Sportul Studențesc, campioană națională la Minibaschet feminin


Fetele de la Sportul au dispus la mare luptă în finală de CSS 5 București

Tinerele baschetbaliste de la Sportul Studențesc au cucerit titlul de campioane naționale în cadrul Ligii Naționale de Minibaschet, după ce au dispus în marea finală de formația CSS 5 București. Bronzul a fost obținut de asemenea de o echipă din Capitală, Olimpia București. 

Finala a fost una extrem de disputată între Sportul și CSS 5, partida fiind câștigată de fetele de la Sportul Studențesc la 2 puncte diferență, scor final 20-18, devenind astfel noile campioane naționale la categoria U12. În finala mică, echipa Olimpiei București a dispus de CSU Phoenix Constanța, scor final 42-18. 

În cadrul Ligii Naționale de Minibaschet 2017, la categoria feminină, s-au înscris la start 63 de formații din toată țara, iar clasamentul primelor 8 echipe se prezintă astfel: 

1. Sportul Studențesc București

2. Clubul Sportiv Școlar nr. 5 București

3. Olimpia București

4. CSU Phoenix Constanța

5. ACSB Raptors București

6. CSS Gheorghieni

7. ACS Gladius Târgu Mureș

8. CN Tudor Vladimirescu Târgu Jiu

*Foto: Federatia Romana de Baschet



Radu Bărăian / 02 July 2017 / 12:00

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


BogdanV ECHIPA CAMPIOANA
1 
Desi nu e frumos sa iti vorbesti adversarul de rau atunci cand pierde, ci trebuie sa il feliciti pentru ca a incercat, azi am sa fiu putin rau si am sa ma rezum la critici.
Copiii de la CSS5 nu au absolut nici o vina.Sunt niste fetite frumoase si ambitioase care din pacate sunt conduse de un specimen semiretard si de o gasca de parinti ce au comportament de banditi.
Vazand meciul dintre cele doua combatante in finala de la Mangalia, nu am avut cum sa nu remarc felul in care a vrut CSS sa castige finala.Murdar.Cum murder? Pai curat nu, pentru ca in timpul pauzelor antrenorii mai sus mentionatei echipe, invatau fetele cum sa faulteze, cum sa traga de tricouri adversarele, cum sa le sicaneze.Si cum asta nu ar fii de ajuns, parintii celor de la CSS5 s-au adunat ca furnicile la panoul care ataca Sportul Studentesc, de unde apostrofau fetele, ba chiar le injurau, tipau ca niste disperati.Chiar au avut tupeul sa injure si parintii de la Sportul Studentesc.
Deci despre ce vorbim? La sportul juvenile noi ne comportam ca la razboi.Le aratam copiilor ce inseamna sa fii huligan.Ce vor invata domnilor si doamnelor acesti copii? Aceste fetite ce mai au un pas pana la pragul adolescentei?
Trecand peste acest aspect, de rasul curcilor s-au facut in momentul in care au venit la teren cu limuzina, cu tort pe care scria campionii, cu foc de artificii pregatit, cu confetti, tot tacamul ce sa mai va zic.
Apoi parintii au aratat ca sunt din alta epoca, probabil cea a bronzului, imediat cum s-a terminat meciul si-au apostrofat copilele, au aruncat tortul dupa un gard viu, ce sa mai, animale.
Alooo unde va credeti mai domnilor si doamnelor de la oras? Ca de va spuneam ca sunteti tarani va suparati!
Olimpia si Sportul Studentesc v-au aplaudat la priemiere, au strigat numele vostru....dar invers? Tot Sportul Studentesc si Olimpia s-au felicitat reciproc.
Trimiteti copiii pe un drum gresit din pacate, si voi probabil impinsi de la spate de un antrenor cu comportament de babuin retardat.Un om care isi bate propriul copil pe terenul de baschet acum un an in finala de mini, dar la baieti.Da ati citit correct, babuinul isi bate elevii.Toata lumea stie acest aspect.Pe fete cei drept doar le mai bruscheaza.
Acesta este domnul antrenor al CSS5.Din pacate! 
03 July 2017 13:35
Oldtimer Dupa chipul si asemanarea
0 
celor pe care îi alegem, in primul rand prin ne-participare. Scopul scuza mijloacele dupa reteta carpato-danubiano-pontica...un cap in gura, un pumn " la operatie " , ca sa moara toti dusmanii si eu sa-i ingrop cu banii si sa afle tot țăranu cine ieste Barosanu si provinciia toata de unde se da ora egzacta.. s.a.m.d. Tulai, in ce tara traim... 
03 July 2017 19:31
0 
doctore,ce expert esti tu in subtilitati si diagnostice!Ca fapt divers,spre deosebire de tine care doar filozofezi dupa o relatare,eu chiar am fost de fata la aceste competitii in aproape toate localitatile unde s-a desfasurat,si stii ce am constatatlive?Ca de departe cel mai neanderthalian comportament l-au avut brasovenii,mai ales cand au fost gazdele competitiei...asta asa,ca fapt divers. 
03 July 2017 21:41
0 
s-au 
03 July 2017 21:43
0 
S-a schimbat ceva în comportamentul păriților-suporteri de la Olimpia? Să fie fair-play? Mă îndoiesc! Câte injurături am auzit la ei... Si nu-s ăla care să fiu pudic, pot înjura 2 ore fără să mă repet! :)) Pe de altă parte, am tot văzut torturi înainte de meci pregătite pentru presupuși câștigători iar după aruncate la gunoi, ori mesaje triumfaliste înainte de meci pe rețele sociale! Ultima dată inaintea finalei de la U18F din 2016 de la Alba Iulia! Ba chiar și diplome scrise, după căutau pic să steargă!!!  
04 July 2017 13:41
Buzestii @Bogdan
0 
Anul acesta nu am ajuns,dar am toate motivele sa te cred caci identific din relatarea ta acelasi "pattern" al competitiei,jalnica dpdv uman... 
03 July 2017 21:32

