SURSE. Ploieștiul rămâne pentru al doilea sezon consecutiv fără echipă în prima ligă


Problemele dintre Primărie și Clubul Sportiv Municipal împiedica echipa de baschet să-și desfășoare activitatea

CSM Ploiești nu se va înscrie în Liga Națională de Baschet Masculin -  ediția 2016/2017, după cum informează surse apropiate site-ului nostru.

Primăria municipiului Ploiești nu a găsit o formă pentru a finanța echipa de baschet, iar în aceste condiții aceasta nu-și poate desfășura activitatea. Chiar dacă a început să-și formeze un lot de jucători pentru sezonul 2016/2017, CSM Ploiești s-a văzut nevoită să bată în retragere. Dacian Vanc, coordonatorul secției de baschet a făcut astăzi, 24 august, un ultim apel către Primaria Ploiești pentru deblocarea situației, după cum arată sportonlineph.ro:

"De mai bine de 3 luni de zile, jucătorii Secţiei de Baschet, antrenorii şi coordonatorul sunt într-o situaţie critică deoarece nu şi-au primit drepturile salariale, nu au condiţii propice de antrenament-pregătire, precum şi cantonament centralizat în vederea începutului noului sezon... În cazul în care nu veţi dori să daţi o rezolvare pozitivă a cererilor noastre, vă rugăm să vă asumaţi public desfiinţarea Secţiei de Baschet CSM Ploieşti, iar din respect pentru jucători să anunţaţi acest demers. În cazul în care veţi opta pentru această ultimă soluţie toţi jucătorii şi antrenorii CSM Ploieşti vor acţiona în instanţă Primăria Ploieşti pentru a-şi recupera drepturile.”

De situația delicată de la Ploiești ar putea profita alte echipe care își doresc să evolueze în LNBM. Din informațiile noastre, Timba Timișoara, echipa clasată pe locul 3 la turneul de promovare  nu este pregătită să revină în primul eșalon. Politehnica Iași ar putea fi echipa care să se înscrie și să completeze numărul de 12 echipe din Liga Națională de Baschet Masculin.

Federația Română de Baschet a specificat deja în Regulamentul specific al LNBM echipele care au drept de participare în prima ligă în sezonul 2016/2017. Printre acestea se numără și CSM Ploiești, care trebuia să achite taxa de particpare și să depună dosarul complet conform prevederilor art. 16.11 din RGOC, până la data de 4 iulie 2016. Problemele la clubul prhovean au apărut ulterior, iar dacă acesta se va retrage, în regulament se prevăd următoarele:

„Dacă un club promovat în urma unui turneu de calificare organizat pentru CN (în cazul nostru LNBM), se retrage, locul lui va fi ocupat, în ordinea clasamentului turneului de promovare, de echipele necalificate ale acestuia (locurile 3-4).

Dacă aceste declină invitația de participare, atunci numărul de echipe al respectivului CN va fi completat , în ordinea clasamentului  de final al ultimei ediții, cu una dintre echipele retrogradate.”



Citește ultimele știri despre CSM Ploiești

Bogdan Isailă / 24 August 2016 / 18:45


Galerie foto


ajax Jalnic
0 
Să vină ghita si victoras să salveze ce mai e de salvat:(( 
24 August 2016 21:21
tzontzolino ce sa mai zicem
0 
Iasi posibil sa vina in LNBM- a stiut pontul, a luat antrenor, a luat niste jucatori, vedem ce o iesi. Acum prada Ploiesti o sa fie impartita intre restul echipelor- cine mai are bani de cheltuit pe un Toth, un Aktas si cam aia e. Pacat de jucatorii care au stat linistiti ca au echipa si surpriza acum nu mai au. Ce nu inteleg- a trecut acel termen 4 iulie, de ce nu s-a trecut mai departe, poate strangea Timba bani de prima liga. 
24 August 2016 21:36
0 
In aceste momente iese la suprafata calitatea unor manageri de echipa, care ar trebui sa se apuce de strans bani din mediul privat. Mi-a fost greu sa-l cred pe Burlacu, citind lamentaril lui vis-à-vis de neprimirea banilor de la Primarie. Am fost ferm convins ca marea parte din bani vor veni din sectorul privat, mai ales ca exista numeroase exemple negative in tara unde cluburile se confrunta cu greutati, avand in vedere intarzierea banilor provenite de la bugetele primariilor/consiliilor judetene. 
25 August 2016 15:33
0 
...începe să se facă DREPTATE!....pe când retragerea titlurilor??? 
25 August 2016 18:29

