Situație atipică consemnată într-un meci din cadrul CN U18 Masculin


Un arbitru sibian a încheiat meciul cu 4 minute înainte de final pe fondul a 3 greșeli tehnice acordate la bancă într-o singură fază

Campionatele naționale de juniori sunt în plină desfășurare în această perioadă, fie cu fazele semifinale, fie cu jocuri din grupele valorice inferioare pentru stabilirea clasamentelor. Una dintre aceste partide s-a consemnat vineri, 20 ianuarie, între echipele CSS Sibiu și Total Sport Argeș Pitești, meci din cadrul Campionatului Național U18 Masculin, grupa valorică B, disputat în Sala CSS din Sibiu. 

În legătură cu acest meci, site-ul TotalBaschet a fost contactat de directorul formației argeșene, Radu Dinu, care a dorit să ne expună „un caz nemaiîntâlnit pe terenul de baschet” petrecut în jocul echipei sale împotriva formației din Sibiu. Pentru acuratețea informațiilor, vă expunem integral memoriul întocmit de Radu Dinu către CCCLT cu privire la cele întâmplate. 

Către CCCLT

Referitor la meciul CSS Sibiu - CS Total Sport Argeș Pitești, disputat vineri, 20.01.2017, ora 13:00, în Sala CSS Sibiu, meci în cadrul Campionatului Național de Baschet Masculin, categoria de vârstă U18, grupa valorică B, dorim să vă expunem următorul PUNCT DE VEDERE

Pe toată durata meciului, arbitrul Sandu V. (Sibiu) a avut o atitudine total necorespunzătoare statutului de arbitru, intrând în discuții cu jucătorii echipei noastre, provocându-i în permanență pentru a-i sancționa ulterior în momentul în care aceștia îi răspundeau. 

Menționăm că nu discutăm aici calitatea arbitrajului, făcând doar o referire la acesta: »în permanență a fost părtinitor, extrem de slab, iar atitudinea arbitrului Sandu V. a fost de maximă aroganță«.

Totuși, nu calitatea arbitrajului nu este în discuție în acest punct de vedere, ci un fapt nemaiîntâlnit pe terenul de baschet: în sfertul 4, când mai erau 3 minute și 50 de secunde, arbitrul Sandu V., uitând că rolul lui pe teren este acela de a arbitra meciul, a intrat în polemică cu unul dintre jucătorii noștri aflat pe banca de rezerve (pe care îl eliminase anterior pentru 5 greșeli personale) spunându-i: »eee, vezi că te-am dat afară!«. La răspunsul acestuia cum că nu-l deranjează, Sandu V. a continuat: »Poate vrei să te trimit și acasă acum!«. Jucătorul de pe bancă i-a spus că oricum pleacă deoarece mai sunt 4 minute de joc. Menționăm că tot acest dialog avea loc în timpul desfășurării meciului, arbitrul Sandu V. lăsând cu totul sarcina arbitrării meciului în seama celuilalt arbitru, Ivan M. (Brașov). În acest moment, arbitrul Sandu V. a luat o măsură contrar tuturor regulamentelor în vigoare. A fluierat, s-a dus la masa oficială, a spus scorer-ului să treacă 3 greșeli tehnice la bancă și a încheiat foaia de joc! La interpelarea mea de ce a oprit meciul, mi-a răspus că s-au acordat 3 GT la bancă și că așa scrie în regulament. Neștiind de o asemenea prevedere, l-am întrebat unde scrie așa ceva. Mi-a răspuns că, dacă nu știu să pun mâna să citesc. Ajungând acasă, am urmat sfatul domnului arbitru și am pus mâna să citesc regulamentele, negăsin nicio referire la o astfel de măsură. Am întrebat și alți arbitri și mi-au spus ceea ce știam deja, anume că nu trebuia oprit meciul. 

Menționez că în timpul meciului nu au existat discuții în contradictoriu antrenor - arbitru, dovadă fiind faptul că nu s-a acordat nicio greșeală tehnică antrenorului nostru, arbitrul Sandu V. având în permanență ceva de împărțit cu jucătorii echipei noastre aflați în teren sau pe bancă. 

Având în vedere toate aceste aspecte, pentru a nu crea un precedent periculos din luarea unor măsuri discreționare la bunul plac al unui arbitru, vă rugăm să-l sancționați pe arbitru Sandu V. și să dispuneți rejucarea meciului pe cheltuiala acestuia. 

