S-au împlinit 14 ani de când CSU Asesoft Ploiești a câștigat trofeul FIBA Europe Cup


Cătălin Burlacu: „Uite că azi am făcut și buletin...14 ani”

Pe data de 10 aprilie 2005, CSU Asesoft Ploiești scria o pagină de istorie pentru baschetul românesc. La vremea respectivă, prahovenii au reușit să cucerească FIBA Europe Cup, aducând astfel singurul trofeu european pentru baschetul masculin din România. Final Four-ul FIBA Europe Cup a fost găzduit în acel sezon de Sala Olimpia din Ploiești.

Calificarea în finala competiției a venit după o confruntare cu Banvit Bandirma. Elevii conduși pe atunci de Mladen Jojic s-au impus clar în fața turcilor, scor 83-69, datorită unui sfert secund excelent în care au pus 13 puncte diferență. Paul Helcioiu a fost cel mai bun jucător al acelei partide cu 24 de puncte, 4 recuperări și o pasă decisivă.

Finala a fost una de infarct. Lokomotiv Rostov (actuala Lokomotiv Kuban Krasnodar) a fost o un adversar mult mai dificil. Înainte cu 3 minute de final, rușii aveau 4 puncte avantaj, 74-70. Marko Pekovic a readus Asesoftul imediat în joc după ce a marcat un coș de la 3 puncte. Până în ultimele 10 secunde, niciuna dintre echipe nu a mai găsit drumul spre coș. Vladimir Kuzmanovic a fost cel care a adus trofeul la Ploiești după ce a marcat 2 libere și a stabilit scorul final, 75-74.

Vladimir Kuzmanovic a fost cel mai bun jucător al finalei. Pe lângă liberele victoriei, sârbul a mai adăugat 28 de puncte și 3 recuperări. Cătălin Burlacu a terminat finala cu 12 puncte, 3 recuperări și 4 pase decisive.

Cătălin Burlacu nu a uitat de ziua de 10 aprilie, cea în care a câștigat trofeul FIBA Europe Cup, și a postat următorul mesaj pe contul său de facebook:

„Uite că azi am făcut și buletin...14ani...La mulți ani singurului copil European al baschetului Românesc..Eu personal ca "moașă" chiar simt că mă scutură un fior plăcut de fericire reîncercată...felicitările mele sincere înca odata celor pe atunci IMPLICAȚI!!!”

Lotul lui CSU Asesoft Ploiești în 2005 era format din următorii jucători: Marko Pekovic, Paul Helcioiu, Levente Szijarto, Constantin Palii, Ivan Krasic, Cătălin Burlacu, Vladimir Kuzmanovic, Rareș Apostol, Nikola Bulatovic, Marko Rakocevic, Nicolae Toader și Predrag Materic, antrenor principal fiind Mladen Jojic.

În campania europeană din 2005, CSU Asesoft Ploiești a trecut de formații precum Apollon Limassol, Spartak Sofia, BC Bancourt și Banvit Bandirma.

Mai jos puteți urmări ultimele secunde ale finalei dintre CSU Asesoft Ploiești și Lokomotiv Rostov:



Bogdan Isailă / 10 April 2019 / 18:15


Galerie foto


studentU a facut si ghita ceva pozitiv
0 
din toate furaciunile cu statul....
sa fie primit 
10 April 2019 21:26
TDM Felicitări hoților!
-2 
Așa facem noi... deși acel proiect unic pe bani privați, știe toată țara de unde și cum au fost obținuți acei bani. Mărturie sta lacătul pus pe club de Ghiță și fuga acestuia din țara. Ce naiba vrei mai mult?? Dacă s-ar redeschide arhivele acestui club, cu siguranța s-ar găsi toate mizeriile. Așa ca, zero respect pentru performanța voastră mânjită cu minciuna, furt, spălare, dare și luare, ZERO. Bucurați-va ca încă aveți titlurile obținute in palmares. 
11 April 2019 08:12

