SCM Timișoara s-a despărțit de antrenorul Miodrag Perisic după 8 etape


Ilie Trițoiu: „A fost dorința mea să-l aduc în vară și mi-aș fi dorit ca drumul să fie mai lung”

SCM Timișoara a renunțat la serviciile antrenorului sârb adus în vară. Clubul timișorean a anunțat că s-a despărțit amiabil de Miodrag Perisic, după ce echipa a avut un bilanț de 2 victorii și 6 înfrângeri în grupa valorică A din Liga Națională de Baschet Masculin.

Partida pierdută cu campioana CSM CSU Oradea, cu 76-99, a fost decisivă pentru întreruperea colaborării dintre gruparea de pe Bega și antrenorul Miodrag Perisic. Sub comanda acestuia, alb-violeții au obținut două succese în meciurile de pe teren propriu cu Steaua și Dinamo Știința București și au pierdut celelalte 6 partide din campionat. Înainte de pauza de naționale, bănățenii au cedat acasă la un punct cu SCMU Craiova, cu 73-74, contestând la final deciziile de arbitraj.

„După meciul cu Oradea, care - după părerea mea și a celor din club - a fost cel mai slab din acest campionat, ne-am gândit foarte bine la situația echipei noastre și a venit momentul să luăm o decizie. Avem șase meciuri pierdute, în opt etape. Stând de vorbă cu toată lumea, chiar și cu jucătorii, am ajuns la soluția de a încheia colaborarea cu antrenorul, pentru a da un nou suflu echipei. Urmează o lună decembrie foarte grea, cu multe meciuri și sper ca luând această decizie să ajungem pe linia de plutire.

Îmi pare rău de Mișa, este o persoană la care țin mult. A fost dorința mea să-l aduc în vară și mi-aș fi dorit ca drumul să fie mai lung, dar asta este viața antrenorilor. Atunci când nu ai rezultate, riști să nu mai poți continua”, a declarat președintele secției de baschet de la SCM Timișoara, Ilie Trițoiu.

Perisic spunea la ultima conferință de presă, de după meciul cu orădenii, că jucătorilor le este greu să se concentreze când sunt probleme financiare și că el a acceptat să-și reducă salariul la jumătate față de sezonul trecut pentru a veni la formația de pe Bega. Sârbul a preluat echipa în vară, după ce antrenorul Tudor Costescu nu a mai vrut să continue la capătul unui sezon în care întârzierile salariale i-au dat mari bătăi de cap.

 Următorul meci al timișorenilor va fi luni, 10 decembrie, de la ora 18:00 în deplasare cu U-BT Cluj. 



Citește ultimele știri despre SCM Timișoara
Vizualizează pagina personală a antrenorului Miodrag Perisic

Andreea Vlase / 06 December 2018 / 19:59


Galerie foto


studentU ce sclav obosit
0 
Tritoiu asta. Nici perisic nu i antrenor, iar pt onoarea baschetului simulacrul asta de club trebuie sa fie retrogradat asap. 
07 December 2018 01:22
studentU ce sclav obosit
0 
Tritoiu asta. Nici perisic nu i antrenor, iar pt onoarea baschetului simulacrul asta de club trebuie sa fie retrogradat asap. 
07 December 2018 01:22
gyke Context
0 
Fiind club municipal, în orașul condus de primarul a cărui cea mai mare realizare este "AM DAT ZECE, Z. E. C. E....", simpla existență pe această poziție a unui gunoi uman precum Tritoiu nu este deloc întâmplătoare. Cât de jegos trebuie să fi, ca după ce că nu îți plătești jucătorii și antrenorul, să îi mai dai și afară... FRB nu face nimic, iar orice brumă de reputație mai avea campionatul ăsta dispare rapid.  
07 December 2018 08:07
0 
Sper ca dupa sezonul acesta sa scapam definitiv de acesti limbrici ai campionatului, care de prin 2009 nu fac altceva decat sa-si bata joc de jucatori si antrenori. 
08 December 2018 13:17

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
SURSE. Patrick Richard este noul jucător al lui U-BT Cluj-Napoca
Baschetbalistul american a evoluat în cele mai puternice campionate ale Europei 
Sebastian Ionescu și Bogdan Popa pleacă de la SCM U Craiova
Formația din Bănie se desparte de doi jucători autohtoni U23 
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
bulcul Zganec
0 
Nu cred ca va juca minute multe. Ma astept sa vad cel putin in primul rand 2 solizi, apoi poate inca ceva pe 3. Dar oricum si Patrick si Curry, jucatori cu aruncare, patrundere, aparare buna, inaltime, plus cine stie ce pivoti vor aduce, va fi greu de aparat panoul, mai ales de catre lotul nostru. In fine, un transfer foarte bun. Inca vor mai veni vesti bune de la cluj, dar acuma sunt curios ce mai miscam si noi, sibiul, craiova, pitesti... 
click pt. Articol 21 July 2019 14:07
mikki se-ngroasa gluma!
0 
a mai aparut un interpret si mai urmeaza.. si eu cred ca un pivot de meserie si o extrema cu shoot bun de afara. asta in ideea ca vor fi pt inceput doar 6 straini. insa eu cred ca se va mai aduce si la romani, macar unul de valoare under 23 si unul cu experienta. e o parere personala.
 
click pt. Articol 21 July 2019 13:34
0 
Apar și interpreții :) 
click pt. Articol 21 July 2019 13:03
0 
Este pivot .... poate avea minute atat la pozitia 4 cat si la pozitia 5. Probabil va veni un pivot titular si o extrema cu shoot de 3 bun 
click pt. Articol 21 July 2019 12:49
romeovura Interesant
0 
Un jucător cu un joc de baschet frumos și cu explozie. Sper să nu mă înșel dar s-ar părea că o să avem un adevărat fundaș. Hai U-BT 
click pt. Articol 21 July 2019 11:58
Nosemasomenos Interesant
0 
Daca e ok, il luam sezonul viitor de la Cluj, pana atunci are de demonstrat. 
click pt. Articol 21 July 2019 11:50
0 
mai merge. Un 2-3 contra caruia ne vom enerva la culme sa jucam. Inseamna ca urmeaza piivotii. 
click pt. Articol 21 July 2019 11:46
0 
Tare interesant ii sa aud o veste mare de acolo. Nenea Toma se batea cu pumnii in piept ca echipa va juca in cupele europene, o alarma falsa pentru suporteri. 
click pt. Articol 21 July 2019 11:05
Fortza Steaua New entry
0 
Macar campionatul din care vine sau echipele la care a mai jucat sa ne facem o parere...... 
click pt. Articol 21 July 2019 10:57
0 
Ma asteptam sa ii pastrati pe Gajovic, Troupe, Curry, Casale. Totusi, gluma ii gluma, dar spuneti-ne si noua despre acest new entry. Tare is curios. 
click pt. Articol 21 July 2019 09:34