Situație atipică consemnată într-un meci din cadrul CN U18 Masculin


Un arbitru sibian a încheiat meciul cu 4 minute înainte de final pe fondul a 3 greșeli tehnice acordate la bancă într-o singură fază

Campionatele naționale de juniori sunt în plină desfășurare în această perioadă, fie cu fazele semifinale, fie cu jocuri din grupele valorice inferioare pentru stabilirea clasamentelor. Una dintre aceste partide s-a consemnat vineri, 20 ianuarie, între echipele CSS Sibiu și Total Sport Argeș Pitești, meci din cadrul Campionatului Național U18 Masculin, grupa valorică B, disputat în Sala CSS din Sibiu. 

În legătură cu acest meci, site-ul TotalBaschet a fost contactat de directorul formației argeșene, Radu Dinu, care a dorit să ne expună „un caz nemaiîntâlnit pe terenul de baschet” petrecut în jocul echipei sale împotriva formației din Sibiu. Pentru acuratețea informațiilor, vă expunem integral memoriul întocmit de Radu Dinu către CCCLT cu privire la cele întâmplate. 

Către CCCLT

Referitor la meciul CSS Sibiu - CS Total Sport Argeș Pitești, disputat vineri, 20.01.2017, ora 13:00, în Sala CSS Sibiu, meci în cadrul Campionatului Național de Baschet Masculin, categoria de vârstă U18, grupa valorică B, dorim să vă expunem următorul PUNCT DE VEDERE

Pe toată durata meciului, arbitrul Sandu V. (Sibiu) a avut o atitudine total necorespunzătoare statutului de arbitru, intrând în discuții cu jucătorii echipei noastre, provocându-i în permanență pentru a-i sancționa ulterior în momentul în care aceștia îi răspundeau. 

Menționăm că nu discutăm aici calitatea arbitrajului, făcând doar o referire la acesta: »în permanență a fost părtinitor, extrem de slab, iar atitudinea arbitrului Sandu V. a fost de maximă aroganță«.

Totuși, nu calitatea arbitrajului nu este în discuție în acest punct de vedere, ci un fapt nemaiîntâlnit pe terenul de baschet: în sfertul 4, când mai erau 3 minute și 50 de secunde, arbitrul Sandu V., uitând că rolul lui pe teren este acela de a arbitra meciul, a intrat în polemică cu unul dintre jucătorii noștri aflat pe banca de rezerve (pe care îl eliminase anterior pentru 5 greșeli personale) spunându-i: »eee, vezi că te-am dat afară!«. La răspunsul acestuia cum că nu-l deranjează, Sandu V. a continuat: »Poate vrei să te trimit și acasă acum!«. Jucătorul de pe bancă i-a spus că oricum pleacă deoarece mai sunt 4 minute de joc. Menționăm că tot acest dialog avea loc în timpul desfășurării meciului, arbitrul Sandu V. lăsând cu totul sarcina arbitrării meciului în seama celuilalt arbitru, Ivan M. (Brașov). În acest moment, arbitrul Sandu V. a luat o măsură contrar tuturor regulamentelor în vigoare. A fluierat, s-a dus la masa oficială, a spus scorer-ului să treacă 3 greșeli tehnice la bancă și a încheiat foaia de joc! La interpelarea mea de ce a oprit meciul, mi-a răspus că s-au acordat 3 GT la bancă și că așa scrie în regulament. Neștiind de o asemenea prevedere, l-am întrebat unde scrie așa ceva. Mi-a răspuns că, dacă nu știu să pun mâna să citesc. Ajungând acasă, am urmat sfatul domnului arbitru și am pus mâna să citesc regulamentele, negăsin nicio referire la o astfel de măsură. Am întrebat și alți arbitri și mi-au spus ceea ce știam deja, anume că nu trebuia oprit meciul. 

Menționez că în timpul meciului nu au existat discuții în contradictoriu antrenor - arbitru, dovadă fiind faptul că nu s-a acordat nicio greșeală tehnică antrenorului nostru, arbitrul Sandu V. având în permanență ceva de împărțit cu jucătorii echipei noastre aflați în teren sau pe bancă. 

