Sibiul câștigă derby-ul Ardealului, în fața lui U-BT Cluj


Dan Fleșeriu a avut patru jucători care au înscris cel puțin 16 puncte

sibiu u bt cluj

CSU Sibiu a început în formula Hardy, Tamulis, Brosser, Pratt și Falker, în timp ce Mihai Silvășan i-a preferat în primul 5 pe Marinov, Dykes, Kuti, Calnicenco și Washburn.

Nandor Kuti a pus primele puncte pe tabelă, dar sibienii au reușit un run de 11-2, cu Hardy înscriind  patru puncte consecutive. U-BT Cluj a răspuns liniei înalte a Sibiului cu Easley în locul lui Calnicenco după patru minute. A urmat un meci încâlcit, tabela înghețând mai multe minute la 11-6 pentru gazde, până când Cooper a înscris o liberă. Tamulis a reușit un coș de 3 puncte iar Kevin Hardy a avut o acțiune personală frumoasă cu care au dus scorul la 19-8, iar Easley a stabilit scorul după primul sfert la 19-9.

Al doilea sfert a fost unul mai reușit pentru clujeni. Aleksandr Rasic a reușit două coșuri consecutive de 3 puncte grație cărora a fost relansată partida și după reușitele lui Washburn, oaspeții au ajuns la 2 puncte, scor 28-26. Pratt a răspuns însă un coș de 3 puncte iar Falker a pus două libere cu care a dus scorul la 33-26. Dykes a răspuns cu un coș de 3 puncte din zero grade. Mihai Silvășan a primit un tehnic la bancă, transformat de Pratt, iar Dykes a răspuns din nou. Philmore a reușit apoi două coșuri după acțiuni individuale frumoase și a stabilit scorul primei reprize, 41-31.  

Mirel Dragoste a pus primele puncte ale reprizei secunde, iar Hardy și Falker au completat un run de 7-0. Tony Easley a marcat prin slam dunk pentru U-BT Cluj, dar Tamulis a marcat și el de 3 și a dus scorul la 51-33. Rasic și Dykes au marcat 5 puncte consecutive. Falker a reușit un and-one, dar nu a transformat și libera, iar Dykes a răspuns cu un coș de 3. Rasic a adus U-BT la 9 lungimi, cu cinci puncte consecutive, scor 55-46. După trei sferturi, sibienii păstrau un avantaj de 11 puncte, scor 63-52.

Tamulis și Dykes au schimbat două coșuri de 3 puncte la începutul ultimului sfert, iar Philmore și Hardy au dus scorul la 71-57 pentru gazde. A urmat un run de 10-0 al oaspeților, care au apropiat U-BT la 4 puncte, dar gazdele au răspuns la rândul lor cu 6 puncte consecutive. Dykes a reușit o intercepție și a înscris două puncte, reducând diferența la șapte puncte, scor 79-72. Americanul a călcat însă strâmb iar Silvășan s-a văzut nevoit să îl schimbe. După două libere ale lui Tamulis, Calnicenco a înscris un coș care inițial a fost de 3 puncte, scor 81-74. Philmore și Monyea Pratt au marcat și au scăpat Sibiul de emoții.

Scor final 85-74 și ambele echipe ajung la 5 victorii și 2 înfrângeri.  

Monyea Pratt a înscris 20 de puncte și 9 recuperări, Isaiah Philmore 17 puncte, în timp ce Kevin Hardy și Tamulis au înscris 16 puncte. De partea cealaltă Kyndall Dykes a înscris 22 de puncte și Aleksandr Rasic 21.

Etapa viitoare CSU Sibiu întâlnește Dinamo Știința, în timp ce U-BT Cluj va juca pe terenul lui BCM U Pitești.

*foto: Ana Maria Mătușoiu



Află toate informațiile redactate despre confruntarea dintre BC CSU Sibiu vs U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca
Citește ultimele știri despre BC CSU Sibiu

Eduard Popa / 16 November 2018 / 19:54


Galerie foto


paulvero diferenta dintre antrenori
6 
Daca raportam scorul la duferenta dintre cei 2 antrenori, acesta este prea mic...Ai buget , ai echipa, jocul e 0 barat,in atac nu faci nimik minute in sir, te bazezi doar p individualitati...in skimba ai comportament aroganto-huliganic...chiar pana cand mai este tolerat coach S?
16 November 2018 20:07
vass bela Asta e,
1 
Sibiu e mai buna ca noi, are antrenor, are jucatori ( 4 au peste 16 puncte, la noi doar doi ), plus un public deosebit . Azi pierdeam si daca juca Vlad, nu de alta dar cu Silva pe banca ... Da, el incepe cu Calnicenco, care n-a avut in medie mai mult de 5 min pe meci, si alea jalnice, si ca veni vorba de modestul Calnicenco, Silva l-a vrut si pt acest sezon, desi a jucat slab in campionatul trecut, dar ce-i drept, baiatul e cuminte , sta drepti in fata marelui nostru antrenor, asa ca ... Nu-i nimic, in acest timp Oradea se intareste , la noi totul e ok, mai ales cu romanii ( iar aici tinerii sunt fantastici ! ... ), si cu Stamencovici ( desi azi Marinov a fost zero ), dar in primul rand cu un mare antrenor, cu mult tact si tactica traznet, cu un joc de echipa fara cusur . Bravo Silva, bravo onor conducere ! 
16 November 2018 20:11
Stefan Cj Da, asta e ...
0 
Am pierdut pe mana noastra. Eu cred ca au fost surprinsi de reactia Sibiului. La un moment dat puteau intra din nou in meci. N-a fost sa fie. Asta este! Trebuie sa mergem mai departe. Campionatul este la inceput. O remarca. Au coborat ciobanii din munti in sala Transilvania? Ca prea multe behaituri si multe alte lucruri am auzit. Bineinteles ca sunt si exceptii, de la care imi cer scuze. 
16 November 2018 20:44
pipzn Meci
3 
castigat meritat de echipa din Sibiu. Felicitari.

