Sf. Gheorghe învinge pe Alba Iulia și obține locul 4


ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe s-a impus cu scorul 77-65 în fața echipei din Alba Iulia

77-65

36-16, 19-17, 12-19, 10-13

  Statistica  

În derby-ul etapei 27-a din Liga Națională de baschet feminin ce a decis locul 4, ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe s-a impus cu 77-65 împotriva echipei CSU Alba Iulia.

Partida de miercuri seară a fost practic rezolvată de Sf. Gheorghe încă din primul sfert terminat incredibil cu scorul 36-16, pe fondul unei evoluții bune a americancei Bailey dar și a celorlalte jucătoare. Cu un avantaj de 20 de puncte avans, gazdele nu au mai forțat în sfertul al doilea, dar totuși l-au câștigat și pe acesta (19-17), întrând la cabine cu scorul 55-33 în favoarea lor.

După pauză, Alba Iulia a vrut să demostreze că în prima parte a fost doar o întâmplare și au reușit să-și adjudece sfertul al treilea cu 19-12. Împinse de la spate de publicul din Sf. Gheorghe, ACS Sepsi SIC nu au cedat încercării de revenire a oaspetelor și în final s-au impus cu scorul de 77-65

Pe lângă victoria propriu-zisă, Sepsi SIC obține și poziția a 4-a în clasamentul LNBF înaintea play-off-ului. Acest joc se va derula din nou dar de data aceasta în primul tur din play-off, urmând ca cele două formați să-și dispute calificarea în semifinală.

De la gazde, Tabytha Wampler a fost principala arteziană a victoriei cu 20 de puncte marcate, 12 recuperări și 2 pase decisive, Din tabăra gazdelor s-au mai remarcat Jence Rhoads cu 15 puncte, 9 recuperări, 4 assisturi, Mekia Valentine 14 puncte, 16 recuperări și Jasmin Bailey 14 puncte marcate, 6 pase decisive, 3 recuperări.

De la echipa din Alba Iulia s-a remarcat Ramona Laza cu 16 puncte, Amanda Thompson 14 puncte, 11 recuperări, 2 assisturi, Beca Tobin 11 puncte, 4 recuperări și Jovana Vukoje 10 puncte, 5 recuperări, 2 pase decisive.

Foto:misafoto



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Citește ultimele știri despre CSU Alba Iulia

Ciprian Petcuț / 13 martie 2013 / 22:08


Galerie foto


Detectiv Rockford Sepsi Sic echipa mai buna
0 
S-a incercat totul si acum ca Sepsi sa piarda , dar valoarea acestora a fost hotaritor chiar si daca Alba a avut doua jucatoare in plus in teren :)) Antrenorul acestora degaba isi sfisia parul la marginea terenului :)cazind dintro criza de nervi in alta. 
13 martie 2013 23:04

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Ioana Ghizila este noua jucătoare a Universității Cluj
Jucătoarea a semnat un contract pentru sezonul 2017-2018 
Jovana Pasic: „ICIM Arad a fost de mare ajutor în cariera mea”
Baschetbalista din Muntenegru a semnat un contract cu o formație de primă ligă din Spania 
Jose Peres Araujo principal încă un sezon la CSM Satu Mare
Sătmărenii i-au făcut o ofertă tentantă lui Dan Fleșeriu, însă acesta a refuzat-o. 
ALEGERI 2017. Rusz Istvan: „Ar fi timpul să avem reprezentanți care să apere interesele baschetului feminin”
Managerul celor de la ACS Sepsi SIC candidează la poziția de membru în Biroul Federal. 
Imnul național se intonează la competițiile oficiale la nivel național doar la finală sau la turneul final
Art. 10 din Legea nr. 75/1994 a fost completat de o inițiativă legislativă promulgată deja de președintele Kluas Iohannis 
MVP Finala LNBF 2017 - Tyaunna Marshall
Americanca a marcat 93 de puncte în cele patru meciuri din finala cu Universitatea Cluj 
Cvartetul Părău, Shegog, Marshall și Jeffery a dus-o pe Sepsi SIC Sfântu Gheorghe spre victorie în meciul 4 al finalei LNBF
Cele patru jucătore ale lui Zoran Mikes au marcat împreună 81 de puncte, adică peste 95% din totalul formație la finalul partidei cu Universitatea Cluj 
Dragan Petricevic: „Eu le consider învingătoare pe jucătoarele mele”
Universitatea Cluj-Napoca a terminat sezonul din LNBF în postura de vicecampioană 
ACS Sepsi SIC se impune din nou pe terenul Universității Cluj
Formația din Sfântu Gheorghe și-a adjudecat titlul de campioană în patru meciuri 
Pentru al doilea an consecutiv titlul LNBF merge în secuime
ACS Sepsi Sic Sfântu Gheorghe a închis finală cu Universitatea Cluj în 4 meciuri 
tepes Dan f
0 
Cum sa vina Dan la SM acum??? Cand taie coasa la sibiu unde e casa lui / inima lui? Tre sa fi dus sa crezi ca doar cu salariu motivezi Un antrenor ce e dedicat performantei 
click pt. Articol 14 mai 2017 02:50
Oldtimer Explicatii
0 
Trebuie sa le explice Tihi care ii " şpilu' " in LNBF si cine are abonament la titlu.... Revenind la lucruri mai serioase, anul trecut, pe vremea asta, dl. Fleseriu primea aceeasi oferta...Din fericire, pt. LNBM & fans, a refuzat politicos. 
click pt. Articol 13 mai 2017 07:21
csv Medicamente
0 
:)) pune botul :)))) 
click pt. Articol 13 mai 2017 01:35
Cristian Chirita In Oas abia azi e 1 aprilie
0 
Ori astia de la SM sunt nerealisti, ori TB incearca o diversiune! Acuma, ce om normal la cap poate sa spere ca un antrenor al unei echipe din primele 4 ale LNBM pleaca la o echipa de fete ce a terminat pe locul 7 in cel mai slab campionat din istoria baschetului feminin romanesc. Nu-i vorba, Fleseriu a scris istorie in LNBF cu SM sau Targoviste, da' totusi!!! Ratiunea a disparut cu totul la unii! 
click pt. Articol 12 mai 2017 21:21
arifliv Mai bine tăceai.
0 
click pt. Articol 12 mai 2017 20:48
TDM Fleseriu
0 
Asa incearca Fleseriu sa isi creasca cota?!? Merge la Floca sa ii mareasca salariul ca a primit mai mult de la SM? WOW!! 
click pt. Articol 12 mai 2017 20:32
0 
Vestimentatia e mai mult decât reprezentativà pt. candidaturà! 
click pt. Articol 04 mai 2017 20:55
Oldtimer d-na Lipă a ”lopătat” ideea dar Parlamenutul ne-a aLipuit cu legea...
0 
Daca aveau un pic de interes si imaginatie pozitiv-salutara, putea alde sefimea din FRB sa aplaneze totul si sa vina cu o solutie care sa fi impacat pe toata lumea.
Eu as fi propus urmatorul compromis:
Se umple sala, chemam echipele pe teren. Se intoneaza Imnul de Stat. Echipele isi fac incalzirea in timpul alocat. Arbitrul central aliniaza echipele de start la centru. Observatorul federal cere Time-out. Fanii ACS SEPSI SIC intoneaza imnul local. Se fluiera debutul partidei. Alde Dragan nu prea mai avea ce sa faca. Daca retragea echipa pica la forfait.
Eu zic ca ar fi fost o solutie eleganta.

