Tauras Jogela, ultima achiziție a echipei BCM U Pitești


În sezonul precedent, baschetbalistul lituanian a evoluat în Liga Baltică

Jogela

Duminică (06.09), BCM U Pitești a ajuns la un acord cu baschetbalistul lituanian, Tauras Jogela, informează site-ul oficial al grupării argeșene.

Născut pe 2 mai 1993, la Taurage, Jogela este un jucător ce poate evolua pe pozițiile 4 și 3, dar se poate apăra și la poziția 5. El măsoară 2.03 metri și sosește de la Pieno Zvaizgdes, echipă angrenată în primul eșalon baschetbalistic al Lituaniei, dar și în Liga Baltică.

Sezonul trecut, Jogela a jucat 39 meciuri la nivelul campionatului din Lituania, respectiv 14 la nivelul Ligii Baltice. În campionatul intern, a avut medii statistice de 8.7 puncte, 3.7 recuperări, o pasă decisivă, 0.8 intercepții și 1.1 posesii pierdute, pentru 8.1 la eficiență. Fosta echipă a jucătorului lituanian s-a clasat pe poziția a patra în clasament.

În Liga Baltică, Tauras a înregistrat medii de 6.6 puncte, 3.6 recuperări, 1.4 pase decisive, 0.7 intercepții și 1.4 posesii pierdute, pentru un index al eficienței de 7.7. El a avut procentaje de 53.7% la două puncte, 36.4% la trei puncte, respectiv 58% la linia de pedeapsă. Alături de echipa sa, Jogela a ajuns până în fazele semifinale ale competiției.

În anul 2009, alături de naționala U16 a Lituaniei, Jogela a obținut medalia de argint în cadrul Campionatului European, Divizia A. De asemenea, noul jucător al echipei noastre a fost desemnat MVP-ul competiției amintite.

De-a lungul carierei, el a mai jucat pentru Zalgiris Kaunas, Lietkabilis și BC Nevezis (Lituania).

Iată lotul pe care se va baza Jovica Arsicva în noua ediție a campionatului:

Fundași – Ronald Ross, Pedja Stamenkovic, Adrian Tudor, Mircea Ghiță;

Extreme – Rihards Kuksiks, Vyacheslav Bobrov, Bogdan Stăncuț, Alexandru Neguț, Mihai Căprărescu, Cornel Alexiu;

Pivoți – Aleksandar Mladenovic, Tauras Jogela, Cătălin Vlaicu, Lucian Chirof.



