncarile de 2 p si 3p? 
15 July 2018 23:09
0 
Nu știu neapărat dacă rușine trebuie să le fie. Cert e că ne arătăm valoarea ca nație. In campionatul intern, unde vârfuri sunt niște străini mediocri spre submediocri, se pune atâta patimă iar acum, când acestor tineri le cântă imnul, sărim să-i punem la zid. Ei au la acest CE șansa porcului la Crăciun! Nu sunt neapărat de blamat. Era de așteptat acest rezultat prin prisma rezultatelor de anul trecut de la CE U18, când în grupa B au fost destul de subțiri, marea parte a componenților fiind și în acea echipă.  
15 July 2018 23:22
olobolo123 La ce va asteptati?...
0 
E o prostie ca cineva sa se astepte la altceva de la aceasta generatie... sau chiar de la altele. Unde in Romania totul este pe relatii prietenii etc ... Aici ne aratam adevaratele valori cu nepotisme si asa mai departe. Nu vreau sa ii condamn pe cei care au ajuns acolo pe meritul lor(pacat ca sunt putini).
Asta e valoarea noastra ca natiune in sport.. de tot rasul. Cand nepotismele relatiile si prieteniile sau chiar banii nu o sa mai creasca "JUNIORII DE ELITA" poate atunci o sa avem un rezultat la acest sport, pana atunci.... imi pare rau Romania. 
16 July 2018 10:22
cristy Recompensa
-2 
pierzi,pierzi dar sa vezi o actiune,una singura, sa vezi ca lupta,sa vad atata delasare chiar indolenta ,Muresan e parodie, Fometescu nu isi asuma nimic sa nu greseasca,se ascunde pe teren, a invatat ce inseamna statistica ca vezi doamne aia conteaza.....sa fim seriosi noi ne laudam cu promovarile pe la oradea,timisoara adica ACASA dar stati linistiti ca federatia are grija de acesti jucatori care doar poarta numele tatilor sa le ofere 20 min. In loc sa-i vedem la varsta lor ca JOACA noi vedem ce???? cum de atatia ani federatia face "jocuri" pt .fii lor 
16 July 2018 11:20
cristy Recompensa
-3 
pierzi,pierzi dar sa vezi o actiune,una singura, sa vezi ca lupta,sa vad atata delasare chiar indolenta ,Muresan e parodie, Fometescu nu isi asuma nimic sa nu greseasca,se ascunde pe teren, a invatat ce inseamna statistica ca vezi doamne aia conteaza.....sa fim seriosi noi ne laudam cu promovarile pe la oradea,timisoara adica ACASA dar stati linistiti ca federatia are grija de acesti jucatori care doar poarta numele tatilor sa le ofere 20 min. In loc sa-i vedem la varsta lor ca JOACA noi vedem ce???? cum de atatia ani federatia face "jocuri" pt .fii lor 
16 July 2018 11:22
ucj Argumente
0 
1. Acesti copii in majoritatea lor sunt cu un an mai mici decat varsta maxima la care se poate participa. 2. Este prima lor participare la acest nivel, nu joaca in campionatul Romaniei si se vede lipsa lor de experienta. 3. Rezultatele sunt asemanatoare precedentei participari a Romaniei in Divizia A 4. In ceea ce l priveste pe Tudor Fometescu il cunoastem de cand a jucat la Cluj la minibaschet iar baietii nostri au ramas prieteni. Nu cred ca talentul lui si tehnica individuala foarte buna se datoreaza faptului ca tatal lui lucreaza de un an in federatie. In legatura cu Berceanu nu ma exprim pentru ca nu-l cunosc. Haideti sa nu improscam cu frustrarile noastre niste copii ! Hai Romania ! 
17 July 2018 09:57
studentU anyway
0 
eu zic sa nu ne mai rahatim atat pe noi in legatura cu infrangerile pe linie, avand in vedere echipele cu care jucam (primele 16 din Europa) cred ca este un castig ca jucam acele meciuri. Baschetul nostru juvenil e cam praf, oricine urmareste fenomenul spune acelasi lucru.
Personal ce ma asteptam este mai multa atitudine din partea acestor copii. Adica nu poti pierde cu Israel 93-48 si sa spui ca ai luptat in teren. Ca nu joci cu dream teamul american. Din nou spun, daca pe atac n-ai ce face ca nu-ti intra, pe aparare poti trage cu dintii astfel incat sa primesti cat mai putine puncte. Veti spune poate ca nu-i nici o diferenta intre 93-48 si 67-48. Eu zic ca este diferenta. De mentalitate si de munca. Daca atunci cand adversarul face +15 tu cazi cu totul, atunci n-ai cu sa progresezi. Daca tragi de tine pana la final astfel incat sa il tii acolo, la +15-20 inseamna ca ai atitudine si poti progresa.
Poate vorbesc gratuit, ca n-am vazut partida, dar mi se pare enorma diferenta de scor si chiar nu cred sa fie atat de mare diferenta de valoare a celor doua loturi. Diferenta e ca unii joaca 40 de minute, indiferent ca au 10-15 sau 40 de puncte in fata, iar altii capoateaza cand se vad condusi la +10-15.
Stiu, din fata calculatorului e usor de vorbit. Dar cam asta e realitatea si cam aici se face si diferenta in pregatire. Bine, pe langa aspectele de ordin fizic si tehnico-tactic care e de la sine inteles ca trebuie acoperite cat mai bine.
Vorba lunga, saracia omului. Poate in meciul cu Germania, meci fara miza, baietii vor fi mai motivati sa faca un rezultat mai decent. 
