SURSE: Goran Martinic, aproape de Craiova


Oltenii profită de criza financiară a celor de la BC Mureş

martinic craiova transfer

SCM U Craiova este foarte aproape de un transfer excelent pe ultima sută de metri, înainte de începerea noului sezon al Ligii Naţionale de Baschet Masculin. Echipa din Bănie profită de problemele financiare ale celor de la BC Mureş Târgu Mureş şi, potrivit surselor Total Baschet, sunt foarte aproape să îl semneze pe conducătorul de joc Goran Martinic.

Martinic a sosit la Târgu Mureș în 2013, evoluând un sezon pentru aceștia. În sezonul 2014/2015 a evoluat în Ungaria, urmând ca în 2015 să se întoarcă la mureșeni, echipă alături de care a jucat finala Ligii Naționale. De-a lungul carierei, acesta a mai jucat la Primorka, Novi Sad, Vojvodina, CSM București și Falco KC.

În sezonul precedent, Martinic a reușit 18.1 puncte, 3 recuperări, 7.1 pase decisive, 20.3 la eficiență în aproximativ 36 de minute petrecute pe parchet. În Cupa României, acolo unde BC Mureș a jucat finala, muntenegreanul a avut medii de 15.3 puncte, 4 recuperări, 5.7 pase decisive și 15.3 la eficiență.

BC Mureş trece din nou printr-o perioadă financiară precară după ce autorităţile locale au anunţat că îşi suspendă susţinerea pentru activităţile a patru cluburi sportive, printre care se află şi echipa de baschet a oraşului. 

*foto: sportpictures.eu



Vizualizează pagina personală a jucătorului Goran Martinic
Citește ultimele știri despre SCM Universitatea Craiova
Citește ultimele știri despre BC Mureș Târgu Mureș

