SURSE. Marko Pavlovic se alătură lui Phoenix Galați


Pivotul sârb a evoluat în prima parte a campionatului la BCM Olimpic Baia Mare

Phoenix Galați a operat un transfer imediat după eliminarea de la Final Eight-ul Cupei României. Conform surselor noastre, formația de la malurile Dunării l-a acontat pe Marko Pavlovic, jucător care a evoluat în prima parte a sezonului la BCM Olimpic Baia Mare.

Marko Pavlovic are 30 de ani, măsoară 2.10 metri și evoluează pe poziția 5. Această mutare vine după ce în meciul din Cupa României cu BC Mureș, Tony Gugino s-a accidentat la primul angajament. Nu știm cât de grava este accidentarea suferită de pivotul american la gleznă, însă formația lui Florin Nini se pare că nu-și dorește să rămână descoperită sub panou.

În acest sezon, Marko Pavlovic a jucat 15 partide pentru BCM Olimpic Baia Mare și a avut medii statistice de 12.1 puncte, 5.9 recuperări și 1.2 pase decisive în 29 de minute jucate în medie pe meci.

Marko Pavlovic a mai activat în campionatul românesc pe parcursul sezonului 2009/2010. El a îmbrăcat atunci echipamentul lui BCM U Pitești. În 16 meciuri a acumulat cifre de 7.0 puncte și 4.3 recuperări în 18.3 minute jucate pe meci.

Phoenix Galați încheie parcursul din prima parte a sezonului regulat cu un meci pe terenul lui CSM CSU Oradea, sâmbătă, 25 februarie.

foto: Ionuț Buharu



Citește ultimele știri despre CS Phoenix Galaţi
Vizualizează pagina personală a jucătorului Marko Pavlovic

Bogdan Isailă / 17 februarie 2017 / 16:25


Galerie foto


Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Vlad Moldoveanu: „»Slavă ție, studenție« va rămâne mereu în sufletul și în inima mea”
Vlad părăsește campionatul României după ce în sezonul precedent a cucerit alături de U-BT toate cele trei trofee puse în joc 
VIDEO. Zeljko Sakic, noul jucător al Clujului, în acțiune
Vicecampion în Croația alături de Cibona Zagreb, sportivul a avut multe prestații solide în sezonul 2016-2017 răsplătite cu un loc în 5-ul ideal al campionatului 
Vlad Moldoveanu se desparte de U-Banca Transilvania
În locul acestuia va fi transferat un jucător din naționala Croației. De asemenea, Vaidas Kariniauskas continuă alături de campioana României 
Laszlo Lazar despre mutarea la Pitești: „Voi avea ocazia să lucrez cu oameni noi, colegi experimentați”
Lazar a jucat în ultimele 3 sezoane la BC Mureș, iar în ultimul a fost căpitan al „tigrilor” 
Zona Transferurilor 2017 - Liga Națională de Baschet Masculin
Perioada de transferuri revine în prim plan pentru formațiile din prima ligă  
Calotă, Drăgușin, Milencovici, Tohătan și Jeremic, sub contract cu BC Timișara pentru sezonul 2017/2018
Antrenorul Tudor Costescu a aunțat și planul de achiziții pentru această vară 
Dan Fleșeriu rămâne încă două sezoane la CSU Sibiu
Tehnicianul sibian a decis să-și prelungească pentru încă două sezoane contractul cu CSU Sibiu 
Laszlo Lazar a semnat cu BCM U Pitești
Pivotul a anunțat în cursul zilei de astăzi, 16 iunie, despărțirea de BC Mureș 
Laszlo Lazar se desparte de BC Mureș, după trei sezoane petrecute în „junglă”
Pivotul și-a luat rămas bun de la formația mureșeană printr-un mesaj postat pe o rețea de socializare 
Aleksandar Kostoski continuă alături de BCM U Pitești
Fundașul a jucat 21 de partide în ediția precedentă a LNBM pentru formația din Trivale 
vass bela Oldtimer
0 
Cu toate ca sunteti suporterul lui Digi Oradea, a-ti punctat f. bine problemele de la noi . Am scris si eu, fara un lot cel putin la fel de bun, fara o rezerva valoroasa la Barro, fara completarea lotului cu un jucator roman de lot national, si in fine, fara construirea unei echipe ( nu numai individualitati ) , vom merge in play-off si atat ! Ps . Daca se crede ca prin aducerea lui Kalnicenko s-a rezolvat postul lasat liber de Vlad si Karniauskas va fi o solutie de titular, dezamagirea va fi mare, foarte mare ! 
click pt. Articol 24 iunie 2017 23:06
Oldtimer A fi sau a nu fi....
0 
echipa. Nu ar trebui sa mire (si supere) plecarea lui Vlad. Valoarea merge mana in mana cu pragmatismul (dupa unii defect, dupa altii calitate....vedeti totusi ce timpuri traim) Si ce ar fi daca ar pleca si Dykes si Adamovic? U-BT din sezonul recent incheiat nu a prea fost echipa....mai mult un summum de valori individuale... In majoritatea partidelor galeria de "tragatori" a rezolvat problemele... Dl. Silvasan e constient, se pare, ca inca nu a reusit sa inchege o echipa si probabil din acest motiv l-a pastrat pe Rasic... Cred ca el va fi interfata perfecta intre staff-ul tehnic si vestiar, tocmai pentru ca a dat dovada ca e, in primul rand, un jucator de echipa si abia apoi un "tragator" de elita. Oricum, U-BT trebuie reconfigurata, re-inventata, daca vreti. Potenta bugetului nu prea mai poate suplini necesitatea tehnica. In CL nu prea faci multe daca nu ai o ECHIPA bine inchegata.... 
click pt. Articol 24 iunie 2017 21:08
0 
Cluburile din Bucuresti au inteles mai repede ca antrenorii romani de juniori nu stiu cu ce se mananca meseria asta, in consecinta au inceput sa-si aduca antrenori sarbi. Bineinteles ca treaba asta costa, dar daca Clujul mai vrea rezultate la juniori (prin rezultate inteleg in primul rand formarea de jucatori capabili sa faca fata la seniori dar si cucerirea de tituluri nationale la juniori ... cele doua n-ar trebui sa se excluda reciproc ci dimpotriva) atunci U-BT va trebui sa aduca antrenori sarbi de la care romanii sa invete meserie. Saracii antrenori romani bajbaie si incearca tot felul de variante si experimente care se dovedesc deocamdata nefaste.

