Transfer de Euroligă pentru BCM U Pitești. Rihards Kuksiks va ajunge în Trivale


Formația din Pitești are în lot 5 jucători străini în acest moment

BCM U Pitești a anunțat transferul lui Rihards Kuksiks. Sportivul originar din Letonia vine în Trivale după ce în stagiunea precedentă a evoluat pentru Nizhny Novgorod, în echipamentul căreia a prins 7 partide și în Euroligă.

Rihards Kuksiks s-a născut pe 17 iulie 1988 la Riga, în Letonia. El măsoară 1.98 metri și poate evolua pe poziția de extremă mică sau fundaș ofensiv.

În sezonul trecut, Rihards Kuksiks a evoluat pentru trei formații. El a început sezonul alături de BK Jekabpils, după care în ianuarie a semnat cu Avtodor Saratov. La o lună distanță, Kuksiks a trecut la Nizhny Novogrod, echipă cu care a jucat în Euroligă. El a prins 7 partide în cea mai importantă competiție ca valoare în care a avut medii statistice de 8.4 puncte și 1.9 recuperări plus un procentaj de 44.4% la aruncările de 3 puncte.

În cariera sa, Rihards Kuksiks a mai evoluat la Valencia, Lagun Aro, Budivelnyk Kiev și VEF Riga, pe lângă echipele amintite anterior.



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Vizualizează pagina personală a jucătorului Rihards Kuksiks

Bogdan Isailă / 23 August 2015 / 18:00


Galerie foto


canguru super
2 
Super achizitia, felicitări Pitesti se anunta un sezon pe cinste. 
23 August 2015 18:09
Rudolf Super
2 
Transfer foarte bun! Inca un 4/5 si vom fi tari! 
23 August 2015 18:39
2 
Exact la asta ma uitam si eu, un 4-5 care sa joace si afara gen Ivanovici si sunteti bine 
23 August 2015 20:47
tzontzolino dubios de bun
2 
Sa speram ca o sa si ramana pana la final! Adica, de la jucatori din campionatul Macedoniei/Georgiei, la jucatori care au trecut pe la Valencia e ceva... Cu un jucator de 4 care sa joace si pe 5 si suntem gata de lupta. T. Bureau de a fost la Craiova ar fi tare bun la noi! 
23 August 2015 21:25
1 
Travis Bureau a plecat in Arabia Saudita... Oricum nu as fi suportat sa il văd pe Travis la alta echipa :)) 
23 August 2015 21:52
Renan team
1 
Felicitari! Super jucator, ne va ajuta mult! Primul 5 cred ca e deja conturat Adi Tudor-Ross-Kuksiks-Boborov-Mladenovici...poate in locul lui Boborv va veni un jucator care sa joace 4 dar si 5 in unele momente. De pe banca vin Stamencovici, Vlaicu, Stancut care pot ajuta oricand echipa plus Negut, Chirof, ALexiu. #gobcmu 
23 August 2015 21:29
0 
Nu va vad bine daca va bazati pe Tudor ca titular la poz. 1. Mai mult de 10-12 min pe meci nu duce si alea cu greu 
24 August 2015 16:08
adu romani
0 
Pai astia sunt romanii:tudor,vlaicu si stancut.deci tudor va juca..probabil.stam f prost la romani. 
24 August 2015 16:16
0 
E doar o varianta...poate juca Vlaicu titular pe 4 in locul lui Boborv si Stamenkovici pe 1-2. avem antrenor destul de experimentat cu un C.V. foarte bun care sunt sigur ca va gasi cea mai buna formula! #gobcmu 
24 August 2015 16:17
adu da..
0 
Probabil ca vor juca toti romanii cateva minute pe meci foecare 
24 August 2015 16:28
adu lot
1 
Ne mai trebuie un 5 ,rezerva lui mladenovic.care in unele momente sa joace si 4. Dar pe 4 probabil ca o sa joace f mult vlaicu.si apoi bobrov,care poate juca si 3.e ok lotul.acuma depinde cum se omogenizeaza echipa 
23 August 2015 21:43
Shakall jucator roman
0 
ar fi fost bun un Tibarna, Gutoaia sau de ce nu un Burlacu, cine stie, campionatul este lung  
24 August 2015 19:32

