Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a rămas singura echipă românească prezentă în Top 100 Eurobasket


De exemplu, în urmă cu aproximativ 3 ani țara noastră era reprezentată în ierarhiile eurobasket.com de 4 echipe feminine și 1 masculină

Finalul lunii octombrie 2016, site-ul de specialitate eurobasket.com actualizează clasamentul celor mai în formă 100 de echipe din Europa, atât la masculin, cât și la feminin, iar România este reprezentată de 5 echipe: U-BT Cluj la masculin (locul 87), respectiv Universitatea Cluj (55), CSM Târgoviște (56), Sepsi SIC Sfântu Gheorghe (81) și Olimpia Brașov (82), la feminin. 

Acum, la mai bine de 3 ani distanță, Eurobasket actualizează din nou Top 100 în urma ultimelor rezultate din toate competițiile, iar țara noastră mai este reprezentată doar de o singură echipă, campioana și liderul LNBF, Sepsi SIC Sfântu Gheorghe. Formația din Covasna este pe locul 75 în clasamentul celor mai valoroase echipe din Europa, având un bilanț de 26 de victorii și 6 înfrângeri cu un total de 90 de puncte acumulate. 

Pentru a ne putea face o idee mai clară despre acest clasament întocmit de Eurobasket trebuie să subliniem faptul că, se utilizează o formulă în care se ține cont de rezultatele obținute în campionatul intern, dar și în cupele europene. Se iau în considerare rezultatele obținute în ultimele 5 săptămâni. Partidele din cupele europene și din play-off-ul campionatelor interne au un coeficient mai mare decât cele din sezonul regulat. De asemenea, foarte important de reținut este faptul că, se ține cont de poziția ligilor din care provine fiecare echipă de club.

Revenind la situația echipelor de club din România care treptat au părăsit această ierarhie trebuie să menționăm că, cea mai înaltă poziție pe care o echipă a ocupat-o în acest clasament a fost 38, Sepsi la începutul anului 2018, dată la care Satu Mare era de asemenea pe locul 57, respectiv Alexandria pe 97. Atunci a fost ultima dată când România a avut mai mult de o echipă în aceste clasamente. 

*Foto: Miska Brigitta @Facebook Sepsi-SIC



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe

Radu Bărăian / 06 February 2019 / 9:00


Galerie foto


laca1968 Pentru istetul bagaret!
0 
Suntem cum suntem, dar suntem! Voi unde sunteti? 
06 February 2019 13:22
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
FELICITARI ! Vom ajunge si mai sus in ierarhia europeana ! 
08 February 2019 19:02

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Kristina Higgins a bifat al 15-lea double-double în prima grupă valorică din LNBF
Marina Solopova și-a îmbunătățit recordul stagional de puncte în campionat în victoria cu fosta ei echipă 
Brankica Hadzovic, din nou coșghetera celor de la FCC ICIM Arad
Sârboaica a fost urmată de Williams, cu un nou double-double, și Mercea în victoria cu Phoenix Știința  
Laura Vaida, cea mai eficientă jucătoare a meciului cedat de CSM Târgoviște la Cluj-Napoca
Tânărul pivot a reușit al 4-lea său double-double în această ediție a LNBF 
Tierra Henderson a stabilit un nou record stagional de intercepții în LNBF
Americanca a reușit primul său double-double la Universitatea Cluj în victoria cu CSM Târgoviște 
Predrag Stanojcic: „Cel mai important pentru noi a fost să nu se accidenteze nimeni înainte de Final 4”
Phoenix Știința Constanța a pierdut la Arad în ultima etapă din Grupa Roșie a LNBF 
Bogdan Bulj: „A fost o victorie bună pentru noi. Echipa mea a făcut multe greșeli în apărare”
FCC ICIM Arad și-a asigurat locul 4 înainte de play-off după victoria cu Phoenix Știința Constanța 
Carmin Popa: „Ne-am autodepășit după părerea mea”
CS Universitatea Cluj-Napoca s-a impus în fața lui CSM Târgoviște după un final tensionat 
ACS Sepsi SIC a încheiat cu un parcurs perfect acasă în sezonul regulat din LNBF
Campioana s-a desprins în repriza secundă cu CSM Satu Mare, primind doar 5 puncte în sfertul trei 
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe CSM Satu Mare
ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe învinge pe CSM Satu Mare la o diferenţă de 24 puncte 
FCC ICIM Arad urcă pe locul 4 înainte de play-off după rezultatele din ultima etapă a Grupei Roșii
Arădencele au câștigat fără emoții acasă cu Phoenix Știința 
0 
Felicitari pentru cum ati jucat acest meci(si de fapt tot sezonul).La multi ani si o cariera cat mai reusita in baschet iti doresc IRINA PARAU. MULTUMESC. 
click pt. Articol 24 March 2019 12:18
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
FELICITARI SEPSI SIC!! TE ASTEPTAM PE TEREN IOANA!! 
click pt. Articol 24 March 2019 10:37
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Aradul si Satu Mare sint cele doua echipe foarte dure din campionat.Intereseul lor este oprirea adversarelor indiferent de metode,iar arbitrii nu sanctioneaza de multe ori aceste duritati la intimidare si accidentare...fluiera niste atingeri superficiale,si atacul direct la corp,lasa neobservate...mai ales in meciurile celor de la SEPSI !  
click pt. Articol 24 March 2019 10:32
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Ioana este o superjucatoare si foarte talentata.Pacat ca nu va prinde finalul campionatului,pentru ca marita si era una dintre arhitectele succesului in acest campionat. Insanatosire grabnica,si te asteptam pe teren Ioana!! 
click pt. Articol 24 March 2019 10:26
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Ioana nu va schimba pe SEPSI cu Satu Mare !!Ea este o campioana,si va juca doar la o echipa campioana sau in strainatate... 
click pt. Articol 24 March 2019 10:22
laca1968 Intrebare
0 
Ce spune regulamentul FRB, daca in prima repriza junioara de la o echipa sangereaza si nu are rezerva pe banca? Multumesc anticipat pt raspuns! 
click pt. Articol 23 March 2019 21:53
0 
Ioana este o profesionista. Nu va juca niciodata la un club de amatori 
click pt. Articol 23 March 2019 10:25
suporter84 HAI CSM SATU MARE
0 
Ioana Ghizila la anu e in SATU MARE , vedem la meciul de cupa :) 
click pt. Articol 22 March 2019 16:02
0 
Ioana cel mai bun transfer al sezonului la Sepsi! 
click pt. Articol 21 March 2019 17:01
0 
Felicitari D Williams! Sigur te asteapta un contract cu S.M. 
click pt. Articol 19 March 2019 18:42