Scandal în LNBF după victoria Universității Cluj-Napoca în fața ACS Sepsi SIC


Presa locală din Arad atacă Federația Română de Baschet pe care o consideră implicată în trucarea jocului din ultima etapă

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe acuzată și ea că a pierdut intenționat partida cu Universitatea Cluj-Napoca -
Foto: Manases Sandor

Acuzații dure lansate în Liga Națională de Baschet feminin, la adresa Federației Române de Baschet, ca urmare a victoriei Universității Cluj-Napoca în fața liderului ACS Sepsi SIC, formație care până la ora meciului de sâmbătă înregistraseră victorii pe linie. Mărul discordiei este locul cinci în clasament, poziție ce asigură prezența în prima urnă valorică în faza a doua a campionatului, fază premergătoare playoff-ului. Datorită victoriei obținute pe teren propriu în fața ACS Sepsi SIC, Universitatea Cluj-Napoca a luat fața celor de la ICIM FCC Arad.

Ca urmare a acestui rezultat, presa locală din Arad a criticat în termen vehemenți forul românesc acuzându-l de complicitate la trucarea jocului de la Sala Sporturilor "Horia Demian". Articolul publicat de jurnalistul Daniel Scridon, pentru publicația aradon.ro, titrează "Învinse (și) de jocurile de culise" și mustrează clubul din județul Covasna alături de forul românesc "Rușine Sepsi, rușine FRB".  

Ceea ce părea un scenariu SF, s-a împlinit. Cu complicitatea tacită a mai marilor Federaţiei Române de Baschet, care nu putea să-l lase „din braţe” pe slugarnicul Dragan Petricevici, eternul antrenor al lotului naţional de senioare. După victoria „cu cântec” de la Braşov, clujencele au reuşit „minunea” de a depăşi campioana en-titre, Sepsi Sf. Gheorghe, echipă care şi-a pătat onoarea şi rubrica imaculată din dreptul înfrângerilor. Totul ca U Cluj să prindă locul 5, iar Petricevici să nu fie dat afară de la cârma echipei de pe Someş - conform sursei mai sus menționate. 

O altă publicație locală, sportarad.ro, relatează că pe Someș a avut loc un "simulacru de meci", în timp ce managerul Marcel Urban a afirmat că se aștepta la rezultatul dintre cele două formații.

Mă așteptam la rezultatul de la Cluj, nu este nicio surpriză pentru mine. Nu ne afectează cu nimic, pentru că una din strategiile noastre de anul acesta a fost legat chiar de posibilitatea de a nu intra în primele cinci echipe (...) Nu mă provocați, că nu are rost. De această dată, nu voi fi acid. S-a întâmplat și gata. Mă întreb doar dacă am fi avut și noi arbitri de Divizia Națională în Arad ar fi fost ei delegați la meciul dintre Universitatea și Sepsi, așa cum avem noi parte de arbitri din Cluj? Orice alte cuvinte sunt de prisos, să fie toți sănătoși, noi ne vedem de drumul nostru și mai vorbim în play-off.

Acuzațiile au continuat si pe social media, acolo unde profilul ICIM Arad i-a acuzat de "corectitudine", în mod ironic, pe cei de la ACS Sepsi SIC afirmație ce a generat un val de injurii la adresa echipei din județul Covasna. 

De partea cealaltă a baricadei s-a aflat publicația ziardearad.ro, care l-a acuzat pe managerul FCC Arad de lipsă de imparțialitate.

Dupa ce ca a avut 5 infrangeri consecutive in debutul campionatului, Marcel Suburban a avut tupeul aseara, dupa victoria facila in fata unui adevrsar ultraslabit, Muresul, sa se innegreasca si mai mult de suparare vazand victoria superba a clujencelor de la Universitatea care au administrat o bataie sanatoasa echipei Sepsi, conducand de la un capat la altul meciul.

Curajos ca un popandau ud la coada, Suburban a inceput sa insinueze anonim pe grupurile de Facebook, fara sa aiba oua sa isi asume in nume personal o pozitie oficiala, ca fetele de la Sepsi s-ar fi lasat batute intentionat, nu care cumva sa ajunga Luceafarul baschetului romanesc, Marcel Suburban, in grupele 1-5 - Întregul material poate fi accesat aici.

