SURSE: Goran Martinic, aproape de Craiova


Oltenii profită de criza financiară a celor de la BC Mureş

martinic craiova transfer

SCM U Craiova este foarte aproape de un transfer excelent pe ultima sută de metri, înainte de începerea noului sezon al Ligii Naţionale de Baschet Masculin. Echipa din Bănie profită de problemele financiare ale celor de la BC Mureş Târgu Mureş şi, potrivit surselor Total Baschet, sunt foarte aproape să îl semneze pe conducătorul de joc Goran Martinic.

Martinic a sosit la Târgu Mureș în 2013, evoluând un sezon pentru aceștia. În sezonul 2014/2015 a evoluat în Ungaria, urmând ca în 2015 să se întoarcă la mureșeni, echipă alături de care a jucat finala Ligii Naționale. De-a lungul carierei, acesta a mai jucat la Primorka, Novi Sad, Vojvodina, CSM București și Falco KC.

În sezonul precedent, Martinic a reușit 18.1 puncte, 3 recuperări, 7.1 pase decisive, 20.3 la eficiență în aproximativ 36 de minute petrecute pe parchet. În Cupa României, acolo unde BC Mureș a jucat finala, muntenegreanul a avut medii de 15.3 puncte, 4 recuperări, 5.7 pase decisive și 15.3 la eficiență.

BC Mureş trece din nou printr-o perioadă financiară precară după ce autorităţile locale au anunţat că îşi suspendă susţinerea pentru activităţile a patru cluburi sportive, printre care se află şi echipa de baschet a oraşului. 

*foto: sportpictures.eu



Vizualizează pagina personală a jucătorului Goran Martinic
Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova
Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș

