Surse: Kris Richard va fi următorul jucător naturalizat de România


Baschetbalistul american își va prelungi înțelegerea cu CSM CSU Oradea

kris richard naturalizat romania

Campioana CSM CSU Oradea, dar și naționala României, dau o lovitură importantă. Asta după ce Kris Richard și Federația Română de Baschet au ajuns la un acord cu privire la naturalizarea baschetbalistului, cel care va deveni al doilea jucător naturalizat din istoria naționalei masculine de baschet, după Giordan Watson.

Total Baschet a aflat recent de negocierile care au avut loc între cele două părți, acest aspect fiind lansat ca un zvon în lumea baschetului românesc până în momentul în care Kris Richard a acceptat să reprezinte naționala României. Surse totalbaschet.ro susțin că baschetbalistul va mai rămâne astfel cel puțin un sezon la CSM CSU Oradea, unde va evolua din postura de jucător român și va fi recompensat corespunzător pentru această opțiune de naturalizare. Site-ul nostru nu a reușit să primească o poziție oficială din partea Federației Române de Baschet. Cu toate acestea, la meciul dintre BCM U Pitești și CSM CSU Oradea, transmis de FRB Tv, comentatorul partidei, Radu Abramescu, a dat de înțeles că negocierile dintre cele două părți sunt în toi:

„Un jucător care a devenit interesant și pentru echipa națională, ar fi nevoie de un jucător pe această poziție, un combo guard”, a spus comentatorul, apropiat al oficialilor FRB, după un dunk reușit de Richard.

Kris Richard a ajuns la CSM CSU Oradea la începutul anului 2018 și s-a impus rapid drept unul dintre cei mai buni baschetbaliști din campionatul nostru. El a fost desemnat de totalbaschet drept MVP-ul finalei din 2018, în care a strâns 18,8 puncte pe meci.

În sezonul 2018/2019, Richard a adunat medii stagionale de 17,2 puncte, 3,6 recuperări și 2,3 pase decisive în 25 de meciuri, cu o medie de 19,4 puncte în Top 6 și 22 de puncte înscrise în prima partidă de playoff, câștigată cu BCM U Pitești, scor 81-77.

*foto: Roby Boros



Vizualizează pagina personală a jucătorului Kris Richard
Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea

Eduard Popa / 26 April 2019 / 14:41


Galerie foto


gyke Da, de ce nu...
2 
Singurul dezavantaj e varsta si la el, 30 de ani anul asta, desi pana la urma, 3-4 ani te-ai mai putea folosi de el.
Dar altfel, ca jucator e super ok si in plus, jucand la noi in campionat, este disponibil pentru actiunile echipei nationale. Altfel, un jucator angrenat in Eurocup sau Euroliga (presupunand ca am putea accesa un astfel de jucator), este inaccesibil pentru tururile preliminare pe care Romania trebuie sa le joace. 
26 April 2019 14:54
Buzestii Poate da,poate nu,
2 
Depinde din ce unghi analizezi speta.Ca si in cazul lui Watsonescu,Cristian Richardescu e un jucator de top in campionatul nostru,dar nu ar aduce atata plusvaloare de cata ar avea nevoie nationala noastra pentru a-si ridica semnificativ nivelul.Mai degraba cred e un cumul de incapacitate manageriala si financiara a FRB. 
26 April 2019 16:09
mailman nu-i prost cine cere, ce-i prost cine reglementeaza!
0 
Oradea este orasul din Romania cu cele mai mari sume atrase pe proiecte europene, asa ca in mod logic atrage cei mai multi jucatori americani naturalizati (doi!). Totusi am prefera sa fim iarasi orasul cu cei mai multi jucatori oradeni care evolueaza la echipa campioana (acum 15 ani aveam asa: Alexe (oradean!), Szigjarto, Apostol si parca inca unul...) si sa lasam Clujului si Sibiului placerea aceasta de care cam abuzeaza acum Achim, de a "scoutiza" americani de calitate cu care sa atace Titlul. In momentul actual nu putem sa-l invinuim pe Achim pentru ca face acest lucru si castiga Campionat dupa Campionat...  
26 April 2019 19:38
JCN Hmm
3 
E cel mai bun jucator din campionat fara dubiu si ar aduce un plus nationalei dar totusi adversarii sunt cu mult peste nivelul din prima noastra liga. Pe de alta parte FRB trebuie urgent sa modifice regulamentul; un jucator strain chiar daca e naturalizat nu poate fi considerat jucator roman in prima liga. 
26 April 2019 16:28
RG Mai bine nu
0 
Eu unul nu ma vad reprezentat de un american naturalizat pentru nationala Romaniei. 
26 April 2019 19:58
1 
in ritmul acesta, echipa nationala va fi compusa din 3 americani si 2 sarbi.

eu as propune sa il naturalizam pe embiid. nu cred ca a apucat sa joace pentru cameroon :))))
 
