România termină pe locul 23 din 24 la Campionatul European U18 - Divizia B


Tinerii Vulturi au evitat în ultimul meci retrogradarea în Divizia C

Echipa masculină a României a încheiat cu o victorie Campionatul European U18 - Divizia B de la Skpoje. Trupa antrenată de Hristu Șapera a învins în ultimul joc din Macedonia reprezentativa similară a Albaniei, cu scorul 102-55. După acest succes, România a evitat ultima poziție la finalul turneului și în același timp retrogradarea în Divizia C.

Meciul cu Albania a fost un galop de sănătate pentru tinerii jucători români. La pauză diferența era deja de 28 de puncte în favoarea României. în repriza secundă s-a păstrat aceiași tendință și ecartul a crescut și mai mult, pentru 102-55 (29-17, 26-10, 27-18, 20-10) la final.

Radu Voinescu a fost cel mai bun jucător în meciul cu Albania, reușind 24 de puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive. Aurelian Gavriloaia a terminat uc 20 de puncte, 3 recuperări și 3 pase decisive. Tudor Brie a înregistrat un double-double, 14 puncte și 11 recuperări. George-Alexandru Vlad a contribuit cu 13 puncte, iar Traian Badiu cu 11.

România a încheiat pe poziția a 23-a Campionatul European U18 Divizia B, după un bilanț de 3 victorii și 5 înfrângeri. Pe lângă Albania, naționala antrenată de Hristu Șapera a mai câștigat cu Norvegia și Elveția și a pierdut cu Portugalia, Polonia, Belarus, Azerbaijan și Danemarca.



Bogdan Isailă / 05 August 2018 / 17:35

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


un moldovean Felicitari !
0 
Nu vreau sa supar pe nimeni. " Felicitari " !!!. Baieti, uitati-va in oglinda si incercati sa intelegeti unde va aflati din punct de vedere baschetbalistic. 
06 August 2018 16:47

