Sean Denison continuă și în acest sezon la CSM CSU Oradea


Pivotul se va afla la al patrulea sezon în echipamentul bihorenilor

sean denison oradea

După ce a anunțat transferul conducătorului de joc al naționalei de baschet a României, Giordan Watson, venit de la U-BT Cluj Napoca, CSM CSU Oradea vine cu vești noi. Sean Denison, pivotul canadian de 2.10 m, va continua alături de bihoreni și în sezonul 2018/2019.

Pivotul se va afla la al patrulea sezon în echipamentul celor din Oradea. A venit în campionatul românesc în stagiunea 2013-2014 și a evoluat în 37 de meciuri pentru bihoreni. A jucat finala din 2014, pierdută în decisiv cu CSU Asesoft Ploiești. A revenit sub comanda lui Cristian Achim în sezonul 2016-2017 și a cucerit bronzul alături de CSM CSU Oradea, după ce a avut din nou 37 de apariții în LNBM. În ambele sezoane a înscris 10.9 puncte/meci.

În sezonul 2018-2019 a bifat câștigarea campionatului alături de “leii roșii”, fiind readus in lot în luna ianuarie, după despărțirea echipei de Nemanja Milosevic.

Sean Denison a jucat în sezonul trecut în 24 de meciuri, cu 23:38 minute/meci și medii de 10.3 puncte, 5 recuperări și o pasă decisivă, cu 11.8 eficiență.

Acesta a fost unul din jucătorii cheie din finala câștigată de CSM CSU Oradea. În seria contra celor de la Steaua CSM Eximbank, câștigată cu scorul 3-1, a bifat două partide cu câte un double-double: actul decisiv, cu 16 puncte și 12 recuperări(6 ofensive, 6 defensive) și meciul doi, cu 10 puncte și 10 recuperări(2 ofensive, 2 defensive).

*foto: Roby Boros



Vizualizează pagina personală a jucătorului Sean Denison
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Mara Mihăilescu / 10 July 2018 / 10:14


