SCM Timișoara se impune acasă în fața Piteștiului după o partidă controlată de la început

Valentin Todea

01.04.2019

SCM Timișoara câștigă partida de pe teren propriu cu BCM U FC Argeș Pitești, scor 100-84 (35-27, 32-21, 15-22, 18-14). Elevii lui Cristian Bota au controlat meciul de la început și conduceau după prima repriză cu scorul de 67-48.

Gazdele au început confruntarea în formula Diculescu - Pesakovic - Brown - Stojadinovic - Baciu, în timp ce Florin Nini a replicat cu un prim cinci alcătuit din Carson, Măciucă, Jeremic, Sturanovic și Korniienko.

Prima posesie a partidei aparține Timișoarei, care deschide scorul de la mare distanță prin Pesakovic. Scorul devine 7-2 după un coș din apropiere semnat de Brown, în timp ce Stojadinovic înscrie din afara semicercului pentru 10-4. Brown continuă seria coșurilor de trei puncte ale gazdelor și tabela indica 13-4. Korniienko realizează un three-point play, 13-7, iar Măciucă aduce alte două puncte oaspeților, 13-9. Diculescu transformă din spatele arcului de cerc iar Korniienko răspunde la celălalt panou, 16-11. Stojadinovic duce scorul la 21-13 după ce înscrie din nou din afara semicercului, la care Korniienko răspunde cu același procedeu, 21-16. Stojadinovic scutură plasă încă o dată de la mare distanță, 24-16, iar Jeremic înscrie simplu pe contraatac, 24-18. Pesakovic înscrie de la marginea semicercului și îl obligă pe Nini să ceară time-out, 26-18. Sturanovic reface diferența de 5 puncte, iar Bishop o micșorează la 3 lungimi. Randolph punctează de afară, 29-23, dar Bishop răspunde imediat cu un lay-up. Stojadinovic este găsit nemarcat lângă panoul piteștenilor și înscrie ușor, 31-25. Vukosavljevic pune primele puncte pe tabelă în această confruntare, 33-25, pentru ca Randolph să închidă tabela de la linia de libere după sfertul inaugural, 35-27, după o altă reușită semnată de Bishop.

Coconea duce scorul la 39-27, însă Siriscevic dă replica imediat din spatele semicercului, 39-30. Carson reduce diferența la 7 puncte, dar Pesakovic înscrie spectaculos de la 3 puncte la faza următoare. Randolph majorează ecartul la 13 lungimi din dreptul liniei de fault, 45-32, iar Siriscevic aruncă dintr-o poziție dificilă după ce nu găsește alte soluții. Randolph continuă să fie productiv și face ca tabela să indice 49-32, iar Carson transformă din afara arcului de cerc, 49-35. Vukosavljevic transformă una dintre cele două libere primite, iar Timișoara conducea cu 50-35 când mai erau 5 minute din cel de-al doilea sfert. Măciucă comite fault antisportiv asupra lui Sherwood Brown iar Timișoara profită din plin și mai adaugă 4 puncte în urma acestei faze, 54-35. Cristian Bota cere primul time-out al gazdelor la scorul de 54-37. Brandon Randolph înscrie frumos la reluare, 56-37. Komatina înscrie dintre trei apărători și obține și fault, transformând aruncarea suplimentară, 59-37. Jeremic înscrie de la 3 puncte pentru 61-40, iar Brown răspunde imediat tot de la mare distanță, 64-40. Tudor Gheorghe marchează cu un lay-up după o combinație frumoasă, 64-44, iar Brown punctează încă o dată din spatele semicercului, 67-42, coș la care Jeremic a răspuns cu două coșuri de afară, 67-48, stabilind scorul pauzei mari.

Sherwood Brown înscrie pentru 71-50 în startul reprizei secunde, iar Jeremic modifică tabela la 71-54 cu un coș din apropiere. Brown înscrie în urma unei acțiuni personale, 73-54, iar Orbeanu punctează după un floater, 73-56. Carson execută un three-point play, 73-59, iar Orbeanu înscrie din nou, 73-61, iar antrenorul echipei de pe Bega se vede nevoit să ceară timp de odihnă. Brown nu greșește din dreptul liniei de fault și duce scorul la 75-62. Orbeanu este sancționat cu fault antisportiv la Diculescu, însă cel din urmă ratează ambele aruncări libere primite. Piteștiul înscrie prin Siriscevic pentru 78-64, iar Komatina marchează apoi pentru 80-64. Ciotlăuș marchează un coș din cădere și primește o liberă suplimentară pe care o ratează, 82-68. Sturanovic micșorează ecartul la 12 puncte, 82-70, iar vizitatorii ratează două aruncări ușoare și șansa de a se apropia la 10 lungimi.

Oaspeții vin la 10 puncte în spatele gazdelor după un coș al lui Ciotlăuș, 82-72, dar Komatina reface diferența anterioară, 84-72. Scorul devine 85-75 după ce Siriscevic înscrie ambele libere acordate, iar Baciu marchează și el de două ori la rând de la linia de fault, 87-75. Randolph aduce din nou o lovitură de la mare distanță pentru gazde, 90-77, iar Komatina duce scorul la 92-77. Randolph punctează de la linia de libere pentru 94-77, iar Korniienko este de asemenea atent din dreptul liniei de fault iar scorul devine 94-79. Brown marchează de la mare distanță, 97-81, fiind completat de către Pesakovic care înscrie tot de la 3 puncte și duce scorul la 100-81. Carson este lăsat liber și înscrie din afara semicercului pentru 100-84, acesta fiind scorul final al confruntării de pe Bega.

Sherwood Brown a fost cel mai bun marcator al partidei cu 30 de puncte (12 recuperări), secondat de Brandon Randolph cu 20 de puncte. Nikola Pekasovic a avut 14 puncte, iar Marko Stojadinovic a reușit 11 puncte.

Jahii Carson a fost liderul marcatorilor de la BCM U Pitești cu 14 puncte, fiind urmat de Mladen Jeremic cu 13 puncte. Marko Sturanovic a avut 11 puncte iar Maksym Korniienko a înregistrat 10 puncte și 8 recuperări.

*Foto: Andreea Vlase/Total Baschet