Eduard Popa / 22 September 2017 / 11:55


Galerie foto


adrian.or Adrian.or
2 
Pacat ca nu vine ca backup, sa ii facem bagajele lu Stamenkovic. Oricum cred ca e si peste Trotter. Bafta multa oriunde ar ajunge, o merita. 
22 September 2017 12:08
ajax Wow
1 
Cu transferul asta Craiova va avea un cuvânt greu de spus in noul sezon, o nuca tare, dacă se va si suda ca relație de joc. Văd ca stau bine si la buget. 
22 September 2017 12:10
DonDiablo DonDiablo
0 
Craiova stă în Siriscevic și cam atat.La români nu stau grozav Orbeanu orcând ar fi rezerva la o echipa cu pretenții.Am văzut meciu Csm-Craiova.Niste străini cam slăbuți.Si antrenor da poți zice ca a câștigat cu Maccabi în Euroliga niște meciuri dar acolo avea și jucători. Mi-ar fi plăcut și mie Martinic la Csm.Păcat de Mureș 
22 September 2017 12:15
0 
Don, perfect de acord cu tine, dar eu zic sa mai așteptam ceva timp, nici noi nu arătam nu știu ce. Cât despre noi nu știu cât ne-ar fi ajutat acest transfer, poz 1-2 avem cu duiumul, dacă era luat in locul lui Trotter era altceva, zic eu. 
22 September 2017 12:26
DonDiablo DonDiablo
0 
În locul lui Trotter desigur. 
22 September 2017 12:41
DonDiablo DonDiablo
0 
Da jucători gen Martinic sau Mohhamed nu o sa vedem la Oradea.Pentru că nu se apără cum vrea Achim și mai au și figuri uneori și fac ce vor. 
22 September 2017 12:43
stefan25 Don diablo
1 
Amicalul ala a fost printre primele ale craiovei nici nu cred ca se cunosteau jucatori intre ei eu zic ca la ora actuala cum e oradea craiova poate sa i bata linistit 
22 September 2017 20:35
0 
@stefan25 -ai văzut Oradea jucând sau te iei dupa statistica. Te intreb pt ca eu am văzut Oradea jucând și te contrazic. E adevărat că a fost doar primul meci și echipele erau la început dar sincer Craiova nu m-a impresionat. Era una din echipele pe care eu le considerăm periculoase pt ca jucătorii erau total necunoscuti. Sper ca antrenorul sa reușească să inchege echipa pt ca americanii erau cam debusolați. E greu sa lucrezi doar cu americani pt ca sunt individualist. Martinic ar fi un castig pt echipa dar ar trebui să renunțe la cineva. 
22 September 2017 21:43
kristake Joshua Greene
0 
a plecat de la noi deja. 
24 September 2017 07:42
trancer Craiova
1 
Oho, felicitări celor din Craiova dacă îl vor lua pe Martinic! Automat vor urca mult în topul candidatelor la playoff, peste alte echipe! Îmi pare sincer rau de Mureș. 
22 September 2017 12:31
gyke Martinic
-2 
...de la niste sifonatori la altii 
22 September 2017 12:48
76ers Una cu alta
1 
Pai și ce treaba are una cu alta ? De ce nu vorbim de jucătorul Martinic mai mult ? Eu zic ca e o mutare interesantă deși Craiova părea o echipa construită la fel ca Sibiu, Martinic nu e genul sa se apere prea mult însă nu poți sa dai cu piciorul când ai șansa sa aduci unul dinte cei mai buni străini din campionatul nostru, cu experiența și după un sezon precedent excelent :) 
22 September 2017 14:17
gyke Ce mai e de zis
-1 
...despre Martinic. Un jucator extraordinar, unul din primii trei PG mai mereu in ultimii ani in campionatul nostru. Cred doar ca putea realiza mai mult cu cariera lui, chiar si in LNB, daca ar fi facut alte alegeri.  
22 September 2017 14:30
Whomever Bc Mures
0 
Istoria se repeta? Dupa ce in 2015 parca Asesoft la inceputul sezonului sa desfiintat, urmeaza si Bc Mures. Nice... :( 
22 September 2017 13:44
1 
Dacă se ajunge la dispariția echipei de baschet a Mureșului, in secunda 2 primarul ăla ar trebui linșat. In ce sport vor sa bage bani la nivel de municipiu? Cu baschetul ați avut totuși performante bune. Ar trebui atrași niște sponsori serioși si lăsată deoparte primăria, având in vedere ca aveți o primărie antisport. Probabil dacă veți fi aproape de titlu își vor asocia urgent numele cu clubul. Succes 
22 September 2017 14:51
1 
Nu la primar e problema! Căutați pe portalul just.ro cine a reclamat finanțarea fotbalului și baschetului din Târgu Mureș! Reclamagii sunt din tabăra adversă, recte PSD și UDMR! Ți-ai pune pielea la saramură dacă ai fi în locul lui?  
22 September 2017 21:46
1 
Eu nu am incredere in zvonurile acestea. Acum un an si jumatate sursele ziceau ca domnul Achim va fi dat afara de la Oradea si totusi este si astazi inca antrenor acolo. Martinic e un jucator foarte bun si merita apreciat mai mult decat au facut-o cei de la primarie si prefectura. Mi-ar parea rau de el sa plece de la Mures, dar sigur merita ceva mai bun decat a primit la Mures in ultimul an si jumatate. Eu totusi sper sa ramana si sa se rezolve problemele clubului. Suporterii mureseni merita mai mult. 
22 September 2017 17:46
76ers E clar
1 
Se știe de câteva zile situația de la Mureș, jucătorii mai ales cei străini au început sa își caute echipe, unii au și găsit deja, Martinic pare ca s-a “îndrăgostit” de România și nu îl văd plecând in alt campionat. Oricum fie la Craiova fie la alta echipa, Martinic a fost tratat josnic la Mureș in ultimul timp iar eu personal fiind pus in locul lui as fi fost primul care plecam la aflarea veștilor legate de buget și mai mult ca sigur încă are se primit bani din sezonul precedent pentru ca România :) 
22 September 2017 17:55
suportercristi Bani publici
1 
Eu personal nu sunt de acord cu sponsorizarea sportului din bani publici.Sau cel putin nu a sportivilor straini.De acord sa sponsorizeze o primarie, echipa orasului-care este in totalitate formata din jucatorii/stafful orasului.Doar in acest mod banii sunt intr-un anumit fel intorsi inapoi de municipalitate catre cetateni.Nu vad de ce sa sponsorizeze o primarie din bani romanesti un american,francez,sarb care dupa un an pleaca si nici un isi aduce aminte in ce oras a jucat.Daca vrei o echipa cu straini, atunci faci rost de sponsori din privat si iti faci echipa dupa cum vrei si cu cine vrei tu. In ROMANIA din banii publici ar trebui platiti doar ROMANII. Legea sportului in alte tari permite privatului sa poata aloca o suma mai mare din taxe, impozite si cifra de afaceri si catre sport, in nici un caz municipalitatii.Doar in Romania fara Primarie nu mai exista sport, iar atata timp cat nu avem spitale, scoli, drumuri etc. nu vad de ce sportul de performanta(nu juniori) ar trebui finantat din bani publici. 
22 September 2017 18:36
studentU de acord
1 
in totalitate 
23 September 2017 12:16
tiger76 Tigertiger11
1 
Din păcate Martinic va pleca de la noi într-adevăr, la Craiova... :( 
23 September 2017 00:00
0 
Pacat ca se adevereste ceea ce am spus de doi ani, cand unii ma luau in bataie de joc....pacat ca cel mai bun centru medical pe boli cardiovasculare sa ramana fara echipa !!!! Succes oricum ! 
23 September 2017 13:20

