SCM U Craiova va juca în FIBA Europe Cup și va debuta astfel într-o competiție la nivel continental


CSM CSU Oradea și CSU Sibiu s-au înscris pentru participarea în Basketball Champions League

scm u craiova baschet fiba europe cup

SCM U Craiova a anunțat prin intermediul site-ului oficial că va lua startul în FIBA Europe Cup. Oltenii tocmai au încheiat cel mai bun sezon din istoria secției de baschet, la finalul căruia au încheiat pe poziția a 4-a în Liga Națională de Baschet Masculin – ediția 2018/2019.

Înscrierea oltenilor în competiția vine contrar celor decise în Consiliul Director al Federației Române de Baschet din data de 22 mai 2019, unde erau specificate următoarele: „se pot înscrie în BCL campioana și vicecampioana LNBM iar în FIBA Europe Cup câștigătoarea Cupei și locul 3 din LNBM.” Probabil faptul că vicecampioana este aceeași cu echipa care a câștigat cupa le-a permis oltenilor să aplice pentru participarea în FIBA Europe Cup.

SCM U Craiova a mai participat în istoria ei în Liga Balcanică, competiție regională care nu se află sub egida FIBA.

Până în acest moment, CSM CSU Oradea și BC CSU Sibiu au anunțat faptul că s-au înscris pentru participarea în Basketball Champions League – ediția 2019/2020.

U BT Cluj-Napoca este a 4-a echipă eligibilă pentru participarea în cupele europene dar formația de pe Someș nu a făcut niciun anunț în acest sens.

*foto: facebook SCM U Craiova



Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Bogdan Isailă / 13 June 2019 / 17:49


Galerie foto


gyke Sau...
1 
Din cate stiu eu, Clujul a aplicat pentru un wildcard de Eurocup; cred ca locul Craiovei a fost eliberat de Cluj. Dar astea sunt zvonuri deocamdata, sa vedem ce se va anunta dupa incheierea campionatelor din restul Europei. Pe de alta parte, la Cluj se pare ca se dau niste lupte de putere interesante... 
13 June 2019 18:17
gyke gata
0 
Clujul nu e pe lista Eurocup de anul asta; inseamna ca vor fi 4 echipe romanesti in competitiile FIBA. 
13 June 2019 19:05
raress23 Zi mai multe
1 
Daca stii 
13 June 2019 21:21
gyke ...
1 
Cuic vs Cristescu 
13 June 2019 22:24
free62 free62
1 
Bazme...daca s-ar lupta Cuic cu Cristescu, s-ar sti castigatorul inainte sa inceapa razboiul. Cuic e un fost jucator, Mircea e tot ce inseamna baschet masculin in Cluj azi 
14 June 2019 09:08
2 
Așa o fi, doar că am auzit-o din 2 surse diferite. Sper să ai dreptate, că nu mi-ar plăcea deloc să îl văd pe Cuic la butoane... 
14 June 2019 09:21
pipzn @free62
2 
Nu cred ca neaga nimeni rolul domnului Cristescu in baschetul masculin la Cluj azi insa acum (ma rog, de cativa ani) este alt sponsor principal care se pare ca il agreaza foarte mult pe d-nul Cuic. Sunt doar un spectator insa asa imi explic si functia indeplinita de acesta din urma. 
14 June 2019 10:50
76ers Gyke
1 
Nu cred ca este inca gata lista Eurocup, din informatiile mele Clujul a aplicat pentru un wildcard si e foarte probabil sa il si primeasca, se va elibera cel putin un loc de Eurocup deoarece Partizan si Unics Kazan sunt deja inscrise in Eurocup dar au aplicat pentru wildcard-ul din Euroliga, de asemenea unul dintre wildcard-uri a fost oferit celor de la Virtus Bologna si a fost refuzat...poate stii tu mai multe si ma lamuresti :D 
14 June 2019 20:16
gyke @76ers
0 
Doar una dintre Partizan sau Unics va primi wildcard de Euroligă, iar de Virtus eu știu că au refuzat BCL pentru Eurocup, deci mai există un singur loc liber. Da, Clujul a aplicat, dar în acest moment șansele sunt mici. Dar dacă veți reuși, va fi grozav și pentru baschetul românesc.  
15 June 2019 00:08
76ers Da..
2 
Logic si pe merit vorbind, mi se pare aproape imposibil ca acest lucru sa se intample, adica echipa care anul trecut a fost eliminata in turul 2 pentru FIBA si care sezonul acesta a terminat pe locul 3 nici nu ar trebui sa intre in discutii pentru wildcard si totusi din auzite pare foarte probabil sa se intample. Ar fi un pas mare si foarte important pentru baschetul romanesc daca se intampla dar asta s-ar putea sa aduca si investitii majore la Cluj si e posibil sa omoare campionatul intern...
Despre Virtus, momentan nu au semnat niciun angajament cu BCL sau EuroCup insa spre binele lor ar fi sa renunte la EuroCup sau chiar la amandoua. Plecarea din BCL in favoarea EuroCup le-ar pune o eticheta destul de urata deoarece sezonul trecut au fost ajutati cu un wildcard in BCL si s-ar putea alege si cu niste amenzi destul de serioase si probabil FIBA va mai gasi si alte metode sa ii "pedepseasca"  
15 June 2019 19:54
studentU off topic discutia dar
0 
Desi nu este nici Cristescu vreo eminenta cenusie, totusi experienta la nivel managerial si locul unde a adus clubul dpdv al juniorilor il recomanda in functia de manager din oroce unghi ai privi. Ciuia e bun de speaker motivational 😜 nu prea il vad manager in curand. Eventual director sportiv daca are o retea buna de scouting. Sau stai, asta i pozitia formala a lui Crisescu acum? I'm confused... 
14 June 2019 15:59

