SCM Timișoara, cu conturile poprite până la achitarea sumei de 151.000 euro


Foștii jucători ai BC Timișoara, Nikolov, Shiloh, Low și Milosevic, au blocat conturile întregului club bănățean

Ilie Trițoiu și Radu Toanca alături de bannerele ce au fost rapid îndepărtate din Sala Constantin Jude pentru a ascunde orice asociere cu fostul club

Executorii judecătorești bat la ușile clubului bănățean. Au de recuperat peste 150.000 de euro, sumă ce reprezintă datoriile către foștii sportivi ai BC Timișoara, Kyle Shiloh, Derrick Low, Hristo Nikolov și Nenad Milosevic, după ce aceștia au acționat clubul în instanțele internaționale (BAT) și locale (Tribunalul Timiș).

Mai citiți și:

OFICIAL. SCM Timișoara a preluat datoriile ABC Timișoara

Conform opiniatimisoarei.ro, executorii judecătorești au poprit luni, 11 februarie, conturile întregului club SCM Timișoara până la achitarea sumei de 151.000 euro către cei patru sportivi. De asemenea, au fost inștiințate și autoritățile locale, Primăria Timișoara, Consiliul Local și Consiliul Județean, cărora li s-a impus ca orice plată către SCM Timișoara să fie redirecționată în contul datoriei, până la achitarea integrală a sumei de 151.000 euro(foto jos). Inițial, datoria Asociației Baschet Club Timișoara s-a ridicat doar la aproximativ 50.000 de euro, însă trecerea timpului și costurile arbitrajului au majorat de două ori debitul preluat de Sport Club Municipal.

Conform aceleiași surse, președintele Radu Țoancă afirmă că poprirea asupra conturilor clubului este inexistentă.

„Nu este adevarat ca s-a pus poprire, am verificat si stiu ca s-au facut plati zilele trecute. Intr-adevar am pierdut un termen la Tribunalul Timis, dar avem timp pana in 18 februarie sa facem recurs si il vom face. Nu putem plati acum pentru o faza intermediara a procesului. Daca intr-adevar decizia va deveni definitiva si irevocabila, dar nu cred ca se va ajunge acolo, va trebui sa platim suma, mai mult din fonduri private. Pacat ca acesata poveste revine acum cand putem echipa joaca bine si putem sa ne batem la podium”, a declarat pentru opiniatimisoarei.ro Radu Toanca, presedintele SCM.

La rândul său, primarul Nicolae Robu a declarat că executarea silită nu este legală deoarece clubul a preluat pe linie sportivă obligațiile la SCM, nu și din punct de vedere financiar. Nicolae Robu a criticat sentința Tribunalului Timiș, afirmând că este "ciudată, ca să nu zic altfel".

„Sentinta nu este executorie. Noi suntem in recurs si nu se pot bloca conturile pana nu se pronunta instanta de recurs, Curtea de Apel. Hotararile judecatoresti trebuie aplicate. Cand va fi una definitiva, vom vedea ce va spune ea. Pana atunci eu nu vreau sa discut pe ipoteze. Am verificat imediat ce am aflat. Nu suntem inca in faza in care sa ne poata executa, avand in vedere ca este o prima sentinta doar. In mod normal, noi asteptam decizia cu optimism, pentru ca noi am preluat doar pe linie sportiva obligatiile la SCM, nu si din punct de vedere financiar. Din punct de vedere fiscal, conturile SCM nu au nicio legatura cu conturile fostei asociatii. Hotararea primei instante e putin ciudata, ca sa nu zic altfel. Nu este continuitate pe linie financiara. Asta e o structura publica, cealalta a fost o structura privata, s-au preluat doar obligatiile sportive”, a adaugat primarul Nicolae Robu pentru aceeasi sursă.

Până în momentul de față atât SCM Timișoara cât și autoritățile locale nu au dat curs proprilor și nu au indisponibilizat nicio sumă de bani către executorul judecătoresc, însă au contestat executarea silită la Judecătoria Timișoara, unde s-a format dosarul 4594/325/2019.



Citește ultimele știri despre SCM Timișoara

Adrian Firican / 19 February 2019 / 16:32


Galerie foto


Cristi11 Bilete
1 
Deci se revine la 10 lei intrarea la meciuri:))) 
19 February 2019 16:58
romeovura Cristi11
0 
Bună asta 
19 February 2019 17:22
gyke Hahaha
0 
I-auzi și la Întâiul fotbalist al Timișoarei... au preluat doar pe linie sportivă obligațiile, nu și pe cele financiare. Ce cretin!!! De abia aștept să se termine tot circul ăsta și să plătească triplu.  
19 February 2019 17:23
TDM Elba SCM CSM BRAGADIRU POLI AEK ROCAR
1 
Sunteți penibili, mincinoșilor!!! 
19 February 2019 19:44
0 
sa se plateasca tot,dublu triplu nu conteza prostia se plateste.toti jucatorii enumerati mai sus daca imi aduc bine aminte au jucat cam 2 luni incheiate dupa care au intervenit problemele financiare ale clubului care nu au stiut cum sa gestioneze intelegerea cu jucatorii.
asta nu schimba cu nimic meritele TM de pana acum,care se pare ca va fi o nuca tare pentru PO 
19 February 2019 20:03

