SCM Timișoara s-a despărțit de antrenorul Miodrag Perisic după 8 etape


Ilie Trițoiu: „A fost dorința mea să-l aduc în vară și mi-aș fi dorit ca drumul să fie mai lung”

SCM Timișoara a renunțat la serviciile antrenorului sârb adus în vară. Clubul timișorean a anunțat că s-a despărțit amiabil de Miodrag Perisic, după ce echipa a avut un bilanț de 2 victorii și 6 înfrângeri în grupa valorică A din Liga Națională de Baschet Masculin.

Partida pierdută cu campioana CSM CSU Oradea, cu 76-99, a fost decisivă pentru întreruperea colaborării dintre gruparea de pe Bega și antrenorul Miodrag Perisic. Sub comanda acestuia, alb-violeții au obținut două succese în meciurile de pe teren propriu cu Steaua și Dinamo Știința București și au pierdut celelalte 6 partide din campionat. Înainte de pauza de naționale, bănățenii au cedat acasă la un punct cu SCMU Craiova, cu 73-74, contestând la final deciziile de arbitraj.

„După meciul cu Oradea, care - după părerea mea și a celor din club - a fost cel mai slab din acest campionat, ne-am gândit foarte bine la situația echipei noastre și a venit momentul să luăm o decizie. Avem șase meciuri pierdute, în opt etape. Stând de vorbă cu toată lumea, chiar și cu jucătorii, am ajuns la soluția de a încheia colaborarea cu antrenorul, pentru a da un nou suflu echipei. Urmează o lună decembrie foarte grea, cu multe meciuri și sper ca luând această decizie să ajungem pe linia de plutire.

Îmi pare rău de Mișa, este o persoană la care țin mult. A fost dorința mea să-l aduc în vară și mi-aș fi dorit ca drumul să fie mai lung, dar asta este viața antrenorilor. Atunci când nu ai rezultate, riști să nu mai poți continua”, a declarat președintele secției de baschet de la SCM Timișoara, Ilie Trițoiu.

Perisic spunea la ultima conferință de presă, de după meciul cu orădenii, că jucătorilor le este greu să se concentreze când sunt probleme financiare și că el a acceptat să-și reducă salariul la jumătate față de sezonul trecut pentru a veni la formația de pe Bega. Sârbul a preluat echipa în vară, după ce antrenorul Tudor Costescu nu a mai vrut să continue la capătul unui sezon în care întârzierile salariale i-au dat mari bătăi de cap.

 Următorul meci al timișorenilor va fi luni, 10 decembrie, de la ora 18:00 în deplasare cu U-BT Cluj. 



Citește ultimele știri despre SCM Timișoara
Vizualizează pagina personală a antrenorului Miodrag Perisic

Andreea Vlase / 06 December 2018 / 19:59


Galerie foto


studentU ce sclav obosit
0 
Tritoiu asta. Nici perisic nu i antrenor, iar pt onoarea baschetului simulacrul asta de club trebuie sa fie retrogradat asap. 
07 December 2018 01:22
studentU ce sclav obosit
0 
Tritoiu asta. Nici perisic nu i antrenor, iar pt onoarea baschetului simulacrul asta de club trebuie sa fie retrogradat asap. 
07 December 2018 01:22
gyke Context
0 
Fiind club municipal, în orașul condus de primarul a cărui cea mai mare realizare este "AM DAT ZECE, Z. E. C. E....", simpla existență pe această poziție a unui gunoi uman precum Tritoiu nu este deloc întâmplătoare. Cât de jegos trebuie să fi, ca după ce că nu îți plătești jucătorii și antrenorul, să îi mai dai și afară... FRB nu face nimic, iar orice brumă de reputație mai avea campionatul ăsta dispare rapid.  
07 December 2018 08:07
0 
Sper ca dupa sezonul acesta sa scapam definitiv de acesti limbrici ai campionatului, care de prin 2009 nu fac altceva decat sa-si bata joc de jucatori si antrenori. 
08 December 2018 13:17

