Se cunosc antrenorii principali ai loturilor naționale de juniori pentru CE din vară


România va avea 5 reprezentate în Divizia B, respectiv una singură în Divizia A la Campionatele Europene de juniori din acest an

Membri Biroului Federal din cadrul Federației Române de Baschet au aprobat cu majoritate de voturi propunerile Colegiului Central de Antrenori privind antrenorii principali ai loturilor nationale de juniori, echipe care vor participa la Campionatele Europene din vara lui 2017.

Astfel, antrenorii celor 6 echipe care vor reprezenta România la turneele finale juvenile din acest an sunt următorii:

U16 masculin - Alexandru Olteanu (FIBA U16 European Championship Division B: 10-19 august, Sofia, Bulgaria)

U16 feminin - Mădălin Piperea (FIBA U16 Women's European Championship Division A: 4-12 august, Bourges, Franța) 

U18 masculin - Milan Sokic (FIBA U18 European Championship Division B: 28 iulie - 6 august, Tallin, Estonia)

U18 feminin - Cătălin Tănase (FIBA U18 Women's European Championship Division B: 4-13 august, Dublin, Irlanda)

U20 masculin - Tudor Costescu (FIBA U20 European Championship Division B: 14 - 23 iulie, Oradea, România)

U20 feminin - Dan Calancea (FIBA U20 Women's European Championship Division B: 8-16 iulie, Eilat, Israel)

Conform comunicatului emis de FRB în urma Biroului Federal din data de 16 ianuarie, urmează ca toți cei 6 antrenori principali să-și aleagă ceilalți colaboratori din colectivul tehnic.

Potrivit FIBA Europe, toate turneele juvenile continentale vor fi transmise „live streaming” pe canalul oficial FIBA YouTube.

*Foto: Traian Racu / Alina Cojocaru (frbaschet.ro)



Radu Bărăian / 17 January 2017 / 19:30


Galerie foto


1 
Ce il recomanda pe acesta pt postul de principal la U16 ? 
18 January 2017 09:34
dudek Nimic
1 
Buna intrebare !!! 
19 January 2017 14:57
0 
Am vazut Atletic Constanta jucand in Liga I cu Politehnica Iasi si tot nu am inteles de ce a fost numit d-nul Olteanu antrenor la nationala U16. Echipa este ciuca batailor si nu arata nimic iar cei 2 juniori pe care i-a crescut Ursu si Oprean nu m-au impresionat. Au ceva calitati dar mai au de muncit. Totusi Sergiu Ursu mi-a placut pe faza de aparare unde a pus probleme mai " vedetei locale " Jones. 
23 January 2017 12:34