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
BCM U Pitești și-a luat revanșa contra SCM U Craiova
Oltenii au fost aproape de a întoarce soarta meciului 
Dinamo Știința București se impune în fața celor de la CSM Phoenix Galați
Aruncările de la mare distanță au fost arma principală a bucureștenilor 
Baschetbaliștii de la U-BT Cluj au plantat o pădure la marginea orașului. Video
Sportivii au răspuns pozitiv invitației fanilor la un eveniment dedicat Centenarului lui „U” 
BCM U Pitești primește vizita celor de la SCM U Craiova
În partida tur, oltenii s-au impus la 4 puncte 
CSM Târgu Mureș a învins-o pe ACS Târgu Jiu la o diferență de 43 de puncte
Trupa ardeleană și-a consolidat prima poziție în clasamentul Grupei Albastre 
CSA Steaua București s-a impus ușor în fața lui CSM Mediaș
Formația antrenată de Sașa Ocokoljic continuă lupta pentru playoff-ul LNBM 
Dan Fleșeriu: „Este frustrant să conduci tot campionatul și pe final să te chinui”
BC CSU Sibiu a suferit primul eșec al sezonului pe teren propriu 
Alhaji Mohammed: „Spuneți tuturor să nu mai vorbească despre vârsta mea pentru că este ridicol”
Americanul lui U-BT Cluj-Napoca le-a transmis un mesaj contestatarilor săi 
Vladan Vukosavljevic, prestație extrem de modestă împotriva lui U-BT Cluj
Cel mai bun marcator din campionat al Timișoarei nu a reușit să înscrie contra ardelenilor 
0 
Deja parca ai inceput să mă plictisești. Doar comentariile tale sunt relevante, restul suntem de la grupa mica. Nu cumva te ia cu amețeală de la înălțime? Mai bine sa scrii doar tu aici că îți place din cate vad. Ti-am apreciat opiniile până la un punct în care mi-am dat seama că tu ai inventat coada la cireașă. Restul sa culeagă sâmburi și să nu își mai des nimeni cu părerea. Zic sa ne căutăm de joaca în altă parte. 
click pt. Articol 25 March 2019 00:11
DonJuan De 4 ani
0 
De 4 ani ne chinuim pe fiecare final de campionat. Daca și anul asta se întâmplă la fel este clar că știm unde este problema. 
click pt. Articol 25 March 2019 00:04
DonJuan Marius_M
0 
Răspunsul este simplu: Daca se aducea un jucător de o certă valoare, care juca 30min si care te ajuta sa câștigi cu Oradea acum toți eram fericiți și nu mai vorbeam de riscuri. Ne gândeam cum să sărbătorim titlul. Până una alta...cu Daniel avem doua înfrângerii. Strici tot ce ai construit pt Daniel? 
click pt. Articol 25 March 2019 00:01
0 
Nu stiu de ce aveam impresia ca Timisoara a batut la Pitesti si acum erati nevoiti sa bateti la 10 puncte sau mai mult, gresala mea, dar asta nu face totusi meciul cu Sibiu unul de palmares pentru ca trebuie luata in considerare si o eventuala infrangere la Timisoara. 
click pt. Articol 25 March 2019 00:00
Renan De ce?
0 
Daca batem Tm, avem o victorie în plus față de ei, plus rezultatele directe in caz de egalitate. 
click pt. Articol 24 March 2019 23:38
0 
si vreti sa le dati posilitatea celor de la Craiova sa isi aleaga adversarul in playoff?  
click pt. Articol 24 March 2019 23:29
Renan Da dar
0 
Si Craiova joaca acasa cu Timișoara ultima etapă. O Timișoara care daca noi batem, nu vor mai avea pentru ce trage. E doar parerea mea. 
click pt. Articol 24 March 2019 23:23
76ers de palmares?
0 
Pitesti inca are sanse la locul 4. Nu mi se pare atat de imposibil ca voi sa castigati toate cele 3 meciuri si Craiova sa le piarda pe amandoua si cu o victorie impotriva Sibiului miercuri ati pune si o presiune foarte mare pe ei sa bata la Craiova daca vor locul 1. 
click pt. Articol 24 March 2019 23:19
Renan Bravo
0 
Un meci controlat în mare parte. Avem probleme cu finalurile de meci. Meciul cu Sibiu, devine unul de palmares, meciul care va decide locul 5 va fi cel de la Timișoara. 
click pt. Articol 24 March 2019 23:06
Marius_M Nu ne înțelegem
0 
Ți-am dat niște argumente acolo, adică lucruri care ne-au lipsit anul trecut și pe care acum le avem. Deci, teoretic, ar fi de ajuns pentru a ajunge mai sus decât anul trecut. Eu de un singur lucru sunt sigur: dacă vrem finala, e obligatoriu sa terminam pe 1. In rest, evident, Dan știe cel mai bine și are toată susținerea tuturor. Nu a pus nimeni la îndoială asta. 
click pt. Articol 24 March 2019 22:25