Situație atipică consemnată într-un meci din cadrul CN U18 Masculin


Un arbitru sibian a încheiat meciul cu 4 minute înainte de final pe fondul a 3 greșeli tehnice acordate la bancă într-o singură fază

Campionatele naționale de juniori sunt în plină desfășurare în această perioadă, fie cu fazele semifinale, fie cu jocuri din grupele valorice inferioare pentru stabilirea clasamentelor. Una dintre aceste partide s-a consemnat vineri, 20 ianuarie, între echipele CSS Sibiu și Total Sport Argeș Pitești, meci din cadrul Campionatului Național U18 Masculin, grupa valorică B, disputat în Sala CSS din Sibiu. 

În legătură cu acest meci, site-ul TotalBaschet a fost contactat de directorul formației argeșene, Radu Dinu, care a dorit să ne expună „un caz nemaiîntâlnit pe terenul de baschet” petrecut în jocul echipei sale împotriva formației din Sibiu. Pentru acuratețea informațiilor, vă expunem integral memoriul întocmit de Radu Dinu către CCCLT cu privire la cele întâmplate. 

Către CCCLT

Referitor la meciul CSS Sibiu - CS Total Sport Argeș Pitești, disputat vineri, 20.01.2017, ora 13:00, în Sala CSS Sibiu, meci în cadrul Campionatului Național de Baschet Masculin, categoria de vârstă U18, grupa valorică B, dorim să vă expunem următorul PUNCT DE VEDERE

Pe toată durata meciului, arbitrul Sandu V. (Sibiu) a avut o atitudine total necorespunzătoare statutului de arbitru, intrând în discuții cu jucătorii echipei noastre, provocându-i în permanență pentru a-i sancționa ulterior în momentul în care aceștia îi răspundeau. 

Menționăm că nu discutăm aici calitatea arbitrajului, făcând doar o referire la acesta: »în permanență a fost părtinitor, extrem de slab, iar atitudinea arbitrului Sandu V. a fost de maximă aroganță«.

Totuși, nu calitatea arbitrajului nu este în discuție în acest punct de vedere, ci un fapt nemaiîntâlnit pe terenul de baschet: în sfertul 4, când mai erau 3 minute și 50 de secunde, arbitrul Sandu V., uitând că rolul lui pe teren este acela de a arbitra meciul, a intrat în polemică cu unul dintre jucătorii noștri aflat pe banca de rezerve (pe care îl eliminase anterior pentru 5 greșeli personale) spunându-i: »eee, vezi că te-am dat afară!«. La răspunsul acestuia cum că nu-l deranjează, Sandu V. a continuat: »Poate vrei să te trimit și acasă acum!«. Jucătorul de pe bancă i-a spus că oricum pleacă deoarece mai sunt 4 minute de joc. Menționăm că tot acest dialog avea loc în timpul desfășurării meciului, arbitrul Sandu V. lăsând cu totul sarcina arbitrării meciului în seama celuilalt arbitru, Ivan M. (Brașov). În acest moment, arbitrul Sandu V. a luat o măsură contrar tuturor regulamentelor în vigoare. A fluierat, s-a dus la masa oficială, a spus scorer-ului să treacă 3 greșeli tehnice la bancă și a încheiat foaia de joc! La interpelarea mea de ce a oprit meciul, mi-a răspus că s-au acordat 3 GT la bancă și că așa scrie în regulament. Neștiind de o asemenea prevedere, l-am întrebat unde scrie așa ceva. Mi-a răspuns că, dacă nu știu să pun mâna să citesc. Ajungând acasă, am urmat sfatul domnului arbitru și am pus mâna să citesc regulamentele, negăsin nicio referire la o astfel de măsură. Am întrebat și alți arbitri și mi-au spus ceea ce știam deja, anume că nu trebuia oprit meciul. 

Menționez că în timpul meciului nu au existat discuții în contradictoriu antrenor - arbitru, dovadă fiind faptul că nu s-a acordat nicio greșeală tehnică antrenorului nostru, arbitrul Sandu V. având în permanență ceva de împărțit cu jucătorii echipei noastre aflați în teren sau pe bancă. 