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Lucian Pretorian: "Afirmațiile lui Dragos Pătraru sunt neadevărate și în același timp calomnioase"
Unul dintre antrenorii clubului Îngerii Băniei infirmâ acuzele venite din partea lui Pătraru 
Violența de la nivelul baschetului juvenil iese iar la suprafață
Antrenorii agresivi ai copiilor au devenit virali pe internet (Video) 
NBA Junior ajunge în România. Primul camp va avea loc la Cluj-Napoca
Profesorii au fost deja anunțați de către Inspectoratul Școlar Județean 
CN U16 masculin: Rezultatele primului turneu din faza de clasificare
Liderii grupelor I-IV-A s-au impus în toate cele 5 meciuri 
CN U16 feminin: A început faza de clasificare
LPS CSS Satu Mare, CSS Alexandria și CS Olimpia București au câștigat toate meciurile la primul turneu 
CN U20 masculin: Primele meciuri din retur s-au jucat la Cluj-Napoca și București
Ecart de trei puncte între liderul CSU Știința și următoarele clasate 
Ștefania Cătinean, MVP-ul de la U16, trece la CSM Târgoviște
Fundașul a reușit un buzzer-beater de la 8 metri în acest sezon, în CN U18 
„Cupa Crăciunului” a ajuns la cea de-a 4-a ediție
Competiția a strâns mai multe echipe de mici baschetbaliști la Satu Mare 
Imaginea zilei vine de la Turneul găzduit în aceste zile la Arena de Baschet
Cum arată micul dejun al unui junior de lot național 
CN U13 feminin: Turneul 3 a încheiat faza de calificare
Trei echipe au punctaj maxim: Gloria Arad, Sportul Studențesc și Olimpia București 
Constantin Mircea dreptul la parere e universal
0 
de la a iti expune parerea la a fi publicata pe un site in domeniu, e mare distanta. ce observ ca nu se observa: abuz fata de copii si tineri se inatmpla la tot pasul, si la scoala, si in tot ce fac. inclusiv refuzul e a da copilului o pauza sa bea apa, este abuz fizic. si totusi, ma mir cum un anumit domn realizator de show la televiziune si ce recunoaste singur ca se implica in strangerea de fonsuri pentru gruparea sportiva in care fiul sau face sport de masa are cuvintele de atac pentru toata lumea, si lumea-i este recunscatoare chiar daca este evident ca in conostinte de educatie nu depaseste cunostintele de parinte si in cunostinte de baschet nu depaseste cunostinteele unui parinte al unui sportiv de minibaschet. Vitriolul aruncat de acest domn este tot un abuz, ce nu face bine sa fie promovat. 
click pt. Articol 19 February 2018 19:36
alin67 nu induceti in eroare...
0 
Ceea ce semnaleaza Patraru nu are legatura cu regulamentele, nici macar cu jocul de baschet, ci cu educatia din Romania. Din pacate, deficientele sunt majore in toate domeniile, violenta facandu-si aparitia de multe, chiar foarte multe ori. Altfel, nu incercati sa sugerati ca doar antrenorii se pricep la baschet, iar ceilalti sunt complet necunoscatori ai fenomenului si n-au dreptul sa-si spuna parerile. Spor la treaba si la "slefuirea" tinerilor, iar cand mai vine un parinte sa va ceara "cate-o scatoalca" pentru fiul sau, ar fi bine sa i-o dati chiar lui. 
click pt. Articol 19 February 2018 18:22
Constantin Mircea Patraru s-a apucat de baschet
0 
Cum a ajuns Patraru sa scrie articole de baschet?
Anul trecut eu eram cel violent, Acum alt adverasar al clubului pe care il promoveaza.
Curios e ca parerea unui afon in baschet, respectiv Dragos Patraru, si pe deasupra influentat emotional de calitatea de parinte, apare ca fiind realitate pe unul dintre site-urile de profil. Daca am ajuns sa ne faca Patraru regulamentul si la baschet, stam bine. Da asa-i romanul. Stiam ca toata lumea se pricepe la fotbal. Acum vad ca se pricep toti si la baschet. Cat despre abuzurile verbale sau fizice, acestea au loc la antrenamente, de multe ori cu acceptul parintilor. Pe vremea cand "slefuiam" copii chiar tatal unui baiat a venit si mi-a spus ca ma port prea frumos cu ei si ca cel putin copilului lui sa-i mai trag cate-o scaltoalca. Am refuzat desigur. Insa si eu sunt agresiv din punctul de vedere al baschetbalistului Patraru. Astia chiar se cred dumnezei... Pardon... 
click pt. Articol 19 February 2018 14:46
Mocasin Adevar sau provocare?
0 
Din nefericire d-nul Patraru are dreptate, copiii de la ingerii Baniei primesc tratamente care nu rezoneaza cu fair play-ul despre care pomeneste d-nul antrenor. Felicitari Dragos patraru pentru implicare, era cazul ca cineva credibil si cu imagine sa ridice aceasta problema. Sunt curios care va fi reactia FRB!
 
