Transfer de Euroligă pentru BCM U Pitești. Rihards Kuksiks va ajunge în Trivale


Formația din Pitești are în lot 5 jucători străini în acest moment

BCM U Pitești a anunțat transferul lui Rihards Kuksiks. Sportivul originar din Letonia vine în Trivale după ce în stagiunea precedentă a evoluat pentru Nizhny Novgorod, în echipamentul căreia a prins 7 partide și în Euroligă.

Rihards Kuksiks s-a născut pe 17 iulie 1988 la Riga, în Letonia. El măsoară 1.98 metri și poate evolua pe poziția de extremă mică sau fundaș ofensiv.

În sezonul trecut, Rihards Kuksiks a evoluat pentru trei formații. El a început sezonul alături de BK Jekabpils, după care în ianuarie a semnat cu Avtodor Saratov. La o lună distanță, Kuksiks a trecut la Nizhny Novogrod, echipă cu care a jucat în Euroligă. El a prins 7 partide în cea mai importantă competiție ca valoare în care a avut medii statistice de 8.4 puncte și 1.9 recuperări plus un procentaj de 44.4% la aruncările de 3 puncte.

În cariera sa, Rihards Kuksiks a mai evoluat la Valencia, Lagun Aro, Budivelnyk Kiev și VEF Riga, pe lângă echipele amintite anterior.



Citește ultimele știri despre BCM U FC Argeș Pitești
Vizualizează pagina personală a jucătorului Rihards Kuksiks

Bogdan Isailă / 23 August 2015 / 18:00


Galerie foto


canguru super
2 
Super achizitia, felicitări Pitesti se anunta un sezon pe cinste. 
23 August 2015 18:09
Rudolf Super
2 
Transfer foarte bun! Inca un 4/5 si vom fi tari! 
23 August 2015 18:39
2 
Exact la asta ma uitam si eu, un 4-5 care sa joace si afara gen Ivanovici si sunteti bine 
23 August 2015 20:47
tzontzolino dubios de bun
2 
Sa speram ca o sa si ramana pana la final! Adica, de la jucatori din campionatul Macedoniei/Georgiei, la jucatori care au trecut pe la Valencia e ceva... Cu un jucator de 4 care sa joace si pe 5 si suntem gata de lupta. T. Bureau de a fost la Craiova ar fi tare bun la noi! 
23 August 2015 21:25
1 
Travis Bureau a plecat in Arabia Saudita... Oricum nu as fi suportat sa il văd pe Travis la alta echipa :)) 
23 August 2015 21:52
Renan team
1 
Felicitari! Super jucator, ne va ajuta mult! Primul 5 cred ca e deja conturat Adi Tudor-Ross-Kuksiks-Boborov-Mladenovici...poate in locul lui Boborv va veni un jucator care sa joace 4 dar si 5 in unele momente. De pe banca vin Stamencovici, Vlaicu, Stancut care pot ajuta oricand echipa plus Negut, Chirof, ALexiu. #gobcmu 
23 August 2015 21:29
0 
Nu va vad bine daca va bazati pe Tudor ca titular la poz. 1. Mai mult de 10-12 min pe meci nu duce si alea cu greu 
24 August 2015 16:08
adu romani
0 
Pai astia sunt romanii:tudor,vlaicu si stancut.deci tudor va juca..probabil.stam f prost la romani. 
24 August 2015 16:16
0 
E doar o varianta...poate juca Vlaicu titular pe 4 in locul lui Boborv si Stamenkovici pe 1-2. avem antrenor destul de experimentat cu un C.V. foarte bun care sunt sigur ca va gasi cea mai buna formula! #gobcmu 
24 August 2015 16:17
adu da..
0 
Probabil ca vor juca toti romanii cateva minute pe meci foecare 
24 August 2015 16:28
adu lot
1 
Ne mai trebuie un 5 ,rezerva lui mladenovic.care in unele momente sa joace si 4. Dar pe 4 probabil ca o sa joace f mult vlaicu.si apoi bobrov,care poate juca si 3.e ok lotul.acuma depinde cum se omogenizeaza echipa 
23 August 2015 21:43
Shakall jucator roman
0 
ar fi fost bun un Tibarna, Gutoaia sau de ce nu un Burlacu, cine stie, campionatul este lung  
24 August 2015 19:32

