Sibiul câștigă derby-ul Ardealului, în fața lui U-BT Cluj


Dan Fleșeriu a avut patru jucători care au înscris cel puțin 16 puncte

sibiu u bt cluj

CSU Sibiu a început în formula Hardy, Tamulis, Brosser, Pratt și Falker, în timp ce Mihai Silvășan i-a preferat în primul 5 pe Marinov, Dykes, Kuti, Calnicenco și Washburn.

Nandor Kuti a pus primele puncte pe tabelă, dar sibienii au reușit un run de 11-2, cu Hardy înscriind  patru puncte consecutive. U-BT Cluj a răspuns liniei înalte a Sibiului cu Easley în locul lui Calnicenco după patru minute. A urmat un meci încâlcit, tabela înghețând mai multe minute la 11-6 pentru gazde, până când Cooper a înscris o liberă. Tamulis a reușit un coș de 3 puncte iar Kevin Hardy a avut o acțiune personală frumoasă cu care au dus scorul la 19-8, iar Easley a stabilit scorul după primul sfert la 19-9.

Al doilea sfert a fost unul mai reușit pentru clujeni. Aleksandr Rasic a reușit două coșuri consecutive de 3 puncte grație cărora a fost relansată partida și după reușitele lui Washburn, oaspeții au ajuns la 2 puncte, scor 28-26. Pratt a răspuns însă un coș de 3 puncte iar Falker a pus două libere cu care a dus scorul la 33-26. Dykes a răspuns cu un coș de 3 puncte din zero grade. Mihai Silvășan a primit un tehnic la bancă, transformat de Pratt, iar Dykes a răspuns din nou. Philmore a reușit apoi două coșuri după acțiuni individuale frumoase și a stabilit scorul primei reprize, 41-31.  

Mirel Dragoste a pus primele puncte ale reprizei secunde, iar Hardy și Falker au completat un run de 7-0. Tony Easley a marcat prin slam dunk pentru U-BT Cluj, dar Tamulis a marcat și el de 3 și a dus scorul la 51-33. Rasic și Dykes au marcat 5 puncte consecutive. Falker a reușit un and-one, dar nu a transformat și libera, iar Dykes a răspuns cu un coș de 3. Rasic a adus U-BT la 9 lungimi, cu cinci puncte consecutive, scor 55-46. După trei sferturi, sibienii păstrau un avantaj de 11 puncte, scor 63-52.

Tamulis și Dykes au schimbat două coșuri de 3 puncte la începutul ultimului sfert, iar Philmore și Hardy au dus scorul la 71-57 pentru gazde. A urmat un run de 10-0 al oaspeților, care au apropiat U-BT la 4 puncte, dar gazdele au răspuns la rândul lor cu 6 puncte consecutive. Dykes a reușit o intercepție și a înscris două puncte, reducând diferența la șapte puncte, scor 79-72. Americanul a călcat însă strâmb iar Silvășan s-a văzut nevoit să îl schimbe. După două libere ale lui Tamulis, Calnicenco a înscris un coș care inițial a fost de 3 puncte, scor 81-74. Philmore și Monyea Pratt au marcat și au scăpat Sibiul de emoții.

Scor final 85-74 și ambele echipe ajung la 5 victorii și 2 înfrângeri.  

Monyea Pratt a înscris 20 de puncte și 9 recuperări, Isaiah Philmore 17 puncte, în timp ce Kevin Hardy și Tamulis au înscris 16 puncte. De partea cealaltă Kyndall Dykes a înscris 22 de puncte și Aleksandr Rasic 21.

Etapa viitoare CSU Sibiu întâlnește Dinamo Știința, în timp ce U-BT Cluj va juca pe terenul lui BCM U Pitești.

*foto: Ana Maria Mătușoiu



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu

Eduard Popa / 16 November 2018 / 19:54


Galerie foto


paulvero diferenta dintre antrenori
6 
Daca raportam scorul la duferenta dintre cei 2 antrenori, acesta este prea mic...Ai buget , ai echipa, jocul e 0 barat,in atac nu faci nimik minute in sir, te bazezi doar p individualitati...in skimba ai comportament aroganto-huliganic...chiar pana cand mai este tolerat coach S?
16 November 2018 20:07
vass bela Asta e,
1 
Sibiu e mai buna ca noi, are antrenor, are jucatori ( 4 au peste 16 puncte, la noi doar doi ), plus un public deosebit . Azi pierdeam si daca juca Vlad, nu de alta dar cu Silva pe banca ... Da, el incepe cu Calnicenco, care n-a avut in medie mai mult de 5 min pe meci, si alea jalnice, si ca veni vorba de modestul Calnicenco, Silva l-a vrut si pt acest sezon, desi a jucat slab in campionatul trecut, dar ce-i drept, baiatul e cuminte , sta drepti in fata marelui nostru antrenor, asa ca ... Nu-i nimic, in acest timp Oradea se intareste , la noi totul e ok, mai ales cu romanii ( iar aici tinerii sunt fantastici ! ... ), si cu Stamencovici ( desi azi Marinov a fost zero ), dar in primul rand cu un mare antrenor, cu mult tact si tactica traznet, cu un joc de echipa fara cusur . Bravo Silva, bravo onor conducere ! 
16 November 2018 20:11
Stefan Cj Da, asta e ...
0 
Am pierdut pe mana noastra. Eu cred ca au fost surprinsi de reactia Sibiului. La un moment dat puteau intra din nou in meci. N-a fost sa fie. Asta este! Trebuie sa mergem mai departe. Campionatul este la inceput. O remarca. Au coborat ciobanii din munti in sala Transilvania? Ca prea multe behaituri si multe alte lucruri am auzit. Bineinteles ca sunt si exceptii, de la care imi cer scuze. 
16 November 2018 20:44
pipzn Meci
3 
castigat meritat de echipa din Sibiu. Felicitari.