Astept sa aud ca U-BT aduce un antrenor sarb cu experienta, prin mana caruia au trecut deja cateva generatii de juniori si a format jucatorii X, Y, Z. Un astfel de om stie exact ce are de facut. Ok, unii o sa-mi spuna ca-l avem pe Cuic coordonator la antrenorii de juniori ... dar inclusiv el este un novice in aceasta meserie. Cuic poate foarte usor sa ajute la gasirea omului potrivit.
 
click pt. Articol 24 iunie 2017 19:38
0 
Sa nu ne lăsăm duși de sentimente după declarația lui Silvasan. De plecarea lui Moldovanu se știa în mediul lor încă din primăvară. 
click pt. Articol 24 iunie 2017 13:34
ydesh_apu aroganta
0 
Nu inseamna arogantaa ca te bucuri de succesul in felul in care stii tu particular sa te exprimi, vezi Dikes sau altii, (fotbalistii isi rup tricourile sau se dau peste cap). Intelegerea manifestarilor de bucurie ale altora vine insa cu timpul, intelepciunea este innascuta sau dobandita odata cu experienta... sau nu. 
click pt. Articol 24 iunie 2017 11:32
ydesh_apu ai dreptate
0 
Daca in 2008-2009 juniorii 2 si apoi 1 din Cluj au atins apogeul si au ajuns campioni nationali (chiar si MVP cu Foalea la Pitesti si Corpodean la Otopeni), iar Speranta, For-you, MC, Viitorul erau frecvente pe podium in acei ani la orice categorie baieti sau fete, ulterior U Mobitelco a inghitit concurentii, a creat e foarte adevarat si benefic, o miscare de masa imensa in baschetul juvenil clujean, insa nu au mai fost rezultate similare. Dau vina pe managementul neinspirat la aceasta categorie, caracterizat prin lipsa de interes si continuitate, dar mai ales pe competenta scazuta in randul tinerilor antrenori care au fost acceptati si mentinuti pe principiul promovarii ministresei Lipa (daca esti sportiv bun, inseamna ca esti antrenor bun-complet gresit) si datorita pensionarii, plecarii, promovarii, slabirii sau disiparii interesului, unor antrenori care promiteau la aceasta categorie deloc de neglijat (More, Coldea jr., Musat, Cenean, Craiu). Si odata cu aceasta, a deprofesionalizarii, de ce sa nu o recunoastem, deoarece e nevoie de instruire continua reala a antrenorilor si nu de forma. Intre cluburile Bucurestiului exista (din pacate pentru noi) o reala concurenta intre ele, lucru care se vede si in rezultate, asa cum nu demult exista si la noi. Astept acum o imbunatatire, datorita faptului ca o parte din copiii marilor fosti jucatori stabiliti in Cluj au ajuns juniori, dar aceasta particularizare nu va genera continuitate daca nu vor schimba sistemul de antrenament, antrenorii si promovarea copiilor in echipe, deci tot. 
click pt. Articol 24 iunie 2017 11:24
free62 free62
0 
O fi el arogant, da macar are minte si stie sa isi faca meseria, nu ca astia cu "spirit". Ce zici tu despre Jucan dovedeste asa din prima cata minte ai cat de uist esti sa nu zic altfel...capitanul Mediasului cu Howell si toti aia...

