Scandal în LNBF după victoria Universității Cluj-Napoca în fața ACS Sepsi SIC


Presa locală din Arad atacă Federația Română de Baschet pe care o consideră implicată în trucarea jocului din ultima etapă

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe acuzată și ea că a pierdut intenționat partida cu Universitatea Cluj-Napoca -
Foto: Manases Sandor

Acuzații dure lansate în Liga Națională de Baschet feminin, la adresa Federației Române de Baschet, ca urmare a victoriei Universității Cluj-Napoca în fața liderului ACS Sepsi SIC, formație care până la ora meciului de sâmbătă înregistraseră victorii pe linie. Mărul discordiei este locul cinci în clasament, poziție ce asigură prezența în prima urnă valorică în faza a doua a campionatului, fază premergătoare playoff-ului. Datorită victoriei obținute pe teren propriu în fața ACS Sepsi SIC, Universitatea Cluj-Napoca a luat fața celor de la ICIM FCC Arad.

Ca urmare a acestui rezultat, presa locală din Arad a criticat în termen vehemenți forul românesc acuzându-l de complicitate la trucarea jocului de la Sala Sporturilor "Horia Demian". Articolul publicat de jurnalistul Daniel Scridon, pentru publicația aradon.ro, titrează "Învinse (și) de jocurile de culise" și mustrează clubul din județul Covasna alături de forul românesc "Rușine Sepsi, rușine FRB".  

Ceea ce părea un scenariu SF, s-a împlinit. Cu complicitatea tacită a mai marilor Federaţiei Române de Baschet, care nu putea să-l lase „din braţe” pe slugarnicul Dragan Petricevici, eternul antrenor al lotului naţional de senioare. După victoria „cu cântec” de la Braşov, clujencele au reuşit „minunea” de a depăşi campioana en-titre, Sepsi Sf. Gheorghe, echipă care şi-a pătat onoarea şi rubrica imaculată din dreptul înfrângerilor. Totul ca U Cluj să prindă locul 5, iar Petricevici să nu fie dat afară de la cârma echipei de pe Someş - conform sursei mai sus menționate. 

O altă publicație locală, sportarad.ro, relatează că pe Someș a avut loc un "simulacru de meci", în timp ce managerul Marcel Urban a afirmat că se aștepta la rezultatul dintre cele două formații.

Mă așteptam la rezultatul de la Cluj, nu este nicio surpriză pentru mine. Nu ne afectează cu nimic, pentru că una din strategiile noastre de anul acesta a fost legat chiar de posibilitatea de a nu intra în primele cinci echipe (...) Nu mă provocați, că nu are rost. De această dată, nu voi fi acid. S-a întâmplat și gata. Mă întreb doar dacă am fi avut și noi arbitri de Divizia Națională în Arad ar fi fost ei delegați la meciul dintre Universitatea și Sepsi, așa cum avem noi parte de arbitri din Cluj? Orice alte cuvinte sunt de prisos, să fie toți sănătoși, noi ne vedem de drumul nostru și mai vorbim în play-off.

Acuzațiile au continuat si pe social media, acolo unde profilul ICIM Arad i-a acuzat de "corectitudine", în mod ironic, pe cei de la ACS Sepsi SIC afirmație ce a generat un val de injurii la adresa echipei din județul Covasna. 

De partea cealaltă a baricadei s-a aflat publicația ziardearad.ro, care l-a acuzat pe managerul FCC Arad de lipsă de imparțialitate.

Dupa ce ca a avut 5 infrangeri consecutive in debutul campionatului, Marcel Suburban a avut tupeul aseara, dupa victoria facila in fata unui adevrsar ultraslabit, Muresul, sa se innegreasca si mai mult de suparare vazand victoria superba a clujencelor de la Universitatea care au administrat o bataie sanatoasa echipei Sepsi, conducand de la un capat la altul meciul.

Curajos ca un popandau ud la coada, Suburban a inceput sa insinueze anonim pe grupurile de Facebook, fara sa aiba oua sa isi asume in nume personal o pozitie oficiala, ca fetele de la Sepsi s-ar fi lasat batute intentionat, nu care cumva sa ajunga Luceafarul baschetului romanesc, Marcel Suburban, in grupele 1-5 - Întregul material poate fi accesat aici.

Rămăne de urmărit dacă Federația Română de Baschet se va autosesiza prin intermediul Comisiei de Disciplină, ca urmare a acuzelor de complicitate la trucare a unui meci adresate forului românesc. 