Eduard Popa / 22 September 2017 / 11:55


Galerie foto


adrian.or Adrian.or
2 
Pacat ca nu vine ca backup, sa ii facem bagajele lu Stamenkovic. Oricum cred ca e si peste Trotter. Bafta multa oriunde ar ajunge, o merita. 
22 September 2017 12:08
ajax Wow
1 
Cu transferul asta Craiova va avea un cuvânt greu de spus in noul sezon, o nuca tare, dacă se va si suda ca relație de joc. Văd ca stau bine si la buget. 
22 September 2017 12:10
DonDiablo DonDiablo
0 
Craiova stă în Siriscevic și cam atat.La români nu stau grozav Orbeanu orcând ar fi rezerva la o echipa cu pretenții.Am văzut meciu Csm-Craiova.Niste străini cam slăbuți.Si antrenor da poți zice ca a câștigat cu Maccabi în Euroliga niște meciuri dar acolo avea și jucători. Mi-ar fi plăcut și mie Martinic la Csm.Păcat de Mureș 
22 September 2017 12:15
0 
Don, perfect de acord cu tine, dar eu zic sa mai așteptam ceva timp, nici noi nu arătam nu știu ce. Cât despre noi nu știu cât ne-ar fi ajutat acest transfer, poz 1-2 avem cu duiumul, dacă era luat in locul lui Trotter era altceva, zic eu. 
22 September 2017 12:26
DonDiablo DonDiablo
0 
În locul lui Trotter desigur. 
22 September 2017 12:41
DonDiablo DonDiablo
0 
Da jucători gen Martinic sau Mohhamed nu o sa vedem la Oradea.Pentru că nu se apără cum vrea Achim și mai au și figuri uneori și fac ce vor. 
22 September 2017 12:43
stefan25 Don diablo
1 
Amicalul ala a fost printre primele ale craiovei nici nu cred ca se cunosteau jucatori intre ei eu zic ca la ora actuala cum e oradea craiova poate sa i bata linistit 
22 September 2017 20:35
0 
@stefan25 -ai văzut Oradea jucând sau te iei dupa statistica. Te intreb pt ca eu am văzut Oradea jucând și te contrazic. E adevărat că a fost doar primul meci și echipele erau la început dar sincer Craiova nu m-a impresionat. Era una din echipele pe care eu le considerăm periculoase pt ca jucătorii erau total necunoscuti. Sper ca antrenorul sa reușească să inchege echipa pt ca americanii erau cam debusolați. E greu sa lucrezi doar cu americani pt ca sunt individualist. Martinic ar fi un castig pt echipa dar ar trebui să renunțe la cineva. 
22 September 2017 21:43
kristake Joshua Greene
0 
a plecat de la noi deja. 
24 September 2017 07:42
trancer Craiova
1 
Oho, felicitări celor din Craiova dacă îl vor lua pe Martinic! Automat vor urca mult în topul candidatelor la playoff, peste alte echipe! Îmi pare sincer rau de Mureș. 
22 September 2017 12:31
gyke Martinic
-2 
...de la niste sifonatori la altii 
22 September 2017 12:48
76ers Una cu alta
1 
Pai și ce treaba are una cu alta ? De ce nu vorbim de jucătorul Martinic mai mult ? Eu zic ca e o mutare interesantă deși Craiova părea o echipa construită la fel ca Sibiu, Martinic nu e genul sa se apere prea mult însă nu poți sa dai cu piciorul când ai șansa sa aduci unul dinte cei mai buni străini din campionatul nostru, cu experiența și după un sezon precedent excelent :) 
22 September 2017 14:17
gyke Ce mai e de zis
-1 
...despre Martinic. Un jucator extraordinar, unul din primii trei PG mai mereu in ultimii ani in campionatul nostru. Cred doar ca putea realiza mai mult cu cariera lui, chiar si in LNB, daca ar fi facut alte alegeri.  
22 September 2017 14:30
Whomever Bc Mures
0 
Istoria se repeta? Dupa ce in 2015 parca Asesoft la inceputul sezonului sa desfiintat, urmeaza si Bc Mures. Nice... :( 
22 September 2017 13:44
1 
Dacă se ajunge la dispariția echipei de baschet a Mureșului, in secunda 2 primarul ăla ar trebui linșat. In ce sport vor sa bage bani la nivel de municipiu? Cu baschetul ați avut totuși performante bune. Ar trebui atrași niște sponsori serioși si lăsată deoparte primăria, având in vedere ca aveți o primărie antisport. Probabil dacă veți fi aproape de titlu își vor asocia urgent numele cu clubul. Succes 
22 September 2017 14:51
1 
Nu la primar e problema! Căutați pe portalul just.ro cine a reclamat finanțarea fotbalului și baschetului din Târgu Mureș! Reclamagii sunt din tabăra adversă, recte PSD și UDMR! Ți-ai pune pielea la saramură dacă ai fi în locul lui?  
22 September 2017 21:46
1 
Eu nu am incredere in zvonurile acestea. Acum un an si jumatate sursele ziceau ca domnul Achim va fi dat afara de la Oradea si totusi este si astazi inca antrenor acolo. Martinic e un jucator foarte bun si merita apreciat mai mult decat au facut-o cei de la primarie si prefectura. Mi-ar parea rau de el sa plece de la Mures, dar sigur merita ceva mai bun decat a primit la Mures in ultimul an si jumatate. Eu totusi sper sa ramana si sa se rezolve problemele clubului. Suporterii mureseni merita mai mult. 
22 September 2017 17:46
76ers E clar
1 
Se știe de câteva zile situația de la Mureș, jucătorii mai ales cei străini au început sa își caute echipe, unii au și găsit deja, Martinic pare ca s-a “îndrăgostit” de România și nu îl văd plecând in alt campionat. Oricum fie la Craiova fie la alta echipa, Martinic a fost tratat josnic la Mureș in ultimul timp iar eu personal fiind pus in locul lui as fi fost primul care plecam la aflarea veștilor legate de buget și mai mult ca sigur încă are se primit bani din sezonul precedent pentru ca România :) 
22 September 2017 17:55
suportercristi Bani publici
1 
Eu personal nu sunt de acord cu sponsorizarea sportului din bani publici.Sau cel putin nu a sportivilor straini.De acord sa sponsorizeze o primarie, echipa orasului-care este in totalitate formata din jucatorii/stafful orasului.Doar in acest mod banii sunt intr-un anumit fel intorsi inapoi de municipalitate catre cetateni.Nu vad de ce sa sponsorizeze o primarie din bani romanesti un american,francez,sarb care dupa un an pleaca si nici un isi aduce aminte in ce oras a jucat.Daca vrei o echipa cu straini, atunci faci rost de sponsori din privat si iti faci echipa dupa cum vrei si cu cine vrei tu. In ROMANIA din banii publici ar trebui platiti doar ROMANII. Legea sportului in alte tari permite privatului sa poata aloca o suma mai mare din taxe, impozite si cifra de afaceri si catre sport, in nici un caz municipalitatii.Doar in Romania fara Primarie nu mai exista sport, iar atata timp cat nu avem spitale, scoli, drumuri etc. nu vad de ce sportul de performanta(nu juniori) ar trebui finantat din bani publici. 
22 September 2017 18:36
studentU de acord
1 
in totalitate 
23 September 2017 12:16
tiger76 Tigertiger11
1 
Din păcate Martinic va pleca de la noi într-adevăr, la Craiova... :( 
23 September 2017 00:00
0 
Pacat ca se adevereste ceea ce am spus de doi ani, cand unii ma luau in bataie de joc....pacat ca cel mai bun centru medical pe boli cardiovasculare sa ramana fara echipa !!!! Succes oricum ! 
23 September 2017 13:20

