Stiri Acvile

România cedează în fața Bosniei în cel de-al patrulea meci de calificare la EuroBasket 2017

Valentin Todea

24.02.2016

Echipa națională de baschet feminin a pierdut cu scorul de 77-63 (15-13, 19-20, 17-8, 26-22) partida din deplasare cu Bosnia, contând pentru preliminariile EuroBasket 2017.

Bosniecele au deschis scorul prin Svitlica, România trecând la conducere prin Stoiedin, 2-4. Kizer a egalat mai apoi, 4-4, gazdele desprinzându-se la o diferență de 3 puncte pe contraatac prin Marica Gajic, 9-6. Gabi Mărginean ne apropie la un punct, 9-8, însă Gajic înscrie pentru 11-8. Milica Deura își distanțează echipa la 5 puncte, 13-8, primul act terminându-se după three-point play-ul reușit de Elisabeth Pavel, 15-13.

În debutul sfertului doi, Matea Tavic transformă două libere pentru 17-13. Claudia Pop reduce din diferență de la semi-distanță, însă Gajic puncteză din afara semicercului 20-15. Ulterior, Tavic înscrie din nou consecutiv din dreptul liniei de fault, 24-17. În schimb, pentru naționala noastră marchează din nou Pop, 24-19. Adina Stoiedin ne apropie la 3 lungimi, 26-23, iar Pop, în mare formă, o completează pentru 26-25, forțând gazdele să ceară time-out. România trece la conducere după ce Annemarie Părău execută un three-point-play, 26-28. Bosnia egalează prin două libere transformate de către Vrancic, 28-28. Stoiedin dă replica pentru tricolore, în timp ce Ancuța Stoenescu mărește avantajul de la 3 puncte, 28-33. Cu toate acestea, trupa gazdă trece din nou în avantaj după ce Irena Vrancic iese la rampă, înscriind din dreptul liniei de fault și din afara arcului de cerc, rezultatul pauzei mari fiind 34-33.

Formația de la Sarajevo începe mai bine sfertul trei și face 38-33 prin pivotul Kizer. Eli Pavel micșorează diferența la 2 puncte, 38-35, pentru ca mai apoi Claudia Pop să egaleze după ce a obținut coș cu fault și a înscris din dreptul liniei de libere, 38-38. Gazdele preiau din nou inițiativa și modifică tabela la 44-38. Bosnia își creează un avantaj considerabil, Gajic punctând pentru 47-40. Diferența devine și mai mare după ce Milica Deura a marcat din interiorul semicercului, 51-41, scor consemnat pe tabelă înaintea sfertului decisiv.

Ultimul act începe cu reușita lui Părău, 51-43, însă gazdele se distanțează la 13 puncte după coșul de la mare distanță înscris de Svitlica, 56-43. Gabriela Mărginean execută un three-point play și scorul devine 56-49. Aceeași Svitlica marchează pentru 60-52, replica venind din partea Ancuței Stoenescu, cea care scutură plasa cu procedeul ei favorit, 60-55. Dragana Svitlica se remarcă încă o dată, fiind singura jucătoare ce înscrie pentru Bosnia în aceste minute, ducând scorul la 68-57. Mărginean contribuie cu puncte pentru România prin două libere transformate, 68-59. Kapor și Svitlica din afara semicercului stabilesc în mare măsură învingătoarea cu 2 minute și 17 secunde înainte de final, 73-59. Meciul se încheie cu această diferență de 14 puncte între combatante, fetele noastre nereușind să revină în joc.

Cele mai bune marcatoare ale Bosniei au fost Marica Gajic și Dragana Svitlica, cu 23, respectiv 20 de puncte marcate.

De cealaltă parte, lidera României la acest capitol a fost Annemarie Părău cu 16 puncte înscrise, în timp ce Claudia Pop s-a remarcat cu 15 puncte marcate și 8 recuperări.