Scandal în LNBF după victoria Universității Cluj-Napoca în fața ACS Sepsi SIC


Presa locală din Arad atacă Federația Română de Baschet pe care o consideră implicată în trucarea jocului din ultima etapă

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe acuzată și ea că a pierdut intenționat partida cu Universitatea Cluj-Napoca -
Foto: Manases Sandor

Acuzații dure lansate în Liga Națională de Baschet feminin, la adresa Federației Române de Baschet, ca urmare a victoriei Universității Cluj-Napoca în fața liderului ACS Sepsi SIC, formație care până la ora meciului de sâmbătă înregistraseră victorii pe linie. Mărul discordiei este locul cinci în clasament, poziție ce asigură prezența în prima urnă valorică în faza a doua a campionatului, fază premergătoare playoff-ului. Datorită victoriei obținute pe teren propriu în fața ACS Sepsi SIC, Universitatea Cluj-Napoca a luat fața celor de la ICIM FCC Arad.

Ca urmare a acestui rezultat, presa locală din Arad a criticat în termen vehemenți forul românesc acuzându-l de complicitate la trucarea jocului de la Sala Sporturilor "Horia Demian". Articolul publicat de jurnalistul Daniel Scridon, pentru publicația aradon.ro, titrează "Învinse (și) de jocurile de culise" și mustrează clubul din județul Covasna alături de forul românesc "Rușine Sepsi, rușine FRB".  

Ceea ce părea un scenariu SF, s-a împlinit. Cu complicitatea tacită a mai marilor Federaţiei Române de Baschet, care nu putea să-l lase „din braţe” pe slugarnicul Dragan Petricevici, eternul antrenor al lotului naţional de senioare. După victoria „cu cântec” de la Braşov, clujencele au reuşit „minunea” de a depăşi campioana en-titre, Sepsi Sf. Gheorghe, echipă care şi-a pătat onoarea şi rubrica imaculată din dreptul înfrângerilor. Totul ca U Cluj să prindă locul 5, iar Petricevici să nu fie dat afară de la cârma echipei de pe Someş - conform sursei mai sus menționate. 

O altă publicație locală, sportarad.ro, relatează că pe Someș a avut loc un "simulacru de meci", în timp ce managerul Marcel Urban a afirmat că se aștepta la rezultatul dintre cele două formații.

Mă așteptam la rezultatul de la Cluj, nu este nicio surpriză pentru mine. Nu ne afectează cu nimic, pentru că una din strategiile noastre de anul acesta a fost legat chiar de posibilitatea de a nu intra în primele cinci echipe (...) Nu mă provocați, că nu are rost. De această dată, nu voi fi acid. S-a întâmplat și gata. Mă întreb doar dacă am fi avut și noi arbitri de Divizia Națională în Arad ar fi fost ei delegați la meciul dintre Universitatea și Sepsi, așa cum avem noi parte de arbitri din Cluj? Orice alte cuvinte sunt de prisos, să fie toți sănătoși, noi ne vedem de drumul nostru și mai vorbim în play-off.

Acuzațiile au continuat si pe social media, acolo unde profilul ICIM Arad i-a acuzat de "corectitudine", în mod ironic, pe cei de la ACS Sepsi SIC afirmație ce a generat un val de injurii la adresa echipei din județul Covasna. 

De partea cealaltă a baricadei s-a aflat publicația ziardearad.ro, care l-a acuzat pe managerul FCC Arad de lipsă de imparțialitate.

Dupa ce ca a avut 5 infrangeri consecutive in debutul campionatului, Marcel Suburban a avut tupeul aseara, dupa victoria facila in fata unui adevrsar ultraslabit, Muresul, sa se innegreasca si mai mult de suparare vazand victoria superba a clujencelor de la Universitatea care au administrat o bataie sanatoasa echipei Sepsi, conducand de la un capat la altul meciul.

Curajos ca un popandau ud la coada, Suburban a inceput sa insinueze anonim pe grupurile de Facebook, fara sa aiba oua sa isi asume in nume personal o pozitie oficiala, ca fetele de la Sepsi s-ar fi lasat batute intentionat, nu care cumva sa ajunga Luceafarul baschetului romanesc, Marcel Suburban, in grupele 1-5 - Întregul material poate fi accesat aici.

