Schimbări importante în Liga Națională de Baschet Feminin


Ce s-a propus la ședința președinților de cluburi

Luni, 14 mai, a avut loc la sediul FRB o întâlnire a reprezentanților cluburilor din Liga Națională de Baschet Feminin. Au participat și formațiile care luptă pentru promovare. S-a vorbit despre sistemul de desfășurare a campionatului, s-au propus reguli în ceea ce privește jucătoarele autohtone, numărul maxim de straniere, dar și schimbări în cupă.

Liga Națională va începe în 3 octombrie. Sistemul de disputare va fi asemănător cu cel propus la masculin, cu primele 8 clasate din acest an în prima grupă, iar grupa a doua cu alte 8 echipe. În funcție de numărul formațiilor înscrise se va stabili dacă va fi formată și o a treia grupă.

Practic, Liga Națională se comasează cu Liga 1. În prima fază se va juca tur-retur în grupele inițiale. În funcție de clasament se vor stabili grupele valorice de șase pentru faza a doua. Se vor califica în play-off echipele din grupa 1-6, alături de primele două clasate din grupa 1-8.

Cluburile nu vor mai fi nevoite să înscrie echipa secundă în Liga 1. Această regulă va fi înlocuită cu obligativitatea ca fiecare club să aibă o echipă de juniori. De asemenea, este obligatorie participarea în Liga Națională de 3x3 în această vară. Se vor introduce condiții de validare, la fel ca la băieți, inclusiv în ceea ce privește partea cu datoriile.

O altă schimbare importantă se referă la primele tururi de play-off. Dacă până acum se juca după sistemul 2 din 3 în primele două tururi, se dorește ca din sezonul viitor să se joace după sistemul 3 din 5 în toată faza eliminatorie, cum s-a jucat în acest an doar finala. În acest fel, campionatul se va prelungi până la mijlocul lunii mai. Se va introduce o zi de pauză între jocurile din play-off, nu cum a fost în finala de anul acesta, când s-a jucat în zile consecutive.

De asemenea, se va reveni la Final 4 în Cupa României, după două sezoane în care s-a optat pentru Final 8. Vor fi trei tururi preliminare în competiția eliminatorie.

S-a propus ca în primele două sferturi să fie obligatorie prezența unei românce sub 23 de ani pe teren, alături de o altă româncă fără limită de vârstă. În acest sezon s-a jucat cu o româncă U22 în primul sfert.

Cluburile nu s-au pus de acord în ceea ce privește regula pentru sferturile 3 și 4. S-a vorbit de varianta ca în a doua repriză să se poată folosi patru sau trei straniere. A fost egalitate la voturi, 5-5, astfel că decizia o va lua federația.

În ceea ce privește numărul maxim de straniere, acesta rămâne neschimbat. Echipele vor avea voie să folosească maxim 5 jucătoare de afară. Majoritatea a votat pentru păstrarea limitei de 3 non-europene pentru sezonul viitor.

În 23 mai Biroul Federal al FRB va decide regulile după care se va juca în următoarea ediție a Ligii Naționale de Baschet feminin.

*foto: Sport Pictures flickr



Andreea Vlase / 15 May 2018 / 19:26


Galerie foto


Vander Suporterii nu mai conteaza?
0 
Federația a cam uitat că sportul e mai agreabil și mai spectaculos cu public și suporteri... Cu ziua de pauză între meciurile din play off sunt dezavantajați clar suporterii oaspeților... Poate că așteptăm cam mult de la oamenii responsabili de astfel de decizii... vor un campionat fără public, fani... liga casei... De televizările (inexistente) ce să mai vorbim???  
15 May 2018 22:24
studentU eu zic sa le puna
0 
sa joace doua meciuri pe zi, sa fie suporteru mancator de cips fericit. Vai de noi... 
15 May 2018 23:06