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Naționala U16 a României, turneu de pregătire în Kosovo
Ce jucători au fost convocați la lot pentru acțiunea din Pristina 
Zare Markovski, aproape de revenirea în baschetul italian
Antrenorul României nu are angajament la nivel de club, după ce a fost demis de Trabzon 
Consiliul Director al FRB a propus antrenorii pentru loturile naționale ale României în 2018
Cinci tehnicieni cu experiență la nivel de primă ligă au fost propuși la loturile naționale de juniori 
România U16, ultimul loc la turneul Petrovgrad Basketball U16 Cup 2018
„Vulturii mici” au jucat pentru locurile 7-8 cu Partizan Belgrad 
România U16 debutează astăzi la puternicul turneu de la Zrenjanin
Cine se află în lotul „Vulturilor” și ce adversari de top întâlnesc 
Naționala U16 a României va participa la turneul de la Zrenjanin, Serbia
Printre adversari se numără juniorii lui Real Madrid, Partizan sau Fenerbahce 
România a urcat o poziție în clasamentul FIBA
„Vulturii” au obținut o victorie istorică în ultima fereastră destinată echipelor naționale 
Interviu cu Amedeo Della Valle, după victoria cu România
Coșgeterul Italiei a vorbit despre actuala campanie de calificări și oportunitatea de a juca pentru Squadra Azzura 
Croația revine în lupta pentru calificare după victoria cu Olanda
Jucătorul lui U-BT Cluj, Zeljko Sakic, a fost cel mai bun om al ex-iugoslavilor 
Romeo Sacchetti: „Nu cred că aceasta este diferența dintre cele două naționale”
Italia s-a impus cu scorul de 101-50 în partida disputată la Cluj-Napoca 
studentU il vrei la CJ?
0 
:) 
click pt. Articol 04 April 2018 12:44
ydesh_apu Ceaușism
0 
Principiul rotației cadrelor ... Un jucator bun nu înseamna antrenor, arbitru sau manager bun. Spargeți odată buboiul ăsta. Aduceți măi niște antrenori specialiști de la sârbi sau lituanieni. Puneți niște secunzi care sa invețe de la ei și nu pile, încrezuți, bețivi sau ratați. Sunt cam greu de găsit, la noi sportul nu a încurajat în paralel cu el să fie facută și școala. 
click pt. Articol 01 April 2018 15:33
alin67 parere...
0 
Lasand la o parte "favoritismele" care cu siguranta exista, cred ca cei doi antrenori de la U20 si U18 au fost alesi datorita "calitatii" lor de secunzi la echipa nationala de seniori. Astfel, considerand aceste generatii ca facand parte dintr-un proiect amplu, nu este rau ca viitorii componenti ai nationalei de seniori sa joace in acelasi sistem inca de pe acum. Aceasta abordare coroborata cu aplicarea ideii avansate de Markovski, de a limita numarul strainilor la 4, pot ajuta in procesul de "crestere" a baschetului la nivelul nationalei, chiar daca, la nivel de echipe de club se va inregistra o usoara scadere. In plus, sunt zvonuri ca se doreste o reformare a sistemului competitional din Romania.
P.S. Asta nu inseamna ca apreciez faptul ca Silvasan este secund la nationala de seniori, dar daca tot este, consider ca e normal sa coordoneze una dintre nationalele juvenile. 
click pt. Articol 31 March 2018 21:42
0 
La U16, feminin, și-a băgat Svetlana junul satisfăcător secund, c-așa e în baschet!  
click pt. Articol 30 March 2018 13:09
un moldovean Silvasan?
0 
La U20 Silvasan, de ce ? Tudor Costescu care a reusit promovare a refuzat oferta ? 
click pt. Articol 29 March 2018 22:54
un moldovean Razvan Cenean
0 
Este antrenorul principal, concitadinul d-voastra si care a mai condus nenumarate echipe nationale de juniori, spre aceleasi rezultate. Oricum , Kuti, Dragoste si D. Gheorghe cu el au lucrat in anii junioratului. Brosser si T. Gheorghe au lucrat cu el ultimul sezon de juniorat.... 
click pt. Articol 18 March 2018 13:05
un moldovean Totalbaschet
0 
Poate gasiti macar lista cu alocarea numerelore de pe tricou sa stim si noi pe cine am vazut la treaba. 
click pt. Articol 18 March 2018 13:02
ydesh_apu Antrenori
0 
Eu de 15 ani tot scriu ca avem nevoie de antrenori si scoli de antrenori profesionisti si de criterii competitive de promovare a lor. Aici, este ca in orice alta activitate: daca nu te instruiesti si nu inovezi ramai in urma. Asa a fost si cu handbalul de la noi. Lucrurile se repeta daca repetam greselile. 
click pt. Articol 18 March 2018 11:47
costel_c Ce am castigat dupa acest turneu?
0 
Ar fi bine de vazut statisticile sa ne smulgem parul din cap. Nu avem scheme, nu avem aruncatori de la distanta si semidistanta, nu stim sa facem pressing in suprafata adversa, nu dam pasa in atac la omul liber, pasam in picioarele coechipierilor. Statistica ne va arata ca suntem campioni la TO. Vinovati nu sunt doar jucatorii!!! 
click pt. Articol 18 March 2018 00:00
costel_c Viitor de aur tara noastra n-are
0 
Am urmarit toate meciurile, atat ieri cat si azi. Suntem la ani lumina. Bine ca nu am picat in grupa cealalta. Nationala U16 a Macedoniei, Real, Partizan, Fenerbahce si Stella Azzuro ne bat la orice ora din zi si din noapte la minim 25 de puncte si asta fara sa se intrebuinteze prea tare. Nu stiu ce s-ar mai putea spune dupa 3 infrangeri. Cea in fata italienilor era logica dar speram la mai mult in fata echipei locale si a celor de la Kuban. 
click pt. Articol 17 March 2018 23:52