Tauras Jogela, ultima achiziție a echipei BCM U Pitești


În sezonul precedent, baschetbalistul lituanian a evoluat în Liga Baltică

Jogela

Duminică (06.09), BCM U Pitești a ajuns la un acord cu baschetbalistul lituanian, Tauras Jogela, informează site-ul oficial al grupării argeșene.

Născut pe 2 mai 1993, la Taurage, Jogela este un jucător ce poate evolua pe pozițiile 4 și 3, dar se poate apăra și la poziția 5. El măsoară 2.03 metri și sosește de la Pieno Zvaizgdes, echipă angrenată în primul eșalon baschetbalistic al Lituaniei, dar și în Liga Baltică.

Sezonul trecut, Jogela a jucat 39 meciuri la nivelul campionatului din Lituania, respectiv 14 la nivelul Ligii Baltice. În campionatul intern, a avut medii statistice de 8.7 puncte, 3.7 recuperări, o pasă decisivă, 0.8 intercepții și 1.1 posesii pierdute, pentru 8.1 la eficiență. Fosta echipă a jucătorului lituanian s-a clasat pe poziția a patra în clasament.

În Liga Baltică, Tauras a înregistrat medii de 6.6 puncte, 3.6 recuperări, 1.4 pase decisive, 0.7 intercepții și 1.4 posesii pierdute, pentru un index al eficienței de 7.7. El a avut procentaje de 53.7% la două puncte, 36.4% la trei puncte, respectiv 58% la linia de pedeapsă. Alături de echipa sa, Jogela a ajuns până în fazele semifinale ale competiției.

În anul 2009, alături de naționala U16 a Lituaniei, Jogela a obținut medalia de argint în cadrul Campionatului European, Divizia A. De asemenea, noul jucător al echipei noastre a fost desemnat MVP-ul competiției amintite.

De-a lungul carierei, el a mai jucat pentru Zalgiris Kaunas, Lietkabilis și BC Nevezis (Lituania).

Iată lotul pe care se va baza Jovica Arsicva în noua ediție a campionatului:

Fundași – Ronald Ross, Pedja Stamenkovic, Adrian Tudor, Mircea Ghiță;

Extreme – Rihards Kuksiks, Vyacheslav Bobrov, Bogdan Stăncuț, Alexandru Neguț, Mihai Căprărescu, Cornel Alexiu;

Pivoți – Aleksandar Mladenovic, Tauras Jogela, Cătălin Vlaicu, Lucian Chirof.