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Kevin Hardy, omul meciului în victoria contra BCM U Pitești
Season high pentru Justas Tamulis la recuperări și pase decisive 
Ce cadou a primit Andrei Mandache de la fanii bihoreni (Foto)
Veteranul român s-a întors pentru prima oară ca adversar la Arena Antonio Alexe, după despărțirea de CSM CSU Oradea 
Florin Nini: „Am fost depășiți la jocul de contact”
BCM U Pitești a pierdut duelul de pe teren propriu cu CSU Sibiu 
Dan Fleșeriu: „Mă bucur că am reușit și în deplasare o victorie importantă”
CSU Sibiu s-a impus în fața lui BCM U Pitești și a preluat șefia clasamentului 
Iulian Orbeanu și-a spart capul în meciul cu CSU Sibiu
Baschetbalistul Piteștiului a părăsit terenul pe targă 
Cristian Bota: „Am luat unele decizii greșite la final și asta ne-a costat meciul”
Timișorenii au pierdut un avantaj de 10 puncte în ultimele 6 minute 
CSU Sibiu a câștigat un meci important la Pitești
Oaspeții s-au aflat tot timpul în avantaj și au câștigat fără emoții în Trivale 
BC CSU Sibiu învinge pe BCM U FC Argeș Pitești
BC CSU Sibiu învinge pe BCM U FC Argeș Pitești la o diferenţă de 10 puncte 
Mihai Silvășan: „Nu trebuie să așteptăm la fiecare meci să se întâmple ceva extraordinar ca atitudinea de învingător să iasă la suprafață”
Tehnicianul clujean a fost nemulțumit de modul în care elevii săi ai intrat în meciul cu SCM Timișoara 
U BT Cluj-Napoca câștigă cu mari emoții în fața lui SCM Timișoara
Timișorenii s-au aflat la conducere mai mult de 35 de minute 
studentU @Silva
0 
te inseli. Spectaculos ar fi fost sa castigati la 20-25 de puncte, nu scremerea de la final.
Cand merg individualitatile: Rasic, KD, Washburn, castigam. Cel putin cu echipe gen TM sau Pitesti. Dar sunt foarte, foarte rare meciurile in care victoria vine clar, in urma unui joc controlat (exemplu meciul cu Craiova, o echipa mai buna zic eu decat TM, dar pe care am controlat-o tocmai printr-o aparare beton).
De cele mai multe ori e hazard, greseala adversarului. Intensitatea in aparare e doar un deziderat. Combinatiile in atac sunt doar niste exceptii.  
click pt. Articol 11 December 2018 08:59
gyke @JCN
0 
Nu o să scormonesc, că nu ăsta e scopul. Contează cel mai puțin dacă m-am înșelat eu sau te-ai înșelat tu. Important este că nu s-a înșelat Dan și băiatul ăsta a început să etaleze un joc foarte complex. Și mai zic încă odată... are doar 24 de ani. Dacă l-am putea ține și la anul...  
click pt. Articol 11 December 2018 08:23
andrac Rezultat
0 
Un rezultat care era de asteptat. Fara Bishop parea greu, dar si fara Person, ar fi oarecum imposibil. Cu toate astea, in ciuda multor ratari, nu s-a cedat. Sper ca in TOP 6 sa avem jucatori noi. Ne trebuie un fundas bun. Pacat si de Orbeanu care, personal, chiar daca nu are multe realizari, mie mi se pare un luptator. Sper sa nu fie grav ca ramanem “goi” la pozitiile mari. Capul sus! Sustinatorii adevarati vor fi mereu la sala alaturi de voi! Ma intrebam cum ar fi jucat Sibiul fara Hardy si Falker/ Philmore. Despre asta a fost vorba la noi. 
click pt. Articol 11 December 2018 00:40
JCN :))
0 
Ma abtin, utlimele doua meciuri nu le-am vazut si o sa l pierd si pe cel cu Craiova.
P.S: daca o sa scormonesti in arhiva o sa vezi ca am specificat undeva ca la fel ca si cu Laser anul trecut sper sa isi dea drumul si Tamulis. 
click pt. Articol 11 December 2018 00:38
Renan :)))
0 
