Sportul Studențesc, campioană națională la Minibaschet feminin


Fetele de la Sportul au dispus la mare luptă în finală de CSS 5 București

Tinerele baschetbaliste de la Sportul Studențesc au cucerit titlul de campioane naționale în cadrul Ligii Naționale de Minibaschet, după ce au dispus în marea finală de formația CSS 5 București. Bronzul a fost obținut de asemenea de o echipă din Capitală, Olimpia București. 

Finala a fost una extrem de disputată între Sportul și CSS 5, partida fiind câștigată de fetele de la Sportul Studențesc la 2 puncte diferență, scor final 20-18, devenind astfel noile campioane naționale la categoria U12. În finala mică, echipa Olimpiei București a dispus de CSU Phoenix Constanța, scor final 42-18. 

În cadrul Ligii Naționale de Minibaschet 2017, la categoria feminină, s-au înscris la start 63 de formații din toată țara, iar clasamentul primelor 8 echipe se prezintă astfel: 

1. Sportul Studențesc București

2. Clubul Sportiv Școlar nr. 5 București

3. Olimpia București

4. CSU Phoenix Constanța

5. ACSB Raptors București

6. CSS Gheorghieni

7. ACS Gladius Târgu Mureș

8. CN Tudor Vladimirescu Târgu Jiu

*Foto: Federatia Romana de Baschet



Radu Bărăian / 02 July 2017 / 12:00

Secţiune prezentată de:


Galerie foto


BogdanV ECHIPA CAMPIOANA
1 
Desi nu e frumos sa iti vorbesti adversarul de rau atunci cand pierde, ci trebuie sa il feliciti pentru ca a incercat, azi am sa fiu putin rau si am sa ma rezum la critici.
Copiii de la CSS5 nu au absolut nici o vina.Sunt niste fetite frumoase si ambitioase care din pacate sunt conduse de un specimen semiretard si de o gasca de parinti ce au comportament de banditi.
Vazand meciul dintre cele doua combatante in finala de la Mangalia, nu am avut cum sa nu remarc felul in care a vrut CSS sa castige finala.Murdar.Cum murder? Pai curat nu, pentru ca in timpul pauzelor antrenorii mai sus mentionatei echipe, invatau fetele cum sa faulteze, cum sa traga de tricouri adversarele, cum sa le sicaneze.Si cum asta nu ar fii de ajuns, parintii celor de la CSS5 s-au adunat ca furnicile la panoul care ataca Sportul Studentesc, de unde apostrofau fetele, ba chiar le injurau, tipau ca niste disperati.Chiar au avut tupeul sa injure si parintii de la Sportul Studentesc.
Deci despre ce vorbim? La sportul juvenile noi ne comportam ca la razboi.Le aratam copiilor ce inseamna sa fii huligan.Ce vor invata domnilor si doamnelor acesti copii? Aceste fetite ce mai au un pas pana la pragul adolescentei?
Trecand peste acest aspect, de rasul curcilor s-au facut in momentul in care au venit la teren cu limuzina, cu tort pe care scria campionii, cu foc de artificii pregatit, cu confetti, tot tacamul ce sa mai va zic.
Apoi parintii au aratat ca sunt din alta epoca, probabil cea a bronzului, imediat cum s-a terminat meciul si-au apostrofat copilele, au aruncat tortul dupa un gard viu, ce sa mai, animale.
Alooo unde va credeti mai domnilor si doamnelor de la oras? Ca de va spuneam ca sunteti tarani va suparati!
Olimpia si Sportul Studentesc v-au aplaudat la priemiere, au strigat numele vostru....dar invers? Tot Sportul Studentesc si Olimpia s-au felicitat reciproc.
Trimiteti copiii pe un drum gresit din pacate, si voi probabil impinsi de la spate de un antrenor cu comportament de babuin retardat.Un om care isi bate propriul copil pe terenul de baschet acum un an in finala de mini, dar la baieti.Da ati citit correct, babuinul isi bate elevii.Toata lumea stie acest aspect.Pe fete cei drept doar le mai bruscheaza.
Acesta este domnul antrenor al CSS5.Din pacate! 
03 July 2017 13:35
Oldtimer Dupa chipul si asemanarea
0 
celor pe care îi alegem, in primul rand prin ne-participare. Scopul scuza mijloacele dupa reteta carpato-danubiano-pontica...un cap in gura, un pumn " la operatie " , ca sa moara toti dusmanii si eu sa-i ingrop cu banii si sa afle tot țăranu cine ieste Barosanu si provinciia toata de unde se da ora egzacta.. s.a.m.d. Tulai, in ce tara traim... 
03 July 2017 19:31
0 
doctore,ce expert esti tu in subtilitati si diagnostice!Ca fapt divers,spre deosebire de tine care doar filozofezi dupa o relatare,eu chiar am fost de fata la aceste competitii in aproape toate localitatile unde s-a desfasurat,si stii ce am constatatlive?Ca de departe cel mai neanderthalian comportament l-au avut brasovenii,mai ales cand au fost gazdele competitiei...asta asa,ca fapt divers. 
03 July 2017 21:41
0 
s-au 
03 July 2017 21:43
0 
S-a schimbat ceva în comportamentul păriților-suporteri de la Olimpia? Să fie fair-play? Mă îndoiesc! Câte injurături am auzit la ei... Si nu-s ăla care să fiu pudic, pot înjura 2 ore fără să mă repet! :)) Pe de altă parte, am tot văzut torturi înainte de meci pregătite pentru presupuși câștigători iar după aruncate la gunoi, ori mesaje triumfaliste înainte de meci pe rețele sociale! Ultima dată inaintea finalei de la U18F din 2016 de la Alba Iulia! Ba chiar și diplome scrise, după căutau pic să steargă!!!  
04 July 2017 13:41
Buzestii @Bogdan
0 
Anul acesta nu am ajuns,dar am toate motivele sa te cred caci identific din relatarea ta acelasi "pattern" al competitiei,jalnica dpdv uman... 
03 July 2017 21:32