Având în vedere toate aceste aspecte, pentru a nu crea un precedent periculos din luarea unor măsuri discreționare la bunul plac al unui arbitru, vă rugăm să-l sancționați pe arbitru Sandu V. și să dispuneți rejucarea meciului pe cheltuiala acestuia. 

În speranța rezolvării corecte a acestui punct de vedere, vă mulțumim!”, a transmis Radu Dinu, directorul CS Total Sport Argeș Pitești. 

Același Radu Dinu ne-a declarat că, respectiv arbitru nu a consemnat pe foaia de joc că a oprit meciul, iar căpitanul echipei Total Sport a semnat foaia pentru protest. De asemenea, acesta a mai spus că a luat legătura chiar și cu arbitri din Liga Națională de Baschet, care i-au spus că arbitrul meciului de la juniori s-a înșelat.

În continuare vom atașa foaia de joc a partidei dintre CSS Sibiu și CS Total Sport Argeș Pitești cu mențiunile de pe verso a brigării de arbitraj, respectiv memoriul făcut de Radu Dinu către CCCLT: 



Citește ultimele știri despre CS Total Sport Argeș Pitești
Citește ultimele știri despre CSS Sibiu

Radu Bărăian / 24 ianuarie 2017 / 15:00

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


0 
:O 
24 ianuarie 2017 21:51
dudek Arbitrajul ...
1 
Din pacate arbitrajul la juniori este un dezastru.Arbitrii sunt foarte slab pregatiti.Multi dintre ei nu cunosc nici regulamentul, nu fac diferenta dintre baby baschet si U 13!!! Daca te certi cu ei esti mancat, arbitreaza numai impotriva ta.( si te tine minte si meciul urmator ). Nici observatorii nu sunt mai buni... nu stiu cati consemneaza in raport arbitrajele . Din pacate am vazut arbitraje la turneele semifinale de juniori conduse de arbitrii incepatori care si-au batut joc de munca copiilor si nervii antrenorilor si parintilor. Nu pot sa cred ca aceste lucruri nu se stiu la FRB ...dar e mai usor sa inchizi ochii decat sa faci ceva. 
25 ianuarie 2017 13:49
2 
La juniori FRB nu se obosește să trimită observator. Bine, asta convine și clubului gazdă că nu mai decontează un barem plus o delegație. Iar arbitrii își fac de cap. Nu-s mai breji ăia de ligi naționale, ce să aștepți la unu' din același oraș cu echipa gazdă?  
25 ianuarie 2017 13:54
1 
Daca in fazele preliminare arbitrii sunt incepatori si gresesc destul de des, poate neintentionat, incepand din Faza Semifinala nu mai sunt chiar " nevinovati " fiind arbitri de Liga I ( divizia B ) si gresesc, de obicei din interes. La Turneul Final sunt arbitrii de Liga Nationala si tot fac " rahatul praf " arbitrand la comanda. Cel mai grav este ca se considera " buricul pamantului " sfidand antrenorii si jucatorii si batandu-si joc de munca lor. Uita ca sunt " prestatori de servicii " si ca fara aceste campionate de juniori EI NU ar exista. 
25 ianuarie 2017 20:40

