SURSE. Ploieștiul rămâne pentru al doilea sezon consecutiv fără echipă în prima ligă


Problemele dintre Primărie și Clubul Sportiv Municipal împiedica echipa de baschet să-și desfășoare activitatea

CSM Ploiești nu se va înscrie în Liga Națională de Baschet Masculin -  ediția 2016/2017, după cum informează surse apropiate site-ului nostru.

Primăria municipiului Ploiești nu a găsit o formă pentru a finanța echipa de baschet, iar în aceste condiții aceasta nu-și poate desfășura activitatea. Chiar dacă a început să-și formeze un lot de jucători pentru sezonul 2016/2017, CSM Ploiești s-a văzut nevoită să bată în retragere. Dacian Vanc, coordonatorul secției de baschet a făcut astăzi, 24 august, un ultim apel către Primaria Ploiești pentru deblocarea situației, după cum arată sportonlineph.ro:

"De mai bine de 3 luni de zile, jucătorii Secţiei de Baschet, antrenorii şi coordonatorul sunt într-o situaţie critică deoarece nu şi-au primit drepturile salariale, nu au condiţii propice de antrenament-pregătire, precum şi cantonament centralizat în vederea începutului noului sezon... În cazul în care nu veţi dori să daţi o rezolvare pozitivă a cererilor noastre, vă rugăm să vă asumaţi public desfiinţarea Secţiei de Baschet CSM Ploieşti, iar din respect pentru jucători să anunţaţi acest demers. În cazul în care veţi opta pentru această ultimă soluţie toţi jucătorii şi antrenorii CSM Ploieşti vor acţiona în instanţă Primăria Ploieşti pentru a-şi recupera drepturile.”

De situația delicată de la Ploiești ar putea profita alte echipe care își doresc să evolueze în LNBM. Din informațiile noastre, Timba Timișoara, echipa clasată pe locul 3 la turneul de promovare  nu este pregătită să revină în primul eșalon. Politehnica Iași ar putea fi echipa care să se înscrie și să completeze numărul de 12 echipe din Liga Națională de Baschet Masculin.

Federația Română de Baschet a specificat deja în Regulamentul specific al LNBM echipele care au drept de participare în prima ligă în sezonul 2016/2017. Printre acestea se numără și CSM Ploiești, care trebuia să achite taxa de particpare și să depună dosarul complet conform prevederilor art. 16.11 din RGOC, până la data de 4 iulie 2016. Problemele la clubul prhovean au apărut ulterior, iar dacă acesta se va retrage, în regulament se prevăd următoarele:

„Dacă un club promovat în urma unui turneu de calificare organizat pentru CN (în cazul nostru LNBM), se retrage, locul lui va fi ocupat, în ordinea clasamentului turneului de promovare, de echipele necalificate ale acestuia (locurile 3-4).

Dacă aceste declină invitația de participare, atunci numărul de echipe al respectivului CN va fi completat , în ordinea clasamentului  de final al ultimei ediții, cu una dintre echipele retrogradate.”



Citește ultimele știri despre CSM Ploiești

Bogdan Isailă / 24 August 2016 / 18:45


Galerie foto


ajax Jalnic
0 
Să vină ghita si victoras să salveze ce mai e de salvat:(( 
24 August 2016 21:21
tzontzolino ce sa mai zicem
0 
Iasi posibil sa vina in LNBM- a stiut pontul, a luat antrenor, a luat niste jucatori, vedem ce o iesi. Acum prada Ploiesti o sa fie impartita intre restul echipelor- cine mai are bani de cheltuit pe un Toth, un Aktas si cam aia e. Pacat de jucatorii care au stat linistiti ca au echipa si surpriza acum nu mai au. Ce nu inteleg- a trecut acel termen 4 iulie, de ce nu s-a trecut mai departe, poate strangea Timba bani de prima liga. 
24 August 2016 21:36
0 
In aceste momente iese la suprafata calitatea unor manageri de echipa, care ar trebui sa se apuce de strans bani din mediul privat. Mi-a fost greu sa-l cred pe Burlacu, citind lamentaril lui vis-à-vis de neprimirea banilor de la Primarie. Am fost ferm convins ca marea parte din bani vor veni din sectorul privat, mai ales ca exista numeroase exemple negative in tara unde cluburile se confrunta cu greutati, avand in vedere intarzierea banilor provenite de la bugetele primariilor/consiliilor judetene. 
25 August 2016 15:33
0 
...începe să se facă DREPTATE!....pe când retragerea titlurilor??? 
25 August 2016 18:29