Având în vedere toate aceste aspecte, pentru a nu crea un precedent periculos din luarea unor măsuri discreționare la bunul plac al unui arbitru, vă rugăm să-l sancționați pe arbitru Sandu V. și să dispuneți rejucarea meciului pe cheltuiala acestuia. 

În speranța rezolvării corecte a acestui punct de vedere, vă mulțumim!”, a transmis Radu Dinu, directorul CS Total Sport Argeș Pitești. 

Același Radu Dinu ne-a declarat că, respectiv arbitru nu a consemnat pe foaia de joc că a oprit meciul, iar căpitanul echipei Total Sport a semnat foaia pentru protest. De asemenea, acesta a mai spus că a luat legătura chiar și cu arbitri din Liga Națională de Baschet, care i-au spus că arbitrul meciului de la juniori s-a înșelat.

În continuare vom atașa foaia de joc a partidei dintre CSS Sibiu și CS Total Sport Argeș Pitești cu mențiunile de pe verso a brigării de arbitraj, respectiv memoriul făcut de Radu Dinu către CCCLT: Citește ultimele știri despre CS Total Sport Argeș Pitești
Citește ultimele știri despre CSS Sibiu

Radu Bărăian / 24 January 2017 / 15:00

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


0 
:O 
24 January 2017 21:51
dudek Arbitrajul ...
1 
Din pacate arbitrajul la juniori este un dezastru.Arbitrii sunt foarte slab pregatiti.Multi dintre ei nu cunosc nici regulamentul, nu fac diferenta dintre baby baschet si U 13!!! Daca te certi cu ei esti mancat, arbitreaza numai impotriva ta.( si te tine minte si meciul urmator ). Nici observatorii nu sunt mai buni... nu stiu cati consemneaza in raport arbitrajele . Din pacate am vazut arbitraje la turneele semifinale de juniori conduse de arbitrii incepatori care si-au batut joc de munca copiilor si nervii antrenorilor si parintilor. Nu pot sa cred ca aceste lucruri nu se stiu la FRB ...dar e mai usor sa inchizi ochii decat sa faci ceva. 
25 January 2017 13:49
2 
La juniori FRB nu se obosește să trimită observator. Bine, asta convine și clubului gazdă că nu mai decontează un barem plus o delegație. Iar arbitrii își fac de cap. Nu-s mai breji ăia de ligi naționale, ce să aștepți la unu' din același oraș cu echipa gazdă?  
25 January 2017 13:54
1 
Daca in fazele preliminare arbitrii sunt incepatori si gresesc destul de des, poate neintentionat, incepand din Faza Semifinala nu mai sunt chiar " nevinovati " fiind arbitri de Liga I ( divizia B ) si gresesc, de obicei din interes. La Turneul Final sunt arbitrii de Liga Nationala si tot fac " rahatul praf " arbitrand la comanda. Cel mai grav este ca se considera " buricul pamantului " sfidand antrenorii si jucatorii si batandu-si joc de munca lor. Uita ca sunt " prestatori de servicii " si ca fara aceste campionate de juniori EI NU ar exista. 
25 January 2017 20:40

