SCM Timișoara i-a găsit înlocuitor de la U-BT Cluj-Napoca lui Dragoș Diculescu


Anders Abu Teir a semnat cu bănățenii

anders teir scm timisoara

SCM Timișoara a mai adus un jucător sub 23 de ani în această vară. Anders Abu Teir se alătură grupării de pe Bega pentru sezonul 2019-2020. Extrema de 1,98 înălțime pleacă astfel de la gruparea cu care a debutat în Liga Națională și în cupele europene, U-BT Cluj.

Echipa de pe Bega folosește și în acest an tactica de a aduce tineri jucători care nu au avut foarte multe minute la precedentele lor echipe. SCM Timișoara a anunțat că a ajuns la un acord cu Anders Abu Teir pentru sezonul următor.  

„Sunt foarte încântat să mă alătur clubului din Timișoara. Pe de o parte, sunt entuziasmat și nerăbdător să joc pentru această echipă, în sezonul ce urmează, pe de altă parte sunt puțin emoționat, căci plec prima oară de acasă, iar Timișoara este orașul ales. Mereu mi-au plăcut provocările și sunt gata să mă acomodez. Am auzit doar lucruri bune despre antrenorul Dragan Petricevic și sunt sigur că sub coordonarea sa vom reuși să ajungem la potențialul maxim ca jucători, iar ca echipă să ne atingem pentru sezonul 2019/2020”, a declarat noul jucător al timișorenilor pentru site-ul oficial al echipei.

Anders Abu Teir este născut la Nykobing Falster, în Danemarca, împlinește 22 de ani în 14 august și are cetățenie română și daneză. Este extremă, are 1,98 metri înălțime și are în palmares Cupa României și Supercupa în 2018, cu U-BT Cluj-Napoca, club la care a evoluat și la grupele de juniori, cu titluri la diverse categorii de vârstă.

A debutat în Liga Națională de Baschet Masculin în sezonul 2017-2018, alături de U-BT Cluj. În 7 partide a avut medii de 14:04 minute, 2,3 puncte, 0,9 recuperări, 0,9 assist-uri și 2,1 eficiență. Cel mai bun meci l-a avut cu BC Mureș Târgu Mureș, marcând 10 puncte și 30 de minute. Atunci a debutat și în FIBA Europe Cup alături de clujeni. În patru partide a strâns 18 minute, cu medii de 0,3 recuperări și 0,3 assist-uri.

În ultimul sezon a intrat în 6 meciuri din LNBM alături de alb-negri, cu medii de 4:05 minute, 0,7 assist-uri și 0,2 puncte. Cele mai multe minute în acest campionat, 7:15, le-a prins într-o confruntare din Grupa Roșie cu noua sa echipă. Juca atunci ca titular pentru că principalul jucător U23 al clujenilor, Nandor Kuti, era accidentat.

SCM Timișoara mai are în lot câțiva jucători U23 păstrați din sezonul trecut: Alexandru Coconea (atunci a doua opțiune pentru jucătorul tânăr), Mihai Ursan, Bogdan Penciu, Cristian Mocrițchi și mai tânărul Robert Schipor, care n-a debutat încă în primul eșalon. Mai sunt confirmați pentru sezonul viitor: Nikola Pesakovic și Sherwood Brown (din stagiunea precedentă), Adam Mirkovic și Troy Franklin Jr.

*foto: facebook U-BT Cluj-Napoca, baschetromania.ro



Vizualizează pagina personală a jucătorului Anders Abu Teir
Citește ultimele știri despre SCM Timișoara

Andreea Vlase / 15 July 2019 / 19:44


Galerie foto


studentU la momentul acesta
0 
un down grade evident dar daca primeste minute in 1-2 ani va creste si el destul de mult in evolutii.

multa bafta!
 
16 July 2019 08:52
u1919cj ultimul an de U23
0 
E la ultimul an de U23. Ce sa faca, sa astepte incheierea carierei cu medii de 1 min pe meci? Merge si incearca la o echipa unde sau creste si poate continua dupa U23 baschetul sau se lasa linistit.
Sper ca U sa aiba tupeu sa aduca jucatori de la U18 (sau chiar U16) asa cum au facut-o cu Kuti. Ce sens are sa tii jucator de 22 de ani pe banca tot sezonul. 
16 July 2019 15:41
2 
Ma refeream la TM. Pt ei downgrade momentan... 
16 July 2019 20:23