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
CS For You Cluj-Napoca organizează turneu de baby și minibaschet
Evenimentul se va desfășura în luna aprilie a anului 2017. 
U-Banca Transilvania, posibil parteneriat cu Real Madrid
Academia de baschet a clujenilor a fost invitată în capitala Spaniei 
Câteva sfaturi pentru juniorul rezervă
Un nou material marca Daniel Onesim strict despre baschetul juvenil 
Noi informații importante referitoare la Liga Națională de Babybaschet și Minibaschet
FRB a anunțat perioada de înscriere în faza preliminară 
Eveniment inedit la Sala Sporturilor Olimpia din Ploiești
Peste 2000 de spectatori sunt așteptați sâmbătă seara, cu începere de la orele 17:30. 
O vară plină pentru cei mai mici dintre baschetbaliști
Au fost anunțate datele de desfășurare ale Ligii Naționale de Babybaschet și Minibaschet 
CCCLT a decis că meciul dintre CSȘ Sibiu și CS Total Sport Argeș se va rejuca
CCCLT a transmis un comunicat de presă, anunțând că arbitrii nu au procedat corect în cazul meciului de la Sibiu 
Junioriul pseudo-vedetă
Daniel Onesim punctează câteva probleme din baschetul juvenil românesc. 
Situație atipică consemnată într-un meci din cadrul CN U18 Masculin
Un arbitru sibian a încheiat meciul cu 4 minute înainte de final pe fondul a 3 greșeli tehnice acordate la bancă într-o singură fază 
U BT 2 Cluj-Napoca ratează calificarea în play-off-ul EYBL
Clujenii au cedat în fața Academiei Debrecen la patru puncte, în ultimul meci 
0 
Multumesc pt aprecieri insa, cel mai important este feedbackul transmis. Sincer, sunt curios de cum va fi primit articolul de catre tinerii jucatori, in special. 
click pt. Articol 27 februarie 2017 08:51
Vulturas Foarte buna analiza
0 
In primul rand remarc modul in care este structurat articolul , cu explicatii clare adaptate tinerei generatii . Este un studiu care trebuie citit si insusit inclusiv de catre parinti care ulterior vor avea subiecte concrete de discutat cu viitorii baschetbalisti . Si mai este ceva : din articol au de invatat chiar si jucatorii consacrati ! Bravo , va mai asteptam cu astfel de materiale ! 
click pt. Articol 26 februarie 2017 00:59
viking33 felicitari
0 
foarte bun articolul.. felicitari 
click pt. Articol 23 februarie 2017 16:41
0 
D-le Onesim, sunt constienta, ca parinte implicat activ in sustinerea echipei, ca abia din faza semifinala incepe greul. De aceea v-am vorbit despre meciul cu Steaua si nu despre alt meci. Sunt constienta, de asemenea, ca exista coechipieri si parinti nemultumiti de stilul de joc al fiului meu sau de durata cat acesta este tinut pe teren, dar aceste aspecte nu tin de mine, ci apartin antrenorului. Si cum spuneti ca-l cunoasteti bine pe d-l Anatolie Lupu, atunci stiti ca nu ar permite unui jucator o atitudine sau un stil de joc nociv altor coechipieri sau echipei.
Articolul m-a suparat pentru ca nu vreau ca fiul meu sa fie afectat de acesta si sa mai trebuiasca sa se gandeasca ca luand o actiune pe cont propriu ar putea fi catalogat drept individualist.