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Bogdan Popa va juca la SCM Timișoara în sezonul 2019-2020
Formația timișoreană va fi a 3-a din LNBM la care joacă Popa după revenirea din Spania 
Marius Ciotlăuș: „Sper să obținem un rezultat istoric împreună în noua ediție”
Continuarea la BCM U FC Argeș Pitești a fost prima opțiune pentru jucătorul de 23 de ani 
Surse: Monyea Pratt va juca din sezonul viitor la SCM U Craiova
Americanul a evoluat în ultimele două sezoane la CSU Sibiu 
SCM Timișoara l-a transferat pe Amaury Gorgemans
Pivotul belgian va fi la prima experiență în străinătate  
Marius Ciotlăuș continuă la BCM U FC Argeș Pitești
Extrema va fi la al 3-lea sezon consecutiv alături de alb-violeți 
Victor Petrache, foarte aproape să semneze cu SCMU Craiova (Surse)
Jucătorul de 22 de ani și-a îmbunătățit media de minute în ultima ediție a LNBM la Steaua 
Rareș Uță va evolua la U-BT Cluj-Napoca în următorul sezon
Ardelenii au confirmat și transferul lui Patrick Richard la echipa de sub Feleac 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
SURSE. Patrick Richard este noul jucător al lui U-BT Cluj-Napoca
Baschetbalistul american a evoluat în cele mai puternice campionate ale Europei 
Sebastian Ionescu și Bogdan Popa pleacă de la SCM U Craiova
Formația din Bănie se desparte de doi jucători autohtoni U23 
Ossiryss Ciotlaus
0 
Și eu sper! Vreau, ma topesc! Tu vei fi miezu', asa ca te susțin! 
click pt. Articol 23 July 2019 22:01
0 
Da , este corecta informatia..se incearca aducerea lui tyler ! 
click pt. Articol 23 July 2019 20:50
0 
Stii ceva legat de laser?sau bazat pe ce a spus mai sus "fan craiova"? 
click pt. Articol 23 July 2019 19:53
gyke Mișto
0 
Hai că o să vă distrați cu Laser și cu Mo sezonul viitor.  
click pt. Articol 23 July 2019 19:34
0 
@76ers - am aceeasi parere. Sibiul nu a mai insistat pt Pratt si Craiova a intrat pe fir. Se pare ca la Craiova se prefera jucatorii deja afirmati in campionatul nostru. 
click pt. Articol 23 July 2019 17:03
0 
@sebi, no, suntem curiosi acum, zi-i numele. 
click pt. Articol 23 July 2019 16:35
0 
Eu de laser nu stiu nimic :))) 
click pt. Articol 23 July 2019 16:10
0 
Incepe cu "La" si se termina cu "ser" 
click pt. Articol 23 July 2019 16:07
76ers mikki
0 
Pai sunt situatii total diferite, Gajovic a purtat negocieri in paralel cu Pitesti si Craiova si a ales oferta mai mare. Craiova probabil a intrat in discutii cu Pratt dupa ce el a refuzat sa prelungeasca cu Sibiul si stiau despre situatia cu Gajovic...Poate ca Mo a acceptat o oferta asemanatoare cu cea venita de la Sibiu, ma indoiesc ca este cu mult mai mare, din dorinta de a le arata celor de la Sibiu ce au pierdut... 
click pt. Articol 23 July 2019 16:06
0 
Spune-ne :) Runkauskas, Flowers, Pasalic, Tamulis? 
click pt. Articol 23 July 2019 16:01