Se cunosc antrenorii principali ai loturilor naționale de juniori pentru CE din vară


România va avea 5 reprezentate în Divizia B, respectiv una singură în Divizia A la Campionatele Europene de juniori din acest an

Membri Biroului Federal din cadrul Federației Române de Baschet au aprobat cu majoritate de voturi propunerile Colegiului Central de Antrenori privind antrenorii principali ai loturilor nationale de juniori, echipe care vor participa la Campionatele Europene din vara lui 2017.

Astfel, antrenorii celor 6 echipe care vor reprezenta România la turneele finale juvenile din acest an sunt următorii:

U16 masculin - Alexandru Olteanu (FIBA U16 European Championship Division B: 10-19 august, Sofia, Bulgaria)

U16 feminin - Mădălin Piperea (FIBA U16 Women's European Championship Division A: 4-12 august, Bourges, Franța) 

U18 masculin - Milan Sokic (FIBA U18 European Championship Division B: 28 iulie - 6 august, Tallin, Estonia)

U18 feminin - Cătălin Tănase (FIBA U18 Women's European Championship Division B: 4-13 august, Dublin, Irlanda)

U20 masculin - Tudor Costescu (FIBA U20 European Championship Division B: 14 - 23 iulie, Oradea, România)

U20 feminin - Dan Calancea (FIBA U20 Women's European Championship Division B: 8-16 iulie, Eilat, Israel)

Conform comunicatului emis de FRB în urma Biroului Federal din data de 16 ianuarie, urmează ca toți cei 6 antrenori principali să-și aleagă ceilalți colaboratori din colectivul tehnic.

Potrivit FIBA Europe, toate turneele juvenile continentale vor fi transmise „live streaming” pe canalul oficial FIBA YouTube.

*Foto: Traian Racu / Alina Cojocaru (frbaschet.ro)



Radu Bărăian / 17 January 2017 / 19:30


Galerie foto


1 
Ce il recomanda pe acesta pt postul de principal la U16 ? 
18 January 2017 09:34
dudek Nimic
1 
Buna intrebare !!! 
19 January 2017 14:57
0 
Am vazut Atletic Constanta jucand in Liga I cu Politehnica Iasi si tot nu am inteles de ce a fost numit d-nul Olteanu antrenor la nationala U16. Echipa este ciuca batailor si nu arata nimic iar cei 2 juniori pe care i-a crescut Ursu si Oprean nu m-au impresionat. Au ceva calitati dar mai au de muncit. Totusi Sergiu Ursu mi-a placut pe faza de aparare unde a pus probleme mai " vedetei locale " Jones. 
23 January 2017 12:34