În speranța rezolvării corecte a acestui punct de vedere, vă mulțumim!”, a transmis Radu Dinu, directorul CS Total Sport Argeș Pitești. 

Același Radu Dinu ne-a declarat că, respectiv arbitru nu a consemnat pe foaia de joc că a oprit meciul, iar căpitanul echipei Total Sport a semnat foaia pentru protest. De asemenea, acesta a mai spus că a luat legătura chiar și cu arbitri din Liga Națională de Baschet, care i-au spus că arbitrul meciului de la juniori s-a înșelat.

În continuare vom atașa foaia de joc a partidei dintre CSS Sibiu și CS Total Sport Argeș Pitești cu mențiunile de pe verso a brigării de arbitraj, respectiv memoriul făcut de Radu Dinu către CCCLT: 



Citește ultimele știri despre CS Total Sport Argeș Pitești
Citește ultimele știri despre CSS Sibiu

Radu Bărăian / 24 January 2017 / 15:00

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


0 
:O 
24 January 2017 21:51
dudek Arbitrajul ...
1 
Din pacate arbitrajul la juniori este un dezastru.Arbitrii sunt foarte slab pregatiti.Multi dintre ei nu cunosc nici regulamentul, nu fac diferenta dintre baby baschet si U 13!!! Daca te certi cu ei esti mancat, arbitreaza numai impotriva ta.( si te tine minte si meciul urmator ). Nici observatorii nu sunt mai buni... nu stiu cati consemneaza in raport arbitrajele . Din pacate am vazut arbitraje la turneele semifinale de juniori conduse de arbitrii incepatori care si-au batut joc de munca copiilor si nervii antrenorilor si parintilor. Nu pot sa cred ca aceste lucruri nu se stiu la FRB ...dar e mai usor sa inchizi ochii decat sa faci ceva. 
25 January 2017 13:49
2 
La juniori FRB nu se obosește să trimită observator. Bine, asta convine și clubului gazdă că nu mai decontează un barem plus o delegație. Iar arbitrii își fac de cap. Nu-s mai breji ăia de ligi naționale, ce să aștepți la unu' din același oraș cu echipa gazdă?  
25 January 2017 13:54
1 
Daca in fazele preliminare arbitrii sunt incepatori si gresesc destul de des, poate neintentionat, incepand din Faza Semifinala nu mai sunt chiar " nevinovati " fiind arbitri de Liga I ( divizia B ) si gresesc, de obicei din interes. La Turneul Final sunt arbitrii de Liga Nationala si tot fac " rahatul praf " arbitrand la comanda. Cel mai grav este ca se considera " buricul pamantului " sfidand antrenorii si jucatorii si batandu-si joc de munca lor. Uita ca sunt " prestatori de servicii " si ca fara aceste campionate de juniori EI NU ar exista. 
25 January 2017 20:40