Galerie foto


ajax CSM
1 
E ok, jucător pe pozițiile 4-5, aclimatizat foarte bine la Oradea, jucător care nu iese în evidență, dar care îsi face treaba bine. Se merge pe continuitate, ceea ce e un lucru foarte bun.Asteptăm si intinerirea lotului întrucât avem deja 2 jucători peste 32 ani, iar sezonul este foarte lung. 
10 July 2018 11:21
6X CSM.
0 
E super. 
10 July 2018 11:32
cristy N-F-B
0 
Nicolescu, Fometescu si mai vine un "nume"se stie si tot de departe..??..
OK Sean 
10 July 2018 11:42
Fortza Steaua de la Cluj...???
0 
Vine Sakic??? 
10 July 2018 11:51
0 
Berceanu? 
10 July 2018 14:38
0 
Vlad Moldoveanu la UBT!!! 
10 July 2018 14:45
0 
V-am spus eu!!!! 
10 July 2018 14:50
0 
Esti cunoscator, dar nu au mentionat in comunicat absolut nimic referitor la accidentare. Nu stim cand va reintra pe parchet. Sigur ca la ora actuala Vlad este cel mai bun roman. Ma bucur ca revenit in Romania. 
10 July 2018 14:57
0 
Nu sunt cunoscator, doar mai cunostinte din lumea baschetului atat la Oradea cat si la Cluj si de acolo mai aflu noutati. Moldoveanu s-a operat in februarie, deci ar fi cam pe final cu recuperarea. In mod sigur s-au interesat de cum a decurs aceasta si au semnat pt ca stiau ca e ok.  
10 July 2018 15:18
0 
In alta ordine de idei Sakic pleaca de la UBT. Sa fie CSM Oradea o posibila destinatie?  
10 July 2018 15:24
0 
Ar fi frumos dar nu cred ca isi permite Oradea salariul acestuia. E clar ca Oradea va transfera mult pt ca vrea sa faca o figura frumoasa in cupele europene. E cap de serie in primele 2 tururi preliminare dar in al treilea o asteapta turci, greci, spanioli, nemti, israelieni... 
10 July 2018 15:50
popsiis Echipa ideala
1 
Ar fi asa Pg: watson, vaidas,fome Sg:richard, muha Sf:Bobe, Zeno Pf:Sakic, Calnicenco C:Denison,Cooper, Lazar 
10 July 2018 16:18
0 
Calnicenko de ce? Inteleg pe Watson, pt ca e foarte bun, dar Calnicenko nu merita sa ia locul unui jucator roman. 
10 July 2018 16:28
gyke Haios
0 
in afara de 2 naturalizati, mai ai si sapte straini pe-acolo, dar no', ai pus si tu, ca doar n-ai pus de la tine... 
10 July 2018 16:28
popsiis E sezon lung
0 
Trebuie sa fie un lot numeros, pe langa asta, calnicenco e roman(asa naturalizat cum e) la cluj nu prea vad sa ramana, si in fond, prea mai ai alti autohtoni la dispozitie care sa faca fata, e peste mare majoritatea romanilor din lnbm 
10 July 2018 16:32
DonDiablo DonDiablo
0 
Acuma daca și Calnicenko e mare jucător că în afară de câte una de 3 nu face nimic so lăsăm baltă.Fraseniuk e doua clase peste el părerea mea.Vaidas nu cred că mai rămâne mai ales ca ar fi vioara secundă lânga Watson și Cooper la noi nu cred sincer dar trăim și vedem. 
10 July 2018 16:40
gyke Io zic
1 
...ca daca tot te-ai apucat de exercitiul asta, mai pune vreo 1-2 U23, ca daca se-ntampla ceva cu Bobe (si voi la Oradea aveti experienta asta), sa ai pe ce pune mana. Si-n locul tau m-as mai gandi si la Barnette (ca tot ai trei sferturi din echipa de pe la Cluj), eventual la Baciu in locul lui Laci. No si dupaia calculeaza un pic bugetul si vezi ce zice si Sere daca are de unde. 
10 July 2018 17:09
0 
Barnette a avut anul trecut probleme medicale destul de mari. Asta a fost poate "norcul" nostru ca in loc sa-l aducem in iarna pe Barnette l-am adus pe Richard. 
10 July 2018 17:24
cristy U23 pt. soso69
0 
Da Berceanu care impreuna cu Fometescu reprezinta Federatia deci avem spatele asigurat.Traiasca regula pt copiii tatilor,3 ani avem asigurate 10-15-20 min in teren. 
11 July 2018 09:58
0 
S-au tras preliminariile pt Oradea.
Prima adversara e Karhu Basket Kauhajoki (FIN)
Dupa care, daca invingem, vom intalni castigatoarea dintre Lukoil Levski (BUL) si Siauliai (LTU) 
11 July 2018 12:31
0 
Daca ajungem in turul 3 vom intalni Nanterre 92 (FRA). 
11 July 2018 12:33
6X B.Ch.L.
0 
Primul meci in Finlanda . 
11 July 2018 12:51