Rămăne de urmărit dacă Federația Română de Baschet se va autosesiza prin intermediul Comisiei de Disciplină, ca urmare a acuzelor de complicitate la trucare a unui meci adresate forului românesc. 



Citește ultimele știri despre FCC ICIM Arad
Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre Universitatea Cluj-Napoca vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Eduard Popa / 04 February 2018 / 15:43


Galerie foto


0 
Chiar cu Clujul sa se lase batuta, echipa cu care are are probleme de orgoliu de rezolvat de la conflictul cu imnul tarii? 
04 February 2018 16:05
wuzzyfuzzy ati omis "cirease de pe tort"
0 
https://www.ziardecluj.ro/sergiu-gherdan-sefu-la-echipele-de-baschet-satu-mare-alba-iulia-timisoara-si-la-tot-campionatu-suparat-pe-victoria-universitatii-dar-exista-baschet-bun-si-fara-sergiu-gherdan 
04 February 2018 16:45
1 
Un reputat om de baschet, nu-i dau numele, mi-a zis de vineri care va fi deznodământul! Nu va surprins in ce componentă a jucat Sepsi? In cate meciuri cu miză au jucat atâtea minute Hutanu sau Kovacs la Sepsi? De ce s-au certat Mikes si Rusz in timpul jocului? Cum a fost dată această brigada de arbitri (Epure si Sandulache supervizati de Lolo, Bukuresti era potrivit intre ei precum nuca in perete)? Prea mult putred in acest joc! Nu in ultimul rand, a mai fost anul trecut un meci cu cântec in grupa valorica 1-5, castigat de Cluj! Gurile rele spun ca acel meci a fost abordat mai lejer de Sepsi doar pt a lăsa Târgoviște mai in urma!  
04 February 2018 16:58
studentU eu am stat
1 
la 3 metri de teren si n am "mirosit" nimic. Bine, nu stiam tot contextul lnbf...mie mi s a parut un meci de lupta in care sepsi a ratat f mult si cj le a intrat f bine. Atata tot. Deci venind din afara, nestiind tot contrextul, chiar nu mi s a parut nimic suspect. 
04 February 2018 17:45
TDM Iaca! Iaca! Iaca!!
1 
Parerea mea e sa il asteptam pe laca sa faca o prezentare a situatiei. El stie tot. 
05 February 2018 22:29

