Situație atipică consemnată într-un meci din cadrul CN U18 Masculin


Un arbitru sibian a încheiat meciul cu 4 minute înainte de final pe fondul a 3 greșeli tehnice acordate la bancă într-o singură fază

Campionatele naționale de juniori sunt în plină desfășurare în această perioadă, fie cu fazele semifinale, fie cu jocuri din grupele valorice inferioare pentru stabilirea clasamentelor. Una dintre aceste partide s-a consemnat vineri, 20 ianuarie, între echipele CSS Sibiu și Total Sport Argeș Pitești, meci din cadrul Campionatului Național U18 Masculin, grupa valorică B, disputat în Sala CSS din Sibiu. 

În legătură cu acest meci, site-ul TotalBaschet a fost contactat de directorul formației argeșene, Radu Dinu, care a dorit să ne expună „un caz nemaiîntâlnit pe terenul de baschet” petrecut în jocul echipei sale împotriva formației din Sibiu. Pentru acuratețea informațiilor, vă expunem integral memoriul întocmit de Radu Dinu către CCCLT cu privire la cele întâmplate. 

Către CCCLT

Referitor la meciul CSS Sibiu - CS Total Sport Argeș Pitești, disputat vineri, 20.01.2017, ora 13:00, în Sala CSS Sibiu, meci în cadrul Campionatului Național de Baschet Masculin, categoria de vârstă U18, grupa valorică B, dorim să vă expunem următorul PUNCT DE VEDERE

Pe toată durata meciului, arbitrul Sandu V. (Sibiu) a avut o atitudine total necorespunzătoare statutului de arbitru, intrând în discuții cu jucătorii echipei noastre, provocându-i în permanență pentru a-i sancționa ulterior în momentul în care aceștia îi răspundeau. 

Menționăm că nu discutăm aici calitatea arbitrajului, făcând doar o referire la acesta: »în permanență a fost părtinitor, extrem de slab, iar atitudinea arbitrului Sandu V. a fost de maximă aroganță«.

Totuși, nu calitatea arbitrajului nu este în discuție în acest punct de vedere, ci un fapt nemaiîntâlnit pe terenul de baschet: în sfertul 4, când mai erau 3 minute și 50 de secunde, arbitrul Sandu V., uitând că rolul lui pe teren este acela de a arbitra meciul, a intrat în polemică cu unul dintre jucătorii noștri aflat pe banca de rezerve (pe care îl eliminase anterior pentru 5 greșeli personale) spunându-i: »eee, vezi că te-am dat afară!«. La răspunsul acestuia cum că nu-l deranjează, Sandu V. a continuat: »Poate vrei să te trimit și acasă acum!«. Jucătorul de pe bancă i-a spus că oricum pleacă deoarece mai sunt 4 minute de joc. Menționăm că tot acest dialog avea loc în timpul desfășurării meciului, arbitrul Sandu V. lăsând cu totul sarcina arbitrării meciului în seama celuilalt arbitru, Ivan M. (Brașov). În acest moment, arbitrul Sandu V. a luat o măsură contrar tuturor regulamentelor în vigoare. A fluierat, s-a dus la masa oficială, a spus scorer-ului să treacă 3 greșeli tehnice la bancă și a încheiat foaia de joc! La interpelarea mea de ce a oprit meciul, mi-a răspus că s-au acordat 3 GT la bancă și că așa scrie în regulament. Neștiind de o asemenea prevedere, l-am întrebat unde scrie așa ceva. Mi-a răspuns că, dacă nu știu să pun mâna să citesc. Ajungând acasă, am urmat sfatul domnului arbitru și am pus mâna să citesc regulamentele, negăsin nicio referire la o astfel de măsură. Am întrebat și alți arbitri și mi-au spus ceea ce știam deja, anume că nu trebuia oprit meciul. 

Menționez că în timpul meciului nu au existat discuții în contradictoriu antrenor - arbitru, dovadă fiind faptul că nu s-a acordat nicio greșeală tehnică antrenorului nostru, arbitrul Sandu V. având în permanență ceva de împărțit cu jucătorii echipei noastre aflați în teren sau pe bancă. 

Având în vedere toate aceste aspecte, pentru a nu crea un precedent periculos din luarea unor măsuri discreționare la bunul plac al unui arbitru, vă rugăm să-l sancționați pe arbitru Sandu V. și să dispuneți rejucarea meciului pe cheltuiala acestuia. 

În speranța rezolvării corecte a acestui punct de vedere, vă mulțumim!”, a transmis Radu Dinu, directorul CS Total Sport Argeș Pitești. 