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Șemsettin Baș, noul antrenor al lui CSO Voluntari, în locul lui Eugen Ilie
Turcul are un CV impresionant și un obiectiv îndrăzneț la prima aventură în România 
Radu Țoancă: „Am plătit o parte din suma datorată. O să continuăm de marţi încolo”
Directorul de la SCM Timișoara crede, în proporție de 99%, că echipa va fi în LNBM  
Bogdan Țibîrnă se întoarce la națională dupa o pauză de 2 ani
Pivotul Oradiei completează lotul preliminar al României pentru meciurile din precalificările EuroBasket 2021 
CSO Voluntari se desparte de Eugen Ilie
Ilfovenii au fost la un pas să intre în playoff-ul LNBM în sezonul recent încheiat 
Cristian Achim va bifa al 11-lea sezon pe banca lui CSM CSU Oradea
Campioana României are și trei jucători sub contract pentru sezonul 2019/2020 
SCM U Craiova va juca în FIBA Europe Cup și va debuta astfel într-o competiție la nivel continental
CSM CSU Oradea și CSU Sibiu s-au înscris pentru participarea în Basketball Champions League 
Sabin Cîrstoveanu se alătură lui CSO Voluntari
Alți patru jucători au fost confirmați de gruparea ilfoveană 
Radu Țoancă: „Decizia primei instanțe era executorie, dar nu definitivă. Ne-a fost frică să o punem în aplicare”
Directorul SCM Timișoara spune că clubul va plăti acum că există decizia definitivă, dar sunt emoții pentru lichidități 
Andrei Mandache, cel mai bun baschetbalist român în sezonul 2018/2019 – eurobasket.com
Nandor Kuti, cel mai bun jucător U23, Dragoș Diculescu – jucătorul cu cel mai mare progres 
Curtea de Apel a respins definitiv cererea făcută de SCM Timișoara
Clubul de pe Bega trebuie să plătească până pe 15 iunie banii datorați foștilor jucători 
Beniamin Inaltimea?
0 
Poate ca o sa si joace. Avand in vedere ce palmares are poate ca ar face fata.
Glumesc, evident.

Mi se pare o miscare intresanta. Bravo lor!
Sigur nu e un antrenor ieftin, dar ramane de vazut si ce jucatori o sa transfere. 
click pt. Articol 17 June 2019 14:53
gyke Mda
0 
Oare cât de relevantă o fi înălțimea antrenorului??? 😁 Pe de altă parte accesul în playoff din grupa a 2 a valorică va fi dificil..  
click pt. Articol 17 June 2019 10:41
Cristi11 Calenic?
0 
Cred ca glumesti :))) 
click pt. Articol 16 June 2019 16:58
0 
Intr-adevar nu este intr-o forma prea buna, vine dupa o accidentare grava si o perioada lunga in care nu a jucat. Deocamdata e doar inclus in lotul largit si nu cred ca ii va lua locul lui Cate si Olah.
Oricum, ca si a 3-a varianta pe pozitia de pivot nu vad alta optiune mai buna... poate Calenic de la Dinamo. Eu ma bucur pentru el ca are ocazia sa mai joace sa se puna pe picioare. 
click pt. Articol 16 June 2019 12:48
studentU zi libera
0 
la nivel national 
click pt. Articol 16 June 2019 12:27
unguru1432 hmmm...
0 
dat fiind faptul, ca astia numai de buna credinta nu sunt (nefiind la prima abatare), de marti incolo poate fi oricand sau niciodata...


 
click pt. Articol 16 June 2019 12:09
0 
Cei din FRB ar trebui fie foarte stricti in acest caz si sa le dea unda verde doar dupa ce si-au platit in totalitate datoriile.

Daca ii vor accepta doar cu o plata partiala, sunt convins ca iar vor face magarii si nu vor plati si restul. Cei din conducerea SCM au dovedit ca nu sunt de buna credinta si neseriosi.  
click pt. Articol 16 June 2019 11:53
tanaseb Timisoara
0 
Sincer sa fiu, in urma datoriilor de ani de zile, nu v-as vedea inscrisi in prima grupa. As baga Voluntariul. 
click pt. Articol 16 June 2019 10:40
0 
De ce nu de luni incolo? Asteptati ca frb sa va dea marti ok-ul in campionat ca dupa sa o lasati mai moale cu datoriile.  
click pt. Articol 16 June 2019 10:36
76ers Da..
0 
Logic si pe merit vorbind, mi se pare aproape imposibil ca acest lucru sa se intample, adica echipa care anul trecut a fost eliminata in turul 2 pentru FIBA si care sezonul acesta a terminat pe locul 3 nici nu ar trebui sa intre in discutii pentru wildcard si totusi din auzite pare foarte probabil sa se intample. Ar fi un pas mare si foarte important pentru baschetul romanesc daca se intampla dar asta s-ar putea sa aduca si investitii majore la Cluj si e posibil sa omoare campionatul intern...
Despre Virtus, momentan nu au semnat niciun angajament cu BCL sau EuroCup insa spre binele lor ar fi sa renunte la EuroCup sau chiar la amandoua. Plecarea din BCL in favoarea EuroCup le-ar pune o eticheta destul de urata deoarece sezonul trecut au fost ajutati cu un wildcard in BCL si s-ar putea alege si cu niste amenzi destul de serioase si probabil FIBA va mai gasi si alte metode sa ii "pedepseasca"