Altfel, U nu are conducatori de joc, are cate un om care trece mingea in terenul adversarului si o da (cu mai mult sau mai putin succes) lui Dykes. Cred ca multora le suna cunoscut, nu-i asa? Au fost multe momente in care totul s-a desfasurat in atac atat de greoi ca parca acum jucau prima oara impreuna.

Toata lumea stie cat de bine sta Sibiul sub panou si cu toate astea Clujul nu a dat nicio clipa senzatia ca s-ar fi pregatit cu scheme eficiente care sa tina cont de acest lucru. 
16 November 2018 20:56
u1919cj completare
0 
... si daca mingea ajunge la Rasic da el de 3. Ca stie. 
16 November 2018 21:06
0 
Din pacate meciul pierdut din nou de Silva - da, am avut accidentari, a mai iesit si Marinov, da am avut si cateva in-out-uri, dar asta nu scuza lipsa de pregatire a meciului. Cred ca Sibiul e singura echipa care ne pune probleme sub panou si contra careia pivotii nostrii tind spre zero. Si cu atat mai mult doare lipsa schemelor pe atac... Iar cand cel mai bun pasator e Washburn... 
16 November 2018 22:01
Take2 Galerie
0 
"ultras"sibian Ocupație:cioban Domiciliu:Sala Transilvania 
16 November 2018 21:13
gyke U BT
1 
Încă am pulsul destul de ridicat, dar după mine, trecând de sfertul 1 execrabil pe care l-ați făcut, senzația este că ați pierdut meciul pe apărare, unde nu ați avut intensitate decât prin sfertul 4, când v-au și ieșit niște capcane și stealuri. Dar e clar cumva că în atac doar Rasic și Dykes contează. Ei și-au dat punctele azi, dar nu a fost suficient, ținând cont de apărarea modestă.  
16 November 2018 21:14
Take2 Wash
-1 
Washburn a avut o zi proasta... 
16 November 2018 21:50
gyke Oarecum
1 
Dacă te uiți puțin și pe statistică o să vezi că pivoții s-au anihilat: Falker Cooper vs Easley Washburn. Balanța la 4 5 a înclinat-o Zey Philmore care e altă clasă peste Torok...  
16 November 2018 22:02
razv-an Torok
1 
Din pacate trece printr-o forma sportiva nu f buna. De altfel e o exemplificare a expresiei "neputinta naste violenta" 
16 November 2018 23:00
trancer Sb Cj
1 
Victorie fără dubiu a Sibiului, care a fost net peste Cluj ca și intensitate a jocului și dorința de victorie. Norocul nostru si al celorlalte echipe din campionat este ca în deplasare sibienii sunt mielușei. Clujul fără Moldoveanu și apoi Marinov (și în continuare cu un inutil Silvasan) nu putea emite pretentii. Superba atmosfera, pătată ca de obicei de cei câțiva cretini fotbaliști care se exprima grosolan chiar dacă Silvasan sau Torok au greșit. 
16 November 2018 23:12
gyke De acord
1 
Atunci când vom reuși să avem prestații ca cea de azi și în deplasare, atunci vom fi cu adevărat o echipă cu pretenții la medalii.  
16 November 2018 23:29
0 
sa speram ca Marinov isi revine. Fara el suntem slabi in ceea ce priveste (macar!) ducerea mingii in terenul advers. 
17 November 2018 00:15
1 
Ma bucur ca jucatorii au fost foarte concentrati azi si am avut procentaj de 88% la libere. A cantarit mult la scorul final... nu tin minte alt meci in care sa fi avut procentaj asa de bun. 
17 November 2018 00:30