 
click pt. Articol 04 mai 2017 17:07
KBSC2430 oldtimer
0 
Poate ca e o simpla coincidenta dar in acelasi timp tin minte după primul scandal de anul trecut de la Sepsi cand Dragan a decis ca jucătoarele noastre sa isi continue încălzirea, doamna Elisabeta Lipă a luat exact aceasta decizie de a nu se mai intona imnul României asa ca nu stiu ce sa zic. Oricum trist moment... 
click pt. Articol 04 mai 2017 16:27
Oldtimer Doamnee !!.. ce natie suntem...
0 
Legea nr. 91/2017 :
La articolul 10 din Legea nr. 75/1994 privind arborarea drapelului României, intonarea imnului național și folosirea sigiliilor cu stema României de către autoritățile și instituțiile publice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 237 din 26 august 1994, după litera e) se introduce o nouă literă, litera e1), cu următorul cuprins:
e1) pe stadioane și alte baze sportive, cu ocazia desfășurării competițiilor sportive oficiale de nivel național DOAR (=numai) la finala unei competiții sau, după caz, la turneul final, pentru toate categoriile de vârstă;".
Atentie, va rog !!
Juridic vorbind, intonarea imnului pe stadioane si/in alte baze sportive (sali inclusiv) in alte ocazii decat finalele de competitii reprezinta o contraventie. Deci nu va puneti sa intonati imnul, chiar daca sunteti 2000 de contravenienti, pentru ca sunt cel putin 2 urmari posibile, cu efect imediat:
1) Jandarmeria si /sau Politia care asista la partida, sunt obligate, prin statutul lor, sa constate incalcarea Legii si sa ia masuri, cea mai la indemana fiind suspendarea manifestarii si evacuarea publicului, pentru a nu facilita continuarea/repetarea contraventiei.
2)Responsabilii de organizarea partidei (clubul "gazda" cel putin) vor fi amendati contraventional cu sume intre 2500 - 5000 lei
De asemenea, savarsirea in mod repetat a unei contraventii constituie infractiune si se pedepseste conform Legii penale cu amenda sau inchisoare.

Unde Dumnezeu erau stimabili nostrii parlamentari cand PARLAMENTUL a adoptat Legea 91/2017?
90 % dintre ei ne-au impuiat urechile, canalele mass-media, cutiile postale etc cu versiunea mai mult sau mai putin adaptata & personalizata a discursului onorabilului si stimabilului Nae Catavencu din actul 3, scena 5, replica 2/Catavencu in piesa "O scrisoare pierduta" de I.L. Caragiale (puteti viziona aici: https://www.youtube.com/watch?v=V_ieF7G-WJI)
Oare dl. presedinte al Romaniei a uzat de prevederile aliniatului 2 al Art. 77 din Constitutia Romaniei inainte de a promulga aceasta lege ?

Oricum, raul e facut. Putem noi incerca sa-l indreptam in baza prevederilor Art. 74, aliniat 1) din Constitutia Romaniei, strangand minim 1000 de semnaturi "pro intonare imn la orice meci" in fiecare sala unde se disputa meciuri LNBM, din judetele care au / au avut echipa in LNBM sezonul 2016-2017 si apoi sa ne tinem ca raia de om de "epigonii" locali ai lui Catavencu ca sa sustina si sa duca la bun sfarsit initiativa cetateneasca.

Faptul ca aceasta lege a intrat in vigoare la scurt timp dupa incidentele din cadrul finalei LNBF este doar o simpla coincidenta (unii ar zice ca e un efect al "priceperii" noastre, ca natie, de a ne "gestiona" Kharma)




 
click pt. Articol 04 mai 2017 16:02