Sean Denison continuă și în acest sezon la CSM CSU Oradea


Pivotul se va afla la al patrulea sezon în echipamentul bihorenilor

sean denison oradea

După ce a anunțat transferul conducătorului de joc al naționalei de baschet a României, Giordan Watson, venit de la U-BT Cluj Napoca, CSM CSU Oradea vine cu vești noi. Sean Denison, pivotul canadian de 2.10 m, va continua alături de bihoreni și în sezonul 2018/2019.

Pivotul se va afla la al patrulea sezon în echipamentul celor din Oradea. A venit în campionatul românesc în stagiunea 2013-2014 și a evoluat în 37 de meciuri pentru bihoreni. A jucat finala din 2014, pierdută în decisiv cu CSU Asesoft Ploiești. A revenit sub comanda lui Cristian Achim în sezonul 2016-2017 și a cucerit bronzul alături de CSM CSU Oradea, după ce a avut din nou 37 de apariții în LNBM. În ambele sezoane a înscris 10.9 puncte/meci.

În sezonul 2018-2019 a bifat câștigarea campionatului alături de “leii roșii”, fiind readus in lot în luna ianuarie, după despărțirea echipei de Nemanja Milosevic.

Sean Denison a jucat în sezonul trecut în 24 de meciuri, cu 23:38 minute/meci și medii de 10.3 puncte, 5 recuperări și o pasă decisivă, cu 11.8 eficiență.

Acesta a fost unul din jucătorii cheie din finala câștigată de CSM CSU Oradea. În seria contra celor de la Steaua CSM Eximbank, câștigată cu scorul 3-1, a bifat două partide cu câte un double-double: actul decisiv, cu 16 puncte și 12 recuperări(6 ofensive, 6 defensive) și meciul doi, cu 10 puncte și 10 recuperări(2 ofensive, 2 defensive).

*foto: Roby Boros



Vizualizează pagina personală a jucătorului Sean Denison
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Mara Mihăilescu / 10 July 2018 / 10:14