Altfel, U nu are conducatori de joc, are cate un om care trece mingea in terenul adversarului si o da (cu mai mult sau mai putin succes) lui Dykes. Cred ca multora le suna cunoscut, nu-i asa? Au fost multe momente in care totul s-a desfasurat in atac atat de greoi ca parca acum jucau prima oara impreuna.

Toata lumea stie cat de bine sta Sibiul sub panou si cu toate astea Clujul nu a dat nicio clipa senzatia ca s-ar fi pregatit cu scheme eficiente care sa tina cont de acest lucru. 
16 November 2018 20:56
u1919cj completare
0 
... si daca mingea ajunge la Rasic da el de 3. Ca stie. 
16 November 2018 21:06
0 
Din pacate meciul pierdut din nou de Silva - da, am avut accidentari, a mai iesit si Marinov, da am avut si cateva in-out-uri, dar asta nu scuza lipsa de pregatire a meciului. Cred ca Sibiul e singura echipa care ne pune probleme sub panou si contra careia pivotii nostrii tind spre zero. Si cu atat mai mult doare lipsa schemelor pe atac... Iar cand cel mai bun pasator e Washburn... 
16 November 2018 22:01
Take2 Galerie
0 
"ultras"sibian Ocupație:cioban Domiciliu:Sala Transilvania 
16 November 2018 21:13
gyke U BT
1 
Încă am pulsul destul de ridicat, dar după mine, trecând de sfertul 1 execrabil pe care l-ați făcut, senzația este că ați pierdut meciul pe apărare, unde nu ați avut intensitate decât prin sfertul 4, când v-au și ieșit niște capcane și stealuri. Dar e clar cumva că în atac doar Rasic și Dykes contează. Ei și-au dat punctele azi, dar nu a fost suficient, ținând cont de apărarea modestă.  
16 November 2018 21:14
Take2 Wash
-1 
Washburn a avut o zi proasta... 
16 November 2018 21:50
gyke Oarecum
1 
Dacă te uiți puțin și pe statistică o să vezi că pivoții s-au anihilat: Falker Cooper vs Easley Washburn. Balanța la 4 5 a înclinat-o Zey Philmore care e altă clasă peste Torok...  
16 November 2018 22:02
razv-an Torok
1 
Din pacate trece printr-o forma sportiva nu f buna. De altfel e o exemplificare a expresiei "neputinta naste violenta" 
16 November 2018 23:00
trancer Sb Cj
1 
Victorie fără dubiu a Sibiului, care a fost net peste Cluj ca și intensitate a jocului și dorința de victorie. Norocul nostru si al celorlalte echipe din campionat este ca în deplasare sibienii sunt mielușei. Clujul fără Moldoveanu și apoi Marinov (și în continuare cu un inutil Silvasan) nu putea emite pretentii. Superba atmosfera, pătată ca de obicei de cei câțiva cretini fotbaliști care se exprima grosolan chiar dacă Silvasan sau Torok au greșit. 
16 November 2018 23:12
gyke De acord
1 
Atunci când vom reuși să avem prestații ca cea de azi și în deplasare, atunci vom fi cu adevărat o echipă cu pretenții la medalii.  
16 November 2018 23:29
0 
sa speram ca Marinov isi revine. Fara el suntem slabi in ceea ce priveste (macar!) ducerea mingii in terenul advers. 
17 November 2018 00:15
1 
Ma bucur ca jucatorii au fost foarte concentrati azi si am avut procentaj de 88% la libere. A cantarit mult la scorul final... nu tin minte alt meci in care sa fi avut procentaj asa de bun. 
17 November 2018 00:30

