Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a rămas singura echipă românească prezentă în Top 100 Eurobasket


De exemplu, în urmă cu aproximativ 3 ani țara noastră era reprezentată în ierarhiile eurobasket.com de 4 echipe feminine și 1 masculină

Finalul lunii octombrie 2016, site-ul de specialitate eurobasket.com actualizează clasamentul celor mai în formă 100 de echipe din Europa, atât la masculin, cât și la feminin, iar România este reprezentată de 5 echipe: U-BT Cluj la masculin (locul 87), respectiv Universitatea Cluj (55), CSM Târgoviște (56), Sepsi SIC Sfântu Gheorghe (81) și Olimpia Brașov (82), la feminin. 

Acum, la mai bine de 3 ani distanță, Eurobasket actualizează din nou Top 100 în urma ultimelor rezultate din toate competițiile, iar țara noastră mai este reprezentată doar de o singură echipă, campioana și liderul LNBF, Sepsi SIC Sfântu Gheorghe. Formația din Covasna este pe locul 75 în clasamentul celor mai valoroase echipe din Europa, având un bilanț de 26 de victorii și 6 înfrângeri cu un total de 90 de puncte acumulate. 

Pentru a ne putea face o idee mai clară despre acest clasament întocmit de Eurobasket trebuie să subliniem faptul că, se utilizează o formulă în care se ține cont de rezultatele obținute în campionatul intern, dar și în cupele europene. Se iau în considerare rezultatele obținute în ultimele 5 săptămâni. Partidele din cupele europene și din play-off-ul campionatelor interne au un coeficient mai mare decât cele din sezonul regulat. De asemenea, foarte important de reținut este faptul că, se ține cont de poziția ligilor din care provine fiecare echipă de club.

Revenind la situația echipelor de club din România care treptat au părăsit această ierarhie trebuie să menționăm că, cea mai înaltă poziție pe care o echipă a ocupat-o în acest clasament a fost 38, Sepsi la începutul anului 2018, dată la care Satu Mare era de asemenea pe locul 57, respectiv Alexandria pe 97. Atunci a fost ultima dată când România a avut mai mult de o echipă în aceste clasamente. 

*Foto: Miska Brigitta @Facebook Sepsi-SIC



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Radu Bărăian / 06 February 2019 / 9:00


Galerie foto


laca1968 Pentru istetul bagaret!
0 
Suntem cum suntem, dar suntem! Voi unde sunteti? 
06 February 2019 13:22
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
FELICITARI ! Vom ajunge si mai sus in ierarhia europeana ! 
08 February 2019 19:02

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Titlul 4 pentru ACS Sepsi SIC sau primul titlu pentru CSM Satu Mare?
Meciul 5 al finalei LNBF se joacă astăzi la Sepsi Arena, unde gazdele nu au pierdut până acum în fața sătmărencelor 
Finala LNBF are din nou nevoie de joc decisiv după patru ani
ACS Sepsi SIC a pierdut ultima finală de 5 meciuri, iar CSM Satu Mare este la primul decisiv în ultimul act 
CSM Satu Mare duce finala LNBF în joc decisiv după a doua victorie acasă cu ACS Sepsi SIC
Sătmărencele au făcut diferența de la distanță și au rezistat pe final după eliminarea lui Denson 
Angelika Slamova s-a transferat la Arka Gdynia
Sportiva slovacă nu va mai continua alături de ACS Sepsi SIC Sfăntu Gheorghe 
CSM Satu Mare învinge pe ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
CSM Satu Mare învinge pe ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe la o diferenţă de 3 puncte 
CSM Satu Mare obligată să-l despăgubească pe Jose Araujo cu peste 30.000 euro
Curtea de Apel București a constatat nulitatea concedierii antrenorului portughez din vara anului 2017 
CSM Satu Mare câștigă acasă și împinge finala LNBF în meciul 4
Alb-roșiile au condus aproape toată partida, în care s-a ratat din nou foarte mult 
Finala LNBF se reia joi la Satu Mare, meciul fiind transmis pe FRB TV
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe merge cu 2-0 pe terenul alb-roșiilor, la fel ca anul trecut 
Monika Brosovszky: „Obiectivul este acela ca fetele să se țină de baschet, să le placă, să facă în continuare în școli”
Ambasadoarea proiectului ”Her world, Her rules” a vorbit despre baschetul juvenil feminin și despre dezvoltarea jucătoarelor U23 din LNBF 
ACS Sepsi SIC conduce cu 2-0 în finala cu CSM Satu după meciurile de pe teren propriu
Diferența s-a făcut de la libere după foarte multe ratări din acțiune, cu procentaje puțin peste 30% 
0 
Am auzit ca veniti vreo 30 la meci. Primaria va plateste tot, primiti si sarmale. Va asteptam cu drag. Dupa cele vazute si auzite la SM aveti ce invata! 
click pt. Articol 21 May 2019 07:05
0 
Am auzit ca veniti vreo 30 la meci. Primaria va plateste tot, in plus primiti si sarmale. Va asteptam cu drag! Dupa cele vazute si auzite la SM, aveti ce invata! 
click pt. Articol 21 May 2019 06:53
0 
Adevarul este ca in meciul nr.4 s-au facut schimbarile (din partea Sepsi )exact in felul in care Zoran Mikes NU le face NICIODATA nici cand scorul ar permite.Asta s-a vazut din perspectiva unui suporter care a urmarit toata stagiunea.In rest maine la sala se va decide titlul si cum bine-i sta unui suporter trebuie sa fie in sala sustinand-si echipa.Restul sunt presupuneri. 
click pt. Articol 20 May 2019 22:43
0 
Aceasta echipa nu poate juca atat de prost doua meciuri la rand. Iar Zoran Mikes nu joaca cu doua junioare pe teren intr o finala daca n are 20 puncte avans. Asa ca .... 
click pt. Articol 20 May 2019 17:48
suporter84 HAI CSM SATU MARE
0 
greenmachine nu stiu daca se poate nummi asa un suporter care acuza echipa lor de blat, noi in cei 10 ani niciodata nu am facut asa afirmatii - daca vrei sa vb cu un cunoscator fin de baschet iti recomand pe dnul Marius Stern. 
click pt. Articol 20 May 2019 11:27
greenmachine @laca1968
0 
vezi ca vin la Sf.Gheorghe...chiar vreau sa stau de vorba cu un fin cunoscator al fenomenului numit baschet:) 
click pt. Articol 20 May 2019 09:33
suporter84 HAI CSM SATU MARE
0 
o intrebare pt domnii administratori ati vazut ce scrie domnul secui?? cum jigneste , aore el nu merita sa fie blocat , intreb si eu pentru un amic. 
click pt. Articol 20 May 2019 09:07
0 
Mai bine vino la meci, sugiorter de o seara! Macar mai inveti ceva de la publicul de aici. Repertoarul vostru este CSM si sa sugeti din vuvuzele 
click pt. Articol 20 May 2019 07:10
suporter84 HAI CSM SATU MARE
0 
e dureros cand nu ai de partea ta arbitrajul asai??? cum a fost in cupa ??? 
click pt. Articol 20 May 2019 00:54
suporter84 HAI CSM SATU MARE
0 
daca tu asa crezi ca a fost blat , ce sa zic mare suporter esti, lasa o sa aveti o sala arhiplina si o sa gustati cum e sa pierdeti si acasa:) , in fine , nu stau sa iti explic ca tu esti la nivel marii:) lakatos laci :) 
click pt. Articol 19 May 2019 22:49