Stiri Juniori U17 Masculin

TF U16M. U-BT 1 Cluj-Napoca câștigă titlul după victoria din decisivul cu Agronomia București

25.05.2018

U-BT 1 Cluj-Napoca a obținut titlul la categoria U16 masculin după ce s-a impus cu 60-55 în meciul cu Agronomia, ultimul de la turneul din capitală. Podiumul a fost completat de gazdele de la CSM Steaua 1 București care au câștigat cu CSS Sighetu Marmației.

Meciul dintre U-BT 1 Cluj Napoca și CS Agronomia București a încheiat turneul găzduit de CSM Steaua 1. Cele două echipe erau la egalitate înaintea ultimei etape după ce s-au impus în primele patru partide.

Clujenii au câștigat cu 60-55, pe sferturi: 8-19, 22-6, 12-13 și 18-17. Bucureștenii s-au desprins cu un run de 11 puncte în primul sfert, dar ardelenii au preluat  conducerea în sfertul secund și au avut un avans maxim de 10 lungimi, în prima parte a sfertului patru. Agronomia s-a apropiat la trei puncte, dar alb-negrii s-au menținut la conducere până la final. 20-6 a fost scorul la puncte marcate după greșelile adverse. Alexandru Lazăr, de la formația din capitală, a fost coșgheterul partidei cu 28 de puncte. Anton Rotaru a fost cel mai bun marcator al clujenilor cu 18 puncte, urmat de Cătălin Mariș cu 10 puncte.

Înaintea decisivului s-au disputat două meciuri de la aceeași oră. CSU Știința București a câștigat cu 88-66 în duelul de la Arena de Baschet cu LPS Bihorul 1 Oradea (24-12, 24-16, 24-21, 16-17). Radu Ivănescu și Ștefan Grasu s-au remarcat pentru Știința cu 23 și 19 puncte. George Vicaș a fost cel mai bun marcator al bihorenilor, cu 17 puncte, urmat de Alex Iepure cu 10 puncte.

Tot de la ora 12 s-a jucat CSM Steaua 1 București – CSS Sighetu Marmației, dar la sala Mihai Viteazul, unde s-au jucat toate meciurile turneului cu excepția celui dintre Știința și LPS Bihorul 1. Steliștii au obținut a 3-a victorie și au încheiat pe poziția a 3-a după ce s-au impus cu 72-54 (23-13, 17-13, 10-16, 22-12).  Ciprian Albu, de la maramureșeni, a fost coșgheterul meciului cu 28 de puncte, iar Raul Dunca a încheiat în double-double cu 10 puncte și 11 recuperări. Bogdan Patrascu a fost cel mai bun marcator al Stelei, cu 20 de puncte. Sebastian Simon a fost în double-double cu 16 puncte și 10 recuperări, ar Karim Chakter a contribuit cu 11 puncte.