In ceea ce va priveste va astept cu drag la meciurile echipei in calitate de sustinator al baschetului la varsta junioratului, indiferent daca fiul meu va confirma sau infirma cele scrise de dumneavoastra.  
click pt. Articol 31 ianuarie 2017 16:18
un moldovean Coechipieri
0 
D-voastra v-ati gandit la coechipierii baiatului d-voastra care timp de 15min cat l-am vazut jucand au alergat ca bezmeticii de la un panou la altul facand faza de aparare si blocaje ? Cum se simt ei cand conducatorul de joc arunca de peste 20 ori pe meci si unii niciodata desi se demarca si isi fac treaba. Dar parintii acestor jucatori cum se simt ? Baschetul este un joc de echipa si privitul prea mult la NBA strica  
click pt. Articol 31 ianuarie 2017 11:11
0 
Imi pare rau ca nu am putut sa va raspund foarte promt la mesajul d-voastra dar, urmaresc non-stop coment-urile de la articol. In primul rand tin sa apreciez luarea d-voastra de pozitie si mi se pare absolut normal ca un parinte sa se pozitioneze astfel. Ar trebui sa tineti cont si de doza de subiectivism pe care calitatea d-voastra o implica.
Legat de forma sportiva, sunt de acord ca sunt " zile si zile " dar eu am observat ca fiul d-voastra nu avea nici o intentie de a-si juca echipierii si va rog sa ma credeti ca ma pricep. Este vorba de atitudinea generala din acel meci. Eu nu am urmarit sa-l jignesc, nu i-am contestat calitatile ci atitudine, stilul de abordare si relatia cu coechipierii. La final d-nul antrenor mi-a spus ca in meciul cu Steaua au avut rezultate bune " bagand mingea la interior " ceea ce eu nu am vazut in minutele jucate de fiul d-voastra.
Legat de dreptulla intimitate, nu inteleg la ce va referiti ?Eu nu am dat nici un nume si cati ieseni stiu cine joaca cu nr.9 la U16 ? 20-30 persoane maxim. Este adevarat ca acum nr.9 va fi analizat cu atentie oriunde va juca . Sunt 2 solutii : sa-si schimbe stilul si atunci oamenii vor spune ca Onesim este nebun sau sa-si schimbe numarul.
Mi-as dori din toata inima sa pot scrie dupa un meci ca numarul 9 s-a schimbat si ca eu am gresit. Va promit ca asa voi face. Nu va lasati pacalita de evolutiile din fazele de calificare, de obicei adversarii sunt mult mai modesti iar un jucatorii cu calitatile si experienta fiului d-voastra pot face partide extrem de reusite.
Daca ati fi urmarit site-ul ati fi observat ca sunt unul dintre cei mai aprigi sustinatori ai tinerilor jucatori romani si, de-a lungul timpului, am scris multe articole dedicate acestora si competitiilor de juniori. Am scris inclusiv despre problema taliei si discriminarea la care sunt supusi, de multe ori, cei mici si mai solizi ( asa cum este si fiul meu )
Articolul nu este un atac la persoana ci un semnal de alarma si daca 5-6 juniori citindu-l vor reflecta cateva minute si-a atins scopul, chiar daca pe d-voastra si pe fiul d-voastra v-au suparat. Pt asta imi cer scuze !!!
De ce nu ganditi pozitiv si sa condiderati articolul ca o admonestare parinteasca si nu ca o " lovitura data adolescentei "
Cu stima, Daniel Onesim
 