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești

Lucian Călinescu / 06 September 2015 / 19:05


Galerie foto


Rudolf Bun venit!
1 
In sfarsit, avem lotul complet! Asta e bine! Un jucator ok, care sare mult, l-am vazut pe Youtube. Bine ai venit la Pitesti! 
06 September 2015 22:04
0 
Ma asteptam la mai mult, aveam totusi nevoie de un jucator mai inalt, e mai mult extrema decat pivot...! In afara de Mladenovici nu stam prea bine la talie...!  
06 September 2015 22:52
1 
Vin la baschet de 8 ani. Daca am intelege fenomenul cu totii, ne-am da seama de ce s-a adus un patru. De ce sa vina 5 cand anul asta se joaca cu roman? Vlaicu mai juca asa? Nu! 
06 September 2015 23:07
0 
Vlaicu nu e un 5 clasic, joaca mai mult 4:), aveam nevoie de cineva de cel putin 2,08-2,09, postil de pivot e foarte important, Mladenovici e foarte bun, dar nu poate sa joace la intensitate maxima mai mult de 28 de minute maxim! 
06 September 2015 23:13
0 
Tocmai, Vlaicu va juca 5! Nu 4! Asta e chestia... s-a gandit bine, ca astfel sa joace romanii 
06 September 2015 23:34
2 
E foarte simplu- nici celelalte echipe nu au decat un singur 5 valoros- cand e pe teren acel 5 intra si Mladenovic, cand se schimba- jucam cu Vlaicu sau Bob. Pare ok transferul! Sa speram ca face treaba! Din ce am vazut la Pitesti, Stamenkovic nu ataca prea bine cosul (posibil sa fie si accidentat am vazut). Adi Tudor se misca bine, nu inteleg de ce Mures sau Steaua nu l-au tinut!  
06 September 2015 23:38
adu stamenkovic
0 
Cred ca ne va ajuta f mult in aparare.cu multe recuperari si interceptii.e ok,avand in vedere ca joaca in aceeasi echipa cu ross ;) 
06 September 2015 23:43
adu vlaicu
1 
Si eu credeam ca a venit pt poz 4.nu l.am mai urmarit in ultima vreme.dar si la giurgiu si la energia a jucat 5.o sa fie greu...dar e un baiat muncitor si sigur va da totul pe teren. 
06 September 2015 23:47
1 
La libere pe Vlaicu il ajuta faptul ca joaca si 3X3...unde o libera marcata iti poate castiga meciul si invers..! 
06 September 2015 23:54
adu lot
0 
Avem posturile acoperite cu 2 jucatori.tudor probabil ca o sa joace cam 20 si ceva de minute,restul se vor imparti la ceilalti romani.ramane de vazut vlaicu cum se va descurca ...mai ales ca celelalte echipe stau f bine pe poz 4-5.bobrov si jogela sunt tineri,ar trebui sa fie f determinati. 
06 September 2015 23:38
1 
Aratam bine! Pana acum, romanii s-au miscat bine. Vlaicu baga toate liberele, ceea ce e bine! Stie antrenorul pana la urma ce tactica trebuie folosita 
06 September 2015 23:42
adu e bine
0 
Nu cred ca am avut niciodata in lot 4 jucatori de certa valoare:ross,kuksiks,bobrov si mladenovic. 
07 September 2015 00:14
adu ....
0 
Exceptand anii 2000 si 2007 ;) 
07 September 2015 00:18
oldboy @tzotzolino
0 
Cand Adi juca pentru alte echipe nu aveai cum sa iti dai seama cu adevarat cat de valoros este dar acum ca o sa joace la voi o sa ai timp sa il analizezi mai bine mai in detaliu si o sa dai tu singur raspunsul la intrebarea de ce nu l-au tinut Muresul si Steaua.Parerea mea este ca Vlaicu poatr juca pe 5 fara probleme deoarece jucand la nivel inalt 3x3 si-a dezvoltat bine tehnica.
 
07 September 2015 12:09
1 
La Mures nici macar nu a jucat! 
07 September 2015 14:36
0 
Din ce am observat in ultimii ani, Vlaicu va deveni romanul important si sper sa valorifice aceasta sansa.Cat despre Aditza, nu va entuziasmati, nu va putea juca mai mult de 10-12 min, oldboy este delicat in exprimare in legatura cu atitudinea lui Adi Tudor...  
07 September 2015 16:14
Gabitzu01 transferuri
0 
Cred ca am facut, in mare parte, niste transferuri bune. Totusi, Stamenkovic pare sub valoarea celorlalti jucatori. Mladenovic pare usor sub valoarea lui Milosevic, Bobrov mi-a placut mult cum s-a miscat. Kuksiks este , fara indoiala, un jucator valoros insa mi s-a parut putin neimplicat, sper ca in campionat sa se implice mult mai mult. Sincer, ma asteptam la un 4-5 mai valoros, dar sa speram ca Jogelava fi jucatorul de care aveam nevoie. Go BCM U ! 
07 September 2015 14:29
0 
Am vazut echipa in 2 amicale si sa tragem concluzii? Nu cred ca e bine! Stamenkovic a jucat accidentat. PS: Nu stiu ce parere ai tu, dar Mladenovic e cel putin putin la fel de bun ca Milosevic in atac. In aparare nu se poate compara, e peste cu 2 nivele. 
07 September 2015 14:38
oldboy @Rudolf
0 
A jucat cand a fost strict necesar. Daca vrei mai vorbim despre el pe la mijlocul returului. 
08 September 2015 13:19