Același Radu Dinu ne-a declarat că, respectiv arbitru nu a consemnat pe foaia de joc că a oprit meciul, iar căpitanul echipei Total Sport a semnat foaia pentru protest. De asemenea, acesta a mai spus că a luat legătura chiar și cu arbitri din Liga Națională de Baschet, care i-au spus că arbitrul meciului de la juniori s-a înșelat.

În continuare vom atașa foaia de joc a partidei dintre CSS Sibiu și CS Total Sport Argeș Pitești cu mențiunile de pe verso a brigării de arbitraj, respectiv memoriul făcut de Radu Dinu către CCCLT: 



Citește ultimele știri despre CS Total Sport Argeș Pitești
Citește ultimele știri despre CSS Sibiu

Radu Bărăian / 24 ianuarie 2017 / 15:00

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


0 
:O 
24 ianuarie 2017 21:51
dudek Arbitrajul ...
1 
Din pacate arbitrajul la juniori este un dezastru.Arbitrii sunt foarte slab pregatiti.Multi dintre ei nu cunosc nici regulamentul, nu fac diferenta dintre baby baschet si U 13!!! Daca te certi cu ei esti mancat, arbitreaza numai impotriva ta.( si te tine minte si meciul urmator ). Nici observatorii nu sunt mai buni... nu stiu cati consemneaza in raport arbitrajele . Din pacate am vazut arbitraje la turneele semifinale de juniori conduse de arbitrii incepatori care si-au batut joc de munca copiilor si nervii antrenorilor si parintilor. Nu pot sa cred ca aceste lucruri nu se stiu la FRB ...dar e mai usor sa inchizi ochii decat sa faci ceva. 
25 ianuarie 2017 13:49
2 
La juniori FRB nu se obosește să trimită observator. Bine, asta convine și clubului gazdă că nu mai decontează un barem plus o delegație. Iar arbitrii își fac de cap. Nu-s mai breji ăia de ligi naționale, ce să aștepți la unu' din același oraș cu echipa gazdă?  
25 ianuarie 2017 13:54
1 
Daca in fazele preliminare arbitrii sunt incepatori si gresesc destul de des, poate neintentionat, incepand din Faza Semifinala nu mai sunt chiar " nevinovati " fiind arbitri de Liga I ( divizia B ) si gresesc, de obicei din interes. La Turneul Final sunt arbitrii de Liga Nationala si tot fac " rahatul praf " arbitrand la comanda. Cel mai grav este ca se considera " buricul pamantului " sfidand antrenorii si jucatorii si batandu-si joc de munca lor. Uita ca sunt " prestatori de servicii " si ca fara aceste campionate de juniori EI NU ar exista. 
25 ianuarie 2017 20:40