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Cristian Achim: „A fost o încleștare ieșită din comun din toate punctele de vedere. Nu veți mai vedea așa ceva, ‘mark my words’”
Antrenorul bihorenilor a avut cuvinte de laudă la adresa lui Silvășan, dar și pentru fanii orădeni 
Mihai Silvășan și-a anunțat demisia de funcția de antrenor principal al lui U-BT Cluj
„Silva” a renunțat după ce a ratat calificarea în finala LNBM: „Nu am nicio problemă să îmi asum eșecul” 
Nikola Markovic: „A fost un meci foarte strâns, dar am avut noroc și am reușit să îl câștigăm”
Sârbul a fost cel mai bun marcator pentru CSM CSU Oradea, în meciul 4 contra lui U-BT Cluj 
Mihai Silvășan: „Nu am cum să detaliez dezamăgirea pe care o simt”
U-BT Cluj a ratat calificarea în finala Ligii Naționale în dauna celor de la CSM CSU Oradea 
CSM CSU Oradea s-a calificat în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Campioana en-titre a trecut de U-BT Cluj în patru partide 
CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca
CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca la o diferență de 5 puncte 
Ionuț Georgescu, prima reacție după ce a fost suspendat trei meciuri de către Comisia de Disciplină
Managerul lui CSU Sibiu a vorbit după calificarea obținută de galben-albaștri în finala LNBM 
Dan Fleșeriu: „Am suferit mult în sferturi și semifinale, două echipe extrem de arțăgoase care ne-au pus multe probleme”. Video
CSU Sibiu a reușit prima calificare în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, după 20 de ani 
BC CSU Sibiu este în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Sibienii au tranșat calificarea cu o victorie în meciul 4 din Bănie 
Ionuț Georgescu a fost suspendat trei etape după incidentele de la Craiova
Oficialul lui BC CSU Sibiu nu va putea să mai stea pe banca tehnică 
koala @dario
0 
De unde dracu atata frustrare in voi fratilor? In seara asta am obtinut o victorie senzationala, in loc sa sarbatorim victoria noi cautaum sa ne umflam muschii pe net cu sibienii. Cat despre conducatori oricare dintre ei (Sere, Cristescu, Georgescu) ar face orice ca sa isi cada echipa castigand, asa ca nu cred ca ii unul mai "gunoi" ca celalalt. Oricum noi oradenii nu ii vedem numai pe Cristescu si pe Georgescu, la fel cum ei sibienii il vad doar pe Sere samd. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:47
Dario Robert
0 
Robert! Vino la meciul din finala si o sa-ti dai seama ce comportament au ciobanii din sibiu!  
click pt. Articol 20 May 2019 23:29
0 
Sarbii au in sange lupta dusa pana la extrem. Dar si americanii nostri sunt de nepretuit. S-a reusit o combinatie sarbo-americano foarte buna care sper ca ne va aduce al treilea titlu de campioni. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:29
BVN Kuti
0 
Kuti asta este enervant... de bun! Fara nici o ironie. In locul lui Bobe, mi-as pune cateva intrebari dupa aceasta serie. Au avut si ei meciul. lor direct, fiind de aceeasi generatie. Kuti l-a facut zob le Bobe al nostru, fara nici o exagerare. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:26
0 
Multumim CSM si Achim. Succes in lupta pentru al treilea titlu de campion. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:23
0 
Respect jucatorilor si galeriei U. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:22
BVN Respect Silvasan
0 
Chiar daca pe teren suntem rivali, nu pot decat sa ii doresc bafta in continuare in cariera de antrenor. Pacat ca in aceasta tara sunt atat de putine orase care sustin baschetul, si astfel posibilitatile de sa preiei o altă echipa sunt minime. Bafta! 
click pt. Articol 20 May 2019 23:12
Citesc aici și mă minunez! Parcă ar fi disputa dintre PSD Jegălia și PSD Căcăreaza, nu intre suporterii a două echipe ce reprezintă orașe ce revendică respect pentru evoluția lor mult peste medie într-o societate defectă! E jenant!  
click pt. Articol 20 May 2019 23:04
DonDiablo DonDiablo
0 
La vârsta lui pe cine să scoata din lotul nostru?Da e bun,se vorbea că ar fi fost o variantă pentru noi acum ceva timp dar cineva nu l-a vrut. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:04
ajax Apropo
0 
S-a spus ceva la TV despre prezenta lui Porter Troupe la sală? Un jucător printre primii 10 din campionat, pe care as vrea să - l vad evoluând în tricoul Oradiei. 
click pt. Articol 20 May 2019 22:55