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
Karlo Zganec este noul jucător al lui U-BT Cluj
Zganec este de patru ori campion al Croației, alături de Cedevita Zagreb 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Milos Komatina, al treilea străin care se întoarce din echipa de anul trecut a celor de la SCM Timișoara
Muntenegreanul a fost confirmat de site-ul oficial al clubului bănățean pentru al 4-lea sezon consecutiv 
Dragoș Diculescu a suferit o entorsă în partida cu Finlanda de la Europeanul U20 – divizia B din Portugalia
Internaționalul român va rata restul turneului și cel mai probabil și meciurile naționalei mari din precalificările EuroBasket 2021 
bulcul Statistici
0 
Dupa mine, statistici neimpresionante sunt 6-9 puncte. Statistici de 4 si 5 puncte, cum au cei nou veniti sunt statistici slabe. Eu nu cred ca Dusko ar castiga campionatul cu un shooter care baga una de 2 si 2 libere pe meci. Poti foarte bine sa te concentrezi pe a-ti ajuta echipa si sa bagi 8-9 puncte intr-un meci, fara sa fie ziua ta, pe pozitiile lor. Problema, dupa presupunerea, e ca acestia au fost rezerve la echipele lor, da' nu m-am uitat la vreun meci sa vad. Vor fi niste surprize. Dar categoric cred ca vom vedea la toti restul strainilor care mai vin statistici mai bune. Abia astept sa vad ce pivoti aduc, si sper ca pe 2-4... macar inca un jucator ceva mai consistent. Astea ca astea, dar sa nu uitam ca cea mai mare individualitate din lnbm va juca la cluj in sezonul ce vine, deci eu zic sa nu va suparati chiar asa. Apoi vine Mosu' in august. Insist, eu nu cred ca se mai poate castiga nici in campionatul nostru cu toata lista de straini de nivelul asta. Ce sa mai zici ca n-a venit Curry sa fie la coada FIBei. 
click pt. Articol 20 July 2019 02:39
76ers da..
0 
Se pare ca a fost nevoie sa vina Dusko la Cluj ca sa le explice ca un campionat se castiga cu o echipa si nu cu individualitati.
Fanii clujenilor s-au cam speriat cand au vazut statisticile celor doi dar eu as spune ca este mult mai important ca acolo sa se formeze o echipa si nu un grup de indivizi unde fiecare trage pentru statistica personala 
click pt. Articol 19 July 2019 23:51
bulcul Antrenori
0 
Cred ca are mult de castgat si Silva, care, daca il duce capul, anul asta sta cu carnetelul si pixul si incearca sa invete cat mai mult de la dom'n antrenor. Nu stiu ce jucator spunea asta acum ceva vreme, ca din punctul lui de vedere ar trebui adusi antrenori sarbi care sa ii mai invete cate-o chestie, doua, pe ai nostri. Cu privire la Achim, sunt convins ca daca cumva nu prea se intareste lotul semnificativ in vara asta, si nu facem mare branza in Europa, va aduce niste intariri mai serioase la jumatatea campionatului, asa cum e obiceiul. 