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Detalii despre sistemul din faza a doua a LNBF și câte puncte vor avea echipele
Phoenix Știința Constanța a promovat în grupa Roșie, înainte de runda finală a grupei valorice B 
ACS KSE Târgu Secuiesc câștigă acasă cu Agronomia și oprește seria de înfrângeri
Gazdele s-au distanțat după un prim sfert echilibrat și au condus și la 24 de puncte 
FCC ICIM Arad s-a despărțit de A'Lexus Harrison
Americanca a jucat doar 6 meciuri în galben-albastru, fiind la prima experiență în Europa 
Phoenix Știința Constanța obține o victorie categorică la Târgu Mureș
Constănțencele și-au adjudecat toate sferturile în ultimul lor meci din grupa B. CSM Târgu Mureș mai are un joc 
CSU CSM Oradea își ia revanșa cu Rapidul după un nou joc încheiat la o posesie
Florina Stănici (Diaconu) a reușit o nouă prestație foarte bună pentru bucureștence, care au încheiat prima fază a LNBF 
Larisa Toma și-a condus echipa spre victorie în meciul cu CS U Cluj
Veterana de 44 de ani a fost cea mai bună marcatoare a lui CSM Târgoviște 
Depunctare confirmată pentru două echipe din LNBF pentru neparticiparea la patru turnee de 3x3
Campioana ACS Sepsi SIC ajunge la egalitate cu CSM Satu Mare înaintea meciului direct din ultima etapă a grupei A 
Miljan Medvedj: „Am avut procentaje foarte slabe la 2 și 3 puncte. Îmi reproșez asta”
FCC ICIM Arad a pierdut acasă restanța cu CSM Satu Mare după ce a marcat puțin în repriza secundă 
Maikel Lopez: „Sunt foarte mulțmit de munca tuturor jucătoarelor. Nu este ușor să ai grijă de tot 40 de minute”
CSM Satu Mare s-a impus în restanța de la Arad și are 4 victorii la rând sub comanda spaniolului 
CSM Satu Mare câștigă restanța de la Arad după ce se desprinde din nou în repriza a doua
Gazdele au reușit doar 18 puncte în sferturile 3 și 4, primind 30 
Marius Stern Acelasi regulament
0 
D-le Kiss Peter(cred ca dumneavoastra scrieti sub pseudonimul "7 vezer"(ceea ce inseamna 7 conducatori si cred ca face referire la conducatorii istorici ai triburilor maghiare)cu tot respectul si simpatia pe care o port echipei dumneavoastra favorite,vreau sa va spun ca nu aveti dreptate in ceea ce sustineti.Acest regulament care conditioneaza campionatul de 5x5 cu campionatul de 3x3 este valabil pentru TOATE CELE 13 ECHIPE.Nu este vina Federatiei ca doar Oradea si Sf.Gheorghe nu au inteles sa il respecte.Nu discut aici daca acest regulament este bun sau nu,dar repet daca e valabil pentru 11 echipe atunci trebuie sa il respecte si celelalte 2 echipe.Cu speranta ca ati inteles in mod corect ceea ce am scris,va doresc mult succes in campionat si sa demonstrati PE TEREN ca aveti cele mai bune jucatoare si ca meritati sa castigati acest campionat. 
click pt. Articol 14 December 2018 07:43
7vezer RUSINE !
0 
SEPSI SIC ar trebui sa joace in semn de protest cu o panglica NEAGRA pe piept,cu inscriptia PROTEST,si sa nu atinga mingea 1 minut,sa stea nemiscata la inceputul ambelor reprize !! 
click pt. Articol 13 December 2018 10:56
7vezer RUSINE !
0 
Astfel vreti sa ajutati satmarienii sa castige campionatul ? Care va fi urmatoarea sanctiune impotriva echipei SEPSI SIC??? Spuneti din timp ce veti inventa,sa renuntam la campionat si sa nu aruncam banii pe ferestra !Mai bine renuntam si cu capul sus iesim din campionat,decat sa fiim furati si sabotati! 
click pt. Articol 13 December 2018 10:49
7vezer RUSINE !
0 
Este brutal si neserios sa bagi laba in acest hal in campionat.Ce are comun 3x3 cu LNBF?? Doar de dragul de a face rau echipei din Sfantu Gheorghe...Renuntati la prevederile neserioase a Regulamentului !!Propun echipei SEPSI SIC,sa renunte la campionatul intern si incrieti-va in campionatul ungar.Daca este posibil in hochei,nu este interzis nici in baschet.Nu acceptati furtul punctelor la masa verde si sa nu platiti nici amenda...la meciurile de acasa sa protestam impotriva abuzului federatiei !! 
click pt. Articol 13 December 2018 10:43
0 
Cumva 30? Procentaj 100%😁!  
click pt. Articol 12 December 2018 18:27
studentU la cate infrangeri
0 
a mai ajuns Carmin? 😜 
click pt. Articol 12 December 2018 17:06
0 
Procent 100% pt. maestru' Carmin! Al 30-lea înfrângere din tot atâtea meciuri în prima ligă! Hai cu al 50-lea! 
click pt. Articol 11 December 2018 23:54
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Nu obeservi ca nu avem adversari in tara...atat ne ajunge:cupa si campionatul !Noi sarbatorim victoriile noastre,nu ne ocupam de centenarii! 
click pt. Articol 03 December 2018 15:13
0 
Bravo, sărbătoriți centenarul cu o victorie! După meciurile din Europa nu mai croncăniti deloc pe aici.  
click pt. Articol 02 December 2018 18:57
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
FELICITARI !! Dupa primul meci in SEPSI Arena,Calancea a declarat,ca am castigat cu noroc,ei sint mai buni si vor demonstra acest lucru pe terenul propriu...Au demonstrat faptul ca sint o echipa de un singur sfert...