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
SCM Timișoara se impune în primul meci din seria contra BCM U Pitești
Oaspeții au încheiat partida cu un procentaj dezastruos din afara semicercului 
Ce se întâmpla în baschetul mondial când BC CSU Sibiu juca ultima finală de campionat
Formația de pe Cibin a câștigat titlul național în 1999, la ultima prezență în finală 
Derby-ul de tradiție al sportului românesc, Steaua-Dinamo, este transmis de Digisport
Cele două formații joacă pentru locurile 7-8 
Mesajul lui Muhamed Pasalic pentru colegi, la finalul partidei CSM CSU Oradea – U-BT Cluj
Căpitanul bihorenilor a vorbit după calificarea în finala LNBM 
Care este programul finalei mici a Ligii Naționale de Baschet Masculin
U-BT Cluj-Napoca și SCM Universitatea Craiova luptă pentru medaliile de bronz, în direct la FRBTV 
Ultimatum oferit de Consiliul Director al Federației Române de Baschet
Trei echipe din Liga Națională nu vor fi primite la startul sezonului viitor dacă nu își plătesc datoriile către jucători 
TotalBaschet lansează manifestul #BaschetNuLitigii
Comunitatea baschetbalistică își adună forțele pentru a conștientiza publicul larg de problemele cu care se confruntă în anul 2019 
CSU Sibiu și CSM CSU Oradea invită suporterii la fair-play, înaintea finalei Ligii Naționale de Baschet Masculin
Mesajul comun postat de cele două cluburi pe site-urile oficiale: „În FINAL(Ă) câștigă FAIR PLAY-ul” 
O nouă sancțiune dictată de FIBA împotriva SCM Timișoara: amendă de 25.000 CHF
Sabin Gherdan: "Cred că ar fi oportun pentru România implementarea unui sistem de licențiere al cluburilor" 
Porter Troupe, mesaj emoționant pe rețelele de socializare: „Ne vedem sezonul viitor”
Veteranul american a adresat cuvinte frumoase coechipierilor și fanilor Craiovei 
0 
De la 850.000 la 1.000.000 euro e diferenta mare. 
click pt. Articol 23 May 2019 15:01
Renan Felicitări!
0 
Întreaga echipă, conducere și antrenori, merită felicitati pentru acest sezon. Ne a batut Timișoara in cel mai important meci, când puteam evita Oradea, ne a batut si acum fara cel mai important jucător al lor. Cu un buget de 1 milion de euro, am reusit sa formăm cea mai slabă echipă din ultimii ani. Individual unii jucători sunt valoroși, dar nu s a format o echipă. In meciul acesta am avut 1/18 de 3 pct. Dacă conducerea si antrenorul ar avea onoare și ar depune demisiile pentru că i al doi lea an în care nu și îndeplinesc obiectivul. Si vor veni unii "suporteri" ai echipei si vor spune ca antrenorul e pasionat, ca jucătorii transpiră și tot felul de scuze penibile. Imi pare rau doar de faptul că regretatul profesor Ziguli n a prins un asemena buget. 
click pt. Articol 23 May 2019 14:21
0 
Nu-mi fac iluzii ca ma va citi aici vreun grangure de la onoratul organ federal, însă vreau sa rămână scris : sa va fie rușine pana la sfârșitul zilelor voastre ca, prin incompetență, nerușinare și corupție, ați permis ca obrazul acestei tari sa fie inca odată mânjit! Cu oameni ca voi la butoane, niciodată acest sport nu va progresa cu adevărat în România! Am crezut ca balcanismele din arbitraj, pregătirea și licențierea antrenorilor și listele "servite" de la loturile naționalele juniori, sunt maximum de nemernicie de care sunteți capabili, dar mi-ați depășit din nou așteptările! Nu-mi dau seama exact, DNA-ul sau DIICOT-ul ar trebui sa va pună întrebări, dar sper ca măcar una dintre ele sa va intrebe una-alta. 
click pt. Articol 23 May 2019 13:03
Marius Stern Comparativ
0 
Era echivalentul Cupei UEFA la fotbal.In baschetul feminin era echivalenta cu Cupa Liliana Ronchetti. 
click pt. Articol 23 May 2019 10:00
0 
nivelul nostru a ramas deci cam tot acelasi, tot in a treia competitie ne luptam.
toate bune! 
click pt. Articol 23 May 2019 08:37
76ers A da
0 
Și campionatul românesc primea un loc sau doua in competiție dar echipele trebuiau sa înceapă din primul sau al doilea tur și rar treceau de primul meci ... 
click pt. Articol 23 May 2019 03:08
0 
Din ce îmi aduc eu aminte nu era printre cele mai importante competiții europene la acea vreme dacă nu ma înșel era cam a treia ca valoare deci un Basketball Champions League din zilele noastre. Ulterior îmi aduc aminte ca a existat o fuzionare cu o alta cupa parca prin anul 2000 din care a ieșit actuala competiție Eurocup 
click pt. Articol 23 May 2019 02:53
studentU foarte fain
0 
articolul, inclusiv tusa de final. O intrebare pt cunoscatori: ce a fost cupa Korac? As putea google ui, dar as vrea un insight in comapratie cu competitiile europene actuale. 
click pt. Articol 22 May 2019 22:07
ajax Halo, deșteptarea!
0 
Treziți-vă odată adormitilor și tăiați în carne vie! E limpede pt toată lumea ca aceiași smecherasi se învârt în conducerea cluburilor cu probleme, persoane fizice sau juridice, și nu luați nicio măsură. La un club declarat în faliment cineva trebuie sa răspundă, iar pt asta as interzice acelor persoane, care s-au aflat în conducerea cluburilor respective, sa mai facă parte din consiliul de administrație pana nu se achita la zi toate datoriile. Federație de 2 bani 
click pt. Articol 22 May 2019 20:21
Cristi11 Echipe
0 
La anul vor avea alt nume. Simplu