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Lotul Olandei pentru a treia fereastră din prima rundă a calificărilor la Mondial
Cu ce jucători vor da piept „Vulturii”. Absență importantă în rândul olandezilor 
„Acvilele” au cedat la 5 puncte amicalul cu Turcia
Ambele echipe au avut multe noutăți față de ultimele meciuri oficiale 
Programul naționalelor feminine la europenele de junioare din această vară
Naționala sub 20 de ani intră prima în competiție, la Oradea 
România, învinsă de China în al doilea meci din Cehia
Dragan Petricevic a făcut o modificare în lotul de 12 față de primul meci 
Naționala de senioare a României a pierdut primul meci amical din Cehia
„Acvilele” au condus până spre finalul sfertului trei, dar un run de 13 puncte le-a dus pe gazde în avantaj 
Meciurile „Acvilelor” de la turneul din Cehia pot fi urmărite LIVE pe internet
Naționala de senioare debutează astăzi în fața gazdelor la Karlovy Vary 
Programul naționalelor masculine la Campionatele Europene din această vară
Reprezentativa U20 deschide seria turneelor finale cu o participare în Divizia A 
Sistem nou și în baschetul internațional feminin începând din noiembrie 2019
Vor fi două runde de calificări pentru Campionatele Mondiale și Jocurile Olimpice 
„Acvilele” s-au reunit pentru turneul amical din Cehia
S-a produs o schimbare față de lotul anunțat luna trecută 
Naționala feminină U20 a început pregătirea pentru europeanul de la Oradea
O treime din lotul convocat este de la Târgoviște, dar sunt și trei „straniere” 
0 
Ce acvile, tată? Curci plouate! Cu excepția Gabrielei Mărginean, ce avem în lot?  
click pt. Articol 21 June 2018 21:30
0 
Pun pariu ca echipa Rapid cu Vlaicu, Bogdan Sandu, Bordei si Spahiu bate 21- max12, actuala echipa nationala. Si mai cred ca si US of Moldova cu Vlad si Codrin Cobzaru, Tudor Garbea si Razvan Calinescu ii bat.
Poate ca la viitoarele turnee de 3X3 , echipa Romaniei, format Vacarescu, va avea curajul sa se inscrie si sa joace. NU PRINDE SEMIFINALELE !!!!! Si fara sarbi, doar cu echipe romanesti.  
click pt. Articol 12 June 2018 17:51
un moldovean " Felicitari "
0 
Baieti, stiati unde e Kyrkystan pe harta ? Poate suporterii Romaniei nu stiu ca ne-a batut un tip de 34 ani si 1,70 care a marcat vreo 6 puncte consecutive pe final, fara ca ai nostri sa-l poata opri. Cred ca o echipa cu Popescu, Santana, Vacarescu si Vlaicu obtinea cel putin locul 3 in grupa si facea meciuri echilibrate cu favoritii.
Cred ca d-nul Vacarescu, responsabil in FRB cu baschetul 3X3 trebuie sa-si dea demisia..
Ce cautau Dumitrescu si Andries in aceasta echipa ? Au fost in excursie ?Nu ma leg de Diaconescu care are ceva experienta in acest sport dar care este lent si rudimentar.RUSINE !!!!!! 
click pt. Articol 12 June 2018 17:45
gyke De acord
0 
...dar pe cine naiba sa mai chemi la lot, 12 iti rebuie pe foaie plus inca vreo 2-3 daca se accidenteaza vreunul dupa primul meci. Poate totusi Baciu ar fi meritat, Calota e deja istorie, nu stiu Nicoara daca mai vrea...
Mai vedeti pe altii? 
click pt. Articol 04 June 2018 18:16
trancer Nationala
0 
Cu tot respectul, dar sa te prezinți la un asemenea nivel cu Diaconescu, Popa, Orbeanu sau Paliciuc (în forma pe care a aratat-o în ultima vreme) este tare de tot ... Dzeu cu mila! 
click pt. Articol 04 June 2018 15:37
un moldovean Dragoste, Varna
0 
Desi in scadere de forma in ultimul timp Mirel Dragoste si Radu Varna meritau selectia in favoarea acestei mare pseudosperante a baschetului romanesc. Parerea mea...
Apropo, am verificat si pe site-ul Arizona State University si nu apare nici un jucator Caius Covrig. Poate redactorii totalbaschet descopera unde joaca in realitate , eu cred ca la NUNTI si CUMATRII. 
click pt. Articol 04 June 2018 15:23
0 
Pe bune, omul mai joaca in State sau este activ doar pe retelele de socializare ?. S-a laudat ca joaca la Longwood si nu aparea nici pe banca, sezonul trecut. Markovski l=a vazut jucand sau i-a fost recomandat de cineva din FRB ? Din cate stiu Vlad Cobzaru joaca in NCAA, la fel Robert Lander... Ei de ce nu au fost convocati 
click pt. Articol 04 June 2018 15:15
studentU il vrei la CJ?
0 
:) 
click pt. Articol 04 April 2018 12:44
ydesh_apu Ceaușism
0 
Principiul rotației cadrelor ... Un jucator bun nu înseamna antrenor, arbitru sau manager bun. Spargeți odată buboiul ăsta. Aduceți măi niște antrenori specialiști de la sârbi sau lituanieni. Puneți niște secunzi care sa invețe de la ei și nu pile, încrezuți, bețivi sau ratați. Sunt cam greu de găsit, la noi sportul nu a încurajat în paralel cu el să fie facută și școala. 
click pt. Articol 01 April 2018 15:33
alin67 parere...
0 
Lasand la o parte "favoritismele" care cu siguranta exista, cred ca cei doi antrenori de la U20 si U18 au fost alesi datorita "calitatii" lor de secunzi la echipa nationala de seniori. Astfel, considerand aceste generatii ca facand parte dintr-un proiect amplu, nu este rau ca viitorii componenti ai nationalei de seniori sa joace in acelasi sistem inca de pe acum. Aceasta abordare coroborata cu aplicarea ideii avansate de Markovski, de a limita numarul strainilor la 4, pot ajuta in procesul de "crestere" a baschetului la nivelul nationalei, chiar daca, la nivel de echipe de club se va inregistra o usoara scadere. In plus, sunt zvonuri ca se doreste o reformare a sistemului competitional din Romania.
P.S. Asta nu inseamna ca apreciez faptul ca Silvasan este secund la nationala de seniori, dar daca tot este, consider ca e normal sa coordoneze una dintre nationalele juvenile. 
click pt. Articol 31 March 2018 21:42