Galerie foto


ajax CSM
1 
E ok, jucător pe pozițiile 4-5, aclimatizat foarte bine la Oradea, jucător care nu iese în evidență, dar care îsi face treaba bine. Se merge pe continuitate, ceea ce e un lucru foarte bun.Asteptăm si intinerirea lotului întrucât avem deja 2 jucători peste 32 ani, iar sezonul este foarte lung. 
10 July 2018 11:21
6X CSM.
0 
E super. 
10 July 2018 11:32
cristy N-F-B
0 
Nicolescu, Fometescu si mai vine un "nume"se stie si tot de departe..??..
OK Sean 
10 July 2018 11:42
Fortza Steaua de la Cluj...???
0 
Vine Sakic??? 
10 July 2018 11:51
0 
Berceanu? 
10 July 2018 14:38
0 
Vlad Moldoveanu la UBT!!! 
10 July 2018 14:45
0 
V-am spus eu!!!! 
10 July 2018 14:50
0 
Esti cunoscator, dar nu au mentionat in comunicat absolut nimic referitor la accidentare. Nu stim cand va reintra pe parchet. Sigur ca la ora actuala Vlad este cel mai bun roman. Ma bucur ca revenit in Romania. 
10 July 2018 14:57
0 
Nu sunt cunoscator, doar mai cunostinte din lumea baschetului atat la Oradea cat si la Cluj si de acolo mai aflu noutati. Moldoveanu s-a operat in februarie, deci ar fi cam pe final cu recuperarea. In mod sigur s-au interesat de cum a decurs aceasta si au semnat pt ca stiau ca e ok.  
10 July 2018 15:18
0 
In alta ordine de idei Sakic pleaca de la UBT. Sa fie CSM Oradea o posibila destinatie?  
10 July 2018 15:24
0 
Ar fi frumos dar nu cred ca isi permite Oradea salariul acestuia. E clar ca Oradea va transfera mult pt ca vrea sa faca o figura frumoasa in cupele europene. E cap de serie in primele 2 tururi preliminare dar in al treilea o asteapta turci, greci, spanioli, nemti, israelieni... 
10 July 2018 15:50
popsiis Echipa ideala
1 
Ar fi asa Pg: watson, vaidas,fome Sg:richard, muha Sf:Bobe, Zeno Pf:Sakic, Calnicenco C:Denison,Cooper, Lazar 
10 July 2018 16:18
0 
Calnicenko de ce? Inteleg pe Watson, pt ca e foarte bun, dar Calnicenko nu merita sa ia locul unui jucator roman. 
10 July 2018 16:28
gyke Haios
0 
in afara de 2 naturalizati, mai ai si sapte straini pe-acolo, dar no', ai pus si tu, ca doar n-ai pus de la tine... 
10 July 2018 16:28
popsiis E sezon lung
0 
Trebuie sa fie un lot numeros, pe langa asta, calnicenco e roman(asa naturalizat cum e) la cluj nu prea vad sa ramana, si in fond, prea mai ai alti autohtoni la dispozitie care sa faca fata, e peste mare majoritatea romanilor din lnbm 
10 July 2018 16:32
DonDiablo DonDiablo
0 
Acuma daca și Calnicenko e mare jucător că în afară de câte una de 3 nu face nimic so lăsăm baltă.Fraseniuk e doua clase peste el părerea mea.Vaidas nu cred că mai rămâne mai ales ca ar fi vioara secundă lânga Watson și Cooper la noi nu cred sincer dar trăim și vedem. 
10 July 2018 16:40
gyke Io zic
1 
...ca daca tot te-ai apucat de exercitiul asta, mai pune vreo 1-2 U23, ca daca se-ntampla ceva cu Bobe (si voi la Oradea aveti experienta asta), sa ai pe ce pune mana. Si-n locul tau m-as mai gandi si la Barnette (ca tot ai trei sferturi din echipa de pe la Cluj), eventual la Baciu in locul lui Laci. No si dupaia calculeaza un pic bugetul si vezi ce zice si Sere daca are de unde. 
10 July 2018 17:09
0 
Barnette a avut anul trecut probleme medicale destul de mari. Asta a fost poate "norcul" nostru ca in loc sa-l aducem in iarna pe Barnette l-am adus pe Richard. 
10 July 2018 17:24
cristy U23 pt. soso69
0 
Da Berceanu care impreuna cu Fometescu reprezinta Federatia deci avem spatele asigurat.Traiasca regula pt copiii tatilor,3 ani avem asigurate 10-15-20 min in teren. 
11 July 2018 09:58
0 
S-au tras preliminariile pt Oradea.
Prima adversara e Karhu Basket Kauhajoki (FIN)
Dupa care, daca invingem, vom intalni castigatoarea dintre Lukoil Levski (BUL) si Siauliai (LTU) 
11 July 2018 12:31
0 
Daca ajungem in turul 3 vom intalni Nanterre 92 (FRA). 
11 July 2018 12:33
6X B.Ch.L.
0 
Primul meci in Finlanda . 
11 July 2018 12:51

