SCM Timișoara, cu conturile poprite până la achitarea sumei de 151.000 euro


Foștii jucători ai BC Timișoara, Nikolov, Shiloh, Low și Milosevic, au blocat conturile întregului club bănățean

Ilie Trițoiu și Radu Toanca alături de bannerele ce au fost rapid îndepărtate din Sala Constantin Jude pentru a ascunde orice asociere cu fostul club

Executorii judecătorești bat la ușile clubului bănățean. Au de recuperat peste 150.000 de euro, sumă ce reprezintă datoriile către foștii sportivi ai BC Timișoara, Kyle Shiloh, Derrick Low, Hristo Nikolov și Nenad Milosevic, după ce aceștia au acționat clubul în instanțele internaționale (BAT) și locale (Tribunalul Timiș).

Mai citiți și:

OFICIAL. SCM Timișoara a preluat datoriile ABC Timișoara

Conform opiniatimisoarei.ro, executorii judecătorești au poprit luni, 11 februarie, conturile întregului club SCM Timișoara până la achitarea sumei de 151.000 euro către cei patru sportivi. De asemenea, au fost inștiințate și autoritățile locale, Primăria Timișoara, Consiliul Local și Consiliul Județean, cărora li s-a impus ca orice plată către SCM Timișoara să fie redirecționată în contul datoriei, până la achitarea integrală a sumei de 151.000 euro(foto jos). Inițial, datoria Asociației Baschet Club Timișoara s-a ridicat doar la aproximativ 50.000 de euro, însă trecerea timpului și costurile arbitrajului au majorat de două ori debitul preluat de Sport Club Municipal.

Conform aceleiași surse, președintele Radu Țoancă afirmă că poprirea asupra conturilor clubului este inexistentă.

„Nu este adevarat ca s-a pus poprire, am verificat si stiu ca s-au facut plati zilele trecute. Intr-adevar am pierdut un termen la Tribunalul Timis, dar avem timp pana in 18 februarie sa facem recurs si il vom face. Nu putem plati acum pentru o faza intermediara a procesului. Daca intr-adevar decizia va deveni definitiva si irevocabila, dar nu cred ca se va ajunge acolo, va trebui sa platim suma, mai mult din fonduri private. Pacat ca acesata poveste revine acum cand putem echipa joaca bine si putem sa ne batem la podium”, a declarat pentru opiniatimisoarei.ro Radu Toanca, presedintele SCM.

La rândul său, primarul Nicolae Robu a declarat că executarea silită nu este legală deoarece clubul a preluat pe linie sportivă obligațiile la SCM, nu și din punct de vedere financiar. Nicolae Robu a criticat sentința Tribunalului Timiș, afirmând că este "ciudată, ca să nu zic altfel".

„Sentinta nu este executorie. Noi suntem in recurs si nu se pot bloca conturile pana nu se pronunta instanta de recurs, Curtea de Apel. Hotararile judecatoresti trebuie aplicate. Cand va fi una definitiva, vom vedea ce va spune ea. Pana atunci eu nu vreau sa discut pe ipoteze. Am verificat imediat ce am aflat. Nu suntem inca in faza in care sa ne poata executa, avand in vedere ca este o prima sentinta doar. In mod normal, noi asteptam decizia cu optimism, pentru ca noi am preluat doar pe linie sportiva obligatiile la SCM, nu si din punct de vedere financiar. Din punct de vedere fiscal, conturile SCM nu au nicio legatura cu conturile fostei asociatii. Hotararea primei instante e putin ciudata, ca sa nu zic altfel. Nu este continuitate pe linie financiara. Asta e o structura publica, cealalta a fost o structura privata, s-au preluat doar obligatiile sportive”, a adaugat primarul Nicolae Robu pentru aceeasi sursă.

Până în momentul de față atât SCM Timișoara cât și autoritățile locale nu au dat curs proprilor și nu au indisponibilizat nicio sumă de bani către executorul judecătoresc, însă au contestat executarea silită la Judecătoria Timișoara, unde s-a format dosarul 4594/325/2019.



Citește ultimele știri despre SCM Timișoara

Adrian Firican / 19 February 2019 / 16:32


Galerie foto


Cristi11 Bilete
1 
Deci se revine la 10 lei intrarea la meciuri:))) 
19 February 2019 16:58
romeovura Cristi11
0 
Bună asta 
19 February 2019 17:22
gyke Hahaha
0 
I-auzi și la Întâiul fotbalist al Timișoarei... au preluat doar pe linie sportivă obligațiile, nu și pe cele financiare. Ce cretin!!! De abia aștept să se termine tot circul ăsta și să plătească triplu.  
19 February 2019 17:23
TDM Elba SCM CSM BRAGADIRU POLI AEK ROCAR
1 
Sunteți penibili, mincinoșilor!!! 
19 February 2019 19:44
0 
sa se plateasca tot,dublu triplu nu conteza prostia se plateste.toti jucatorii enumerati mai sus daca imi aduc bine aminte au jucat cam 2 luni incheiate dupa care au intervenit problemele financiare ale clubului care nu au stiut cum sa gestioneze intelegerea cu jucatorii.
asta nu schimba cu nimic meritele TM de pana acum,care se pare ca va fi o nuca tare pentru PO 
19 February 2019 20:03