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești

Lucian Călinescu / 06 September 2015 / 19:05


Galerie foto


Rudolf Bun venit!
1 
In sfarsit, avem lotul complet! Asta e bine! Un jucator ok, care sare mult, l-am vazut pe Youtube. Bine ai venit la Pitesti! 
06 September 2015 22:04
0 
Ma asteptam la mai mult, aveam totusi nevoie de un jucator mai inalt, e mai mult extrema decat pivot...! In afara de Mladenovici nu stam prea bine la talie...!  
06 September 2015 22:52
1 
Vin la baschet de 8 ani. Daca am intelege fenomenul cu totii, ne-am da seama de ce s-a adus un patru. De ce sa vina 5 cand anul asta se joaca cu roman? Vlaicu mai juca asa? Nu! 
06 September 2015 23:07
0 
Vlaicu nu e un 5 clasic, joaca mai mult 4:), aveam nevoie de cineva de cel putin 2,08-2,09, postil de pivot e foarte important, Mladenovici e foarte bun, dar nu poate sa joace la intensitate maxima mai mult de 28 de minute maxim! 
06 September 2015 23:13
0 
Tocmai, Vlaicu va juca 5! Nu 4! Asta e chestia... s-a gandit bine, ca astfel sa joace romanii 
06 September 2015 23:34
2 
E foarte simplu- nici celelalte echipe nu au decat un singur 5 valoros- cand e pe teren acel 5 intra si Mladenovic, cand se schimba- jucam cu Vlaicu sau Bob. Pare ok transferul! Sa speram ca face treaba! Din ce am vazut la Pitesti, Stamenkovic nu ataca prea bine cosul (posibil sa fie si accidentat am vazut). Adi Tudor se misca bine, nu inteleg de ce Mures sau Steaua nu l-au tinut!  
06 September 2015 23:38
adu stamenkovic
0 
Cred ca ne va ajuta f mult in aparare.cu multe recuperari si interceptii.e ok,avand in vedere ca joaca in aceeasi echipa cu ross ;) 
06 September 2015 23:43
adu vlaicu
1 
Si eu credeam ca a venit pt poz 4.nu l.am mai urmarit in ultima vreme.dar si la giurgiu si la energia a jucat 5.o sa fie greu...dar e un baiat muncitor si sigur va da totul pe teren. 
06 September 2015 23:47
1 
La libere pe Vlaicu il ajuta faptul ca joaca si 3X3...unde o libera marcata iti poate castiga meciul si invers..! 
06 September 2015 23:54
adu lot
0 
Avem posturile acoperite cu 2 jucatori.tudor probabil ca o sa joace cam 20 si ceva de minute,restul se vor imparti la ceilalti romani.ramane de vazut vlaicu cum se va descurca ...mai ales ca celelalte echipe stau f bine pe poz 4-5.bobrov si jogela sunt tineri,ar trebui sa fie f determinati. 
06 September 2015 23:38
1 
Aratam bine! Pana acum, romanii s-au miscat bine. Vlaicu baga toate liberele, ceea ce e bine! Stie antrenorul pana la urma ce tactica trebuie folosita 
06 September 2015 23:42
adu e bine
0 
Nu cred ca am avut niciodata in lot 4 jucatori de certa valoare:ross,kuksiks,bobrov si mladenovic. 
07 September 2015 00:14
adu ....
0 
Exceptand anii 2000 si 2007 ;) 
07 September 2015 00:18
oldboy @tzotzolino
0 
Cand Adi juca pentru alte echipe nu aveai cum sa iti dai seama cu adevarat cat de valoros este dar acum ca o sa joace la voi o sa ai timp sa il analizezi mai bine mai in detaliu si o sa dai tu singur raspunsul la intrebarea de ce nu l-au tinut Muresul si Steaua.Parerea mea este ca Vlaicu poatr juca pe 5 fara probleme deoarece jucand la nivel inalt 3x3 si-a dezvoltat bine tehnica.
 
07 September 2015 12:09
1 
La Mures nici macar nu a jucat! 
07 September 2015 14:36
0 
Din ce am observat in ultimii ani, Vlaicu va deveni romanul important si sper sa valorifice aceasta sansa.Cat despre Aditza, nu va entuziasmati, nu va putea juca mai mult de 10-12 min, oldboy este delicat in exprimare in legatura cu atitudinea lui Adi Tudor...  
07 September 2015 16:14
Gabitzu01 transferuri
0 
Cred ca am facut, in mare parte, niste transferuri bune. Totusi, Stamenkovic pare sub valoarea celorlalti jucatori. Mladenovic pare usor sub valoarea lui Milosevic, Bobrov mi-a placut mult cum s-a miscat. Kuksiks este , fara indoiala, un jucator valoros insa mi s-a parut putin neimplicat, sper ca in campionat sa se implice mult mai mult. Sincer, ma asteptam la un 4-5 mai valoros, dar sa speram ca Jogelava fi jucatorul de care aveam nevoie. Go BCM U ! 
07 September 2015 14:29
0 
Am vazut echipa in 2 amicale si sa tragem concluzii? Nu cred ca e bine! Stamenkovic a jucat accidentat. PS: Nu stiu ce parere ai tu, dar Mladenovic e cel putin putin la fel de bun ca Milosevic in atac. In aparare nu se poate compara, e peste cu 2 nivele. 
07 September 2015 14:38
oldboy @Rudolf
0 
A jucat cand a fost strict necesar. Daca vrei mai vorbim despre el pe la mijlocul returului. 
08 September 2015 13:19