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
INTERVIU Anamaria Vîrjoghe: „Sunt aici să îmi construiesc un viitor strălucit”
MVP ul Turneului U18 din 2017, jucătoarea descoperită de Cătălin Tănase va juca din acest sezon în SUA 
Atac cu blocaje la omul fără minge, tema primului curs susținut de Tudor Costescu pentru antrenorii de juniori
Tehnicianul de la BC SCM Timișoara este primul care a ținut un astfel de stagiu în acest sezon  
VIDEO. Buzzer-beater-ul de la 8 metri reușit de Ștefania Cătinean într-un meci din CN U18
A fost coșul cu care LAPI Dej a învins pe ACS Napoca Baschet, în derby-ul grupei 2  
CN U16 feminin: CSS Alexandria a depășit suta în toate cele 4 meciuri de la primul turneu
Alte trei echipe au punctaj maxim la jumătatea fazei de calificare 
U16 masculin: Rezultatele turneului tur din faza de calificare
La această categorie este obligatorie apărarea om la om în prima repriză 
CN U13 masculin: Rezultatele și clasamentele de la turneul 1 din faza de calificare
Turneul retur se dispută între 17 și 19 noiembrie 
CN U13 feminin: Rezultatele înregistrate la primul turneu
Mai sunt programate două turnee în faza de calificare 
CN U14 masculin: Rezultatele înregistrate la primul turneu din faza de calificare
Au fost în jur de 70 de partide în cele 8 grupe 
CN U14 feminin: S-a încheiat prima serie de meciuri, urmează alte două turnee în faza de calificare
Sunt interzise blocajele și apărarea în zonă la această categorie de vârstă 
CN U18 masculin: Rezultatele de la turneul 1 din faza de calificare
Formațiile care conduc în cele 6 grupe au maximum de puncte 
vandris5 Greseala mea
0 
3.4. Faza de calificare se desfăşoară intr-un sistem de 6 grupe a câte 5 si 6 echipe în sistem “round robin” sub forma de turnee, 2 la numar, conform programării. În faza superioară se califică primele 3 echipe clasate din fiecare grupă, conform RGOCB ‐ clasament 
click pt. Articol 17 October 2017 16:08
0 
GVA 3.5. Faza de clasificare A se desfăşoară intr-un sistem de 4 grupe a câte 4 echipe în sistem “round robin” sub forma de turnee, 2 la numar, conform programării. În faza superioară se califică primele 3 echipe clasate din fiecare grupă, conform RGOCB ‐ clasament. Echipele clasate pe locurile 4 vor juca in faza de recalificare A.  
click pt. Articol 17 October 2017 16:05
0 
S-a schimbat ceva în comportamentul păriților-suporteri de la Olimpia? Să fie fair-play? Mă îndoiesc! Câte injurături am auzit la ei... Si nu-s ăla care să fiu pudic, pot înjura 2 ore fără să mă repet! :)) Pe de altă parte, am tot văzut torturi înainte de meci pregătite pentru presupuși câștigători iar după aruncate la gunoi, ori mesaje triumfaliste înainte de meci pe rețele sociale! Ultima dată inaintea finalei de la U18F din 2016 de la Alba Iulia! Ba chiar și diplome scrise, după căutau pic să steargă!!!  
click pt. Articol 04 July 2017 13:41
0 
s-au 
click pt. Articol 03 July 2017 21:43
0 
doctore,ce expert esti tu in subtilitati si diagnostice!Ca fapt divers,spre deosebire de tine care doar filozofezi dupa o relatare,eu chiar am fost de fata la aceste competitii in aproape toate localitatile unde s-a desfasurat,si stii ce am constatatlive?Ca de departe cel mai neanderthalian comportament l-au avut brasovenii,mai ales cand au fost gazdele competitiei...asta asa,ca fapt divers. 
click pt. Articol 03 July 2017 21:41
Buzestii @Bogdan
0 
Anul acesta nu am ajuns,dar am toate motivele sa te cred caci identific din relatarea ta acelasi "pattern" al competitiei,jalnica dpdv uman... 
click pt. Articol 03 July 2017 21:32
Oldtimer Dupa chipul si asemanarea
0 
celor pe care îi alegem, in primul rand prin ne-participare. Scopul scuza mijloacele dupa reteta carpato-danubiano-pontica...un cap in gura, un pumn " la operatie " , ca sa moara toti dusmanii si eu sa-i ingrop cu banii si sa afle tot țăranu cine ieste Barosanu si provinciia toata de unde se da ora egzacta.. s.a.m.d. Tulai, in ce tara traim... 
click pt. Articol 03 July 2017 19:31
BogdanV ECHIPA CAMPIOANA