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Rapid București învinge pe CS Agronomia București
Rapid București învinge pe CS Agronomia București la o diferenţă de 18 puncte 
CSM Phoenix Galaţi învinge pe ACS Târgu Jiu
CSM Phoenix Galaţi învinge pe ACS Târgu Jiu la o diferenţă de 5 puncte 
CS Municipal Sighetu Marmației învinge pe CN „Aurel Vlaicu” București
CS Municipal Sighetu Marmației învinge pe CN „Aurel Vlaicu” București la o diferenţă de 27 puncte 
CSM VKSC Miercurea Ciuc învinge pe CSM Focșani
CSM VKSC Miercurea Ciuc învinge pe CSM Focșani la o diferenţă de 15 puncte 
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Universitatea Cluj
CSM Târgu Mureș învinge pe CS Universitatea Cluj la o diferenţă de 61 puncte 
Interviu Andrei Mandache: „Regret că am început pregătirea atât de târziu”
Veteranul român a vorbit despre debutul de sezon cu Steaua și despre prestațiile echipei sale în Liga Națională și în FIBA Europe Cup 
BC CSU Sibiu va juca două partide amicale în această perioadă de pauză
Următorul meci oficial al echipei „galben-albastre” este programat pe 4 decembrie 
Ilie Trițoiu: "Eu nu am auzit de o amendă mai mare de 10-12.000 CHF"
În 2011, FIBA a sancționat BCM Elba Timișoara cu o amendă de 15.000 euro 
Vladan Vukosavljevic și-a trecut în cont al doilea double-double din LNBM, cu SCM U Craiova
Pivotul de la SCM Timișoara este pe locul secund la totalul punctelor înscrise în grupa valorică A 
LNBM MVP - Etapa 7: Monyea Pratt
Americanul a fost aproape de double-double pentru BC CSU Sibiu în victoria din derby-ul cu U-BT Cluj 
doaridioti Un MINCINOS
0 
Dl Tritoiu este doar un mincinos. De cand a ajuns el la echipa , a stricat tot baschetul din Timisoara . PE vremea Dl Demaio era altceva . De la situatia financiara pana la atmosfera din echipa si din tribuna. Poate ar trebui sa fiti mai sincer si sa nu mai mintiti lumea . Poate ar trebui sa va ganditi de cate ori cereati banii inapoi jucatorilor sau cand amendati aiurea pe unii .  
click pt. Articol 21 November 2018 13:30
sebi12 Totusi
0 
Daca raman lucrurile asa , noi suntem favoriti fata de pitesti in top 4 , dar mi e greu sa cred ca nu vor schimba nimic ,e clar ca nu merge bine momentan 
click pt. Articol 21 November 2018 11:08
sebi12 E greu
0 
Top 4 mi se pare destul de clar ca va fi form din cluj oradea sibiu si craiova/pitesti 
click pt. Articol 21 November 2018 11:07
studentU @sebi, tommy
0 
bun, steaua nu. atunci cine intre pitesti, TM si Craiova?  
click pt. Articol 21 November 2018 08:34
Tommy CRAIOVA
0 
Sa fim seriosi,Steaua top 4???Hai sa ne trezim la realitate... 
click pt. Articol 20 November 2018 22:57
sebi12 Serios?
0 
Nu pot sa inteleg cun vezi tu pe steaua in top 4 ? 
click pt. Articol 20 November 2018 16:12
0 
N-as fi asa convins ca se vor mentine in top 4 pana la final. La ce lot are si la forma la care incepe sa fie, eu zic ca Steaua va castiga restanta cu Craiova si apoi va reveni cam pe unde a fost anul trecut. Deci in final 4 vom avea aceleasi echipe. Doar o parere :) Stelei i-ar trebui un conducator mai de doamne ajuta, in rest sunt bine, sa nu zic foarte bine.

De altfel cu noi Craiova a jucat destul de modest daca bine imi aduc aminte. Ne-am si aparat in draci la meciul ala, chiar imi amintesc ca am comentat atunci ca daca am fi motivati sa ne aparam asa in fiecare meci, altul ar fi jocul nostru si pe atac si in general.

La TM is baiuri mari iar Pitestiul, dupa un inceput curajos, incepe sa se scufunde in zona in care sunt obisnuiti in ultimii ani, locurile 5-6-7. Deci, din nou, mizez pe SB,CJ,Oradea si Steaua in semi-finale.  
click pt. Articol 20 November 2018 11:00
trancer Craiova
0 
Cu foarte probabila victorie din restanta cu Steaua, Craiova este lider după tur. Surprinzător pentru mine, dar bravo lor! Acolo s-au făcut transferuri inteligente, plus un antrenor cu cap. De urmărit parcursul lor mai departe. 
click pt. Articol 20 November 2018 10:00
suportercristi mupet show
0 
PERISIC & TRITOIU= LOVE.Nu cred ca se putea gasi un "antrenor" mai bun pentru tritoui decat aceasta umbra cu carnet de antrenor. Oricum nu il prinde paltonul pe acolo, mai are maxim pana la jumatatea lui decembrie. Sa speram ca il duce cu el prin iran, irak, arabia saudita si pe eminentul si imaculatul, cel fara de greasla manager al echipei tritoiu. 
click pt. Articol 20 November 2018 08:16
Take2 Nnnh
0 
Nu mai vorbi cacat