Stiri Juniori U17 Masculin

TF U14F. LT Lucian Blaga Reghin și CSU Brașov au obținut a 3-a victorie

02.06.2018

LT Lucian Blaga Reghin și CSU Brașov au ajuns la un bilanț de 3 victorii și o înfrângere la turneul final U14 feminin. Cele două echipe conduc cu un punct în fața celor de pe locurile 3 și 4, CSS Bega Timișoara și CS Olimpia București, care au pierdut în penultima zi.

Etapa a 4-a de la turneul găzduit de sala Sporturilor D.P. Colibași din Brașov a început cu meciul încheiat la cea mai mică diferență. CS Olimpia București a pierdut duelul cu LT Lucian Blaga Reghin, scor 55-57 (7-20, 19-14, 10-10, 19-13). Formația din Reghin a condus și cu un avans de 13 puncte, dar bucureștencele au revenit și au egalat de trei ori în final, ultima dată la 55. Ercean a marcat de la linia de fault punctele victoriei, după două vizite în care a transformat o liberă. Ariana Ercean a fost coșghetera partidei cu 24 de puncte, iar Mădălina Suciu a înscris 10 puncte pentru învingătoare. Lucia Pop, de la LT Lucian Blaga s-a remarcat cu 16 recuperări. Trei jucătoare de la Olimpia au încheiat în double-digits: Alexia Dobă (17 puncte), Ana Adăscăliței (12) și Giulia Monor (12).

A urmat partida dintre CSS Bega Timișoara și CSS Craiova, încheiată cu 45-51 (11-17, 5-10, 13-15, 16-9). Au fost 7 schimbări de lider în primele minute, dar oltencele s-au distanțat la 13 puncte și au obținut prima victorie la turneul final. Sorina Oinaru, de la învingătoare, a fost coșghetera partidei cu 22 de puncte, iar Ana Pop a fost în double-double cu 12 puncte și 10 recuperări. Ana Ivan s-a remarcat de la bănățence, fiind în double-double cu 19 puncte și 17 recuperări. CSS Craiova a profitat de cele 29 de mingi pierdute de CSS Bega, marcând 18 puncte.

Jocul dintre CSU Brașov și CSS Nagy Mozes Târgu Secuiesc a încheiat penultima zi a turneului final. Brașovencele s-au impus cu 73-59 (16-16, 21-18, 23-10, 13-15). A fost echilibru în prima repriză, cu un total de 8 schimbări de lider și 8 egalități, dar meciul s-a „rupt” din minutul 25. Gazdele au condus cu un avans maxim de 17 puncte. Ioana David, de la CSU, a fost cea mai bună marcatoare a partidei cu 24 de puncte, iar Alexia Frîncu a fost în double-double cu 19 puncte și 13 recuperări. Patru jucătoare de la Nagy Mozes au fost în double-digists: Fruszina Bandi (16 puncte), Kriszta Kozman (14), Kriszta Tuchilus (11) și Blanka Bandi (10).