click pt. Articol 19 July 2019 23:19
0 
Chiar dacă nu au niște statistici impresionante, cu siguranță cei doi au avalul antrenorului, ceea ce ar trebui sa fie o garanție. În plus ambii vin de la echipe puternice. Recunosc ca așteptăm mai mult poate pe cele doua poziții, în privința croatului chiar am niște rezerve, dar repet, trebuie mers pe mana antrenorului. În plus, nu poți avea o echipa 100% formata din jucători care bubuie în statistici, trebuie și oamenii liant in echipa, oamenii de sacrificiu, dar atât de utili jocului. As propune sa așteptăm următorii jucători și când e lotul format sa vedem ce iese. 
click pt. Articol 19 July 2019 21:58
mikki corect, subscriu..
0 
mai putin la .victorii fara dubii..victoriile sunt mai frumoase cand exista si oponenti pe masura sau meciuri incrancenate, dar cel mai bun castiga. si e bine ca macar teoretic fiecare sa aiba sansa sa, nu??? 
click pt. Articol 19 July 2019 21:04
PowerGuard Performanta
0 
Performanta se obtine cand esti cel mult la acelasi nivel valoric cu adversarul (pe hartie) iar tu castigi. Surpriza e cand esti mai slab decat adversarul dar castigi. A treia situatie e asesoft like, ai lot bun, arbitrii sclaveti te pupa in cwr pentru ciolanul aruncat discret, federatia te rezolva cu orice si la sfarsit manareala iti iese si castigi fara nici o glorie. Poate ca la CJ anul asta va fi a patra situatie, antrenor de exceptie, lot excelent si victorii fara dubii. Asta daca nu au alte planuri Achim si Fleseriu ;) 
click pt. Articol 19 July 2019 21:00
mikki de acord cu tine ..bulcul
0 
mi-ar placea sa-l vad jucand pe Aaron ce 2-3 si sa aducem inca unul 1-2 chiar 3, bun shooter, printre alte calitati. este doar o parere. dar, stie Achim ce face. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:48
mikki da..
0 
suna bine cand vb de baschetbalisti care ne-au placut! 
click pt. Articol 19 July 2019 18:32
mikki ...sa fie baschet!
0 
si eu cred ca Broussard a fost transferul de baza si singurul de fapt. ca la Barnette va fi prelunigire daca va fi el, cum zice toata lumea. daca suna bine cand spui Zeno, Diaz, Laser, Dykes, Agafonov... 
click pt. Articol 19 July 2019 18:31
mikki daca UBT
0 
primea wildcardul pt Eurocup, fiti siguri ca altfel ar fi fost strategia. asa cred ca este cea normala. si stati ca mai urmeaza cel putin inca 3 straini. 
click pt. Articol 19 July 2019 18:20