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
România termină pe locul 23 din 24 la Campionatul European U18 - Divizia B
Tinerii Vulturi au evitat în ultimul meci retrogradarea în Divizia C 
România pierde fără drept de apel cu Israel, la al doilea meci de CE U20 masculin - Divizia A
Elevii lui Mihai Silvășan nu au pus probleme adversarilor în al doilea joc de Chemnitz 
LN U12 M. ACS Dan Dacian București a luat titlul și în întrecerea masculină
În competiția băieților au participat 36 de echipe 
LN U12 F. ACS Dan Dacian București a câștigat titlul după o finală cu Olimpia 4 București
Competiția s-a disputat la Mangalia în perioada 18-23 iunie 
TF U14M. ABC Laguna București a devenit campioană după victoria din decisivul cu LPS Bihorul Oradea
CS Dinamo CSS Nr 6 București a completat podiumul 
TF U14F. CSS Bega Timișoara câștigă titlul după un turneu extrem de echilibrat
4 echipe au încheiat la egalitate și au fost ceva probleme la realizarea clasamentului final 
TF U14F. LT Lucian Blaga Reghin și CSU Brașov au obținut a 3-a victorie
CSS Craiova a reușit primul succes, în a 4-a zi 
TF U14M. ABC Laguna București și LPS Bihorul Oradea vor lupta duminică pentru titlu
Cele două au ajuns la 4 victorii, iar U-BT Cluj-Napoca și-a trecut în cont primul succes la turneul final 
TF U14F. Echilibru după primele trei zile, cu patru echipe la egalitate
Două partide s-au încheiat la două puncte diferență 
TF U14M. ABC Laguna București și LPS Bihorul Oradea au ajuns la 3 victorii
Gazdele de la CS Otopeni au reușit primul succes 
un moldovean Felicitari !
0 
Nu vreau sa supar pe nimeni. " Felicitari " !!!. Baieti, uitati-va in oglinda si incercati sa intelegeti unde va aflati din punct de vedere baschetbalistic. 
click pt. Articol 06 August 2018 16:47
ucj Argumente
0 
1. Acesti copii in majoritatea lor sunt cu un an mai mici decat varsta maxima la care se poate participa. 2. Este prima lor participare la acest nivel, nu joaca in campionatul Romaniei si se vede lipsa lor de experienta. 3. Rezultatele sunt asemanatoare precedentei participari a Romaniei in Divizia A 4. In ceea ce l priveste pe Tudor Fometescu il cunoastem de cand a jucat la Cluj la minibaschet iar baietii nostri au ramas prieteni. Nu cred ca talentul lui si tehnica individuala foarte buna se datoreaza faptului ca tatal lui lucreaza de un an in federatie. In legatura cu Berceanu nu ma exprim pentru ca nu-l cunosc. Haideti sa nu improscam cu frustrarile noastre niste copii ! Hai Romania ! 
click pt. Articol 17 July 2018 09:57
dancri Ambitie si vointa...
0 
Pe langa lipsa de valoare din pacate este si lipsa de vointa si ambitie. 
click pt. Articol 16 July 2018 17:29
cristy opinie
0 
Eu zic sa nu ne mai laudam cand promovam ,noi avem doar un kuti si un bobe atat, bobe are calitati mai bune de cat kuri DAR kuti e mai bine indrumat si sfatuit.Cand ai valoare ti-o demonstrezi la varsta ta si apoi la un nivel superior,NOI impunem regula -ai nu ai valoare TREBUIE sa joci 20 min- 
click pt. Articol 16 July 2018 11:42
studentU anyway
0 
eu zic sa nu ne mai rahatim atat pe noi in legatura cu infrangerile pe linie, avand in vedere echipele cu care jucam (primele 16 din Europa) cred ca este un castig ca jucam acele meciuri. Baschetul nostru juvenil e cam praf, oricine urmareste fenomenul spune acelasi lucru.
Personal ce ma asteptam este mai multa atitudine din partea acestor copii. Adica nu poti pierde cu Israel 93-48 si sa spui ca ai luptat in teren. Ca nu joci cu dream teamul american. Din nou spun, daca pe atac n-ai ce face ca nu-ti intra, pe aparare poti trage cu dintii astfel incat sa primesti cat mai putine puncte. Veti spune poate ca nu-i nici o diferenta intre 93-48 si 67-48. Eu zic ca este diferenta. De mentalitate si de munca. Daca atunci cand adversarul face +15 tu cazi cu totul, atunci n-ai cu sa progresezi. Daca tragi de tine pana la final astfel incat sa il tii acolo, la +15-20 inseamna ca ai atitudine si poti progresa.
Poate vorbesc gratuit, ca n-am vazut partida, dar mi se pare enorma diferenta de scor si chiar nu cred sa fie atat de mare diferenta de valoare a celor doua loturi. Diferenta e ca unii joaca 40 de minute, indiferent ca au 10-15 sau 40 de puncte in fata, iar altii capoateaza cand se vad condusi la +10-15.
Stiu, din fata calculatorului e usor de vorbit. Dar cam asta e realitatea si cam aici se face si diferenta in pregatire. Bine, pe langa aspectele de ordin fizic si tehnico-tactic care e de la sine inteles ca trebuie acoperite cat mai bine.
Vorba lunga, saracia omului. Poate in meciul cu Germania, meci fara miza, baietii vor fi mai motivati sa faca un rezultat mai decent. 
click pt. Articol 16 July 2018 11:24
cristy Recompensa
0 
pierzi,pierzi dar sa vezi o actiune,una singura, sa vezi ca lupta,sa vad atata delasare chiar indolenta ,Muresan e parodie, Fometescu nu isi asuma nimic sa nu greseasca,se ascunde pe teren, a invatat ce inseamna statistica ca vezi doamne aia conteaza.....sa fim seriosi noi ne laudam cu promovarile pe la oradea,timisoara adica ACASA dar stati linistiti ca federatia are grija de acesti jucatori care doar poarta numele tatilor sa le ofere 20 min. In loc sa-i vedem la varsta lor ca JOACA noi vedem ce???? cum de atatia ani federatia face "jocuri" pt .fii lor 
click pt. Articol 16 July 2018 11:22
cristy Recompensa
0 
pierzi,pierzi dar sa vezi o actiune,una singura, sa vezi ca lupta,sa vad atata delasare chiar indolenta ,Muresan e parodie, Fometescu nu isi asuma nimic sa nu greseasca,se ascunde pe teren, a invatat ce inseamna statistica ca vezi doamne aia conteaza.....sa fim seriosi noi ne laudam cu promovarile pe la oradea,timisoara adica ACASA dar stati linistiti ca federatia are grija de acesti jucatori care doar poarta numele tatilor sa le ofere 20 min. In loc sa-i vedem la varsta lor ca JOACA noi vedem ce???? cum de atatia ani federatia face "jocuri" pt .fii lor 
click pt. Articol 16 July 2018 11:20
0 
daca si israelul e printre granzii europei la baschet..ne-am prostit de cap. grecia, lituania, serbia, spania, ce mai sunt? 
click pt. Articol 16 July 2018 11:03
studentU lasa ma bre cu granzii
0 
ca nici in grupa la Eurobaschet n-am luat asa batai cu spania si croatia. Si n-avem seniori mai buni decat juniori. Despre ce vorbim?
Ca n-o bagi in ate asta e, dar de aparat te poti apara sa nu iei aproape suta, nu?  
click pt. Articol 16 July 2018 11:02
olobolo123 nu iti poti imagina...
0 
e inimaginabila comparatia... e de tot rasul... anul trecut toti am fost bucurosi cand generatia '97 a castigat Divizia B sincer cu un ochi plangeam cu altul radeam. Deoarce stiam ce ne asteapta in Divizia A. Granzii Europei care nu au mila de tine. Imi pare rau Romania. 
click pt. Articol 16 July 2018 10:25