Citește ultimele știri despre FCC ICIM Arad
Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre Universitatea Cluj-Napoca vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Eduard Popa / 04 February 2018 / 15:43


Galerie foto


0 
Chiar cu Clujul sa se lase batuta, echipa cu care are are probleme de orgoliu de rezolvat de la conflictul cu imnul tarii? 
04 February 2018 16:05
wuzzyfuzzy ati omis "cirease de pe tort"
0 
https://www.ziardecluj.ro/sergiu-gherdan-sefu-la-echipele-de-baschet-satu-mare-alba-iulia-timisoara-si-la-tot-campionatu-suparat-pe-victoria-universitatii-dar-exista-baschet-bun-si-fara-sergiu-gherdan 
04 February 2018 16:45
1 
Un reputat om de baschet, nu-i dau numele, mi-a zis de vineri care va fi deznodământul! Nu va surprins in ce componentă a jucat Sepsi? In cate meciuri cu miză au jucat atâtea minute Hutanu sau Kovacs la Sepsi? De ce s-au certat Mikes si Rusz in timpul jocului? Cum a fost dată această brigada de arbitri (Epure si Sandulache supervizati de Lolo, Bukuresti era potrivit intre ei precum nuca in perete)? Prea mult putred in acest joc! Nu in ultimul rand, a mai fost anul trecut un meci cu cântec in grupa valorica 1-5, castigat de Cluj! Gurile rele spun ca acel meci a fost abordat mai lejer de Sepsi doar pt a lăsa Târgoviște mai in urma!  
04 February 2018 16:58
studentU eu am stat
1 
la 3 metri de teren si n am "mirosit" nimic. Bine, nu stiam tot contextul lnbf...mie mi s a parut un meci de lupta in care sepsi a ratat f mult si cj le a intrat f bine. Atata tot. Deci venind din afara, nestiind tot contrextul, chiar nu mi s a parut nimic suspect. 
04 February 2018 17:45
TDM Iaca! Iaca! Iaca!!
1 
Parerea mea e sa il asteptam pe laca sa faca o prezentare a situatiei. El stie tot. 
05 February 2018 22:29

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Olimpia CSU Brașov câștigă primul meci de la Memorialul Takács Károly
Brașovencele s-au impus în amicalul cu gazdele de la CSM Târgu Mureș 
Monique Coker și Porsche Poole se întorc la CSM Târgoviște
Americancele au fost coechipiere în sezonul trecut la FCC ICIM Arad 
Angel Robinson, prima stranieră de la CSM Târgu Mureș
Americanca revine la Târgu Mureș după ce în ultimele două sezoane a jucat la Sirius 
Elena Ramona Dănălache, la KSE Târgu Secuiesc
Formația din grupa B a LNBF are în lot multe tinere din zonă 
CSM Târgu Mureș găzduiește Memorialul Takács Károly de marți până joi
Vor fi trei echipe la feminin și patru la masculin 
ACS Sepsi SIC a început seria amicalelor cu o victorie clară cu Phoenix Constanța
Cele două echipe se întâlnesc și în această seară 
Rectorul Daniel Breaz, despre retragerea CSU Alba Iulia: „Principalul motiv, taxele foarte mari impuse de Federație”
Clubul din Alba Iulia și-a făcut echipă de fotbal, dar nu exclude revenirea baschetului feminin când vor crește junioarele locale 
Cristiana Cutaș și Andreea Fleșer trec la Phoenix Constanța
Bianca Fota și Teodora Armanu vor evolua și în această stagiune pentru formația de la malul mării 
FCC ICIM Arad a cedat amicalul cu Steaua Roșie, în deplasare
Căpitanul Hadzovic a înscris cel mai mult pentru galben-albastre în primul meci de verificare 
LNBF – Programul și rezultatele din presezonul 2018/2019
Echipele din LNBF au început meciurile de verificare mai târziu față de anul trecut 
muri92 Multumim....!!
0 
In sfirsit ceva făcut pt.mureșeni de mureșeni...... 
click pt. Articol 17 September 2018 16:12
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Fara politica...aici sintem sportivi si nu politicieni !! 
click pt. Articol 16 September 2018 14:05
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Are dreptate Ancuta.Succes in continuare la noua ta echipa! 
click pt. Articol 15 September 2018 10:32
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Felicitari fetelor !! SUCCES in noul sezon !!  
click pt. Articol 15 September 2018 10:28
sorin dreptate
0 
Cata dreptate are Anca Stoenescu.In loc sa ajuti baschetbalistele romance cu o anumita varsta sa joace mai mult,tu ca forum decizional,ce faci?Anormal,tu le pui piedici sa aibe continuitate,nu? 
click pt. Articol 11 September 2018 17:10
0 
Unde se poate ajunge cu prostia la noi in tara? Daca cei de la guvernare arata fara dezinvoltura că se poate sa prostească o țară întreagă. Și cei de la FRB adoptă aceiași strategie? Îmi doresc o revoluție în sport, și mai presus o echipa cu viziune mai dezvoltată în performanță baschetului feminin sau masculin 
click pt. Articol 09 September 2018 02:20
studentU mda...
0 
cu "ne-a relatat un oficial dezamagit de situatia..." si "ne-a declarat un oficial din "lnbf" n-o sa se schimbe niciodata nimic. plin de fricosi pupincwristi.
FRB si pisha pe cluburi la fel ca badalau pe diaspora. Asadar ce urare putem sa facem decat moue frb! 
click pt. Articol 08 September 2018 22:36
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
DIALOG POTI SA PORTI DOAR CU OAMENI INTELIGENTI !! 
click pt. Articol 05 September 2018 18:56
0 
Superjucătoare! Anul trecut, la o echipă mică, a făcut minuni! Respect!  
click pt. Articol 14 August 2018 02:07
zodiac Poză
0 
Domnișoara din imaginea din stânga nu este Cenan Paula 🙂