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSM Târgu Mureș debutează cu o victorie în lupta pentru locurile 9-16
CSM Mediaș, CSM Phoenix Galați și CSO Voluntari sunt celelalte învingătoare din primul meci 
Dan Fleșeriu: "N-am arătat nici măcar 50% din ceea ce facem de obicei"
Antrenorul Sibiului a fost nemulţumit de agresivitatea dinamoviştilor 
Tudor Costescu: "Am făcut greşeli copilăreşti în ultimele minute"
Tehnicianul dinamoviştilor a pus înfrângerea pe seama lipsei de experienţă 
CSM CSU Oradea câștigă un meci disputat contra lui BCM U Pitești
Argeșenii au condus la pauză la o diferență de 8 puncte 
BC CSU Sibiu se impune pe teren propriu cu Dinamo Știința București
Jocul a fost decis în ultimele minute, după ce oaspeții se aflau în avantaj la jumătatea ultimului sfert 
Tudor Gheorghe: ”Cu siguranță acest avantaj nu este unul decisiv”
Fundașul alb-violeților a vorbit despre seria contra celor de la CSM CSU Oradea 
Mihai Silvășan, după revenirea din partida cu Steaua: „Băieții au arătat caracter”
Jason Washburn a analizat și el jocul echipei sale: „Este o victorie care spune multe” 
Dan Fleșeriu: „Am terminat sezonul regulat pe locul 1, dar asta nu mai înseamnă nimic acum”
BC CSU Sibiu începe aventura în playoff-ul LNBM 
Florin Nini: ”Mergem la Oradea cu gândul de a ne juca șansa noastră”
Tehnicianul piteștenilor a prefațat seria contra celor de la CSM CSU Oradea 
Greșeli de arbitraj pe finalul meciului SCM U Craiova – SCM Timișoara
Oficialii au ratat câteva decizii importante pe finalul meciului. Foto + Video 
0 
Nu stiu de unde atata ura asupra echipei noastre, dar in perioada de care zici tu, echipa noastra a ocupat mereu un loc mai bun decat i-a permis bugetul, cu exceptia a 2-3 sezoane cand nu am prins playoff-ul.

Chiar daca am luat o cupa dupa 20 de ani de seceta, noi macar ne-am luat jucatori de cat ne-a permis bugetul si pe care i-am platit cu bani cinstiti.
Nu ne-am luat jucatori de clasa cu care sa facem performanta si sa-i lasam cu burta goala (Mures, Timisoara, Medias) sau sa ne luam jucatori cu bani ilegali (Asesoft).

Trofeul a venit tarziu, important este ca s-a pastrat traditia si continuitatea echipei... diferenta se vede azi... in clasament si mai ales in tribune. 
click pt. Articol 26 April 2019 00:59
0 
De calitate. Peste ce am avut noi la Cluj sau ce am vazut la Craiova. Pitestiul arata ca poate, asa am zis mereu. Mi-e teama pentru ei ca sambata vine al nostru Podar, care ii ca acasa acolo. Astazi a facut diferenta valoarea. Sper ca seria sa ofere evolutii la fel de bune. 
click pt. Articol 25 April 2019 23:17
gyke Băi Adiță
0 
Nici nu știu ce mă deranjează mai mult, cratima aia sau iq-ul tău subunitar... te pomenești că sunt conexe.  
click pt. Articol 25 April 2019 23:01
0 
Stai linistit ca nu ne vom intalni ... 😀😀😀 
click pt. Articol 25 April 2019 22:51
JCN @adis
0 
hai ca poti mai mult :).  
click pt. Articol 25 April 2019 22:45
0 
Buna asta cu banii. Majoritarea au venit din privat. Sibiul nu are nicio datorie si nu a avut restante la jucatori. Sa nu mai zicem de procese prin tribunale sau reinfintarea echipei sub un alt nume ca sa nu se plateasca datoriile catre sistemul public.  
click pt. Articol 25 April 2019 22:37
0 
Ia uite unde stătea lupul moralist... în poala lui Trițoiu...  
click pt. Articol 25 April 2019 22:35
adis voua
0 
chiar nu va e rusine la cati bani a-ti bagat in ultimii 20 de ani si luati doar o cupa?
Aveti grijs sa nu viseze urat Costescu ca s-ar putea sa nu ne mai intalnim 
click pt. Articol 25 April 2019 22:26
JCN Nini
0 
Daca locul lui Nini e la circ a lui sere unde e? Nu ma mai mir ca nu ia tehnic pentru ca se pare ca are imunitate in astfel de cazuri. Si daca nu ati vazut din sala va invit sa va uitati la reluarea meciului si sa imi spuneti cum ii sunt permise toate acele iesiri !? 
click pt. Articol 25 April 2019 21:57
0 
Din pacate locul individului Nini este la circ, nicidecum la un meci de baschet. Din pacate face de ras echipa pitesteana si suporterii acesteia!! 
click pt. Articol 25 April 2019 21:37