In ultimii 15 ani jucatori care au jucat constant au fost Silvasan, Moldoveanu, Dumitrescu(pe asta nu l-ai prins, ca la 15 ani e greu...cand juca asta invatai sa meri la baie probabil), Chetreanu pana la nefericita accidentare sau Lapuste. Acuma astia nu au fost juctaori, mai ales Dumitrescu ala era slab rau...

Ca fapt divers nu e vina lui Cristescu ca nimeni nu s-a mai ocupat de juniori vreo 10 ani si anume cam tot inceputul anilor 2000. De la Silva si Jucan a fost pauza totala, da nici asta nu ai cums a stii.

Te mai duci la meciurl, mai inveti si dupa aia mai pove:))) 
click pt. Articol 23 iunie 2017 23:49
DonDiablo DonDiablo
0 
Treaba sta asa dupa mine.Dupa declaratia lu Silva în vestiar e o pierdere mare plus în rotație.Kalnicenko nu a aratat nush ce la Cluj prima dată,acuma va avea mai multe min dar nu stiu ce mare + poate aduce. Pe multi i aud de acest crost Sakic ca ba e bun uni sunt sceptici.Dar nu aud pe nimeni o mica ipoteză care ma duce cu gândul declaratia lui.Băiatu asta n-a venit oare să se afirme în Europa și restu sa fie asa una caldă alta rece?Gândițivă la asta.Ca fan Csm stiu cum e asta 
click pt. Articol 23 iunie 2017 19:28
vass bela Fiasco la juniori !
0 
Pt ca s-a amintit de juniori, trebuie sa subliniem, ca rezultatele la copii si juniori au cunoscut o panta descendenta, in ultimul sezon necucerindu-se nici un titlu ! Revenind la plecarea lui Vlad, am pierdut in acest fel principala arma pe care am avut-o in camp trecut, si anume pe pozitia romanului, o valoare de strain , si nu orice strain ! Acum au ramas 3, Kuti, Torok si Kalnicenko, jucatori cel mult de valoare medie, in mod cert valoarea echipei va avea de suferit ( iar in Cupa Romaniei va trebui apelat la Gheorghe, care a aratat limitele sale inclusiv la recentele meciuri under 20 a echipei nationale ) . Karniauskas ? Bunicel, dar nu hotarator cum ar trebui sa fie fiecare strain !Apoi Rasic cine stie cand va reveni pe teren si mai ales la forma optima . Deci iata ca sunt multe probleme, ma tem sa nu reprezentam in camp ce vine doar o echipa cu sanse la play-off si atat ( si uitasem, alaturi de Barro, tot Torok ca si pivot, dupa ce s-a vazut clar ca e o solutie gresita ! ).  
click pt. Articol 23 iunie 2017 17:14
walkienumaiu Felicitari
0 
Avand in vedere ca discursul domnului Cristescu de 10-15 ani incoace este acelasi an de an: Avem 1 milion de juniori legitimati , cea mai buna scoala de juniori , suntem campioni acolo si acolo si tu il aduci pe arogantu asta sa-i 20.000 euro pe luna as putea spune ca este sarbatoare faptul ca a plecat. Mie personal mi-ar fi si rusine sa mai declari vreodata ceva despre spiritul lui U sau despre juniori cand in ultimii 15 ani singurii 2 jucatori care au jucat (constant) au fost Silva si Moldoveanu, plus Torok si Kuti pe ici colo. Pe Jucan nu il punem la jucatori de baschet ca nu prea avem cum ....
Domnule Cristescu , da-ti-mi mie 20.000 de euro pe luna si in 3 ani va scot 3 juniori care pot juca la nivel de LNBM. 
click pt. Articol 23 iunie 2017 16:58