România va găzdui Eurobasket U18 - divizia B


Turneul se va desfășura la Oradea

oradea u18 eurobasket 2019

La doi ani după performanța excelentă a generației 1997, condusă de Emi Cățe, Bobe Nicolescu și Nandor Kuti, care a câștigat turneul U20 - divizia B, orașul Oradea vă găzdui din nou o competiție de baschet juvenil - divizia B. Este vorba de competiția masculină U18.

În această vară România a reușit in extremis să rămână în a doua grupă valorică, terminând pe locul 23 din 24, chiar dacă elevii lui Hristu Șapera reușiseră să câștige două meciuri în faza grupelor.  Competiția U18 - divizia B de anul viitor va fi destinată sportivilor născuți după 1 ianuarie 2001. 

Va fi cel de-al șaptelea eveniment internațional găzduit de orașul bihorean în ultimii ani, după Campionatul European U18 feminin – Divizia A (2011), Campionatul European U18 feminin – Divizia B (2014), EuroBasket Women (2015), Campionatul European U16 feminin – Divizia B (2016), Campionatul European U20 masculin – Divizia B (2017) și Campionatul European U18 feminin – Divizia B (2018). 

Iată celelalte locații ale competițiilor de baschet juvenil din 2019: 

oradea eurobasket u18 2019

*foto: Roby Boros



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

totalbaschet.ro / 20 November 2018 / 16:06

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


zapacitu79 Efectul isaila lovește din nou :)))
0 
Deci zi așa! Născuți după 01.01.2018. Joaca in premergător sau? Robby cere sa nu-ți mai folosească pozele la articole ca-ti strica imaginea... 
20 November 2018 17:53
Eduard Popa corectat
0 
Calculam in minte cat inseamna 18 ani, in ce an ar insemna sa fie nascuti baietii, si mi-a iesit in scris "2018".

Cat despre "efectul Isaila", macar noi ne semnam cu numele noastre, dle "zapacitu79". :))))))

Sanatate si multumesc pt atentionare!  
20 November 2018 19:24
1 
Serios? Si mai exact pe care dintre voi îl cheamă totalbaschet? 
20 November 2018 20:06
TotalBaschet totalbaschet
0 
Pe mine 
20 November 2018 20:28

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Naționala masculină U18 a început pregătirile pentru Campionatul European de la Oradea
Hristu Șapera are 17 jucători sub comanda sa la startul pregătirilor 
Naționala U20 se află în cantonament la Sibiu
Care sunt cei 16 jucători convocați de Dan Fleșeriu 
Ștefan Grasu și Modibo Diaby, în primii 10 jucători din lume la categoria lor de vârstă
Cei doi baschetbaliști de la Dinamo Știința și U-BT Cluj apar în topul făcut de site-ul eurobasket.com 
Premii individuale turneul final U14 masculin: MVP – Sasha Son
CS Otopeni are 3 jucători în primul 5 al turneului, câștigat după o finală cu U-BT Cluj-Napoca 
Premii individuale turneul final U14 feminin: MVP - Mihaela Panait
Olimpia București a câștigat trofeul, după o finală câștigată cu Sportul Studențesc 
CS Olimpia București, campioană la U14 - Feminin
Podiumul a fost ocupat de formații din capitală, cu Sportul Studențesc pe doi și ACS Dan Dacian pe trei 
CS Otopeni a câștigat turneul final la U14 – Masculin, după finala cu U-BT Cluj-Napoca
Ilfovenii își dublează visteria medaliilor din acest sezon, după ce au câștigat și la U15 
Olimpia București și Sportul Studențesc, finalistele CN U14 feminin
LPS Alba Iulia și ACS Dan Dacian vor juca pentru bronz  
CS Otopeni - U-BT Cluj-Napoca, finala campionatului masculin U14
Ultimul act va avea loc duminică (02.06), în Sala Sporturilor „Horia Demian”, din Cluj-Napoca 
U14 masculin: U-BT Cluj, CS Otopeni, ACS Dan Dacian București și CSU Sibiu luptă pentru medalii
Ocupantele podiumului se decid în acest weekend la Cluj-Napoca 
Eduard Popa @Ossiryss
0 
Am adăugat eu jucătorul lipsă și am corectat și numele „pocit”.

Să știți că site-ul federației nu are deloc diacritice, așa că dacă am fi luat cu copy-paste, am fi „pocit” numele mai multor componenți ai naționalei. :)  
click pt. Articol 23 June 2019 17:48
0 
Într-i știre simpla, ați reușit 2 performanțe : sa pociti numele unui jucător și să-l omiteti complet pe altul... Încercați cu copy+paste, eventual 
click pt. Articol 23 June 2019 12:09
un moldovean Fara suparare
0 
Nu are nici o relevanta aceasta informatie , mai ales la aceasta categorie de articole. Se stie ca pana la 15-16 ani juniori romani sunt la un nivel decent... Problemele incep de la acesta varsta. Acum cativa ani Vlad Popovici si Vlad Cobzaru erau in topurile U16 la generatiile 1994 si 1995. Acum ei nu mai joaca dar juniori din acele topuri , Clint Capela si Cedi Osman sunt in NBA.
In opinia mea Diaby poate ajunge un jucator important pt tara noastra dar Stefan , din pacate, nu este ajutat de fizic si este putin probabil sa performeze la un nivel decent, in continuare. Asa ca .... hai sa nu ne imbatam cu apa rece 
click pt. Articol 04 June 2019 22:15
Buzestii Imbucurator
0 
Ca sunt considerati atat de perspectiva provenind dintr=o tara din lumea a treia a baschetului,dar as putea da scris ca daca nu pleaca la un club serios afara,aici se alege praful de ei.
Iar la Grasu e si mai problematic,in sensul ca nu pare sa aiba un post cu care sa se identifice,cu el va trebui lucrat mai mult. 
click pt. Articol 04 June 2019 17:53
romeovura Felicitări
0 
Ar fi frumos să-l vedem pe Modibo Diaby la echipă de senior , ca și varianta U23. Și sper să-l și joace , nu doar să îl țină pe tușă. Hai U-BT 
click pt. Articol 04 June 2019 17:38
romeovura Felicitări
0 
Sper să apară o generație cu potențial. Hai U-BT 
click pt. Articol 19 May 2019 21:20
Oldtimer numa sa nu
0 
pice pe mana antrenorului suprem al clubului 
click pt. Articol 19 May 2019 18:47
Stefan Cj Felicitari!!!
0 
Viitorul suna bine la U-BT! 
click pt. Articol 19 May 2019 17:08
0 
El este. 
click pt. Articol 05 May 2019 22:03
studentU mihai racovitan e
0 
tipul cel mai din dreapta pozei? Wtf? 
click pt. Articol 05 May 2019 18:53