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
SCM U Craiova s-a retras de pe teren la un amical din Bulgaria
Oltenii au acuzat maniera de arbitraj 
BC CSU Sibiu și-a prezentat echipa și noul echipament de joc
Echipa din Sibiu continuă colaborarea cu sponsorul tehnic din precedentele sezoane 
Aleksandar Vlahovic revine în România, la CSA Steaua București
Formația din Capitală va fi a treia echipă din țara noastră pentru baschetbalistul sârb 
Interlopul brăilean „Dasaev” a primit mandat de arestare pentru 29 de zile
A fost pus sub acuzare pentru tentativă de omor calificat, în cazul celor doi baschetbaliști înjunghiați 
CSM Târgu Mureș câștigă un meci amical în fața lui CSM Mediaș
Partida de verificare s-a desfășurat în cadrul Memorialului Takacs Karoly 
Interviu Muhamad Pasalic: "Oradea este a doua mea casă"
Căpitanul bihorenilor a prefațat duelul cu Karhu Basket, dar și noul sezon al LNBM 
Primele declarații ale lui Titus Nicoară și Dragoș Andrei de la sosirea la CSM Mediaș
Cei doi foști internaționali români vor juca pe Târnava Mare în sezonul 2018/2019 
Program încărcat duminică la Cluj-Napoca în ziua meciului dintre U-BT și Panathinaikos
Seria evenimentelor din deschiderea amicalului de gală va începe în jurul orelor amiezii 
CSM CSU Oradea l-a readus pe Uros Lucic, cu puțin înaintea primului meci oficial
Este al doilea jucător transferat de orădeni după încheierea meciurilor de verificare 
Michael Deloach a semnat cu CS Dinamo Știința București
Americanul a petrecut ultimele două sezoane în Italia 
sorin plus
0 
Doi jucatori valorosi care aduc un plus de determinare si valoare oricarei echipe la care joaca. 
click pt. Articol 18 September 2018 21:38
popsiis Rezultatul nu a contat
0 
A incercat toate schemele posibile ca sa vada cine ce poate si cat poate astfel incat la primul meci sa stie clar pe ce se bazeaza, ma refer la punctele forte ale echipei, trust the process 
click pt. Articol 18 September 2018 21:18
Renan Titus
0 
A avut un sezon consistent la Pitesti sezonul trecut. A avut medie de 25 de minute, fiind si cel mai bun la recuperare din echipă, iar pe final a avut ghinionul de a se accidenta. Mult succes la Mediaș. 
click pt. Articol 18 September 2018 20:51
ajax CSM
0 
S-a convins si Achim că nu face mare brânză cu Gavrilă si Lazár. Igokea ne-au făcut zob sub panou. 
click pt. Articol 18 September 2018 18:06
gyke Lucic
0 
Cu siguranță vă va ajuta. Ce nu înțeleg eu e de ce doar un timp limitat, când pentru mine era clar de mult că sub panou veți avea probleme, iar acum cu Dennison accidentat cu atât mai mult.  
click pt. Articol 18 September 2018 17:34
0 
Nicoară a ales să joace mai mult, chiar dacă asta înseamnă o echipă din altă grupă valorică. Oricum propunerile salariale primite au fost pe la 50% din sumele ultimului an cel mai probabil, cum de altfel au primit mulți alți jucători veterani. Pentru el e foarte bine că va juca minute mai multe decât la orice echipă de top 8. 
click pt. Articol 18 September 2018 17:01
0 
In sfarsit are si Titus echipa. Ma bucur pt el chiar daca nu joaca la nivel de top. Cel putin va juca mai mult si poate va reveni la o forma mai buna. Mult succes!

In alta ordine de idei : Uros Lucic a semnat cu Oradea. Se pare ca e un contract open ca sa ii ajute in aceasta perioada. Tinand cont de starea medicala a lui Denison, eu zic ca e buna aducerea lui Lucic care cunoaste modul de lucru al lui Achim, cunoaste si o parte din colegi asa ca se va integra mai usor. 
click pt. Articol 18 September 2018 16:11
0 
De aici: http://www.totalbaschet.ro/Account/EditMyProfile poti schima sigla respectiva! 
click pt. Articol 18 September 2018 08:41
0 
Nu, boss, sunt cât se poate de teleormănean, îmi asum înjurăturile de rigoare. Iar faptul că e sigla lui Sepsi se datorează faptului că la upgrade-ul site-ului a generat-o automat. Derapajele vin de la faptul că sunt satul de PSD și când văd pe unii care îi pupă în dos deja îmi depășește puterea de înțelegere.  
click pt. Articol 17 September 2018 22:47
sorin coana chirita
0 
Fratica,pun pariu ca azi nu ti-ai luat pastilele,kakanarule.Dar te iert,daca te incorzi cu prietenii tai cand sunteti un grup de 15 insi si incepeti sa rupeti flori si apoi sa le dati foc in centru,cum faci de obicei,nu?Iar daca nici asta nu te calmeaza,curata o ceapa si mananc-o ca pe un mar,bruta mica ce esti. 
click pt. Articol 17 September 2018 20:38