click pt. Articol 19 February 2018 09:17
ydesh_apu Adica ...
0 
De exempu ceea ce vedem in filmuletul atasat nu e adevarat? Ce vedem nu e adevarat, ce spui tu e adevarat? 
click pt. Articol 18 February 2018 21:17
alin67 cine se scuza se acuza...
0 
Sunt iubitor de baschet si merg aproape la toate meciurile de baschet din orasul meu, in ultimul timp mai mult de copii. Consider, fara sa cunosc detalii privind meciul respectiv, ca Dragos Patraru are dreptate, macar prin a trage un semnal de alarma. Exista multa violenta la acest nivel, mai ales verbala, dar uneori si fizica. De multe ori am fost atat de indignat incat imi venea sa intru in teren sa iau atitudine fata de antrenori, mai ales cei oaspeti, fiindca gazdele nu-si "permit" sa fie prea agresivi in fata parintilor. Chiar saptamana trecuta, la un turneu de U16, am vazut un copil (nu scriu echipa), care nu a fost agresat, dar parca incerca sa stea la distanta fata de antrenorul sau de frica sa nu primeasca vreo palma. Poate ca nu era asa, dar bietul copil parea efectiv speriat. N-ar fi rau ca parintii sa fie mai atenti si sa ia atitudine. Nu sa intervina in procesul de pregatire, asa cum multi fac, dar sa nu permita agresiunile de niciun fel. Vremea educatiei prin bataie a trecut, iar o astfel de educatie creeaza monstri. Baschetul european este plin de antrenori colerici carora li se permite, sub acoperirea unor rezultate, sa fie mai mult decat mitocani. Acesta este si unul din motivele pentru care in ultimul timp ma uit mai mult la meciurile din NBA si mai putin la Euroliga.  
click pt. Articol 17 February 2018 21:44
Georgica Indignare
0 
Sunt parintele unuia dintre Ingerii Baniei. Baiatul meu a jucat in acel meci iar eu am fost in sala. Domnul Patraru are dreptate: antrenorii nostri sunt temperamentali. Cateodata vorbesc mai tare. "Urla", ca sa il citez pe parintele - jurnalist de la Ploiesti. Aici insa se opreste dreptatea domnului Patraru. Nu am vazut niciun copil palmuit si nu am vazut violenta.
Am vazut, in schimb, in cei cativa ani de cand copilul meu practica acest sport, ca a invatat multe lucruri bune si ca ii place. Si asta se datoreaza, intr-un procent "oarecare", si antrenorilor, carora eu le multumesc pentru ce fac zi de zi pentru el.
Felicitari echipei din Ploiesti pentru victoria din acel meci. Felicitari si echipei din spatele emisiunii "Starea natiei", impecabil documentata in comparatie cu cele scrise de domnul Patraru de unul singur. Pentru ca, pana nu aduce dovezi, eu cred ca ori a fost rau intentionat, ori surprinzator de indolent in documentare.  
click pt. Articol 17 February 2018 19:22
Un oltean patimas mandru ca sunt oltean
0 
Nimic nu e mai usor decat sa arunci cu cuvintele .. fie ele si neadevarate... asta a facut "d-nul" Patraru in articolul sau .. si asta si cel de anul trecut copie la indigo, doar ca fata de alt antrenor
Frustari multe ...
Important e modul in care sunteti acceptati de parinti, dar mai ales de copii. Ochii lor va transmit tot ceea ce trebuie sa stiti. Si stiti!
