Toney Douglas, la naționala României?


Surse: Americanul este în vederea FRB pentru naturalizare

toney douglas euroliga

Toney Douglas este probabil cel mai valoros baschetbalist care a trecut prin România în acest sezon. Fost jucător la Miami Heat, Golden State Warriors sau New York Knicks, Douglas a început actualul sezon la Sakarya, alături de care a jucat împotriva celor de la CSM CSU Oradea, în preliminariile FIBA Europe Cup.

Douglas a impresionat în România, în duelul contra campioanei României și a ajutat Sakarya să se califice mai departe. Problemele financiare au lovit din plin clubul turc, iar la finalul unii octombrie Douglas a trecut la Darussafaka, alături de care a jucat în Euroligă. Mai mult, în etapa a 29-a din cea mai importantă competiție intercluburi din Europa, Douglas a fost MVP-ul rundei, după ce a reușit 26 de puncte, 6 recuperări și 5 pase decisive în victoria obținută în fața celor de la Bayern Munchen, scor 92-87.

Sursele totalbaschet susțin că reprezentanții lui Douglas au rămas în contact cu oficialii FRB, după duelul din FIBA Europe Cup și sunt șanse importante ca veteranul de 33 de ani, cu 7 sezoane în NBA, să poată juca în tricoul naționalei României, cu începere chiar de la meciurile din august, pe care România le va disputa în precalificările FIBA EuroBasket 2021. Rămâne de văzut cum vor decurge negocierile între cele două părți.

*foto: montaj Valentin Todea



totalbaschet.ro / 01 April 2019 / 14:55


Galerie foto


tanaseb Gluma
3 
1 APRILIE 
01 April 2019 15:00
studentU photoshop ultimul racnet
0 
:))
cam toate deciziile frb par ca niste glume proaste. sper ca asta chiar sa fie o gluma a TB, nu una frb. altfel, mai luam inca doi din astia si avem o echipa de old boys super tare :)) 
01 April 2019 16:13
RG Nu
0 
Mai bine jucam doar cu romanii nostri. Eu unul nu simt ca sunt reprezentat de "romanul" Watson, chiar daca il apreciez ca jucator. Prefer sa fie romani, altfel nu vom creste niciodata.  
01 April 2019 18:10
0 
Pacaleala sau nu, macar sa fi fost un strain mai tanar, sa ne poata ajuta pentru mai multi ani. 
01 April 2019 21:38

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Ayhan Avci: „Mi-am dorit de mult timp să lucrez cu o echipă națională de seniori. Am acceptat fără nicio ezitare”
Antrenorul turc va conduce naționala feminină a României în calificările pentru Women's Eurobasket 2021 
Acvilele vor avea selecționer din Turcia în campania de calificare pentru europeanul din 2021
Ayhan Avci, triplu finalist EuroCup, este succesorul lui Dragan Petricevic pe banca naționalei României 
Naționala feminină U16 a început pregătirile pentru europeanul de la Sofia, divizia B
Mădălin Piperea este selecționerul acestui lot, care are în vedere și mondialul U17 de anul viitor 
Naționala feminină a României a terminat pe locul 8 la competiția europeană U18 - Divizia B
Tinerele „acvile” au suferit două înfrângeri dure în competiția pentru locurile 5-8 
România suferă un nou eșec la Campionatul European Divizia B
Cehia a învins categoric trupa antrenată de Dan Fleșeriu 
România U18 feminin, înfrângere cu Portugalia și va juca pentru locul 7 în ultima zi
Tricolorele au fost conduse tot meciul de iberice, având multe mingi pierdute 
Debut cu stângul pentru România la Campionatul European U20 masculin Divizia B
„Vulturii” au fost învinși de Bulgaria în primul joc din Portugalia 
România pierde cu Suedia în sferturi și va juca pentru locurile 5-8 la europeanul U18 feminin, Divizia B
Tricolorele au avut procentaje mai bune din acțiune, dar diferența s-a făcut la recuperări și libere 
România învinge Irlanda și se califică în sferturile europeanului U18 feminin, Divizia B
Tricolorele au condus aproape tot meciul și au obținut un ecart suficient și pentru o departajare în trei 
România a terminat pe locul 11 Universiada de Vară de la Napoli
Tricolorele au învins Slovacia la 15 puncte în ultimul meci 
FIBA U18_F
0 
In articolul de mai sus scrie: “Cătălina Craciunescu a fost cea mai buna marcatoare a României”!!! Cine este aceasta sportiva, a făcut parte din aceasta echipa pana acum? Începe 8 meciuri marele antrenor sârb, care nu antrenează echipe care sa activeze in CNU18F (cunoaște foarte bine echipele și sportivele) a acordat acestei fete 2 min in meciul 3, in care a ratat cele 2 aruncări, apoi a uitat de ea...Mulțumim dle antrenor ptr încrederea acordată sportivelor și pentru ca ați căutat toate soluțiile sa Terminați pe dezastrul loc 8 cu o echipa (generație) care putea fi mult mai sus!!!!! Bravo, Cătălina! Puteai mult mai mult. Sa ai încredere in tine și sa nu te dezarmezi dacă unii antrenori nu-ți acorda șansa sa arați ce poți. 
click pt. Articol 15 July 2019 07:17
martax Aloo gara
0 
Sa ii spună cineva lui Tudor Fometescu sa nu mai arunce ca bezmeticul. Nici nu stiu cum de il lasa sa intre in sala cu o aruncare atat de urâtă si de imprecisa.  
click pt. Articol 14 July 2019 13:01
gyke ...
0 
Aruncările pot să nu intre, se mai întâmplă, dar când nu ești în stare să faci un boxout după libere sau să culegi niște mingi ușoare ce ar fi trebuit să spun??? 
click pt. Articol 13 July 2019 00:12
0 
Cand baietii de la Oradea au aruncat impreuna aprox. 25 mingi, iar unul a jucat foarte slab... Cum o spus si colegul, nu avem pivoti. 
click pt. Articol 12 July 2019 23:23
gyke Mda
0 
Foarte greu să joci baschet fără pivoți... Am fost dominați net la recuperări 20 la 4 la ofensive și 36 la 29 la defensive, și cu toate astea am stat în meci până în ultimul minut. Asta e, mergem mai departe.  
click pt. Articol 12 July 2019 22:25
man_08 Azi, vineri, de la ora 19:15 LIVE pe youtube FIBA
0 
Azi de la ora 19:15 ROMANIA - BULGARIA, live pe canalul de youtube FIBA !
Avem ce urmari, sunt jucatori care promit, sa speram ca vin si rezultatele, pentru ca fara rezultate vor capata mai greu incredere in ei insisi. Plus un antrenor foarte bun, Fleseriu.
Bafta baieti ! HAI ROMANIA !  
click pt. Articol 12 July 2019 14:45
studentU de fapt
0 
forma corecta este felicitari, fetelor! nu fetele. varianta unanim acceptata este insa cea folosita de countjustice. nu m-ar mira sa se schimbe regula, cum s-a schimbat si cu nicio niciun, etc.

Altfel, felicitari, fetelor! :)) 
click pt. Articol 11 July 2019 09:20
0 
Felicitari, fetele! 
click pt. Articol 11 July 2019 09:14
0 
Prințesa Neagu 0. E bine 
click pt. Articol 04 July 2019 19:49
Cristi11 Baietii
0 
Macar au batut Andorra :)) 
click pt. Articol 30 June 2019 20:26