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Dan Fleșeriu: ”Ei au, probabil, cel mai bun jucător român”
Tehnicianul sibienilor a prefațat partida contra CSM CSU Oradea 
Jason Washburn: „Nu este un joc pe care să îl tratăm cu ușurință”
Pivotul lui U-BT Cluj a prefațat duelul cu SCM Timișoara 
Ilie Trițoiu, dezamăgit după eliminarea „rușinoasă” din Cupă: „Cristi Bota ar fi trebuit să stea în tribună si să bem o bere in timpul jocului”
Oficialul timișorenilor pune toată vina pentru acest eșec pe seama jucătorilor Timișoarei 
Grupa Galbenă: Dinamo Știința și CSA Steaua continuă lupta de la distanță pentru locurile de playoff
Cele două echipe vor întâlni Phoenix Galați și CSM Mediaș 
CSU Sibiu primește vizita celor de la CSM CSU Oradea
Ambele echipe caută să prelungească seria victoriilor în campionatul intern 
Mihai Silvășan: „Îmi place cum arată echipa în formula aceasta”
Antrenorul lui U-BT Cluj-Napoca a vorbit despre partida cu SCM Timișoara și despre Final Four 
U-BT Cluj-Napoca primește vizita lui SCM Timișoara în etapa a 8-a a Ligii Naționale
Formația gazdă caută să își ia revanșa pentru înfrângerea suferită în tur 
Sean Barnette revine la CSM CSU Oradea
Americanul se întoarce sub comanda lui Cristian Achim după o absență de 7 luni  
Jucătorii lui U-BT Cluj vor participa la împădurirea unui teren de la marginea orașului
Proiectul „Pădurea ”U”nor Inimi Românești” a fost ideea regretatului Radu Țenter 
LNBM: Programul etapei a 8-a din faza a doua a sezonului regulat
Toate cele trei meciuri din prima grupă valorică sunt transmise 
studentU dupa declaratiile
0 
astea si atitudinea asta fata de jucatori, un fel de gigi becali al baschetului, cred ca vor rupe din parchet sa va multumeasca pe dvs, domnule tritoiu...ceva nu i ok acolo, ori intre jucatori, cum zicea adis ori ceva nemultumiri ale jucatorilor fata de conducerea clubului: salarii restante, atitudine neprofesionista, etc. Eu as merge pe varianta a doua.  
click pt. Articol 23 March 2019 13:53
gyke Mda
0 
Cu toții suntem curioși 😉. Acuma serios, dacă reușim cumva să intrăm în playoff fără înfrângere acasă (Oradea și Cluj au început să joace foarte bine), vom avea un ascendent foarte important în fazele finale, zic eu. Dar vedem în curând...  
click pt. Articol 22 March 2019 19:03
tanaseb @MaraM
0 
“Motivul pentru care duelul care...”, putina neatentie. Is curios daca Sibiul va juca la fel de bine acasa. 
click pt. Articol 22 March 2019 18:46
gyke @soso
0 
Sa stii ca mie chiar mi-a placut commentul si i-am dat thumbs up; uite, ca sa nu ziceti ca sunt baiat rau, iti dau si tie unul. 
click pt. Articol 22 March 2019 17:04
0 
Chiar are efect - plua cu "dislike"-uri! 
click pt. Articol 22 March 2019 17:00
raz a fost tare
0 
m-am distrat copios, chiar e faina faza, mi-am amintit de copilarie. Indiferent daca a fost involuntar sau voit, ai reusit faza zilei ! 
click pt. Articol 22 March 2019 16:47
adis nu cred
0 
ca e scadere de forma e mai degraba o problema in interiorul echipei.De la meciul cu Sibiu s-a vazut ca ceva nu se leaga nu mai joaca ca o echipa mai degraba fiecare pentru el,si cel mai bine s-a vazut asta la meciul cu Dinamo cand au jucat de parca atunci s-au intalnit prima oara .Poate gresesc dar eu cred ca s-a intamplat o neintelegere intre jucatori 
click pt. Articol 22 March 2019 16:00
gyke agree
0 
Victorie fara emotii, undeva la 15-20 de puncte minim. 
click pt. Articol 22 March 2019 15:23
gyke Ahahahaha
0 
You won the internet today!
Chapeau!
PS Adineauri l-am vazut pe Dan in fata la sala Transilvania... era absolut transfigurat la fata si tremura ca varga. Incercam sa amanam meciul de maine, pana isi revin baietii din soc. 
click pt. Articol 22 March 2019 15:19
studentU avand in vedere
0 
scaderea de forma a TM din ultimele meciuri si cresterea noastra de forma ar trebui in mod normal sa castigam. Dar stiti cum ii cu relaxarea, deci e posibil si un meci pe muchie de cutit sau chiar o infrangere. Ce zic e ca, fiind meci acasa si echipa noastra fiind in forma pe care a demonstrat-o in ultimele cateva partide, deznodamantul meciului de maine depinde mai mult de cum ne prezentam noi, cat de concentrati sunte, decat de jocul pe care il vor reusi TM.  
click pt. Articol 22 March 2019 14:40