Stiri Juniori U17 Masculin

TF U14F. Echilibru după primele trei zile, cu patru echipe la egalitate

01.06.2018

Patru formații au strâns 5 puncte după primele trei zile de la turneul final al categoriei U14 feminin. Gazdele de la CSU Brașov au suferit prima înfrângere, în duelul cu LT Lucian Blaga Reghin. Cele două sunt la egalitate cu CSS Bega Timișoara și CS Olimpia București.

Ziua a treia a fost deschisă de un meci echilibrat, între CSS Nagy Mozes Târgu Secuiesc și CSS Bega Timișoara. Scorul a fost 52-54 (11-15, 14-12, 15-10, 12-17). Nagy Mozes avea șase puncte în față în minutul 36, dar Ana Ivan a marcat 13 puncte până la finalul partidei, inclusiv coșul decisiv care a oferit victoria timișorencelor, cu 40 de secunde până la final. Ivan a încheiat meciul cu 24 de puncte, 16 recuperări, dar și 10 turnovers. Diana Balașiu a contribuit cu un double-double la victoria CSS Bega, cu 13 puncte și 16 recuperări. Bănățencele au profitat de procentajul scăzut la aruncări al adversarelor și au avut 78 de recuperări. Kriszta Kozman a fost cea mai bună marcatoare de la formația din Târgu Secuiesc, cu 17 puncte, urmată de Fruszina Bandi cu 13.

Al doilea meci al zilei a fost și cel mai dezechilibrat. Jocul dintre CSS Craiova și CS Olimpia București s-a încheiat cu scorul de 43-75 (5-12, 13-26, 16-19, 9-18). Ana Pop, de la oltence, a fost cea mai bună marcatoare a partidei cu 23 de puncte. Giulia Monor a încheiat în double-double pentru Olimpia, cu 18 puncte și 11 recuperări, urmată de Alexia Dobă (15 puncte, 9 recuperări) și Alessia Raiciu (12 puncte).

Ziua s-a încheiat cu un nou meci echilibrat, cu o diferență maximă de 8 puncte, cu care au condus ambele echipe. LT Lucian Blaga Reghin s-a impus cu 55-53 în duelul cu gazdele de la CSU Brașov (7-13, 15-11, 16-15, 17-14). Ambele echipe au avut multe recuperări, 60 și 61, iar LT Lucian Blaga a marcat cu 8 puncte mai mult după recuperările ofensive. Formația din Reghin avea 8 puncte în față la intrarea în minutul 35. Brașovencele au egalat la 50 cu mai puțin de trei minute până la final. LT s-a distanțat din nou, la 5 puncte, de la linia de fault. Alexia Frîncu, de la CSU Brașov, a fost coșghetera partidei cu 16 puncte, fiind în double-double cu 13 recuperări. Ariana Ercean a fost cea mai bună marcatoare de la învingătoare, cu 15 puncte la care a adăugat 9 recuperări. Au urmat-o Mădălina Suciu (12 puncte) și Ioana Airinei (11 puncte).