Rămăne de urmărit dacă Federația Română de Baschet se va autosesiza prin intermediul Comisiei de Disciplină, ca urmare a acuzelor de complicitate la trucare a unui meci adresate forului românesc. 



Citește ultimele știri despre FCC ICIM Arad
Citește ultimele știri despre Universitatea Cluj-Napoca
Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre Universitatea Cluj-Napoca vs ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Eduard Popa / 04 February 2018 / 15:43


Galerie foto


0 
Chiar cu Clujul sa se lase batuta, echipa cu care are are probleme de orgoliu de rezolvat de la conflictul cu imnul tarii? 
04 February 2018 16:05
wuzzyfuzzy ati omis "cirease de pe tort"
0 
https://www.ziardecluj.ro/sergiu-gherdan-sefu-la-echipele-de-baschet-satu-mare-alba-iulia-timisoara-si-la-tot-campionatu-suparat-pe-victoria-universitatii-dar-exista-baschet-bun-si-fara-sergiu-gherdan 
04 February 2018 16:45
1 
Un reputat om de baschet, nu-i dau numele, mi-a zis de vineri care va fi deznodământul! Nu va surprins in ce componentă a jucat Sepsi? In cate meciuri cu miză au jucat atâtea minute Hutanu sau Kovacs la Sepsi? De ce s-au certat Mikes si Rusz in timpul jocului? Cum a fost dată această brigada de arbitri (Epure si Sandulache supervizati de Lolo, Bukuresti era potrivit intre ei precum nuca in perete)? Prea mult putred in acest joc! Nu in ultimul rand, a mai fost anul trecut un meci cu cântec in grupa valorica 1-5, castigat de Cluj! Gurile rele spun ca acel meci a fost abordat mai lejer de Sepsi doar pt a lăsa Târgoviște mai in urma!  
04 February 2018 16:58
studentU eu am stat
1 
la 3 metri de teren si n am "mirosit" nimic. Bine, nu stiam tot contextul lnbf...mie mi s a parut un meci de lupta in care sepsi a ratat f mult si cj le a intrat f bine. Atata tot. Deci venind din afara, nestiind tot contrextul, chiar nu mi s a parut nimic suspect. 
04 February 2018 17:45
TDM Iaca! Iaca! Iaca!!
1 
Parerea mea e sa il asteptam pe laca sa faca o prezentare a situatiei. El stie tot. 
05 February 2018 22:29

