Situație atipică consemnată într-un meci din cadrul CN U18 Masculin


Un arbitru sibian a încheiat meciul cu 4 minute înainte de final pe fondul a 3 greșeli tehnice acordate la bancă într-o singură fază

Campionatele naționale de juniori sunt în plină desfășurare în această perioadă, fie cu fazele semifinale, fie cu jocuri din grupele valorice inferioare pentru stabilirea clasamentelor. Una dintre aceste partide s-a consemnat vineri, 20 ianuarie, între echipele CSS Sibiu și Total Sport Argeș Pitești, meci din cadrul Campionatului Național U18 Masculin, grupa valorică B, disputat în Sala CSS din Sibiu. 

În legătură cu acest meci, site-ul TotalBaschet a fost contactat de directorul formației argeșene, Radu Dinu, care a dorit să ne expună „un caz nemaiîntâlnit pe terenul de baschet” petrecut în jocul echipei sale împotriva formației din Sibiu. Pentru acuratețea informațiilor, vă expunem integral memoriul întocmit de Radu Dinu către CCCLT cu privire la cele întâmplate. 

Către CCCLT

Referitor la meciul CSS Sibiu - CS Total Sport Argeș Pitești, disputat vineri, 20.01.2017, ora 13:00, în Sala CSS Sibiu, meci în cadrul Campionatului Național de Baschet Masculin, categoria de vârstă U18, grupa valorică B, dorim să vă expunem următorul PUNCT DE VEDERE

Pe toată durata meciului, arbitrul Sandu V. (Sibiu) a avut o atitudine total necorespunzătoare statutului de arbitru, intrând în discuții cu jucătorii echipei noastre, provocându-i în permanență pentru a-i sancționa ulterior în momentul în care aceștia îi răspundeau. 

Menționăm că nu discutăm aici calitatea arbitrajului, făcând doar o referire la acesta: »în permanență a fost părtinitor, extrem de slab, iar atitudinea arbitrului Sandu V. a fost de maximă aroganță«.

Totuși, nu calitatea arbitrajului nu este în discuție în acest punct de vedere, ci un fapt nemaiîntâlnit pe terenul de baschet: în sfertul 4, când mai erau 3 minute și 50 de secunde, arbitrul Sandu V., uitând că rolul lui pe teren este acela de a arbitra meciul, a intrat în polemică cu unul dintre jucătorii noștri aflat pe banca de rezerve (pe care îl eliminase anterior pentru 5 greșeli personale) spunându-i: »eee, vezi că te-am dat afară!«. La răspunsul acestuia cum că nu-l deranjează, Sandu V. a continuat: »Poate vrei să te trimit și acasă acum!«. Jucătorul de pe bancă i-a spus că oricum pleacă deoarece mai sunt 4 minute de joc. Menționăm că tot acest dialog avea loc în timpul desfășurării meciului, arbitrul Sandu V. lăsând cu totul sarcina arbitrării meciului în seama celuilalt arbitru, Ivan M. (Brașov). În acest moment, arbitrul Sandu V. a luat o măsură contrar tuturor regulamentelor în vigoare. A fluierat, s-a dus la masa oficială, a spus scorer-ului să treacă 3 greșeli tehnice la bancă și a încheiat foaia de joc! La interpelarea mea de ce a oprit meciul, mi-a răspus că s-au acordat 3 GT la bancă și că așa scrie în regulament. Neștiind de o asemenea prevedere, l-am întrebat unde scrie așa ceva. Mi-a răspuns că, dacă nu știu să pun mâna să citesc. Ajungând acasă, am urmat sfatul domnului arbitru și am pus mâna să citesc regulamentele, negăsin nicio referire la o astfel de măsură. Am întrebat și alți arbitri și mi-au spus ceea ce știam deja, anume că nu trebuia oprit meciul. 

Menționez că în timpul meciului nu au existat discuții în contradictoriu antrenor - arbitru, dovadă fiind faptul că nu s-a acordat nicio greșeală tehnică antrenorului nostru, arbitrul Sandu V. având în permanență ceva de împărțit cu jucătorii echipei noastre aflați în teren sau pe bancă. 

Având în vedere toate aceste aspecte, pentru a nu crea un precedent periculos din luarea unor măsuri discreționare la bunul plac al unui arbitru, vă rugăm să-l sancționați pe arbitru Sandu V. și să dispuneți rejucarea meciului pe cheltuiala acestuia. 

