România va găzdui Eurobasket U18 - divizia B


Turneul se va desfășura la Oradea

oradea u18 eurobasket 2019

La doi ani după performanța excelentă a generației 1997, condusă de Emi Cățe, Bobe Nicolescu și Nandor Kuti, care a câștigat turneul U20 - divizia B, orașul Oradea vă găzdui din nou o competiție de baschet juvenil - divizia B. Este vorba de competiția masculină U18.

În această vară România a reușit in extremis să rămână în a doua grupă valorică, terminând pe locul 23 din 24, chiar dacă elevii lui Hristu Șapera reușiseră să câștige două meciuri în faza grupelor.  Competiția U18 - divizia B de anul viitor va fi destinată sportivilor născuți după 1 ianuarie 2001. 

Va fi cel de-al șaptelea eveniment internațional găzduit de orașul bihorean în ultimii ani, după Campionatul European U18 feminin – Divizia A (2011), Campionatul European U18 feminin – Divizia B (2014), EuroBasket Women (2015), Campionatul European U16 feminin – Divizia B (2016), Campionatul European U20 masculin – Divizia B (2017) și Campionatul European U18 feminin – Divizia B (2018). 

Iată celelalte locații ale competițiilor de baschet juvenil din 2019: 

oradea eurobasket u18 2019

*foto: Roby Boros



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

totalbaschet.ro / 20 November 2018 / 16:06

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


zapacitu79 Efectul isaila lovește din nou :)))
0 
Deci zi așa! Născuți după 01.01.2018. Joaca in premergător sau? Robby cere sa nu-ți mai folosească pozele la articole ca-ti strica imaginea... 
20 November 2018 17:53
Eduard Popa corectat
0 
Calculam in minte cat inseamna 18 ani, in ce an ar insemna sa fie nascuti baietii, si mi-a iesit in scris "2018".

Cat despre "efectul Isaila", macar noi ne semnam cu numele noastre, dle "zapacitu79". :))))))

Sanatate si multumesc pt atentionare!  
20 November 2018 19:24
1 
Serios? Si mai exact pe care dintre voi îl cheamă totalbaschet? 
20 November 2018 20:06
TotalBaschet totalbaschet
0 
Pe mine 
20 November 2018 20:28

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
România U16 feminin, la primul eșec la europeanul de la Sofia, divizia B
Tricolorele mici au fost învinse la 30 de puncte de Slovenia 
România încheie pe locul 8 europeanul U16 masculin, divizia B
Tricolorii au fost învinși de Cehia în ultima zi a turneului 
România învinge Muntenegru la 23 de puncte și obține a doua victorie la europeanul U16, divizia B
Tricolorele au făcut diferența cu coșurile din semicerc, după ce ieri au marcat mai mult de afară 
România U16 pierde la sirenă meciul contra Bulgariei
Elevii lui Branko Cuic vor juca pentru locurile 7-8 
România, victorie cu Bosnia-Herțegovina în primul meci la europeanul U16 feminin, divizia B
Tricolorele au condus tot jocul, cu un avans maxim de 16 puncte 
România U16 a căzut în sfertul patru cu Danermarca și ratează calificarea în semifinale
Elevii lui Branko Cuic au făcut o primă repriză bună, dar ultimele zece minute au aparținut clar nordicilor 
INTERVIU. Alexandru Pașca: „Dacă noi dictăm ritmul de joc, nu știu câte echipe se pot ține după noi”
Componentul naționalei U16 a vorbit despre așteptările sale legate de Campionatul European, despre atuurile echipei și despre modelul său 
România începe joi seară cu Bosnia-Herțegovina europeanul U16 feminin, divizia B
Două jucătoare din lotul lui Mădălin Piperea au participat și la ediția de anul trecut 
Ștefan Grasu, nominalizat pentru trofeul de MVP la EuroBasket U16 – divizia B
Tânărul baschetbalist a pus umărul serios la calificarea României în sferturi  
România se califică în sferturile europeanului U16 după ce a învins Marea Britanie
Tricolorii au revenit de la -17 după un început slab și s-au impus la 17 puncte 
potyike De ce neaparat 4 sau 5?
0 
Aici e problema noastra, ca neaparat vrem sa facem dintr-un jucator de 2 metrii un pivot sau o extrema de forta! De ce sa nu joace pozitia 3?!  
click pt. Articol 17 August 2019 12:38
ydesh_apu Da, incaltat
0 
Asa era masurata inaltimea jucatorilor juniori la FRB in 2010 si nu cred sa se fi schimbat ceva. 
click pt. Articol 15 August 2019 11:51
gyke @trancer
0 
pe site-ul fiba e dat la 2.00 - probabil incaltat...:). eu zic ca mai are potential de vreo 2 cm, asa ca ar putea fi un PF decent, ca skilluri are; poate chiar si un 5 undersized. Oricum, un jucator foarte interesant, care trebuie ajutat cat se poate de mult sa creasca. 
click pt. Articol 14 August 2019 17:23
0 
De acord cu totul, doar ca treaba cu poziția optima va fi mai greu de rezolvat. Pt pivot pare cam scund, pt extrema de forță n-are fizicul necesar deocamdată, dar categoric merita încercat la cu cata ardoare joaca băiatul. 
click pt. Articol 14 August 2019 16:38
Buzestii Stefan
0 
Puternic precum o stanca,cu o cultura sportiva extrem de solida din familie,ii mai trebuie doar sansa unui antrenor care sa-i gaseasca pozitia optima si sa-l slefuiasca pentru ea.Mult succes,Fane! 
click pt. Articol 14 August 2019 15:40
0 
Anul trecut, U16 o terminat pe 6, iesind din sferturi. Nini si Cenean parca au fost antrenori. 
click pt. Articol 14 August 2019 08:49
corleone Asa da!
0 
Deci este posibil sa nu te lupti in permanenta pentru locurile 21-24 in div. B. Sper ca, intr-un final, se prind si cei de la federatie care-i "smecheria". Oricum, felicitari baieti, felicitari Cuic! 
click pt. Articol 13 August 2019 21:01
un moldovean Bravo, baieti !
0 
Am fost foarte sceptic mai ales cand am vazut cum a decurs primul sfert. Nu stiu ce le-a spus Cuic intre sferturi, nu stiu ce au inteles jucatorii intrati de pe banca, cert este ca jocul echipei s-a schimbat mult in bine si a rezultat o victorie foarte frumoasa.  
click pt. Articol 13 August 2019 17:20
gyke E ok
0 
A făcut și azi un meci foarte bun. El și Sucala au fost cei mai constanți. Dacă prindea și Grasu o zi puțin mai bună, am fi câștigat.  
click pt. Articol 09 August 2019 22:09
un moldovean Am gresit !
0 
Am scris un comment la articolul despre meciul cu Austria. Pustiul pare foarte puternic si bataios pt varsata lui. Sa dea Dumnezeu sa fie sanatos ca ceva stofa este.
Mea culpa !!!  
click pt. Articol 09 August 2019 20:58