Top 6 F. – Etapa VI – MVP: Brittany Denson

Silviu Isailă

09.03.2017

Miercuri seară s-a încheiat etapa cu numărul șase din cadrul Top 6, Liga Națională de Baschet Feminin. CSM Târgoviște, ACS Sepsi SIC și Universitatea Cluj și-au trecut în cont o nouă victorie. Brittany Denson a avut o evoluție bună în victoria clujencelor, fiind desemnată MVP-ul rundei.

Sportiva a avut o contribuție foarte importantă în victoria obținută de echipa lui Dragan Petricevic pe terenul celor de la Olimpia CSU Brașov, scor 75-62. Americanca a început partida din postura de titular și a petrecut pe parchet 36 de minute. A reușit 16 puncte, 7/13 (54%) de la semidistanță, 0/1 din afara semicercului și 2/2 (100%) de la linia aruncărilor de pedeapsă. Aceasta a mai adăugat 13 recuperări, 3 pase decisive, 2 mingi pierdute și o intercepție pentru un indice de 25 la eficiență.

În actuala ediție de campionat, Denson a evoluat în 13 partide, având medii statistice de 30 de minute, 8.8 puncte, 9.6 recuperări, 1.5 pase decisive și 16.8 la eficiență.