În speranța rezolvării corecte a acestui punct de vedere, vă mulțumim!”, a transmis Radu Dinu, directorul CS Total Sport Argeș Pitești. 

Același Radu Dinu ne-a declarat că, respectiv arbitru nu a consemnat pe foaia de joc că a oprit meciul, iar căpitanul echipei Total Sport a semnat foaia pentru protest. De asemenea, acesta a mai spus că a luat legătura chiar și cu arbitri din Liga Națională de Baschet, care i-au spus că arbitrul meciului de la juniori s-a înșelat.

În continuare vom atașa foaia de joc a partidei dintre CSS Sibiu și CS Total Sport Argeș Pitești cu mențiunile de pe verso a brigării de arbitraj, respectiv memoriul făcut de Radu Dinu către CCCLT: Citește ultimele știri despre CS Total Sport Argeș Pitești
Citește ultimele știri despre CSS Sibiu

Radu Bărăian / 24 January 2017 / 15:00

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


0 
:O 
24 January 2017 21:51
dudek Arbitrajul ...
1 
Din pacate arbitrajul la juniori este un dezastru.Arbitrii sunt foarte slab pregatiti.Multi dintre ei nu cunosc nici regulamentul, nu fac diferenta dintre baby baschet si U 13!!! Daca te certi cu ei esti mancat, arbitreaza numai impotriva ta.( si te tine minte si meciul urmator ). Nici observatorii nu sunt mai buni... nu stiu cati consemneaza in raport arbitrajele . Din pacate am vazut arbitraje la turneele semifinale de juniori conduse de arbitrii incepatori care si-au batut joc de munca copiilor si nervii antrenorilor si parintilor. Nu pot sa cred ca aceste lucruri nu se stiu la FRB ...dar e mai usor sa inchizi ochii decat sa faci ceva. 
25 January 2017 13:49
2 
La juniori FRB nu se obosește să trimită observator. Bine, asta convine și clubului gazdă că nu mai decontează un barem plus o delegație. Iar arbitrii își fac de cap. Nu-s mai breji ăia de ligi naționale, ce să aștepți la unu' din același oraș cu echipa gazdă?  
25 January 2017 13:54
1 
Daca in fazele preliminare arbitrii sunt incepatori si gresesc destul de des, poate neintentionat, incepand din Faza Semifinala nu mai sunt chiar " nevinovati " fiind arbitri de Liga I ( divizia B ) si gresesc, de obicei din interes. La Turneul Final sunt arbitrii de Liga Nationala si tot fac " rahatul praf " arbitrand la comanda. Cel mai grav este ca se considera " buricul pamantului " sfidand antrenorii si jucatorii si batandu-si joc de munca lor. Uita ca sunt " prestatori de servicii " si ca fara aceste campionate de juniori EI NU ar exista. 
25 January 2017 20:40