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Dragan Petricevic, mesaj emoționant pentru suporteri: „Mulțumesc, Clujule, că m-ai acceptat și m-ai primit în brațele tale mari, cum ești și tu de altfel”
Antrenorul nu l-a menajat însă pe președintele CS U Cluj, Ovidiu Vasu: „Un om care s-a scăldat în mediocritate” 
Prima demisie din CA al U Cluj după ce Petricevic și Alexa au fost dați afară
„M-am simțit ca o marionetă și nu vreau să lucrez în felul acesta” 
Liviu Alexa: "Am fost alungat mișelește de la "U" Cluj. Anul viitor "U" nu se va bate pentru aur, ci pentru ultimele locuri"
Alexa susține că niciunul dintre cei 53 de sponsori nu va rămâne în sezonul 18/19 alături de Universitatea Cluj 
Surpriză la U Cluj: Schimbare de management și de antrenor principal
Dragan Petricevic, înlocuit de la conducerea lui U Cluj cu Carmin Popa 
Topul celor mai titrați antrenori din campionatul feminin românesc
Nicolae Martin, legenda Universității Cluj, conduce detașat, iar doi antrenori au câștigat titlul și la masculin 
Alina Crăciun s-a transferat la vicecampioana Italiei
Pivotul încearcă o nouă experiență în străinătate după cea din liga a treia franceză  
Miljan Medvedj este noul antrenor al echipei FCC ICIM Arad
Bogdan Bulj a pregătit formația arădeană în sezonul trecut 
„Taxa de veterani” a FRB poate afecta 11 jucători care au evoluat în Ligile Naționale în acest sezon
Bogdan Popescu, Ancuța Stoenescu, Porter Troupe și Monika Brosovszky, printre numele importante din categoria +35  
INTERVIU Cristian Mănăstireanu: „Era și mai frumos dacă terminam pe locul 1. Ne-am îndeplinit obiectivul și mai mult de atât”
Phoenix Constanța va debuta în LNBF după ce a fost aproape să câștige turneul de promovare, în primul an de existență al echipei de senioare 
Dan Calancea: „LNBF va fi mult mai slabă dacă se vor menține toate regulile”
Oficialii brașoveni iau în calcul chiar neînscrierea echipei în sezonul viitor de LNBF 
0 
Știi ce-i nasol? Au pus un pierzător patentat in locul lui Dragan. Cine cunoaște istoria ultimelor campionate de junioare știe ca a pierdut pe linie. In special la generațiile 97-98 si 99-00! Clar, va fi jos anul ăsta Cluj!  
click pt. Articol 21 June 2018 10:58
0 
Cine este seful lui Vasu? Ca doar Vasu asta nu-i Dumnezeu. 
click pt. Articol 20 June 2018 23:42
ydesh_apu Vasu vs Alexa
0 
Inainte de Alexa seful de la U fost tot Vasu. Alexa l-a inlocuit temporar si i-a aratat cum se face performanta. Asa ceva ii e strain lui Vasu (dovedit prin rezultate). El si-a recapatat acum vechiul lui loc caldut intr-o echipa pe care o va duce la coada clasamentului cum a mai facut. Ce sa mai dovedeasca? Eu nu inteleg cine il sustine. Desi el ca ginere a fostului primsecretar Mocuta o fi avand relatii adanci... 
click pt. Articol 20 June 2018 22:45
0 
Sper sa vina cineva mai bun si poate cu o noua viziune. L-am apreciat mult pe antrenorul Stelei care parca a fost atipic pentru campionatul nostru. 
click pt. Articol 20 June 2018 08:09
0 
V-am spus eu ca "marele" Dragan va antrena la baieti si nu m ati crezut. 
click pt. Articol 19 June 2018 21:24
studentU no amu sa vezi performante :)
0 
Baieti, pozele se fac cu trofee in spate, nu cu steaguri din astea ce schimbi pe la meciuri. Anyway, time will tell...sa lasam sa-si faca oamenii treaba zic, sa-si demonstreze valoarea manageriala si anternoriala.
 
click pt. Articol 19 June 2018 20:01
studentU personal
0 
nu mi place persoanjul Liviu Alexa, e mult prea vulgar pt gusturile mele. Insa rezultatele sunt rezultate. Bine intr-o liga (LNBF) penibila, adica de calitate foarte scazuta. In orice caz, anii dinainte sa se implice el, nici macar aceste rezultate nu au fost. Sa vedem ce va fi dupa ce va pleca el. Daca se continua finantarea si performanta atunci sunt vorbe in zadar. Daca U baschet feminin iarasi cade in mediocritate atunci putem sa ne intrebam ce cauta Vasu si ce rol are acel CA. Doar un titlu in plus pt niste bosorogi?  
click pt. Articol 19 June 2018 19:49
Oldtimer Urmeaza schimbarea de sex...
0 
al echipei U antrenate de dl. Dragan? 
click pt. Articol 19 June 2018 17:58
laca1968 Felicitari tuturor!
0 
Speram la al 4 lea titlu consecutiv pentru Zoran Mikes! 
click pt. Articol 17 June 2018 14:26
alin67 ai dreptate..., sau nu...
0 
Reformulez: Crearea unei ligi alternative, in afara "umbrelei" Federatiei Internationale este (aproape) imposibila. Exista o singura structura de acest fel, Euroleague Basketball, dar aceasta rezista (inca) datorita puterii financiare si a existentei unui contract in vigoare valabil inca vreo cativa ani. La expirarea actualului contract probabil ca aceasta va disparea sau va fi transformata si "incorporata" de FIBA, urmare a presiunilor tot mai mari exercitate. Asadar, singura solutie ar fi sa apara alti oameni la conducerea FRB, carora sa le pese de viitorul acestui sport in Romania. Din pacate, acesti oameni nu exista, iar daca totusi ar aparea candva, acestia ar fi imediat fie redusi la tacere, fie "absorbiti" de sistem. Astfel, aceasta poveste cu intentia de a crea o alta liga, imi pare doar ... o poveste.  
click pt. Articol 03 June 2018 12:09