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
LN U12 M. ACS Dan Dacian București a luat titlul și în întrecerea masculină
În competiția băieților au participat 36 de echipe 
LN U12 F. ACS Dan Dacian București a câștigat titlul după o finală cu Olimpia 4 București
Competiția s-a disputat la Mangalia în perioada 18-23 iunie 
TF U14M. ABC Laguna București a devenit campioană după victoria din decisivul cu LPS Bihorul Oradea
CS Dinamo CSS Nr 6 București a completat podiumul 
TF U14F. CSS Bega Timișoara câștigă titlul după un turneu extrem de echilibrat
4 echipe au încheiat la egalitate și au fost ceva probleme la realizarea clasamentului final 
TF U14F. LT Lucian Blaga Reghin și CSU Brașov au obținut a 3-a victorie
CSS Craiova a reușit primul succes, în a 4-a zi 
TF U14M. ABC Laguna București și LPS Bihorul Oradea vor lupta duminică pentru titlu
Cele două au ajuns la 4 victorii, iar U-BT Cluj-Napoca și-a trecut în cont primul succes la turneul final 
TF U14F. Echilibru după primele trei zile, cu patru echipe la egalitate
Două partide s-au încheiat la două puncte diferență 
TF U14M. ABC Laguna București și LPS Bihorul Oradea au ajuns la 3 victorii
Gazdele de la CS Otopeni au reușit primul succes 
TF U14F. CSU Brașov rămâne singura echipă cu parcurs perfect
Patru formații sunt la egalitate cu 3 puncte 
TF U14M. LPS Bihorul, ABC Laguna și CS Dinamo CSS Nr 6 s-au impus și în a doua etapă
Victor Petrescu a marcat 52 de puncte din cele 79 ale dinamoviștilor 
gyke U12
0 
Turneu fain, bine organizat, vreme perfectă, apa mării caldă, echipe foarte bune, arbitrajele și ele mai bune de la an la an, ce mai, a fost o săptămână excelentă. Dan Dacian a câștigat pe merit și la fete și la băieți, din ce am reușit să văd, deși nu suport de loc clubul ăsta, au fost cei mai buni.  
click pt. Articol 23 June 2018 23:53
Silvia SS ,,Protest,, ....
0 
Clasamentul s-a făcut conform regulamentului, nu în urma ,,protestului,, celor de la Reghin. Trebuia ,,condimentat,, puțin articolul... 
click pt. Articol 04 June 2018 14:02
teofil BRAVO FETELOR !
0 
BRAVO FETELOR ! BRAVO ANTRENORILOR ! Felicitari tuturor celor implicati in acest nou succes al baschetului juvenil din Teleorman ! Aceasta realizare da o palma tuturor “oamenilor de bine” din media care au vorbit de ‘teleormanizarea’ Romaniei, despre Teleorman ca despre o ciuma care s-a asezat peste Romania, uitand sau neluand in seama si realizarile de pe aceste plaiuri. Se vede ca acest judet are oameni de calitate in locurile lor de munca. Nu trebuie amestecate politica vremelnica a unor oameni aflati momentan in functii politice cu cei