Cred că voi, craiovenii ati vorbit mereu de Pitesti, la orice meci. Le am urat baftă celor de la Subiu, pentru că au o galerie de nota 10, care a venit, civilizat, si au susținut echipa si..."bu ne au macelarit" Uitati.va cate comentarii aveti in etapele trecute la articole legate de Pitesti. P.S. nu mi place prazul, nici prazarii...:) 
click pt. Articol 11 December 2018 00:09
Tommy RENAN
0 
Din cate observ tu ai o obsesie cu Craiova,pregatiti-va in ianuarie,fiindca SARIM SARIM SI VA MACELARIM ! 
click pt. Articol 10 December 2018 23:45
0 
Aveti echipa de cac..!Cu Siriscevic cireasa de pe el.Pacat de Timisoara, ca a pierdut un meci pe care merita sa-l castige...si careia ïi doresc mult succes in meciul contra Pitestiului:)...Ai cam multe frustrari(amice) si mai bine te-ai uita in ograda,decat s-a enervezi lumea pe aici ! 
click pt. Articol 10 December 2018 23:31
0 
Venind de la el un "antrenor" cu vasta experienta, tot ce a declarat trebuie luat in gluma. Eu cred ca a fost doar o rabufnire la nervi si un semn al neputintei. In primul rand, ca om da dovada de lipsa de coloana vertebrala si de caracter. El doar citeaza pe altii si ar vrea sa para salvatorul, cel care spune adevarul in fata. Doar ca sunt cateva lucruri pe care dansul le omite. 1. Federatia Romana de Baschet se ingrijeste de bunastarea loturilor nationale si pentru a le oferii jucatorilor cat mai multe sanse, organizeaza si pune in vigoare un regulament fix pe placul ei, cum ii e mai bine jucatorului roman. Ce spune acest domn cu liga profesionista, nu e, si nu va fi atata timp cat e in subordinea FRB- MINISTER-COR. Eu daca as fi la FRB, nu doar as impune un jucator sub 23 in primele 2 sferturi, eu as limita si strainii la 3. 2. Ca doresc unii " antrenori" sa joace numai cu straini, si unii suporteri sa intre numai dupa pauza, sunt liberi sa isi faca o liga profesionista de 4-6-20 de echipe cate vor ei unde sa vina cu bani din privat si sa joace cu 12 straini si antrenori extraterestrii daca vor. Dar, atata timp cat si pe Ocokoljic asta cum si pe alti sarbi care la ei in tara sunt nime'ndrum ii aduce cineva si le intindee o mare mana de ajutor, eu cred ca tocmai asta ar trebui sa faca ei- sa creasca jucatorul roman. 3 Asta cu Moldoveanu, Mandache si Burlacu, din nou, foarte trasa de par, pe moldoveanu dupa 20 de ani pana la 26-27 sincer nu l-am vazut f probabi a jucat bine in colegiu, dar nu se compara cu cariera de profesionist. Probabil ii era mult mai greu la 20 de ani sa joace impotriva lui Krstanovic decat impotriva unui american de 20 de ani. Titus pana nu a venit din austria la 25-26 de ani a fost sters, austria un campionat net inferior romaniei. Mandache la fel pana la 25-26 de ani era un role player. Iar burlacu la 20 de ani nu a avut nici un jucator strain impotriva caruia sa joace.
Si sa concluzionez, ca zice un sarb ceva nu neaparat e litera de lege sau adevarul absolut, mai mananca si astia cacat sa se scoata pe ei nevinovatii si nepatatii, stiu sa se vanda si sa isi ascunda defectele. Prosti sunt cei care se uita in gura lor si ii cred.  
click pt. Articol 10 December 2018 22:20
gyke @JCN
0 
Îmi stă de ceva vreme întrebarea asta: ești mulțumit acum de momentele în care vin coșurile de 3 ale lui Tamulis?  
click pt. Articol 10 December 2018 22:14
0 
Un meci in care tranzitia a mers bine, dar in prea multe momente, atacul nostru arata ca si cum suntem lipsiti de idei.
Un alt aspect ingrijorator e lipsa de concentrare la libere si evident trebuie mentionat si faptul ca in aproape fiecare meci suntem mai slabi ca adversarul la recuperari. 
click pt. Articol 10 December 2018 22:09