Se cunosc antrenorii principali ai loturilor naționale de juniori pentru CE din vară


România va avea 5 reprezentate în Divizia B, respectiv una singură în Divizia A la Campionatele Europene de juniori din acest an

Membri Biroului Federal din cadrul Federației Române de Baschet au aprobat cu majoritate de voturi propunerile Colegiului Central de Antrenori privind antrenorii principali ai loturilor nationale de juniori, echipe care vor participa la Campionatele Europene din vara lui 2017.

Astfel, antrenorii celor 6 echipe care vor reprezenta România la turneele finale juvenile din acest an sunt următorii:

U16 masculin - Alexandru Olteanu (FIBA U16 European Championship Division B: 10-19 august, Sofia, Bulgaria)

U16 feminin - Mădălin Piperea (FIBA U16 Women's European Championship Division A: 4-12 august, Bourges, Franța) 

U18 masculin - Milan Sokic (FIBA U18 European Championship Division B: 28 iulie - 6 august, Tallin, Estonia)

U18 feminin - Cătălin Tănase (FIBA U18 Women's European Championship Division B: 4-13 august, Dublin, Irlanda)

U20 masculin - Tudor Costescu (FIBA U20 European Championship Division B: 14 - 23 iulie, Oradea, România)

U20 feminin - Dan Calancea (FIBA U20 Women's European Championship Division B: 8-16 iulie, Eilat, Israel)

Conform comunicatului emis de FRB în urma Biroului Federal din data de 16 ianuarie, urmează ca toți cei 6 antrenori principali să-și aleagă ceilalți colaboratori din colectivul tehnic.

Potrivit FIBA Europe, toate turneele juvenile continentale vor fi transmise „live streaming” pe canalul oficial FIBA YouTube.

*Foto: Traian Racu / Alina Cojocaru (frbaschet.ro)



Radu Bărăian / 17 ianuarie 2017 / 19:30


Galerie foto


1 
Ce il recomanda pe acesta pt postul de principal la U16 ? 
18 ianuarie 2017 09:34
dudek Nimic
1 
Buna intrebare !!! 
19 ianuarie 2017 14:57
0 
Am vazut Atletic Constanta jucand in Liga I cu Politehnica Iasi si tot nu am inteles de ce a fost numit d-nul Olteanu antrenor la nationala U16. Echipa este ciuca batailor si nu arata nimic iar cei 2 juniori pe care i-a crescut Ursu si Oprean nu m-au impresionat. Au ceva calitati dar mai au de muncit. Totusi Sergiu Ursu mi-a placut pe faza de aparare unde a pus probleme mai " vedetei locale " Jones. 
23 ianuarie 2017 12:34

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
EDITORIAL Povestea unui import reușit
Anthony Randolph, americanul care a devenit campion european cu Slovenia 
Andrei Mandache, performanţă excelentă la EuroBasket 2017
A fost cel mai bun din competiţie la capitolul intercepţii 
Goran Dragic – MVP EuroBasket 2017
Dragic, Doncic, printre jucătorii din echipa ideală a turneului 
Ultimul meci pentru Juan Carlos Navarro în tricoul Spaniei
La Furia Roja a câștigat medalia de bronz la EuroBasket 2017 
Slovenia, noua campioană europeană!
Slovenii au trecut în finală de Serbia, după un meci spectaculos 
Serbia învinge Rusia și va juca finala EuroBasket 2017
Bogdanovic și Marjanovic i-au purtat spre sârbi spre a 3-a finală în competițiile majore în ultimii 3 ani 
(P) Asalt istoric la Istanbul! Cine câstigă EuroBasket 2017?
Profită de cele mai înalte cote pe Eurobasket 2017  
VIDEO Victorie uluitoare pentru Slovenia
Ex-iugoslavii s-au calificat în finală după ce au trecut categoric de Spania 
Serbia completează tabloul semifinalelor la EuroBasket
Primul duel din penultimul act este programat astăzi 
Rusia se califică în semifinale la FIBA EuroBasket 2017
Rușii se vor duela pentru un loc în marea finală cu învingătoarea dintre Serbia și Italia 
smilu Apologia individualui in sport de echipa
0 
Echipa=relatie, cand relatia nu e nici macar pomenita ci doar realizarile individuale derapajul este evident, ne laudam noi cu Andrei, Vlad,....dar relatiile de joc=0. Echipele castigatoare au dat echipa campionatului. Parametrii individuali or fi pe primul plan, eu vreau sa vad relatii de joc si asta fac toti din baschet, intra in relatie de joc si pe acest fond se exprima individual. Inteligenta jocului. Pai daca tu ai doar exprimare individuala, insemneaza ca ai ceva, ok, da ce ai este din alceva nu din joc. Cernat a dat carute de puncte, echipa functiona, Cernat era o veriga. Multumesc1 
click pt. Articol 20 septembrie 2017 09:03
Oldtimer D-le SMILU
0 
cu toate ca sunteti usor malitios, ma faceti sa SMILE... In statistica EuroBasket 2017 / grupa C (luj), Andrei " Pitbull " Mandache are punctajul cel mai bun la unul din parametrii principali dupa care ne uitam, aproape toti, cand se face un transfer la echipa favorita, mai ales daca vine din afara LNBM. Totodata, este un parametru ce tine exclusiv de individ, alaturi de aruncarile libere. In acelasi timp, acest punctaj intra si in statistica echipei... Asa ca, fiti putin mai circumspect in evaluarea unor opinii. Toate bune, tuturor. 
click pt. Articol 19 septembrie 2017 19:26
soso69 @smilu
0 
După logica ta nu trebuie nici Shved sa primească titlul de cel mai bun marcator, ca doar echipa lui a pierdut. La fel nu ar trebui acordate nici titlurile de cel mai jucator ofensiv sau defensiv, doar dacă echipa acestuia a luat titlul. E normal când ai fost ciudă bătăilor la acest campionat, sa încerci sa te legi de singurele reusite. 
click pt. Articol 19 septembrie 2017 13:59
smilu completare titlu
0 
E baschet de echipa sau proba pe interceptii?
 
click pt. Articol 19 septembrie 2017 10:30
smilu E baschet de echipa sau proba individuala?
0 
La ping-pong pe echipe nu conteaza un meci castigat de un component a echipei "invinse", ori cum l-ar castiga si la zero...nu se pune.... ne-a spus si Andrei ca orice rezultat individual nu conteaza cand echipa pierde, da voi o dati inainte.....cu pingbaschetpongul individual, succes!!! iertati-ma ca am intrat pe pagina! eu ma iert. 
click pt. Articol 19 septembrie 2017 10:27
Eppo somn usor
0 
cam dormiti cu stirile de ceva timp