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Teodora Neagu va juca la FCC ICIM Arad în sezonul următor
Extrema de forță a fost jucătoarea U22 de bază pentru campioană în sezon trecut 
Flavia Ferenczi trece la Olimpia CSU Brașov
Formația de sub Tâmpa va fi a 5-a prim-divizionară din CV-ul jucătoarei de 27 de ani 
D’Lesha Lloyd este a 3-a stranieră transferată de CSM Satu Mare în această vară
Vicecampioana va avea în lot primele două marcatoare din precedenta ediție a LNBF 
A’Lexus Harrison își va începe cariera europeană în Liga Națională (VIDEO)
Americanca de 23 de ani va evolua pentru FCC ICIM Arad 
Zona Transferurilor 2018 - Liga Națională de Baschet Feminin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
Pivot bosniac și fundaș american pentru Universitatea Cluj-Napoca
Aleksandra Begenisic și Rishonda Napier, primele straniere de la „U” pentru sezonul viitor 
Marta Fodor, noua achiziție de la FCC ICIM Arad
Extrema va fi din nou coechipieră cu Hadzovic și Ardelean 
Promise Amukamara a semnat cu CSM Satu Mare
O jucătoare de la Sepsi face pasul către vicecampioana României 
Miljana Dzombeta revine în Liga Națională
Fundașul din Bosnia va juca la FCC ICIM Arad 
Diana Moraru rămâne la Olimpia CSU Brașov pentru încă un sezon
Extrema s-a alăturat formației brașovene în vara trecută 
0 
Superjucătoare! Anul trecut, la o echipă mică, a făcut minuni! Respect!  
click pt. Articol 14 August 2018 02:07
zodiac Poză
0 
Domnișoara din imaginea din stânga nu este Cenan Paula 🙂 
click pt. Articol 08 August 2018 20:34
laca1968 trancer
0 
Sunt obosit mosule! Nu mai pot! E mai rau ca in Somalia! 
click pt. Articol 01 August 2018 18:56
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
Federatie sa faca un campionat special cu streetbolul si sa lasa in pace liga nationala de baschet.Ce obligatie bizara!!Incet cu incetul tara ramane fara baschet din cauza unor prevederi bizare!!Vom pretesta urat de tot impotriva masurilor aberante si bizare !!
 
click pt. Articol 01 August 2018 18:15
0 
Anul trecut au dat 100000 de euro, s-a reușit o supraviețuire decentă. Președintele CJ a venit în tribuna la meciul câștigat cu Satu Mare, și-a făcut poze, a lăudat echipa dar a "uitat" să dea ce promisese înainte de începerea campionatului! Acum primăria face CSM, vedem ce va fi, da' eu nu văd un viitor bun.  
click pt. Articol 31 July 2018 23:40
trancer Laca!
0 
Ai legătură, baga! 
click pt. Articol 31 July 2018 22:25
un moldovean Alexandria
0 
Sa intelegem ca pseudoguvernantii nostri din jud. Teleorman, pastoriti de tatucul din Alexandria sunt atat de meschini si tampiti ca nu au putut asigura o finantare de 200000-300000 euro pt a mentine aceasta echipa ? Mare pacat ! Alexandria chiar devenise o pepiniera pt baschetul feminin masculin iar munca d-nului Piperea chiar producea .... 
click pt. Articol 31 July 2018 21:43
0 
Nu vad in lista echipelor masculine , nici Politehnica Iasi... 
click pt. Articol 31 July 2018 21:40
0 
ACSBT Alexandria e moartă... Penalizează strigoii!  
click pt. Articol 31 July 2018 21:37
0 
Multă baftă Alina, Alexandria îți rămâne datoare pentru titlurile de la CSS, în special jocurile cu NBS, i-ai băgat în depresie! Lume prea mică, la propriu și la figurat, în orașul ăsta de unde ai plecat, lasă să se distrugă o echipă ce a fost fanionul sportului teleormănean!  
click pt. Articol 29 July 2018 02:55