0 
Desi nu e frumos sa iti vorbesti adversarul de rau atunci cand pierde, ci trebuie sa il feliciti pentru ca a incercat, azi am sa fiu putin rau si am sa ma rezum la critici.
Copiii de la CSS5 nu au absolut nici o vina.Sunt niste fetite frumoase si ambitioase care din pacate sunt conduse de un specimen semiretard si de o gasca de parinti ce au comportament de banditi.
Vazand meciul dintre cele doua combatante in finala de la Mangalia, nu am avut cum sa nu remarc felul in care a vrut CSS sa castige finala.Murdar.Cum murder? Pai curat nu, pentru ca in timpul pauzelor antrenorii mai sus mentionatei echipe, invatau fetele cum sa faulteze, cum sa traga de tricouri adversarele, cum sa le sicaneze.Si cum asta nu ar fii de ajuns, parintii celor de la CSS5 s-au adunat ca furnicile la panoul care ataca Sportul Studentesc, de unde apostrofau fetele, ba chiar le injurau, tipau ca niste disperati.Chiar au avut tupeul sa injure si parintii de la Sportul Studentesc.
Deci despre ce vorbim? La sportul juvenile noi ne comportam ca la razboi.Le aratam copiilor ce inseamna sa fii huligan.Ce vor invata domnilor si doamnelor acesti copii? Aceste fetite ce mai au un pas pana la pragul adolescentei?
Trecand peste acest aspect, de rasul curcilor s-au facut in momentul in care au venit la teren cu limuzina, cu tort pe care scria campionii, cu foc de artificii pregatit, cu confetti, tot tacamul ce sa mai va zic.
Apoi parintii au aratat ca sunt din alta epoca, probabil cea a bronzului, imediat cum s-a terminat meciul si-au apostrofat copilele, au aruncat tortul dupa un gard viu, ce sa mai, animale.
Alooo unde va credeti mai domnilor si doamnelor de la oras? Ca de va spuneam ca sunteti tarani va suparati!
Olimpia si Sportul Studentesc v-au aplaudat la priemiere, au strigat numele vostru....dar invers? Tot Sportul Studentesc si Olimpia s-au felicitat reciproc.
Trimiteti copiii pe un drum gresit din pacate, si voi probabil impinsi de la spate de un antrenor cu comportament de babuin retardat.Un om care isi bate propriul copil pe terenul de baschet acum un an in finala de mini, dar la baieti.Da ati citit correct, babuinul isi bate elevii.Toata lumea stie acest aspect.Pe fete cei drept doar le mai bruscheaza.
Acesta este domnul antrenor al CSS5.Din pacate! 
click pt. Articol 03 July 2017 13:35
gyke baby baschet
0 
A fost un turneu reusit, bine organizat. Am vazut cateva echipe intersante, din care s-a detasat Ploiestiul, foarte omogeni, cu un joc colectiv extrem de solid (cred ca ar face fata cu echipa asta si la categoria mini - de altfel cred ca au castigat toate meciurile la diferente foarte mari de scor). Bun sistemul cu grupa initiala de 4, iar apoi cu grupa semifinala tot de 4, urmata de meciurile de clasment. Fiecare echipa s-a cam asezat astfel unde ii era locul. Singurul regret e ca majoritatea echipelor tari au cam fost asezate pe prima parte a tabloului, la tragerea la sorti. Arbitrajul net mai bun ca anul trecut, am vazut multi arbitrii care explicau copiilor ce au de facut sau unde au gresit. La fete, am remarcat pe una din fete, care la 10 ani are inaltimea lui Dan Dacian (se vede si in poza); daca va continua cu baschetul sunt sanse mari ca de la 16 ani sa o vedem in lotul Romaniei.
Una peste alta o saptamana frumoasa, cu mult baschet, soare si mare. Sper sa ramana permanent la Mangalia acest turneu, locatia fiind absolut perfecta pentru un astfel de turneu. 
click pt. Articol 26 June 2017 13:03
un moldovean Bucuresti
0 
Acum in capitala exista cateva zeci de cluburi private de minibaschet care reusesc sa aduca tinerii sportivi in sali. In plus exista un campionat " municipal " in care acesti copiii joaca inca de la 11-12 ani iar asta ii ajuta sa progreseze si ii motiveaza. Mai tarziu, de la 14-15 ani, cluburile puternice : Steaua, Stiinta, 4Sport, Aurel Vlaicu ii aduna si ii pregatesc intr-un mediu concurentional extrem de puternic si motivant. Asa cred ca se explica rezultatele . 
click pt. Articol 15 June 2017 15:22