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
U20M premii individuale. MVP: Sabin Cîrstoveanu (CS Agronomia)
Trei jucători de la Știința, în cel mai bun cinci al turneului final 
U20 M. Agronomia câștigă după un meci excelent în finala cu Știința
CN Aurel Vlaicu a ocupat ultima treaptă a podiumului 
U20 M. Știința și Agronomia se întâlnesc cu trofeul pe masă în ultima zi a turneului
Cele două echipe au trecut clar de Vlaicu și Voluntari în a doua zi a întrecerii 
U20 M. Victorie dramatică pentru Agronomia în fața celor de la Aurel Vlaicu
Știința a dominat fără probleme CSO Voluntari, în prima zi a turneului final 
U20M. Adam Toth, CSO Voluntari:”Avem niște adversari tari și o fie o luptă continuă în teren la fiecare meci”
Turneul final U20 Masculin are loc la Bucureşti, între 23 şi 25 aprilie 
U20M. Christian Chițu, CS Agronomia București:” Noi vom trata turneul meci cu meci și sperăm să ne clasăm cât mai sus.”
Turneul final U20 Masculin are loc la Bucureşti, între 23 şi 25 aprilie 
U20M. Denis Murgu, Știința București:”Cred că diferența o vor face ambiția și atitudinea.”
Turneul final U20 Masculin are loc la Bucureşti, între 23 şi 25 aprilie 
U20M. Matei Nicolae, CN Aurel Vlaicu: „La 17 ani nu este atât de uşor să joci la U20”
Turneul final U20 Masculin are loc la Bucureşti, între 23 şi 25 aprilie 
Turneul final al CN U18 Masculin – ediția 2017/2018 se va disputa la Sibiu
Sala Transilvania din Sibiu va găzdui turneul în perioada 2-6 mai 
Turneul Final U20 se joacă în perioada 23-25 aprilie la București
Din cele 4 echipe calificate, 3 sunt din Capitală. Cealaltă este CSO Voluntari 
0 
In urmatorii ani Capitala va fi miezul baschetului juvenil. 
click pt. Articol 19 April 2018 23:58
0 
Daca ne luam dupa cele 3 infrangeri suferite in grupa noastra, putem spune mersi ca nu am picat in grupa cealalta. Atunci am afi avut adversari pe Real, Partizan si Fenerbahce. Daca ne-au dat cu terenul in cap trei echipe de club putin cunoscute, ce ar mai fi de comentat? 
click pt. Articol 17 March 2018 23:35
fritisor Nu iese fum fara foc
0 
Tin sa dau dreptate domnului care a reclamat violenta antrenoarei de la Ingerii Baniei. Acum 2 ani la Campionatul National de Babybaschet de la Mangalia am avut "sansa" sa asist la un meci al acestei echipe :INGERII BANIEI. Vreau sa va spun ca acolo am vazut-o pe acesta asazisa modelatoare de sportivi cum a agresat verbal si fizic nu unul ci doi din proprii ei elevi. Poate ve-ti spune ca asa se calesc acei copii dar as fi vrut sa vedeti spaima (sa nu zic mai mult) din privirea acelor copii de 9 ani. Pai daca la un meci cu public doamna a facut crize demne de un control de specialitate imi e si frica sa ma gandesc ce se intampla la antrenamente. Dupa un an la acelasi Campionat de la Mangalia am fost curios sa o vad din nou pe "doamna antrenor" si m-am dus la un alt meci al Ingerilor Baniei. Acelasi comportament de "mahala": urlete, imbranceli(sa fiu gentil) inclusiv terorizarea arbitrilor. Nu ma mira asadar ca doamna antrenor isi continua stilul personal de dezvoltare psihica si sportiva a copiilor.
Eu as introduce un paragraf in regulament ca echipele acestor asazisi antrenori sa fie descalificate pentru ca nu e normal ca un copil de 8-9-.. 12 ani sa fie tratat in acest mod. In momentul in care ar fi descalificata echipa sa-i vad pe parintii acelor copii care au platit pentru ca ei sa poata juca la o competitie nationala daca mai iau apararea acestei doamne antrenor in conditiile in care ar fi doar spectatori nu si actori ai spectacolului sportiv.  
click pt. Articol 27 February 2018 12:16
Constantin Mircea dreptul la parere e universal
0 
de la a iti expune parerea la a fi publicata pe un site in domeniu, e mare distanta. ce observ ca nu se observa: abuz fata de copii si tineri se inatmpla la tot pasul, si la scoala, si in tot ce fac. inclusiv refuzul e a da copilului o pauza sa bea apa, este abuz fizic. si totusi, ma mir cum un anumit domn realizator de show la televiziune si ce recunoaste singur ca se implica in strangerea de fonsuri pentru gruparea sportiva in care fiul sau face sport de masa are cuvintele de atac pentru toata lumea, si lumea-i este recunscatoare chiar daca este evident ca in conostinte de educatie nu depaseste cunostintele de parinte si in cunostinte de baschet nu depaseste cunostinteele unui parinte al unui sportiv de minibaschet. Vitriolul aruncat de acest domn este tot un abuz, ce nu face bine sa fie promovat. 
click pt. Articol 19 February 2018 19:36
alin67 nu induceti in eroare...
0 
Ceea ce semnaleaza Patraru nu are legatura cu regulamentele, nici macar cu jocul de baschet, ci cu educatia din Romania. Din pacate, deficientele sunt majore in toate domeniile, violenta facandu-si aparitia de multe, chiar foarte multe ori. Altfel, nu incercati sa sugerati ca doar antrenorii se pricep la baschet, iar ceilalti sunt complet necunoscatori ai fenomenului si n-au dreptul sa-si spuna parerile. Spor la treaba si la "slefuirea" tinerilor, iar cand mai vine un parinte sa va ceara "cate-o scatoalca" pentru fiul sau, ar fi bine sa i-o dati chiar lui. 
click pt. Articol 19 February 2018 18:22
Constantin Mircea Patraru s-a apucat de baschet
0 
Cum a ajuns Patraru sa scrie articole de baschet?
Anul trecut eu eram cel violent, Acum alt adverasar al clubului pe care il promoveaza.
Curios e ca parerea unui afon in baschet, respectiv Dragos Patraru, si pe deasupra influentat emotional de calitatea de parinte, apare ca fiind realitate pe unul dintre site-urile de profil. Daca am ajuns sa ne faca Patraru regulamentul si la baschet, stam bine. Da asa-i romanul. Stiam ca toata lumea se pricepe la fotbal. Acum vad ca se pricep toti si la baschet. Cat despre abuzurile verbale sau fizice, acestea au loc la antrenamente, de multe ori cu acceptul parintilor. Pe vremea cand "slefuiam" copii chiar tatal unui baiat a venit si mi-a spus ca ma port prea frumos cu ei si ca cel putin copilului lui sa-i mai trag cate-o scaltoalca. Am refuzat desigur. Insa si eu sunt agresiv din punctul de vedere al baschetbalistului Patraru. Astia chiar se cred dumnezei... Pardon... 
click pt. Articol 19 February 2018 14:46
Mocasin Adevar sau provocare?
0 
Din nefericire d-nul Patraru are dreptate, copiii de la ingerii Baniei primesc tratamente care nu rezoneaza cu fair play-ul despre care pomeneste d-nul antrenor. Felicitari Dragos patraru pentru implicare, era cazul ca cineva credibil si cu imagine sa ridice aceasta problema. Sunt curios care va fi reactia FRB!
 