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Sean Barnette a revenit la antrenamentele lui CSM CSU Oradea (Foto)
Primele declarații ale veteranului american după întoarcerea la echipa bihoreană (Video) 
LNBM MVP – etapa 8, Grupa Roșie: Cristian Achim
Distincție specială după victoria lui CSM CSU Oradea la Sibiu 
Aleksandar Todorov: „Matematic nu suntem încă acolo, dar practic da, cred că suntem”
Antrenorul Craiovei își dorește ca echipa sa să termine pe poziția a 4-a 
Florin Nini: „Aveam de luat o revanșă în ceea ce privește rezultatele”
BCM U Pitești a învins-o pe SCM U Craiova la o diferență de 3 puncte 
BCM U Pitești și-a luat revanșa contra SCM U Craiova
Oltenii au fost aproape de a întoarce soarta meciului 
Dinamo Știința București se impune în fața celor de la CSM Phoenix Galați
Aruncările de la mare distanță au fost arma principală a bucureștenilor 
Baschetbaliștii de la U-BT Cluj au plantat o pădure la marginea orașului. Video
Sportivii au răspuns pozitiv invitației fanilor la un eveniment dedicat Centenarului lui „U” 
BCM U Pitești primește vizita celor de la SCM U Craiova
În partida tur, oltenii s-au impus la 4 puncte 
CSM Târgu Mureș a învins-o pe ACS Târgu Jiu la o diferență de 43 de puncte
Trupa ardeleană și-a consolidat prima poziție în clasamentul Grupei Albastre 
CSA Steaua București s-a impus ușor în fața lui CSM Mediaș
Formația antrenată de Sașa Ocokoljic continuă lupta pentru playoff-ul LNBM 
ydesh_apu Titlul...
0 
O femeie fara tzatze este ca si una cu tzatze care nu are tzatze. 
click pt. Articol 25 March 2019 20:50
0 
Va fi foarte greu pentru voi cu Sibiu si nu datorita valorii jucatorilor, ci rotatiei si uzurii. Ii greu fara 2 romani de baza si ati jucat aseara un meci destul de solicitant. 
click pt. Articol 25 March 2019 17:01
adu Pitesti
0 
Pentru noi e clar ca trebuie neaparat sa batem Sibiul pentru a spera la un loc mai sus de 6, daca nu, va fi foarte greu. Sper sa constientizam importanta meciului si sa nu ne gandim doar la meciul cu Timisoara. Cred ca e cazul si momentul sa castigam in fata echipelor din top 3 cum e Sibiul sau Oradea. 
click pt. Articol 25 March 2019 16:41
0 
Ca fan al altei echipe decat cele 3, eu vad asa clasamentul: 4. Craiova 5. Pitesti 6. Timisoara Pitestiul cred ca poate castiga la Timisoara, a aratat aseara ca poate pune reale probleme Craiovei intr-o posibila disputa in PO. Realist vorbind, Pit e peste Timisoara. Cred ca o imperechere Craiova-Pitesti ii foarte interesanta. 
click pt. Articol 25 March 2019 15:34
0 
Cam prea siguri pe ei ca vor obtine o victorie in cele 2 meciuri ramase sau nu inteleg eu calculele dar Pitesti poate face 12 victorii iar Craiova sa ramana la 11. In alta ordine de idei, nu m-ar surprinde ca la finalul sezonului regulat clasamentul sa fie asa:
4. Timisoara
5.Craiova
6. Pitesti 
click pt. Articol 25 March 2019 14:56
studentU poate doar contuzie, nimic serios
0 
e jucator tanar, trebuie sa joace, nu sa stea ;) 
click pt. Articol 25 March 2019 11:26
0 
Nu stiu exact, era cu o protectie la picior. Am inteles ceva ca s-ar fi lovit in timpul meciului de miercuri. 
click pt. Articol 25 March 2019 11:00
studentU ce a patit
0 
ciotlaus? 
click pt. Articol 25 March 2019 10:31
raz CSU
0 
Un meci greu de digerat. Ironia situatiei este ca CSU era sa castige meciul desi a jucat slab.

Din pct. meu de vedere situatia sta in felul urmator: s-a facut un pas in spate sa ne luam avant.
Tradus inseamna: s-a decis integrarea lui Daniel pana in play-off cu toate consecintele care apar. In mod normal cand pui pe banca un jucator (ca Philmore de ex.) care are 12-14 pct/meci iti creezi din start un handicap (mai ales vs Oradea care are un front-court f. solid).
Daca decizia e buna sau nu, numai in play-off vom afla.
Partea buna e ca ne permitem asta, fara sa pierdem locul 1 (cel putin pana acum).
Pana una-alta e prima infrangere acasa. Trebuie psihic, ca echipa, sa gestionam si astfel de situatii. Eu prefer acum o infrangere acasa, decat in play-off. 
click pt. Articol 25 March 2019 10:22
0 
Cam mult venin ai adunat în pipotă după doar 2 înfrângeri, dacă mai vin 2 îți dai foc la abonament în fața sălii Transilvania? Sau doar eu sunt sursa frustrării tale? Nu am nici cea mai mică pretenție să îmi respecți opiniile, ci doar dreptul de a avea una. Dar no, e greu se pare... Până la urmă vorbim de sport, iar avantajul sportului este că există întotdeauna meciul următor. Deci relax, savurează baschetul, cu victorii sau înfrângeri, iar pe mine ignoră-mă.  
click pt. Articol 25 March 2019 09:20