SCM U Craiova a învins România la Arena de Baschet


Partida s-a jucat de această dată cu porțile deschise

Naționala de baschet masculin a României a pierdut în al doilea meci de pregătire dinaintea startului precalificărilor pentru Euro în compania celor de la SCM U Craiova, scor 78-72.

Vulturii au început în formula Watson, Kuti, Paliciuc, Olah și Căţe. De partea cealaltă, Craiova a început cu Holland, Troupe, Gajovic, Popa și Boone. România a câștigat primul sfertu cu 26-16, dar le-a pierdut pe toate celelalte cu 21-23, 13-18 și 13-21.

Cel mai bun marcator al României a fost Emi Căţe, cu 20 de puncte, urmat de Bobe Nicolescu și de Nandor Kuti, fiecare câte 10 puncte. 

De partea cealaltă, 5 jucători au reușit să înscrie cel puțin 10 puncte, cu Igor Mijajlovic fiind cel mai bun marcator, cu 13 puncte.

Statistica detaliată a partidei:

statistica romania craiova baschet

Marți, România a disputat un prim amical la Arena de Baschet, câștigat cu 108-73 în fața celor de la Athletic Constanța. Partidă disputată fără spectatori. Pentru vulturi urmează duelul de pe 16 septembrie, în compania Macedoniei. 

Asta în timp ce Craiova va juca joi împotriva celor de la CSU Sibiu.

*foto: facebook FRB



Eduard Popa / 12 September 2018 / 22:10


Galerie foto


TitiAcs poate mi-a scapat mie,
0 
dar care este motivul lipsei lui Moldoveanu de la lot ? In amicalul de la Mures a lui U-BT ajucat ! Daca nu mai are valoare de nationala inseamna ca U-BT a luat o mare tzeapa :)) 
13 September 2018 11:44
popsiis Poate
0 
Costescu a vrut sa concetreze atentia pe Emi Cate la pozitia 4 astfel incat sa poata juca olah pe 5, in ecuatia asta Moldoveau era poate in plus, eu nu ii neg valoarea dar de ceva vreme nationala il are pe Emi pilon de rezistanta, oricum e cel mai bun roman, double-double indiferent de adversar, ca e Croatia ca e Italia 
13 September 2018 17:26