click pt. Articol 19 February 2018 09:17
ydesh_apu Adica ...
0 
De exempu ceea ce vedem in filmuletul atasat nu e adevarat? Ce vedem nu e adevarat, ce spui tu e adevarat? 
click pt. Articol 18 February 2018 21:17
alin67 cine se scuza se acuza...
0 
Sunt iubitor de baschet si merg aproape la toate meciurile de baschet din orasul meu, in ultimul timp mai mult de copii. Consider, fara sa cunosc detalii privind meciul respectiv, ca Dragos Patraru are dreptate, macar prin a trage un semnal de alarma. Exista multa violenta la acest nivel, mai ales verbala, dar uneori si fizica. De multe ori am fost atat de indignat incat imi venea sa intru in teren sa iau atitudine fata de antrenori, mai ales cei oaspeti, fiindca gazdele nu-si "permit" sa fie prea agresivi in fata parintilor. Chiar saptamana trecuta, la un turneu de U16, am vazut un copil (nu scriu echipa), care nu a fost agresat, dar parca incerca sa stea la distanta fata de antrenorul sau de frica sa nu primeasca vreo palma. Poate ca nu era asa, dar bietul copil parea efectiv speriat. N-ar fi rau ca parintii sa fie mai atenti si sa ia atitudine. Nu sa intervina in procesul de pregatire, asa cum multi fac, dar sa nu permita agresiunile de niciun fel. Vremea educatiei prin bataie a trecut, iar o astfel de educatie creeaza monstri. Baschetul european este plin de antrenori colerici carora li se permite, sub acoperirea unor rezultate, sa fie mai mult decat mitocani. Acesta este si unul din motivele pentru care in ultimul timp ma uit mai mult la meciurile din NBA si mai putin la Euroliga.  
click pt. Articol 17 February 2018 21:44
Georgica Indignare
0 
Sunt parintele unuia dintre Ingerii Baniei. Baiatul meu a jucat in acel meci iar eu am fost in sala. Domnul Patraru are dreptate: antrenorii nostri sunt temperamentali. Cateodata vorbesc mai tare. "Urla", ca sa il citez pe parintele - jurnalist de la Ploiesti. Aici insa se opreste dreptatea domnului Patraru. Nu am vazut niciun copil palmuit si nu am vazut violenta.
Am vazut, in schimb, in cei cativa ani de cand copilul meu practica acest sport, ca a invatat multe lucruri bune si ca ii place. Si asta se datoreaza, intr-un procent "oarecare", si antrenorilor, carora eu le multumesc pentru ce fac zi de zi pentru el.
Felicitari echipei din Ploiesti pentru victoria din acel meci. Felicitari si echipei din spatele emisiunii "Starea natiei", impecabil documentata in comparatie cu cele scrise de domnul Patraru de unul singur. Pentru ca, pana nu aduce dovezi, eu cred ca ori a fost rau intentionat, ori surprinzator de indolent in documentare.  
click pt. Articol 17 February 2018 19:22