Schimbări importante în Liga Națională de Baschet Feminin


Ce s-a propus la ședința președinților de cluburi

Luni, 14 mai, a avut loc la sediul FRB o întâlnire a reprezentanților cluburilor din Liga Națională de Baschet Feminin. Au participat și formațiile care luptă pentru promovare. S-a vorbit despre sistemul de desfășurare a campionatului, s-au propus reguli în ceea ce privește jucătoarele autohtone, numărul maxim de straniere, dar și schimbări în cupă.

Liga Națională va începe în 3 octombrie. Sistemul de disputare va fi asemănător cu cel propus la masculin, cu primele 8 clasate din acest an în prima grupă, iar grupa a doua cu alte 8 echipe. În funcție de numărul formațiilor înscrise se va stabili dacă va fi formată și o a treia grupă.

Practic, Liga Națională se comasează cu Liga 1. În prima fază se va juca tur-retur în grupele inițiale. În funcție de clasament se vor stabili grupele valorice de șase pentru faza a doua. Se vor califica în play-off echipele din grupa 1-6, alături de primele două clasate din grupa 1-8.

Cluburile nu vor mai fi nevoite să înscrie echipa secundă în Liga 1. Această regulă va fi înlocuită cu obligativitatea ca fiecare club să aibă o echipă de juniori. De asemenea, este obligatorie participarea în Liga Națională de 3x3 în această vară. Se vor introduce condiții de validare, la fel ca la băieți, inclusiv în ceea ce privește partea cu datoriile.

O altă schimbare importantă se referă la primele tururi de play-off. Dacă până acum se juca după sistemul 2 din 3 în primele două tururi, se dorește ca din sezonul viitor să se joace după sistemul 3 din 5 în toată faza eliminatorie, cum s-a jucat în acest an doar finala. În acest fel, campionatul se va prelungi până la mijlocul lunii mai. Se va introduce o zi de pauză între jocurile din play-off, nu cum a fost în finala de anul acesta, când s-a jucat în zile consecutive.

De asemenea, se va reveni la Final 4 în Cupa României, după două sezoane în care s-a optat pentru Final 8. Vor fi trei tururi preliminare în competiția eliminatorie.

S-a propus ca în primele două sferturi să fie obligatorie prezența unei românce sub 23 de ani pe teren, alături de o altă româncă fără limită de vârstă. În acest sezon s-a jucat cu o româncă U22 în primul sfert.

Cluburile nu s-au pus de acord în ceea ce privește regula pentru sferturile 3 și 4. S-a vorbit de varianta ca în a doua repriză să se poată folosi patru sau trei straniere. A fost egalitate la voturi, 5-5, astfel că decizia o va lua federația.

În ceea ce privește numărul maxim de straniere, acesta rămâne neschimbat. Echipele vor avea voie să folosească maxim 5 jucătoare de afară. Majoritatea a votat pentru păstrarea limitei de 3 non-europene pentru sezonul viitor.

În 23 mai Biroul Federal al FRB va decide regulile după care se va juca în următoarea ediție a Ligii Naționale de Baschet feminin.

*foto: Sport Pictures flickr



Andreea Vlase / 15 May 2018 / 19:26


Galerie foto


Vander Suporterii nu mai conteaza?
0 
Federația a cam uitat că sportul e mai agreabil și mai spectaculos cu public și suporteri... Cu ziua de pauză între meciurile din play off sunt dezavantajați clar suporterii oaspeților... Poate că așteptăm cam mult de la oamenii responsabili de astfel de decizii... vor un campionat fără public, fani... liga casei... De televizările (inexistente) ce să mai vorbim???  
15 May 2018 22:24
studentU eu zic sa le puna
0 
sa joace doua meciuri pe zi, sa fie suporteru mancator de cips fericit. Vai de noi... 
15 May 2018 23:06

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
ACS Sepsi SIC vs Olimpia CSU Brașov, duelul liderelor grupei A din LNBF
Cele două echipe au 4 puncte după două etape 
CSM Satu Mare întâlnește Universitatea Cluj la debutul lui Octavian Boian ca principal
Ambele echipe vin după înfrângeri cu Olimpia CSU Brașov 
Etapa a 3-a din LNBF este prima în care se dispută toate meciurile din grupa A fără amânări
Sâmbătă sunt programate și două partide din grupa B, în runda a patra 
Phoenix Știința Constanța înregistrează cel mai clar succes al etapei a 3-a din grupa B
Erak, Douglas și Fota au făcut diferența la gazde, în timp ce Pfirman a fost în double-double pentru orădence 
Rapid București reușește prima victorie în campionat pe terenul tinerei echipe din Alexandria
Florina Stănici (Diaconu) a fost aproape de triple-double 
CS Rapid București învinge pe CSM Alexandria
CS Rapid București învinge pe CSM Alexandria la o diferenţă de 25 puncte 
CSM Târgu Mureș obține a doua victorie în grupa B, după cel mai strâns meci al etapei intermediare
Kayla Mobley și Angel Robinson au fost coșgheterele celor două echipe, terminând în double-double 
CS Phoenix Știința Constanța învinge pe Universitatea CSM Oradea
CS Phoenix Știința Constanța învinge pe Universitatea CSM Oradea la o diferenţă de 32 puncte 
CSM Târgu Mureș învinge pe ACS KSE Târgu Secuiesc
CSM Târgu Mureș învinge pe ACS KSE Târgu Secuiesc la o diferenţă de 7 puncte 
Biljana Pesovic, aproape de triple-double al doilea meci la rând
Aleksandra Begenisic, la debutul pentru „U”, și Carla Bartee au fost în double-double la restanța de marți 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Victoria nu a fost o surpriza....Brasovul este tot atat de buna cu Satu Mare.Flavia nu trebuia alungata ,ea fiind o jucatoare pe nivelul oricarei alte jucatoare de la Satu Mare.Doba a dat un autogol prin alungarea Flaviei. Adevarul este,echipa Satu M ar merita un antrenor mai bun ca Doba !!!  
click pt. Articol 14 October 2018 14:20
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Felicitari si succes in cupele europene !! 
click pt. Articol 14 October 2018 14:15
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Bravo fetelor....succes in continuare.Sa nu va lasati,sinteti cele mai bune si in acest campionat !! 
click pt. Articol 14 October 2018 14:14
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
fELICITARI SI SUCCES IN CONTINUARE !! 
click pt. Articol 14 October 2018 14:12
0 
Foarte buna jucatoare! Un castig pentru orice echipa. 
click pt. Articol 07 October 2018 17:28
sorin felicitari
0 
Bravo,Ancuta! 
click pt. Articol 07 October 2018 12:38
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Mult noroc la SEPSI SIC !! Asteptam cosuri multe !! 
click pt. Articol 07 October 2018 10:55
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
DIN PUNCTUL NOSTRU DE VEDERE TÜNDE A JUCAT FOARTE BINE.Nu a fost prezenta in joc nici in atac,nici in aparare.Cu ce va putea ajuta echipa damboviteana am vazut in arena secuieasca.La Sfantu Gheorghe ea a facut scoala de baschet la nivel inalt !! 
click pt. Articol 07 October 2018 10:54
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
FELICITARI SEPSI SIC!!! 
click pt. Articol 07 October 2018 10:48
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Satu Mare a jucat binisor,dar SEPSI SIC a jucat foarte bine,trecand inca odata in acest sezon de 100 de puncte !Felicitari SEPSI SIC!! 
click pt. Articol 07 October 2018 10:47