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Se cunosc primele 6 echipe calificate la FIBA World Cup 2019
Cehia s-a calificat pentru prima dată în istorie la o ediție a Campionatului Mondial 
Emanuel Cățe, din nou cel mai bun jucător al României în partida contra Macedoniei
Duo-ul ce reprezintă CSM CSU Oradea, Giordan Watson și Bobe Nicolescu, a completat lista celor mai importanți marcatori 
Debut cu stângul în campania de precalificare pentru Vulturi
Macedonia învinge România 90-76 
Sala Boris Trajkovski va găzdui meciul dintre Macedonia și România
Arena a fost construită în 2008 pentru Campionatul European de handbal feminin. Galerie foto 
România debutează în Macedonia în precalificările pentru FIBA EuroBasket 2021
Partida va fi transmisă live stream pe youtube 
Editorial. 1 an, 3 antrenori, 3 căpitani și o mulțime de întrebări
Cum arată naționala României la un an după Eurobasket 2017 
Macedonia, un prim adversar puternic pentru România în precalificările FIBA Eurobasket 2021
Doi semifinaliști EuroBasket și un MVP al unei finale Eurocup, printre vedetele ex-iugoslavilor 
România pierde două meciuri și este out de la Campionatul European masculin de baschet 3x3
Ungaria și Letonia au răpus naționala noastră în faza grupelor  
Bobe Nicolescu este noul căpitan al „Vulturilor”, după ce Tudor Costescu a definitivat lotul României
Care sunt cei 12 baschetbalişti care vor juca împotriva Macedoniei, în prima partidă din precalificările Euro 2021 
Andrei Mandache și Vlad Moldoveanu vor lipsi de la meciul cu Macedonia
Primii doi căpitani ai Vulturilor nu au participat la partidele jucate de națională în București 
0 
Capitan!!! 
click pt. Articol 17 September 2018 19:34
0 
Nu este de unde , ce echipa națională sa aliniezi? Din păcate asta e valoarea baschetului românesc și în special al jucătorilor de origine română. Eu unul prefer sa avem parte de meciuri de baschet mai interesante in LNBM decât la națională, mai ales că realitatea este dură. Hai U-BT. 
click pt. Articol 16 September 2018 23:52
gyke FRB
0 
Oficial FRB a spus că s-a renunțat la Moldoveanu și Torok pentru că veneau după accidentări și nu erau refăcuți. Neoficial, cei doi au refuzat convocarea. Mandache cel mai probabil în aceeași situație, deoarece și Steaua cred că a început pregătirile. Pe de altă parte, nimeni nu e obligat să joace pentru România, fiecare e responsabil pentru propriile decizii.  
click pt. Articol 16 September 2018 23:27
Vulturas Rog fără sigla Sepsi
0 
Va rog nu asociați comentariul cu sigla Sepsi . 
click pt. Articol 16 September 2018 23:16
Vulturas Probleme vechi, de ce nu sunt soluții ?
0 
A mai trecut un meci . Parca auzim:" atat se poate !" sau " am făcut tot ce s-a putut ". Oare așa sa fie? Cred ca puteam mai mult ( ca rezultat) dacă aveam cu cine (jucatori, pentru ca in aceasta seara eu am văzut ca avem antrenor). Si aveam si jucatori ,care știu jocul ,dacă îi aduceam la lotul național -amintesc de Mandache, Moldoveanu , Torok si as mai putea enumera. Dar sa vedem explicatiile oficiale :acestea lipsesc cu desavarsire , vorbesc de explicații la obiect, serioase, nu cele de genul " probleme ppersonale ale lui X sau Y " . Problema se pune in felul următor : activitatea la echipa naționala este "pro bono " pentru jucatori si cu salarii pentru ...ceilalți. Jucătorii " trebuie sa vina " ," au obligații " adică sa renunțe la echipele de club de unde își iau salariile si sa-si riște sezonul sau viitorul ,pentru ce ? Au asigurare veți spune . Da , dar mai departe ? Sunt convins ca dacă ați avea copii acasă , vârsta in jur de 30 de ani sau veniți după o accidentare va veți gândi serios la orice activitate , alta decât cea de la club cu care exista un contract si de unde va susțineți familia .Soluția pentru ca acești jucatori cu experiență,care nu mai au nevoie sa-si facă un nume ,sa MAI vina la echipa naționala este ca participarea la astfel de convocări sa fie atractiva, adică sa nu vina degeaba, sa fie remunerați pentru munca lor si pentru riscul asumat . Si nu vorbesc de diurna , cazare , mesele zilnice si echipament ! Altfel , se vor retrage rând pe rând de la echipa naționala, așa cum se vehiculează de altfel in cazurile celor trei si ....vedem noi ce facem , dacă mai facem. Idei ar cam exista : prime de joc in funcție de rezultat, de calificare ,de promovare, de meciuri jucate intr-un an pentru echipa naționala ,de rezultate personale gen recunoaștere FIBA , MVP, Topuri internaționale etc.... Ați auzit de așa ceva sau va faceți ca nu stiti ? Cum sa motivezi activitatea la echipa naționala fără o astfel de alternativa ? Aceste variante nu sunt de ieri , de azi pe la alte federații cu rezultate serioase . Apropo , anul trecut la promovarea U20 in divizia A de la Oradea, jucătorii au primit ceva , măcar masa de seara festivă in comun de după finala ? Dar alții ?  
click pt. Articol 16 September 2018 23:08
0 
Ce cauta la nationala? Asa a fost si la Cluj. Azi, Kuti slab. Asta ne e valoarea. 
click pt. Articol 16 September 2018 21:48
studentU du te aline
0 
si intoarce te cand te chemam noi 
click pt. Articol 15 September 2018 23:05
alin67 premiza, detrimentale?!!!
0 
"Ne frustram pe noi", "Dar da sunt de acord ca nu trebuie sa ii frustram pe tineri", ca sa citez din comentariile ambilor "comentatori". Baieti, sunteti varza, la fel ca baschetul romanesc. Domnule Istrate, crezi ca "chimia" e ceea ce lipseste baschetului romanesc, sau, altfel spus, "chimia" e ceea ce face ca Spania sau Serbia sa fie mai bune decat Romania in acest sport, sau in orice alt sport? Ma bucur ca a aparut o echipa de tineri care pare promitatoare in sportul romanesc, singura in acest moment, Romania U21, la fotbal. Restul, sunt = 0.
Hai Romania! (la tenis) 
click pt. Articol 15 September 2018 20:56
0 
@student U, pestele se împute de la cap da' se curăță de la coadă! Hâc!  
click pt. Articol 15 September 2018 20:54
studentU si inca ceva
0 
daca tot ati folosit si Spania printre exemplele pozitive. La European aucdat chix si acum pierd cu Ucraina, bine, in formula fara vedete inteleg. Ce sa mai cerem noi? Ideal ar fi sa ramanem acolo,, cu sanse de claificare la turnee finale. Asta e speranta pt urmatorii 10-15 ani. Dupa, mai povestim. 
click pt. Articol 15 September 2018 20:39