In acelasi timp, pot spune ca probabil am inceput sa deranjam in baschetul juvenil... noi OLTENII ... s-a vazut de asta vara de la Campionatul National de la Mangalia ca nu suntem vazuti cu ochi buni de federatie si nu numai. Acum in campionatele de juniori se vad arbitrajele .. la toti .. fie fete sau baieti ... U12, 13, 14 sau 16.
Asta e .. e dureros , sunt convins ... dar stiti cum se spune orice publicitate, mai ales cea negativa, are intotdeauna un efect pozitiv.
Ma repet spunand ca sunt convins ca este sau un articol tendentios al unui parinte frustrat..... sau unul facut "la comanda" intentionat denigrator ... cine vrea si poate, va intelege ce vreau sa spun.
Bafta tuturor echipelor oltenesti in turneele semifinale !!!
Mandru ca sunt oltean!!!!! 
click pt. Articol 17 February 2018 16:59
Un oltean patimas unde se ajunge din frustrare personala
0 
Ce usor se denigreaza un om din "pix si cinci cuvinte" ... pardon din tastatura .... ce usor e daca ai "un nume" si esti citit sa-ti expui parerea si automat sa fi crezut.
Cine doreste sa caute si sa citeasca un alt articol al "d-nului" Patraru de anul trecut copie la indigo cu cel mentionat , cu diferenta ca era vorba de alt antrenor.
Citindu-le pe amandoua in paralel, eu personal, vad multe frustari parintesti datorate "neexcelarii" propriului copil in acest sport. Inteleg in acelasi timp ca dansul pt ca e parinte (sau e Dragos Patraru)are voie sa spuna orice si sa faca orice, inclusiv sa intre pe teren in timpul meciului de baschet pt a se lua de antrenorul echipei adverse(situatie expusa in articolul precedent)si sa fie dat afara din sala.
Nu sunt adeptul violentei fizice sau verbale, nici macar in sport, dar daca nu poti sa intelegi ca niciodata performanta nu se va face cu "Te rog frumos" ci cu "FA ASA!" trebuie sa-ti accepti nivelul, fara a jicni si denigra oamenii de sport.
Sau, prin publicarea articlolui, s-a dorit perierea clubului propiu, in speta antrenoarea, pt a-ti promova copilul.
Sunt multe de spus despre articol, multe neadevaruri si umflari in pene, dar ma opresc ca nu asta are importanta ci faptul ca sunt multi care iau cuvintele din articol ca atare, fara a le trece prin propriul filtru al minti.
Asta e: MULTI VAD, PUTINI CUNOSC fenomenul baschetului juvenil.
Un parinte nefrustrat  
click pt. Articol 17 February 2018 16:32
Thomasjer France - A Dream Home
0 
Living in France is one thing desired by many individuals. If you want to live in France then you have to get French property. You can read the advertisement section of the newspapers which has the section of houses for sale in France. After making a suitable choice, you should research about the properties for sale in France. French property is now a days very much wanted also.

If you want to live in France and spend your life there you should select a proper house. French property is not cheap and you need to make a major investment. You must also know about the properties for sale in France at various locations. The houses for sale in France come in different prices depending on the location 
click pt. Articol 09 February 2018 07:51