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
BC CSU Sibiu este în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Sibienii au tranșat calificarea cu o victorie în meciul 4 din Bănie 
Ionuț Georgescu a fost suspendat trei etape după incidentele de la Craiova
Oficialul lui BC CSU Sibiu nu va putea să mai stea pe banca tehnică 
Mladen Jeremic, de neoprit din afara semicercului în meciul decisiv contra CSA Steaua
Alb-violeții s-au impus la o diferență de 15 puncte 
Mihai Silvășan: „Nu ne-am ridicat la înălțimea unei semifinale de campionat național”
U BT Cluj-Napoca este condusă cu 2-1 la general în semifinalele LNBM de CSM CSU Oradea 
Cristian Achim: „Știm foarte bine că nu am realizat nimic încă”
Tehnicianul lui CSM CSU Oradea a fost moderat după victoria din meciul 3 cu U BT Cluj-Napoca 
CSM CSU Oradea trece din nou în față în seria cu U BT Cluj-Napoca
Trupa lui Cristian Achim este la o victorie de finală 
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București
BCM U FC Argeș Pitești învinge pe CSA Steaua București la o diferenţă de 15 puncte 
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Municipal Mediaș la o diferenţă de 25 puncte 
Dan Fleșeriu: „Pe finalul jocului au fost mult faze în care am fi fost îndreptățiți să primim faulturi”
Antrenorul Sibiului a anunțat și că echipa sa are trei accidentați după meciul 3 cu Craiova. Video 
Arbitrii, acuzați că au viciat rezultatul la meciul 3 dintre SCM U Craiova și CSU Sibiu
Deciziile care i-au enervat pe oficialii Sibiului. Video 
gyke Mulțam
0 
Baftă și vouă mâine!  
click pt. Articol 19 May 2019 20:45
Buzestii Game over!
0 
Felicitari invingatorilor,au indeplinit o formalitate in fata unei echipe care era evident ca ramasese fara benzina!
Fara sens lamentarile lui Dan cu cei trei presupusi indisponibili,schemele astea nu se mai fac nici la gradinita,s-a vazut limpede un lot perfect valid si cu potenta fizica intacta.
De mult timp nu am mai vazut jucatori atat atat de prosti precum ursul Belciug Koreniuk,bufonul regelui Holland si Rosinanta Fraseniuc,la care daca il adaugi pe cap de creta ala doctor in scheme ai reteta spectacolului garantata!
Stau si ma gandesc oare cum am fi aratat in locul astora cu Ouzy Barro si un PG onorabil,lucruri deloc imposibile atata vreme cat pe Ouzy de exemplu si l-au permis cei de la Dinamo.Dar cata vreme la mansa e apasul Mana Iute Buzunare Adanci,nici ca o sa se intample asa ceva...
Asteptam cu interes o finala Sibiu-Oradea!
P.S.Respect grandpa Porter!
 
click pt. Articol 19 May 2019 20:18
gyke Yes
0 
Well deserved & well done. Am arătat ce trebuia să arătăm încă din meciul 3, dar poate că așa e mai bine și pauzele lungi nu ne priesc. Determinarea și agresivitatea pozitivă ne-au adus victoria netă de azi, chiar și fără procentaje prea bune la aruncări. Puțină odihnă / refacere și apoi să vină finala.  
click pt. Articol 19 May 2019 20:06
studentU felicitari
0 
Enjoy! 😀 
click pt. Articol 19 May 2019 19:56
Mihai1988 Fericiree
0 
Bravo CSU Sibiu ! Suntem mandrii de voi, meritati din plin. 
click pt. Articol 19 May 2019 19:54
csv Felicitari !!!
0 
Jucatori & Staf & Manageri & Fani Toti o adevarata ECHIPA !!! 
click pt. Articol 19 May 2019 19:32
JCN Felicitari !!!
0 
Pana la capat !
 
click pt. Articol 19 May 2019 19:26
lublaj Asehotii
0 
Sibiul castiga campionatul cu si fara el
 
click pt. Articol 19 May 2019 19:24
lublaj Asehotii
0 
Parca pe acolo a trecut acest corifeu al baschetului 
click pt. Articol 19 May 2019 19:23
underCat stii, cand ai 2 meciuri
0 
in care pierzi la +15 e destul de sugestiv. Ma bucur ca CSU si-a confirmat valoarea si madam Stan sa fie mandra de realizarile sale;), acum stie cat face un arbitru.  
click pt. Articol 19 May 2019 19:00