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Vasilis Spanoulis va mai juca un sezon pentru Olympiacos
Veteranul grec tocmai și-a prelungit contractul cu formația din Pireu 
Bill Amis și-a anunțat retragerea din baschet la doar 31 de ani
Fostul jucător de la Steaua schimbă domeniul de activitate 
CSU Sibiu va juca în faza grupelor în FIBA Europe Cup, U-BT Cluj va evolua în turul preliminar
Care sunt potențialii adversari ai clujenilor în competiția europeană 
Stanimir Marinov a semnat în liga a doua din Franța
Internaționalul bulgar a evoluat în sezonul precedent la U-BT Cluj 
ACS Sepsi SIC va juca a 3-a oară la rând în grupele EuroCup Women
Alb-verzile își află adversarele în 23 iulie 
România pierde și în fața Albaniei la Campionatul European U20 masculin Divizia B
„Vulturii” se află pe ultima poziție în Grupa B 
Primire călduroasă pentru Milos Teodosic la Bologna (Video)
Fanii lui Virtus Bologna l-au așteptat pe sârb la aeroport 
Othello Hunter este noul jucător al lui Maccabi Tel Aviv
Pivotul american a câștigat Euroliga în sezonul precedent alături de CSKA Moscova 
Panathinaikos își ironizează din nou rivala după retrogradarea din prima ligă a Greciei
PAO oferă discount de 50% la bilete pentru fanii lui Olympiacos pentru a putea urmări baschet adevărat 
Jordan Mickey a ajuns la Real Madrid
Los Blancos au oficializat mutarea jucătorului american 
trancer @gyke
0 
Și da și nu. Daca în echipa ar mai fi fost 3-4 ca ei as baga mana în foc ca altele ar fi fost rezultatele. Și da, ai și dreptate, nivelul lor rămâne scăzut la nivel inter-tari, insa trebuie sa ții cont ca ei au doar un sezon de liga națională în care au jucat cât de cât. Și au prins acele minute numai datorita regulii, altfel în locul lor jucau mai mult alți romani mai experimentati, dar care aveau viitor 0. Asa măcar, de la ei poți avea speranțe ca vor creste ca și evoluții, odată cu următoarele sezoane. 
click pt. Articol 17 July 2019 15:08
gyke @trancer
0 
Regula asta cand te uiti in campionat iti creeaza o falsa impresie. Te uiti la Diculescu sau Tohatan... intr-o echipa cu alti 6-7 baschetbalisti arata bine, sunt ajutati sa isi expuna punctele tari si, pe cat posibil, sa isi ascunda punctele slabe.
In momentul in care trebuie sa fie ei liderii, iar coechipierii nu ii pot ajuta cu mai nimic, le vezi foarte clar limitarile, iar rezultatele echipei sunt graitoare. 
click pt. Articol 17 July 2019 13:01
76ers D E Z A S T R U
0 
ce altceva mai putem spune? singura scuza a lor ar putea fi cea in care baietii s-au decis sa joaca la pariuri ca sa isi faca o vacanta mai frumoaasa deoarece merita iar banii castigati din salariile umflate artificial de LNBM nu sunt suficienti pentru asemenea vedete.
In schimb, daca teoria mea cu pariurile nu se dovedeste a fi adevarata, ar trebui sa spunem multumesc pentru ca singurul om al albanezilor care parea sa stie baschet nu a fost in zi de aruncare ca altfel ne batea si Albania la 20+ diferenta( numarul 11 )...
In alta ordine de idei, pare ca avem si noi unul in acelasi film cu baschetul si anume Diculescu, se prezinta bine atat ofensiv cat si defensive, mai are de lucrat la capitolul "create own shot"...
 
click pt. Articol 17 July 2019 11:50
ajax Jenant
0 
R U S I N O S. La ce rezultate avem cu naționalele nu cred ca ar mai tb impusa obligativitatea u23 în teren/roman. Progresul ar fi trebuit sa se vadă, dar din contra, noi regresam. Atunci?? Hai măcar sa facem Lnbm mai atractivă și sa lăsăm chestia cu obligativitatea altora, care chiar au cu ce. 
click pt. Articol 17 July 2019 11:26
gyke corectie
0 
Fometescu are 41% la 2p; 24% era la FG. 
click pt. Articol 17 July 2019 11:10
0 
Ce rușine ... nici nu știam ca Albania joaca baschet! În echipa noastra numai Tohatan și Diculescu joaca? Pana la urma asta este rezultatul lipsei de interes la nivel de copii și juniori. În afara câtorva centre, foarte puține oricum, în rest nu exista mișcare la acest nivel. Mare păcat ca nici acum, cu regula asta care teoretic ajuta tinerii promițători, nu apar mai multi jucatori de perspectiva. 
click pt. Articol 17 July 2019 10:58
0 
Nu e doar Fometescu, desi linia lui e graitoare:
24% 2p
10% 3p (0.7/6.7)
25% 1p
Dar cum ziceam, lucrurile in general sunt mai grave decat statistica asta... 
click pt. Articol 17 July 2019 10:50
gyke mda, am ramas
0 
Un gust amar dupa ce am vazut aseara, ca de altfel si in celelalte 2 meciuri (dar parca aseara si mai clar). Poti sa faci in LNB toate regulile posibile si imposibile, dar cand ai doar 1-2 jucatori care stiu sa stea in ghetele de baschet pe generatie, rezultatul e asta.  
click pt. Articol 17 July 2019 10:41
tanaseb O rusine
0 
Ii mai mult decat o rusine sa te bata Albania iar tu sa joci cu campioni in LNBM. Domnule Fleseriu, ii ok ce se intampla acolo? Fometescu isi cam bate joc prin nenumaratele aruncari ratate. 
click pt. Articol 17 July 2019 10:39
dbolba Wilson
0 
Știe cineva dacă mingea Wilson este mai buna decât Molten? 
click pt. Articol 10 July 2019 16:08