Se cunosc antrenorii principali ai loturilor naționale de juniori pentru CE din vară


România va avea 5 reprezentate în Divizia B, respectiv una singură în Divizia A la Campionatele Europene de juniori din acest an

Membri Biroului Federal din cadrul Federației Române de Baschet au aprobat cu majoritate de voturi propunerile Colegiului Central de Antrenori privind antrenorii principali ai loturilor nationale de juniori, echipe care vor participa la Campionatele Europene din vara lui 2017.

Astfel, antrenorii celor 6 echipe care vor reprezenta România la turneele finale juvenile din acest an sunt următorii:

U16 masculin - Alexandru Olteanu (FIBA U16 European Championship Division B: 10-19 august, Sofia, Bulgaria)

U16 feminin - Mădălin Piperea (FIBA U16 Women's European Championship Division A: 4-12 august, Bourges, Franța) 

U18 masculin - Milan Sokic (FIBA U18 European Championship Division B: 28 iulie - 6 august, Tallin, Estonia)

U18 feminin - Cătălin Tănase (FIBA U18 Women's European Championship Division B: 4-13 august, Dublin, Irlanda)

U20 masculin - Tudor Costescu (FIBA U20 European Championship Division B: 14 - 23 iulie, Oradea, România)

U20 feminin - Dan Calancea (FIBA U20 Women's European Championship Division B: 8-16 iulie, Eilat, Israel)

Conform comunicatului emis de FRB în urma Biroului Federal din data de 16 ianuarie, urmează ca toți cei 6 antrenori principali să-și aleagă ceilalți colaboratori din colectivul tehnic.

Potrivit FIBA Europe, toate turneele juvenile continentale vor fi transmise „live streaming” pe canalul oficial FIBA YouTube.

*Foto: Traian Racu / Alina Cojocaru (frbaschet.ro)



Radu Bărăian / 17 ianuarie 2017 / 19:30


Galerie foto


1 
Ce il recomanda pe acesta pt postul de principal la U16 ? 
18 ianuarie 2017 09:34
dudek Nimic
1 
Buna intrebare !!! 
19 ianuarie 2017 14:57
0 
Am vazut Atletic Constanta jucand in Liga I cu Politehnica Iasi si tot nu am inteles de ce a fost numit d-nul Olteanu antrenor la nationala U16. Echipa este ciuca batailor si nu arata nimic iar cei 2 juniori pe care i-a crescut Ursu si Oprean nu m-au impresionat. Au ceva calitati dar mai au de muncit. Totusi Sergiu Ursu mi-a placut pe faza de aparare unde a pus probleme mai " vedetei locale " Jones. 
23 ianuarie 2017 12:34

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
CE U20M - România cucerește titlul continental Divizia B
Reprezentativa tricoloră a încheiat fără înfrângere turneul de la Oradea 
România a pierdut cel de-al doilea amical cu Tunisia
Cele două reprezentative masculine de seniori și-au împărțit victoriile în partidele amicale de la Cluj-Napoca 
U18 F. Victorii pentru România în confruntările cu Israel și Grecia
Elevele lui Cătălin Tănase continuă să impresioneze și în turneul amical de la Târgoviște 
CE U20M: România, cu trofeul pe masă la Oradea
Băieții lui Tudor Costescu joacă astăzi finala cu Croația 
Grecia vs. Israel în finala Campionatului European U20 Masculin Divizia A
Țara gazdă a turneului final se va lupta azi cu Israel pentru aurul continental 
Naționala de baschet feminin a României, debut cu dreptul la Jocurile Francofoniei
Fetele noastre au trecut de naționala Camerunului 
CE U20M - România învinge Rusia și se califică în finală
În ultimul act reprezentativa noastră va da piept cu Croația sau Marea Britanie 
CE U20M: România-Rusia, în semifinalele de la Oradea
Tricolorii mici au trecut de Portugalia în sferturi 
Victorie în primul amical cu Tunisia
Naționala de seniori se află la Cluj-Napoca, acolo unde se va duela din nou cu tunisienii, duminică 
CE U20M: România s-a calificat în semifinalele de la Oradea
Tricolorii mici au trecut de Portugalia 
corleone sa curga laudele
0 
Toti cei implicati merita felicitati: in primul rand bineinteles jucatorii dar si staff tehnic, conducere, organizatori si - poate nu in ultimul rand - publicul. Totusi, un aspect cred ca merita evidentiat in mod deosebit: de data asta echipa a avut antrenor. Mi s-a parut ca a existat o atmosfera buna in cadrul lotului, iar echipa - cu putine exceptii - a jucat bine. De asemenea, in momentele dificile, timeout-urile cerute au avut efect pozitiv. Nu in ultimul rand, echipa nu a cedat nici in situatiile in care a fost condusa (acest lucru s-a intamplat de mai multe ori pe parcursul turneului).  
click pt. Articol 24 iulie 2017 08:39
un moldovean Bravo, baieti !!
0 
Multumiri si publicului oradean care a sustinut echipa Romaniei pe parcursul turneului. Sigur a contat..... 
click pt. Articol 24 iulie 2017 08:20
0 
Bravo baieti ! 
click pt. Articol 23 iulie 2017 23:55
Oldtimer Si poate
0 
pe langa "aia micii, U20, cu divizia aia B, castigata, a lor" care vin la lot, mai propune cineva sa-l trimita si pe dl. Costescu, macar in locul d- lui Burlacu daca Tenter e "legat" . U20M au fost minunati, staff & team deopotriva. Ne-am bucurat de baschet din plin vara asta, la Oradea... Baietii nostrii, chapeau... 
click pt. Articol 23 iulie 2017 22:46
canguru Lasa-ne
0 
pa pa pa 
click pt. Articol 23 iulie 2017 17:37
Vandana Mioritic
0 
Toate calificarile din ultimii ani (secolul asta), atat la feminin cat si aceasta la masculin, au fost realizate cand Romania era gazda. Asteptam si calificari aduse de pe alte meleaguri, daca tot este sa fim obiectivi...  
click pt. Articol 23 iulie 2017 17:22
Vandana Mioritic
0 
Toate calificarile din ultimii ani (secolul asta), atat la feminin cat si aceasta la masculin, au fost realizate cand Romania era gazda. Asteptam si calificari aduse de pe alte meleaguri, daca tot este sa fim obiectivi... 
click pt. Articol 23 iulie 2017 17:21
0 
Un meci deosebit, meciul generatiei lor, meciul care va deveni de referinta si despre care vom vorbi mereu ....O mobilizare excelenta a baietilor, un joc de echipa extraordinar. Singua mea dezamagire a fost in continuare Tudi, care nu s a regasit in acest turneu si care a prins totusi minute multe in detrimentul altora care au stat pe banca. Iliescu in teren ....merita macar incercat. Parerea mea! 
click pt. Articol 23 iulie 2017 08:20
0 
In meciurile trecute cand arunca putin si pasa mult si nu se prea implica ziceați ca e apatic. Mie mi se pare ca tocmai încercând sa arunce vrea sa dea încredere echipei, poate ca a avut o zi mai proasta la aruncari. Sa nu uitam ca ieri in meciul cu Portugalia a dat un cos de 3 intr-un moment decisiv si astăzi un and-one intr-un moment cand conduceam la un punct. Haideti sa nu fim rai si sa sustinem jucătorii si daca joaca la alte echipe decât cea favorita. Pana la urma a fost un team effort. 
click pt. Articol 23 iulie 2017 00:51
DonDiablo DonDiablo
0 
Perfect de acord ce ai spus.Kuti dupa mine a încercat să fie un Dykes.Exact la fel arata din tribuna.Parere personala