26 April 2019 20:18
razv-an Naturalizati
0 
Poti privați- sau cati iti permite bugetul; de jucat poate sa joace doar unul 
26 April 2019 20:48
razv-an Naturalizati
0 
Poti oricati - Sau cati iti permite bugetul. De jucat poti juca doar unul odata. 
26 April 2019 20:50

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Cristian Achim: „A fost o încleștare ieșită din comun din toate punctele de vedere. Nu veți mai vedea așa ceva, ‘mark my words’”
Antrenorul bihorenilor a avut cuvinte de laudă la adresa lui Silvășan, dar și pentru fanii orădeni 
Mihai Silvășan și-a anunțat demisia de funcția de antrenor principal al lui U-BT Cluj
„Silva” a renunțat după ce a ratat calificarea în finala LNBM: „Nu am nicio problemă să îmi asum eșecul” 
Nikola Markovic: „A fost un meci foarte strâns, dar am avut noroc și am reușit să îl câștigăm”
Sârbul a fost cel mai bun marcator pentru CSM CSU Oradea, în meciul 4 contra lui U-BT Cluj 
Mihai Silvășan: „Nu am cum să detaliez dezamăgirea pe care o simt”
U-BT Cluj a ratat calificarea în finala Ligii Naționale în dauna celor de la CSM CSU Oradea 
CSM CSU Oradea s-a calificat în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Campioana en-titre a trecut de U-BT Cluj în patru partide 
CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca
CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca la o diferență de 5 puncte 
Ionuț Georgescu, prima reacție după ce a fost suspendat trei meciuri de către Comisia de Disciplină
Managerul lui CSU Sibiu a vorbit după calificarea obținută de galben-albaștri în finala LNBM 
Dan Fleșeriu: „Am suferit mult în sferturi și semifinale, două echipe extrem de arțăgoase care ne-au pus multe probleme”. Video
CSU Sibiu a reușit prima calificare în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, după 20 de ani 
BC CSU Sibiu este în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Sibienii au tranșat calificarea cu o victorie în meciul 4 din Bănie 
Ionuț Georgescu a fost suspendat trei etape după incidentele de la Craiova
Oficialul lui BC CSU Sibiu nu va putea să mai stea pe banca tehnică 
koala @dario
0 
De unde dracu atata frustrare in voi fratilor? In seara asta am obtinut o victorie senzationala, in loc sa sarbatorim victoria noi cautaum sa ne umflam muschii pe net cu sibienii. Cat despre conducatori oricare dintre ei (Sere, Cristescu, Georgescu) ar face orice ca sa isi cada echipa castigand, asa ca nu cred ca ii unul mai "gunoi" ca celalalt. Oricum noi oradenii nu ii vedem numai pe Cristescu si pe Georgescu, la fel cum ei sibienii il vad doar pe Sere samd. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:47
Dario Robert
0 
Robert! Vino la meciul din finala si o sa-ti dai seama ce comportament au ciobanii din sibiu!  
click pt. Articol 20 May 2019 23:29
0 
Sarbii au in sange lupta dusa pana la extrem. Dar si americanii nostri sunt de nepretuit. S-a reusit o combinatie sarbo-americano foarte buna care sper ca ne va aduce al treilea titlu de campioni. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:29
BVN Kuti
0 
Kuti asta este enervant... de bun! Fara nici o ironie. In locul lui Bobe, mi-as pune cateva intrebari dupa aceasta serie. Au avut si ei meciul. lor direct, fiind de aceeasi generatie. Kuti l-a facut zob le Bobe al nostru, fara nici o exagerare. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:26
0 
Multumim CSM si Achim. Succes in lupta pentru al treilea titlu de campion. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:23
0 
Respect jucatorilor si galeriei U. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:22
BVN Respect Silvasan
0 
Chiar daca pe teren suntem rivali, nu pot decat sa ii doresc bafta in continuare in cariera de antrenor. Pacat ca in aceasta tara sunt atat de putine orase care sustin baschetul, si astfel posibilitatile de sa preiei o altă echipa sunt minime. Bafta! 
click pt. Articol 20 May 2019 23:12
Citesc aici și mă minunez! Parcă ar fi disputa dintre PSD Jegălia și PSD Căcăreaza, nu intre suporterii a două echipe ce reprezintă orașe ce revendică respect pentru evoluția lor mult peste medie într-o societate defectă! E jenant!  
click pt. Articol 20 May 2019 23:04
DonDiablo DonDiablo
0 
La vârsta lui pe cine să scoata din lotul nostru?Da e bun,se vorbea că ar fi fost o variantă pentru noi acum ceva timp dar cineva nu l-a vrut. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:04
ajax Apropo
0 
S-a spus ceva la TV despre prezenta lui Porter Troupe la sală? Un jucător printre primii 10 din campionat, pe care as vrea să - l vad evoluând în tricoul Oradiei. 
click pt. Articol 20 May 2019 22:55