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Alexandra Cătălina Ion, MVP-ul Turneului Final U14 Feminin
Premiile speciale ale competiției organizate la București, în articol 
T.F. U14M – Clasamentul final al competiției de la Oradea
Au fost acordate și premii speciale pentru remarcații turneului 
Ion, Neagu și Murdzek, trio-ul care a adus titlul național la U14 pentru Champions București
În finala câștigată cu Admar, 64-60, cele trei au marcat împreună 52 de puncte 
CSS Nr 6-Champions București, noua campioană națională la categoria U14 Feminin
Podiumul a fost completat de ACS Admar Costinești-București, respectiv CSS Bega Timișoara 
T.F. U14M - ACS Dan Dacian București s-a impus în finala cu ACS Baller Otopeni
LPS Bihorul Oradea, gazda competiției, a cucerit medaliile de bronz 
T.F. U14M – Astăzi au loc semifinalele întrecerii
Meciurile pentru locurile 5-6 și 7-8 au fost stabilite 
T.F. U14 – Astăzi se joacă semifinalele competiției
Tot astăzi se dă și lupta pentru locurile 5-6, 7-8 
T.F. U14M – Rezultatele primelor două zile ale competiției de la Oradea
Semifinalistele turneului se cunoșteau înaintea ultimei etape din faza grupelor 
T.F. U14F – Ștefania Tudor și Alexandra Ion, remarcatele primei zile
Ambele jucătoare au avut evoluții foarte bune în prima zi a competiției 
un moldovean Limite !!!
0 
Toata consideratia pt munca antrenorului de la Sighet, care a construit o echipa frumoasa si a descoperit un copil foarte talentat, Ciprian Albu. In jurul lui a construit o echipa frumoasa cu medalie la U14 si mai multe calificari la Turnee Finale. Din acest moment, limitele superioare au fost atinse si trebuie luate decizii decisive pt viitorul unor copii- sportivi.  
click pt. Articol 16 mai 2017 22:04
un moldovean Concluzii
0 
Am sperat pana la finalul competitiei ca vor exista parinti, chibiti, iubitori de baschet care sa posteze cateva consideratii de la cest Turneu Final. Eu l-am urmarit doar pe play-by -play si trag o singura concluzie, pe care o anticipam de altfel. De la acest nivel " epoca romantica " cu 1-2 super jucatori care castiga meciurile si medaliile s-a terminat. Acum se joaca baschet in echipa iar baza de selectie, echipele cu rotatii de minim 8 jucatori si munca profesionista se vede. Sper ca Ciprian Albu si parintii lui sa ia decizia cea mai buna pentru viitorul lui.  
click pt. Articol 16 mai 2017 21:57
0 
Postarea trebuia sa fie la TF baieti 
click pt. Articol 16 mai 2017 21:56
un moldovean Concluzii
0 
Am sperat pana la finalul competitiei ca vor exista parinti, chibiti, iubitori de baschet care sa posteze cateva consideratii de la cest Turneu Final. Eu l-am urmarit doar pe play-by -play si trag o singura concluzie, pe care o anticipam de altfel. De la acest nivel " epoca romantica " cu 1-2 super jucatori care castiga meciurile si medaliile s-a terminat. Acum se joaca baschet in echipa iar baza de selectie, echipele cu rotatii de minim 8 jucatori si munca profesionista se vede. Sper ca Ciprian Albu si parintii lui sa ia decizia cea mai buna pentru viitorul lui. 
click pt. Articol 16 mai 2017 21:55
gyke Nu ai ce intelege...
0 
Un gest absolut cretin, ce nu ar trebui intalnit in salile de sport, cu atat mai mult cu cat era antrenorul unor copii. Nu exista circumstante atenuante, iar pedeapsa este mult prea blanda, ridicola de-a dreptul. 
click pt. Articol 12 mai 2017 22:28
Sharky4 Precedent
0 
A existat precent cu domnul Bulancea, care a primit mai puțin. E inadmisibil ce a facut Vasile, dar intr-un fel îl înțeleg! Doamne ferește sa reactionezi la nervi! :( 
click pt. Articol 12 mai 2017 22:03
bob iar in acest timp
0 
poate aplica capete in gura din postura de parinte. Pam pam! Poate o interzicere a dreptului de a intra in sala de baschet ar fi fost mai corecta! 
click pt. Articol 12 mai 2017 21:56
Sharky4 Sistemul
0 
E clar ca sistemul nu este atractiv pentru copii! De aceea ajung extrem de puțini la u18....din păcate! :( 
click pt. Articol 12 mai 2017 13:13
0 
Poate ziceti si ceva despre arbitrajele discretionare dirijate de trista figura trimisa sa supervizeze in general baschetul feminin juvenil. Nu e normal, daca ea nu inghite un club, sa-si bata joc prin mascote gen arbitasul Rusu! Stiu, e mai simplu sa consulti o foaie de statistica decat sa fii obiectiv si sa scrii dupa ce vezi la fata locului. Daca s-ar rupe din radacina arbitrajele magaresti de la juniori sau s-ar selecta arbitri pe merit, nu ca sunt copiii sau nepotii unora din sistem ori vreun jucator ratat ce inca nu intelege ca el e arbitru si nu trebuie sa straluceasca el ci doar cei care se infrunta pe teren-rolul lui fiind sa imparta dreptatea, nu s-ar mai intampla episoade gen cel intamplat zilele trecute cu Alex. Vasile. Nu e normal ca o echipa sa aiba eliminate 3 jucatoare din sfertul 3, doar poate asa se va impiedica, iar adversarul niciuna tot meciul! Da, echipa asta dintr-un orasel infim castiga titluri pe banda rulanta. Insa asta se intampla pentru ca acolo se munceste, antrenamente serioase, tactica adecvata varstei, lucru la mentalul jucatoarelor. O fi plictisitor sa castige o echipa 7 titluri consecutiv la o anumita generatie! Dar nu e cazu' ca SS sa intre in depresie din acest motiv si sa faca tot posibilul, prin trepadusi, si sa puna talpi altei generatii la fel de promitatoare! Lasati sportivii sa se lupte in conditii egale! Daca in al ' enspelea ceas nu intelege nimeni din federatia asta autista panta pe care a luat-o acest sport mai ales la feminin se va alege praful. Copiii sunt sensibil, daca vad ca munca lor e in zadar e foarte posibil sa se lase de acest sport!  
click pt. Articol 12 mai 2017 08:49
Oldtimer Timid inceput
0 
dar binevenit... N-ar strica sa devina o practica obisnuita si in Ligile de seniori... Din pacate seniorii inca fac confuzie intre psiholog si psihiatru... Staff- urile declara asistenta de acest gen ca fiind "un lux" cand, de fapt, e o necesitate, daca vrei maximum de performanta posibil...