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Cristian Achim: „A fost o încleștare ieșită din comun din toate punctele de vedere. Nu veți mai vedea așa ceva, ‘mark my words’”
Antrenorul bihorenilor a avut cuvinte de laudă la adresa lui Silvășan, dar și pentru fanii orădeni 
Mihai Silvășan și-a anunțat demisia de funcția de antrenor principal al lui U-BT Cluj
„Silva” a renunțat după ce a ratat calificarea în finala LNBM: „Nu am nicio problemă să îmi asum eșecul” 
Nikola Markovic: „A fost un meci foarte strâns, dar am avut noroc și am reușit să îl câștigăm”
Sârbul a fost cel mai bun marcator pentru CSM CSU Oradea, în meciul 4 contra lui U-BT Cluj 
Mihai Silvășan: „Nu am cum să detaliez dezamăgirea pe care o simt”
U-BT Cluj a ratat calificarea în finala Ligii Naționale în dauna celor de la CSM CSU Oradea 
CSM CSU Oradea s-a calificat în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Campioana en-titre a trecut de U-BT Cluj în patru partide 
CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca
CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca la o diferență de 5 puncte 
Ionuț Georgescu, prima reacție după ce a fost suspendat trei meciuri de către Comisia de Disciplină
Managerul lui CSU Sibiu a vorbit după calificarea obținută de galben-albaștri în finala LNBM 
Dan Fleșeriu: „Am suferit mult în sferturi și semifinale, două echipe extrem de arțăgoase care ne-au pus multe probleme”. Video
CSU Sibiu a reușit prima calificare în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, după 20 de ani 
BC CSU Sibiu este în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Sibienii au tranșat calificarea cu o victorie în meciul 4 din Bănie 
Ionuț Georgescu a fost suspendat trei etape după incidentele de la Craiova
Oficialul lui BC CSU Sibiu nu va putea să mai stea pe banca tehnică 
koala @dario
0 
De unde dracu atata frustrare in voi fratilor? In seara asta am obtinut o victorie senzationala, in loc sa sarbatorim victoria noi cautaum sa ne umflam muschii pe net cu sibienii. Cat despre conducatori oricare dintre ei (Sere, Cristescu, Georgescu) ar face orice ca sa isi cada echipa castigand, asa ca nu cred ca ii unul mai "gunoi" ca celalalt. Oricum noi oradenii nu ii vedem numai pe Cristescu si pe Georgescu, la fel cum ei sibienii il vad doar pe Sere samd. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:47
Dario Robert
0 
Robert! Vino la meciul din finala si o sa-ti dai seama ce comportament au ciobanii din sibiu!  
click pt. Articol 20 May 2019 23:29
0 
Sarbii au in sange lupta dusa pana la extrem. Dar si americanii nostri sunt de nepretuit. S-a reusit o combinatie sarbo-americano foarte buna care sper ca ne va aduce al treilea titlu de campioni. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:29
BVN Kuti
0 
Kuti asta este enervant... de bun! Fara nici o ironie. In locul lui Bobe, mi-as pune cateva intrebari dupa aceasta serie. Au avut si ei meciul. lor direct, fiind de aceeasi generatie. Kuti l-a facut zob le Bobe al nostru, fara nici o exagerare. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:26
0 
Multumim CSM si Achim. Succes in lupta pentru al treilea titlu de campion. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:23
0 
Respect jucatorilor si galeriei U. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:22
BVN Respect Silvasan
0 
Chiar daca pe teren suntem rivali, nu pot decat sa ii doresc bafta in continuare in cariera de antrenor. Pacat ca in aceasta tara sunt atat de putine orase care sustin baschetul, si astfel posibilitatile de sa preiei o altă echipa sunt minime. Bafta! 
click pt. Articol 20 May 2019 23:12
Citesc aici și mă minunez! Parcă ar fi disputa dintre PSD Jegălia și PSD Căcăreaza, nu intre suporterii a două echipe ce reprezintă orașe ce revendică respect pentru evoluția lor mult peste medie într-o societate defectă! E jenant!  
click pt. Articol 20 May 2019 23:04
DonDiablo DonDiablo
0 
La vârsta lui pe cine să scoata din lotul nostru?Da e bun,se vorbea că ar fi fost o variantă pentru noi acum ceva timp dar cineva nu l-a vrut. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:04
ajax Apropo
0 
S-a spus ceva la TV despre prezenta lui Porter Troupe la sală? Un jucător printre primii 10 din campionat, pe care as vrea să - l vad evoluând în tricoul Oradiei. 
click pt. Articol 20 May 2019 22:55