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
500 de abonamente vândute deja de campioana CSM CSU Oradea
Cât costă tichetele pentru întreg sezonul și de ce surpriză vor avea parte fanii bihoreni 
Ionuț Berceanu va juca și în sezonul următor pentru SCM U Craiova
Va fi al 3-lea sezon consecutiv pentru jucătorul de 21 de ani la formația olteană 
CSU Sibiu a publicat primele informații despre abonamentele pentru stagiunea 2019/2020
Abonații vechi vor avea întâietate la achiziția tichetelor pentru tot sezonul, începând cu 19 august 
Surse. Vlad Negoițescu ajunge la CSM Galați
„Nego” se desparte de Steaua după trei sezoane 
Armin Cane este noul jucător al lui Dinamo Știința București
Americanul vine din campionatul Finlandei 
Doliu în baschetul românesc, după trecerea în neființă a lui Armand Novacek
Fostul mare jucător al Stelei a făcut parte din generația de aur a baschetului românesc din anii '50-'60  
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
UPDATE. Mladen Jeremic, confirmat drept noul jucător al celor de la Dinamo Știința București
Sârbul este primul transfer făcut de alb-roșii în acest sezon 
Vlad Corpodean va fi căpitanul lui CSM Galați și în sezonul viitor
Baschetbalistul român continuă pe malul Dunării. Surse 
Titus Nicoară rămâne la CSM Mediaș
Extrema de forță a semnat un nou contract cu formația de pe Târnava Mare 
gyke 😁😁
0 
Nu vreau să duc discuția în "cine are cel mai mare...", dar ține cont și de sectorul așa zis vip (de fapt sunt vreo 200 de locuri exact vis-a-vis de galerie). Ca să nu mai zic de faptul că abonații vechi au același preț ca și cei noi. Asta e unul dintre reproșuri, iar apoi e cel legat de faptul că nu e deloc o ofertă family friendly, pur și simplu tarifele sunt aceleași pentru toată lumea; suntem mulți cei care avem 3 4 abonamente și bugetul familiei este puternic lovit în perioada asta... Dar în fine, eu unul înțeleg ce stă în spatele deciziei... Este însă posibil ca numărul de abonamente vechi să scadă, dar vor veni altele noi, ale celor care nu au prins bilete în playoff. Vedem de luni încolo, care va fi ritmul de vânzare. Parcă la Oradea sunt 500 vândute până acum, nu e rău deloc.  
click pt. Articol 16 August 2019 19:21
76ers Abonament
0 
Am lungit-o...concluzia, la noile preturi pentru bilete parca esti incurajat sa ai abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:35
0 
Nu am verificat link-ul, preturile au crescut si pentru meciurile din sezonul regulat/Fiba, deci pretruile abonamentelor sunt justificate :D 
click pt. Articol 16 August 2019 18:30
0 
Preturile par destul de mari dar nu exagerate, dupa calculele mele cel mai ieftin abonament, mai ales pentru vechii abonati, ar fi trebuit sa fie undeva la 250 de lei deoarece din ce stiu pretul celui mai ieftin bilet era 15 lei sezonul trecut iar sezonul acesta vor disputa cel putin 15 meciuri acasa, urmand ca cele din playoff sa fie un fel de bonus, dar cu pretentiile de castigare a campionatului automat se transforma in cel putin 20 de meciuri jucate acasa.
Acum este posibil ca in urmatorul sezon pretul biletelor sa inceapa de la 20 de lei si automat abonamentul este o alegere foarte buna.
Totusi sunt de parere ca un club ar trebui sa fie putin mai transparent si sa spuna direct ca veniturile din vanzarea de abonamente ajunge la club si ca sunt importante, asa sunt convins ca 90% din abonati ar fi de acord sa plateasca si 50-100 de lei in plus doar pentru a ajuta clubul si nu neaparat sa profite de facilitatile unui abonament 
click pt. Articol 16 August 2019 18:28
Oldtimer Fiți liniștiți, nu e cel mai scump
0 
Dacă facem media cu sectoarele A, B, C, D ar fi 350 lei abonamentul, identic cu cel de la Oradea. La noi biletul e 15 lei / meci / sezon curent și 25 lei / meci / etapa superioara Cupa & Campionat. În plus sunt tot felul de combinații struțo-cămile cu vechi/noi/adulți /copii.... Sezonul trecut, efectul scumpirilor cu 50% s-a reflectat clar în prezența la sală, excepție făcând derby-urile și PO (dar nici aici întotdeauna) Dar... media salariului net în Sibiu e mult mai mare ca în Oradea, la capitolul relației club-fani sunteți la mult peste alții iar CSU fans e unic, deocamdată... așa că nu cred ca 70 % din sezonul precedent să cunoască picajul produs la Oradea. Si oricum, din banii de pe bilete și abonamente asiguri, cel mult, utilități, nu salarii la sportivi. E și motivul pentru care n-am avut climatizare în sala Toni Alexe la ultimile meciuri din sezonul trecut...  
click pt. Articol 16 August 2019 18:23
0 
Daca jucam si in Europa, e oarecum normala cresterea pretului la abonamente.
Cresterea de 10 lei la bilete nu mi se pare tocmai ok... e totusi baschet nu ar trebui sa dam in preturi de fotbal. Sper ca la amicale sa fie acces gratuit. 
click pt. Articol 16 August 2019 18:18
0 
Asta am înțeles, dar eu vroiam sa spun, dacă nu se vor mai vinde în același număr mare având în vedere cel puțin prețul cam piperat? Ma rog, sunt sigur ca s-au făcut calcule și studii, pe mine, ca simplu amator, doar m-a izbit în ochi prețul abonamentelor. 
click pt. Articol 16 August 2019 17:30
0 
Păi ți-am răspuns... sunt easy money... dacă ai cerere suficient de mare de ce să nu faci 20 30k în plus. Pentru un club cu bugetul nostru sunt bani mulți...  
click pt. Articol 16 August 2019 17:12
0 
Nu e treaba mea evident, eu ma refeream doar ca mi se pare multicel ca suma. Care sa fie motivul creșterii cu 100 lei? Pana la urma în Europa vor fi probabil cele 3 meciuri (bine ar fi sa ma contraziceti), iar echipa sa fie mai buna și sa obțină mai multe anul asta? Hmm, am rezervele mele, dar ma abțin pana nu ii vad efectiv în teren. N-as fi asa sigur ca vor fi mai scumpe ca ale noastre, sa vedem. 
click pt. Articol 16 August 2019 16:42
gyke Completare
0 
Cu siguranță vor fi cele mai scumpe abonamente din țară sezonul ăsta la baschet.  
click pt. Articol 16 August 2019 16:10