click pt. Articol 31 ianuarie 2017 11:06
Carmen Paduraru In asteptarea unui raspuns
0 
D-le Onesim, asteptam un raspuns la cateva probleme ridicate, adresate prin intermediul site-ului, printre care si la intrebarea de ce un articol care vrea sa prezinte o problema generala a baschetului la nivel de juniori este scris atat de personal, incalcand dreptul la intimitate a unui minor.
Aveti dreptate 100% in prezentatea calitatilor exceptinale ale antrenorului. Este un pedagog extraordinar care a stiut sa gestioneze aceasta situatie, purtand discutii cu fiul meu si reusind sa transforme un articol demoralizator intrunul motivational. Daca fiul meu nu-si v-a pierde increderea in el si va intra cu un moral bun in meciurile viitoare, aceste lucruri i se vor datora doar d-lui profesor Anatolie Lupu.
V-am acuzat de deinformare pentru ca l-ati catalogat pe fiul meu ca << fiind principalul "artizan" al infrangerii>> din meciul cu Steaua. Doar in calitate de parinte care a participat la toate meciurilr de acasa ale echipei si, uneori, cand timpul mi-a permis am insotit echipa in deplasare, imi permit sa lansez afimatia: in meciul cu Steaua fiul meu a jucat exceptional. L-am vazut pe antrenorul Stelei gesticuland spre fiul meu, certandu-si jucatorii ca nu reusesc sa opreasca patrunderile, pentru ca la final sa-l felicite personal pentru cum a jucat.
Scriu despre acest lucru pentru ca am ramas cu intrebarea ca daca erati prezent in tribune la acel meci, pe "Total baschet", sub semnatura Daniel Onesim ar fi fost publicat un articol de genul "La Iasi existe un jucator de 1,60, indesat..." la care sa adaugati cuvinte frumoase ca cele ce-l descriu pe fiul meu asa cum l-ati cunoscut acum 2 ani. Cred ca de acest fel de articole este nevoie in baschetul la nivel de juniori care ar fi atras spre acest sport si copii al caror target genetic de inaltime nu se invarte in jurul cifrei de 2 m, contribuind la cresterea bazei de selectie.
Inchei cu speranta (cred desarta) ca astfel de articole nu vor mai lovi aflati la varsta adolescentei in plin proces de formare a caracterului care-l vor defini ca adult.
D-le Onesim, intrebarea adresata mai sus este una retorica. Nu mai astept niciun raspuns. 
click pt. Articol 31 ianuarie 2017 07:19
Carmen Paduraru Rectificare
0 
Imi cer scuze ca v-am scris gresit numele, d-le Onesim 
click pt. Articol 29 ianuarie 2017 17:00
Carmen Paduraru Partial corect articolul
0 
Sunt mama juniorului protagonist al acestui articol. Privind din prisma dinamicii meciului, din tribune, d-l Osenim putea sa-si faca aceasta parere despre fiul meu si sa creada ca se considera vedeta la 16 ani. Eu ii reprosez acestui domn lipsa de documentare sau dezinformare in ceea ce-l priveste pe acest junior. Participand la un singur meci, a-ti forma o parere despre un jucator si a-l cataloga drept exemplu negativ pentru baschetul la nivel de juniori mi se pare deplasat. Inconstanta face parte din sport, mai ales la varste atat de fragede. A fost un meci catastrofal facut de fiul. Daca il urmarea la meciul precedent poate si-ar fi pastrat parerea pe care fiul meu i-a lasat-o in urma cu doi ani. A jucat 40 de minute si a marcat 30% din punctele echipei.
Iesirea necorespunzatoare din timpul meciului pe care d-l Osenim o catalogheaza ca fiind de ofuscare pentru ca este tinut pe banca, eu, ca parinte care-mi cunosc si sustin fiul am vazut-o ca o frustare a neputintei. Daca d-l Osenim ar fi fost atent l-ar fi auzit pe fiul meu spunandu-i antrenorului "Nu pot. V-am spus ca nu pot" si poate ar fi dedus ca acelea erau indicatiile primite de la antrenor.
Atat noi , cat si antrenorul echipei nu-i permitem acestui copil iesiri necorespunzatoare varstei. Mai mult regula familie noastre in ceea ce priveste activitatea sportiva este ca sportul se face in conditiile impuse de antrenor, mai ales ca fiul meu joaca baschet pentru bucuria practicarii acestui sport de echipa, nicidecum pentru a-si face o cariera din asta, fizicul neajutandu-l in ceea ce-l priveste. Mai mult pedeapsa pentru o iesire necontrolata avuta in timpul unui meci a fost din partea noasta, a parintilor, o neparticipare la un meci tocmai pentru a intelege ca echipa poate juca si fara el (acest lucru poate fi confirmat de catre antrenor).
Termenii duri folositi in acest articol la adresa fiului meu imi consolideaza ideea ca nu se poate caracteriza un copil din prisma a 30 de minute de joc, nici in privinta jocului, nici a caracterului. Un jucator la varsta junioratului trebuie urmarit constant, etapa de etapa, pentru ca asa cum am mai spus, inconstanta face parte din sport, ca si din viata.
Tristetea mea ca parinte este ca acest articol l-a afectat emotional pe fiul meu care investeste enorm in aceasta echipa.  
click pt. Articol 29 ianuarie 2017 16:08
un moldovean Partial corect
0 
Rolul parintilor este determinant doar daca acestia se implica in fenomen si isi sustin copilul. Sunt parinti pe care nu-i intereseaza fenomenul sau, mai grav, nu gandesc ca noi....
Pesonal, consider ca adolescentii din ziua de azi, la 16 ani, sunt suficient de maturi si inteleg astfel de lucruri, dar acum, multi manifesta un spirit de fronda exacerbat si prost inteles pe care tandemul parinte- antrenor il poate neutraliza extrem de greu mai ales daca este sustinut si de un ANTURAJ necorespunzator.
Pe d-nul antrenor il cunosc de multi ani, l-am auzit explicand, argumentand si incercand sa-si motiveze elevii. Nu urla, nu-i injura si nu pune o presiune negativa pe copii. L-a pedepsit pe jucator tinandu-l mai mult de jumatate de meci pe banca , sacrificand complet rezultatul.
Nu am blamat copilul ci comportamentul si nu am afirmat ca problema baschetului romanesc sunt copii ci sistemul, antrenorii si federatia 
click pt. Articol 29 ianuarie 2017 13:40