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Rareș Uță va evolua la U-BT Cluj-Napoca în următorul sezon
Ardelenii au confirmat și transferul lui Patrick Richard la echipa de sub Feleac 
Zona Transferurilor 2019 - Liga Națională de Baschet Masculin
Toate mutările făcute de echipele din România în această pauză competițională 
SURSE. Patrick Richard este noul jucător al lui U-BT Cluj-Napoca
Baschetbalistul american a evoluat în cele mai puternice campionate ale Europei 
Sebastian Ionescu și Bogdan Popa pleacă de la SCM U Craiova
Formația din Bănie se desparte de doi jucători autohtoni U23 
Daniel Husein „Dasaev”, cel care a înjunghiat baschetbaliștii americani de la Brăila, a fost plasat în arest la domiciliu
Interlopul brăilean a fost aproape să îi omoare pe baschetbaliștii Joseph McClain și Darrell Bowie 
Mirel Dragoste: „Simțeam că am nevoie de o schimbare și de o nouă provocare”
Fundașul se alătură celor de la SCM Timișoara după trei sezoane la BC CSU Sibiu 
Primele declarații ale noilor jucători de la U-BT Cluj Napoca
Ce au avut de spus Karlo Žganec şi Artis Ate 
Mirel Dragoste a ajuns la o înțelegere cu SCM Timișoara
Jucătorul de 24 ani se află la a cincea echipă din carieră 
Goran Gajovic a semnat cu BCM U Pitești - Exclusiv
Muntenegreanul a negociat și rămânerea la SCM U Craiova 
U-BT Cluj l-a adus pe fundașul Artis Ate (VIDEO)
Internaționalul leton vine de la VEF Riga 
0 
https://www.eurobasket.com/Italy/news/588165/Cluj-Napoca-signs-Patrick-Richard,-ex-Reggio-Emilia 
click pt. Articol 22 July 2019 13:19
mikki pe Gajovic..
0 
stii tu, gresit, negresit si Achim l-a fortat de obicei tot la 4 iar procentajele lui au fost chiar mai bune la voi parca. 
click pt. Articol 22 July 2019 10:10
Buzestii Serios?
0 
Dictonul "Cine nu e cu noi e impotriva noastra."ii apartine lui Stalin...Coric este un jucator excelent pentru campionatul nostru,un swingman pur sange,nu poate acoperi insa si pozitia 4,asa cum s-a fortat gresit cu Gajovic. 
click pt. Articol 22 July 2019 09:26
trancer Craiova
0 
Ma bag eu, Pratt 
click pt. Articol 22 July 2019 06:48
0 
Încă un Richard care face de toate, l-am mai văzut jucând prin Spania dar nu i-am dat prea mare importantă. Mereu l-am laudat pe Kris și am spus ca este cel mai bun străin din liga dar acum la prima vedere acest Richard pare mai bun ... Rămâne de văzut dacă se confirma sau nu aceasta mutare 
click pt. Articol 22 July 2019 03:14
76ers Hehe
0 
Cu Vuko am glumit... in schimb ar fi surprinzător dacă acest jucător ar veni de la Sibiu ... 
click pt. Articol 22 July 2019 02:36
Tommy 76ers
0 
Iti spun doar ca ai ghicit,acum sa vedem care este dintre cei menționați de tine! 
click pt. Articol 22 July 2019 01:51
0 
Iar in legatura cu croatul, asteptam sa anunte mr toma zilele astea ;) 
click pt. Articol 22 July 2019 01:50
0 
Nu e vuko :)  
click pt. Articol 22 July 2019 01:49
76ers haha
0 
Sa nu zici ca il aduceti pe Vuko =))))))))
Cat despre croat, presupun ca este unul de la echipa cu care Cedevita joaca in campionat si nu in Eurocup/ABA si singurul care e aproape de "senzatie" pare a fi Andrija Coric... 
click pt. Articol 22 July 2019 01:40