care muncesc cu daruire. Scorurile categorice realizate de fetele din Alexandria cu adversarele lor arata ca munca facuta cu abnegatie, cu daruire, cu sacrificii (ale fetelor, ale parintilor) este peste pretentiile, potentele finaciare, peste sprijinul sponsorilor. Fiindca a venit vorba de sponsori sa spunem ca numai in Teleorman Consiliul judetean NU MAI ALOCA sprijin financiar echipei de baschet (dar si altor sporturi). Asta in timp ce pe tricourile echipei din Sibiu, in finala Cupei Romaniei la fotbal, este scris in clar PRIMARIA SIBIU. La altii se poate 
click pt. Articol 27 May 2018 22:39
0 
Eroare, CSS Alexandria a învins cu 93-36 marea echipă a Olimpiei! http://www.frbaschet.ro/campionat-feminin/u16/#mbt:17-303$t&0=1! Rectificați! Apropo, Miroslav Popov a fost pus antrenor la această generație a Olimpiei probabil pentru a fi făcut de râs, abia a reușit în 4 jocuri să învingă o echipă șchioapă a LAPI Dej! Știe Svetlana de ce, din dorința ei de a face jocurile și-a bătut joc de un profesionist veritabil, însă în situația asta s-a lăsat dus de val, a ajuns la o vârstă în care senilitatea face ca hormonul să bată neuronul!  
click pt. Articol 26 May 2018 23:46
lublaj Inger
0 
Acestea sunt intr-adevar drame! Acest copil joaca acum baschet cu ingerii! Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! Condoleante familiei! 
click pt. Articol 14 May 2018 22:09
soso74 Pt penibilul bob
0 
Tu de unde ai mai aparut fratioare spuneti identitatea ca daca cred ca esti omul lui Gigi Becali de Cluj sau arbitrul de la Sf.Gheorghe nu mai fa acuzatii fara sens daca nu stii sa dai mai multe detalii 
click pt. Articol 10 May 2018 16:59
0 
Nu stiu cine esti si ce vrei..dar cam mult spus...penibil.Se vede clar ca nu stii despre ce vorbesti... nu esti pe subiect..nu esti decit un postac..se pare 
click pt. Articol 10 May 2018 09:58
bob Amice,
0 
esti penibil. Tu ai singura vina, prin comportamentul tau nedemn fata de pozitia pe care o ocupi in baschetul sibian. In rest, numai bine 
click pt. Articol 10 May 2018 09:21
radu44 Regulamente
0 
Sper ca acum..in ultimul ceas.pt a se evita problemele..regulamentele federatiei sa fie schimbate...sa fie dure cu cei care gresesc...nu numai acel banal 20-0.Cred ca scopul nostru(federatie,profesori si parinti)este de a promova si a duce copiii sa faca sport..in speta baschet...care este poate cel mai frumos sport..un sah al sportului. 
click pt. Articol 10 May 2018 07:56
0 
Hoțul nedovedit e, precum politicienii nostri incă necondamnati, nevinovat? Aia cu faulturi trecute la alt jucător am văzut si eu!  
click pt. Articol 09 May 2018 21:04