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
LN U12 M. ACS Dan Dacian București a luat titlul și în întrecerea masculină
În competiția băieților au participat 36 de echipe 
LN U12 F. ACS Dan Dacian București a câștigat titlul după o finală cu Olimpia 4 București
Competiția s-a disputat la Mangalia în perioada 18-23 iunie 
TF U14M. ABC Laguna București a devenit campioană după victoria din decisivul cu LPS Bihorul Oradea
CS Dinamo CSS Nr 6 București a completat podiumul 
TF U14F. CSS Bega Timișoara câștigă titlul după un turneu extrem de echilibrat
4 echipe au încheiat la egalitate și au fost ceva probleme la realizarea clasamentului final 
TF U14F. LT Lucian Blaga Reghin și CSU Brașov au obținut a 3-a victorie
CSS Craiova a reușit primul succes, în a 4-a zi 
TF U14M. ABC Laguna București și LPS Bihorul Oradea vor lupta duminică pentru titlu
Cele două au ajuns la 4 victorii, iar U-BT Cluj-Napoca și-a trecut în cont primul succes la turneul final 
TF U14F. Echilibru după primele trei zile, cu patru echipe la egalitate
Două partide s-au încheiat la două puncte diferență 
TF U14M. ABC Laguna București și LPS Bihorul Oradea au ajuns la 3 victorii
Gazdele de la CS Otopeni au reușit primul succes 
TF U14F. CSU Brașov rămâne singura echipă cu parcurs perfect
Patru formații sunt la egalitate cu 3 puncte 
TF U14M. LPS Bihorul, ABC Laguna și CS Dinamo CSS Nr 6 s-au impus și în a doua etapă
Victor Petrescu a marcat 52 de puncte din cele 79 ale dinamoviștilor 
gyke U12
0 
Turneu fain, bine organizat, vreme perfectă, apa mării caldă, echipe foarte bune, arbitrajele și ele mai bune de la an la an, ce mai, a fost o săptămână excelentă. Dan Dacian a câștigat pe merit și la fete și la băieți, din ce am reușit să văd, deși nu suport de loc clubul ăsta, au fost cei mai buni.  
click pt. Articol 23 June 2018 23:53
Silvia SS ,,Protest,, ....
0 
Clasamentul s-a făcut conform regulamentului, nu în urma ,,protestului,, celor de la Reghin. Trebuia ,,condimentat,, puțin articolul... 
click pt. Articol 04 June 2018 14:02
teofil BRAVO FETELOR !
0 
BRAVO FETELOR ! BRAVO ANTRENORILOR ! Felicitari tuturor celor implicati in acest nou succes al baschetului juvenil din Teleorman ! Aceasta realizare da o palma tuturor “oamenilor de bine” din media care au vorbit de ‘teleormanizarea’ Romaniei, despre Teleorman ca despre o ciuma care s-a asezat peste Romania, uitand sau neluand in seama si realizarile de pe aceste plaiuri. Se vede ca acest judet are oameni de calitate in locurile lor de munca. Nu trebuie amestecate politica vremelnica a unor oameni aflati momentan in functii politice cu cei care muncesc cu daruire. Scorurile categorice realizate de fetele din Alexandria cu adversarele lor arata ca munca facuta cu abnegatie, cu daruire, cu sacrificii (ale fetelor, ale parintilor) este peste pretentiile, potentele finaciare, peste sprijinul sponsorilor. Fiindca a venit vorba de sponsori sa spunem ca numai in Teleorman Consiliul judetean NU MAI ALOCA sprijin financiar echipei de baschet (dar si altor sporturi). Asta in timp ce pe tricourile echipei din Sibiu, in finala Cupei Romaniei la fotbal, este scris in clar PRIMARIA SIBIU. La altii se poate 
click pt. Articol 27 May 2018 22:39
0 
Eroare, CSS Alexandria a învins cu 93-36 marea echipă a Olimpiei! http://www.frbaschet.ro/campionat-feminin/u16/#mbt:17-303$t&0=1! Rectificați! Apropo, Miroslav Popov a fost pus antrenor la această generație a Olimpiei probabil pentru a fi făcut de râs, abia a reușit în 4 jocuri să învingă o echipă șchioapă a LAPI Dej! Știe Svetlana de ce, din dorința ei de a face jocurile și-a bătut joc de un profesionist veritabil, însă în situația asta s-a lăsat dus de val, a ajuns la o vârstă în care senilitatea face ca hormonul să bată neuronul!  
click pt. Articol 26 May 2018 23:46
lublaj Inger
0 
Acestea sunt intr-adevar drame! Acest copil joaca acum baschet cu ingerii! Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! Condoleante familiei! 
click pt. Articol 14 May 2018 22:09
soso74 Pt penibilul bob
0 
Tu de unde ai mai aparut fratioare spuneti identitatea ca daca cred ca esti omul lui Gigi Becali de Cluj sau arbitrul de la Sf.Gheorghe nu mai fa acuzatii fara sens daca nu stii sa dai mai multe detalii 
click pt. Articol 10 May 2018 16:59
0 
Nu stiu cine esti si ce vrei..dar cam mult spus...penibil.Se vede clar ca nu stii despre ce vorbesti... nu esti pe subiect..nu esti decit un postac..se pare 
click pt. Articol 10 May 2018 09:58
bob Amice,
0 
esti penibil. Tu ai singura vina, prin comportamentul tau nedemn fata de pozitia pe care o ocupi in baschetul sibian. In rest, numai bine 
click pt. Articol 10 May 2018 09:21
radu44 Regulamente
0 
Sper ca acum..in ultimul ceas.pt a se evita problemele..regulamentele federatiei sa fie schimbate...sa fie dure cu cei care gresesc...nu numai acel banal 20-0.Cred ca scopul nostru(federatie,profesori si parinti)este de a promova si a duce copiii sa faca sport..in speta baschet...care este poate cel mai frumos sport..un sah al sportului. 
click pt. Articol 10 May 2018 07:56
0 
Hoțul nedovedit e, precum politicienii nostri incă necondamnati, nevinovat? Aia cu faulturi trecute la alt jucător am văzut si eu!  
click pt. Articol 09 May 2018 21:04