16 July 2018 11:24
dancri Ambitie si vointa...
0 
Pe langa lipsa de valoare din pacate este si lipsa de vointa si ambitie. 
16 July 2018 17:29
cristy opinie
0 
Eu zic sa nu ne mai laudam cand promovam ,noi avem doar un kuti si un bobe atat, bobe are calitati mai bune de cat kuri DAR kuti e mai bine indrumat si sfatuit.Cand ai valoare ti-o demonstrezi la varsta ta si apoi la un nivel superior,NOI impunem regula -ai nu ai valoare TREBUIE sa joci 20 min- 
16 July 2018 11:42

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Branko Cuic a ales lotul lărgit pentru Eurobasket U16 – divizia B
Tricolorii mici se pregătesc pentru competiția găzduită de Muntenegru 
Mihai Cârcoană și Marian Schmidt au efectuat un try-out la Basket Zaragoza
Cei doi sportivi s-au aflat într-o scurtă pauză din activitatea de la loturile naționale ale României 
Echipa națională U18 a României a început meciurile de verificare
Tricolorii se pregătesc pentru Campionatul European Divizia B 
Naționala masculină U18 a început pregătirile pentru Campionatul European de la Oradea
Hristu Șapera are 17 jucători sub comanda sa la startul pregătirilor 
Naționala U20 se află în cantonament la Sibiu
Care sunt cei 16 jucători convocați de Dan Fleșeriu 
Ștefan Grasu și Modibo Diaby, în primii 10 jucători din lume la categoria lor de vârstă
Cei doi baschetbaliști de la Dinamo Știința și U-BT Cluj apar în topul făcut de site-ul eurobasket.com 
Premii individuale turneul final U14 masculin: MVP – Sasha Son
CS Otopeni are 3 jucători în primul 5 al turneului, câștigat după o finală cu U-BT Cluj-Napoca 
Premii individuale turneul final U14 feminin: MVP - Mihaela Panait
Olimpia București a câștigat trofeul, după o finală câștigată cu Sportul Studențesc 
CS Olimpia București, campioană la U14 - Feminin
Podiumul a fost ocupat de formații din capitală, cu Sportul Studențesc pe doi și ACS Dan Dacian pe trei 
CS Otopeni a câștigat turneul final la U14 – Masculin, după finala cu U-BT Cluj-Napoca
Ilfovenii își dublează visteria medaliilor din acest sezon, după ce au câștigat și la U15 
man_08 Extrem de pozitiv ...daca se va concretiza
0 
Pentru progresul baschetbalistic al Romaniei la nivel de echipe nationale (si nu numai) este nevoie de cat mai multi jucatori romani care sa activeze in strainatate. In Romania, in cel mai bun caz ajungi pana la un nivel, dupa care de cele mai multe ori stagnezi sau regresezi. Dar daca la 28-30 ani, dupa 10 ani de activitate in alte campionate poate veni cu multe lucruri pozitive si poate aduce plus valoare extrem de important. Acest lucru daca antrenorul echipei din Romania are rabdare cu un roman sau prefera in continuare jucatorul strain(din diverse motive).  
click pt. Articol 08 July 2019 14:20
Eduard Popa @Ossiryss
0 
Am adăugat eu jucătorul lipsă și am corectat și numele „pocit”.

Să știți că site-ul federației nu are deloc diacritice, așa că dacă am fi luat cu copy-paste, am fi „pocit” numele mai multor componenți ai naționalei. :)  
click pt. Articol 23 June 2019 17:48
0 
Într-i știre simpla, ați reușit 2 performanțe : sa pociti numele unui jucător și să-l omiteti complet pe altul... Încercați cu copy+paste, eventual 
click pt. Articol 23 June 2019 12:09
un moldovean Fara suparare
0 
Nu are nici o relevanta aceasta informatie , mai ales la aceasta categorie de articole. Se stie ca pana la 15-16 ani juniori romani sunt la un nivel decent... Problemele incep de la acesta varsta. Acum cativa ani Vlad Popovici si Vlad Cobzaru erau in topurile U16 la generatiile 1994 si 1995. Acum ei nu mai joaca dar juniori din acele topuri , Clint Capela si Cedi Osman sunt in NBA.
In opinia mea Diaby poate ajunge un jucator important pt tara noastra dar Stefan , din pacate, nu este ajutat de fizic si este putin probabil sa performeze la un nivel decent, in continuare. Asa ca .... hai sa nu ne imbatam cu apa rece 
click pt. Articol 04 June 2019 22:15
Buzestii Imbucurator
0 
Ca sunt considerati atat de perspectiva provenind dintr=o tara din lumea a treia a baschetului,dar as putea da scris ca daca nu pleaca la un club serios afara,aici se alege praful de ei.
Iar la Grasu e si mai problematic,in sensul ca nu pare sa aiba un post cu care sa se identifice,cu el va trebui lucrat mai mult. 
click pt. Articol 04 June 2019 17:53
romeovura Felicitări
0 
Ar fi frumos să-l vedem pe Modibo Diaby la echipă de senior , ca și varianta U23. Și sper să-l și joace , nu doar să îl țină pe tușă. Hai U-BT 
click pt. Articol 04 June 2019 17:38
romeovura Felicitări
0 
Sper să apară o generație cu potențial. Hai U-BT 
click pt. Articol 19 May 2019 21:20
Oldtimer numa sa nu
0 
pice pe mana antrenorului suprem al clubului 
click pt. Articol 19 May 2019 18:47
Stefan Cj Felicitari!!!
0 
Viitorul suna bine la U-BT! 
click pt. Articol 19 May 2019 17:08
0 
El este.