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Mircea Cristescu: „All Star Game-ul este singura sărbătoare a baschetului din România”
Printre surprizele pregătite de organizatori se numără un show de slam-dunk al unor americani care au colaborat cu NBA (Video) 
Kevin Hardy și Kris Richard se vor duela și în concursul de slam dunk contest de la LNBM All-Star Game
Porter Troupe va participa la concursul de 3 puncte, alături de patru ex-iugoslavi 
Un scurt istoric al confruntărilor dintre U-BT Cluj-Napoca și CSM CSU Oradea din fazele eliminatorii
Cele două echipe s-au întâlnit de trei ori în playoff, de două ori în finala Cupei și de două ori în Supercupă 
Opiniile Total Baschet. Premiații și dezamăgirile sezonului masculin 2018/2019
Redactorii site-ului nostru au răspuns, pe rând, la șase întrebări referitoare la sezonul regulat recent încheiat 
Monyea Pratt, autorul singurului triple-double din Grupa Roșie în acest sezon
Doar trei jucători au mai fost la câteva reușite distanță de a bifa această performanță 
INTERVIU. Tony Bishop: “Motto-ul meu e că trebuie să muncești din greu și să nu lași ca următoarea persoană care apare să te depășească.”
Panamezul a vorbit și despre primele întâmplări la venirea în România, accidentarea din acest sezon, dar și experiența de a ajunge în semifinalele FIBA Europe Cup 
CSM Focșani organizează în acest weekend prima ediție a turneului internațional „Mircea Petrișor”
La această competiție va participa și Etoile Sportive du Sahel, echipa antrenată de Dragan Petricevic 
FRB a anunțat echipele pentru All Star Game 2019
U-BT Cluj-Napoca dă 6 jucători iar BC CSU Sibiu și CSM CSU Oradea trimit câte 5 
Analiză: Cum am votat pentru LNBM All-Star Game 2019
Trei jucători au fost aleși în unanimitate de redacția totalbaschet.ro 
SCM Timișoara se dezice de reacția antrenorului Cristi Bota cu privire la meciul de la Craiova
„Oficialii care au însoțit echipa în această deplasare nu au considerat de cuviință să intervină în vreun fel” 
raz @mailman
0 
ti-am zis ca iti gust umorul :) 
click pt. Articol 18 April 2019 22:07
north.finder "Usor cu pianul pe scari"
0 
Sa lasam echipa sa joace pe teren, ca tare ma tem eu ca vom ramane doar cu impresiile si cu atitudinea asta de "cei ma smecheri". Pana una, alta, urez succes echipei pe teren si mergem mai departe spre ce avem de facut. Hai CSM! 
click pt. Articol 18 April 2019 16:44
mailman Oradea saluta centenarul orasului
0 
Tare "ma tem" ca anul asta Oradea castiga toate trofeele: Cupa, Campionat, inclusiv slam dunk si 3 puncte... La anul intinerim echipa pentru ca sa nu plece din tribune spectatorii contracandidatelor noastre! 
click pt. Articol 18 April 2019 15:02
0 
1. Richard clar. Poate ca Dykes pare ca are un impact mai mare pt ca isi asuma mult mai mult cand echipa ramane fara solutii dar e prea individualist. Richard joaca mai mult pt echipa si mai putin pt "cv-ul" sau.
2. Achim pt ca indiferent de cate probleme a avut cu jucatorii, medicale sau personale, a reusit de fiecare data sa faca o echipa competitiva
3. Timisoara. Chiar daca pe final a inceput sa piarda teren, a reusit cu jucatori care nu spuneau mare lucru sa puna probleme tuturor adeversarilor.
Sibiu nu e revelatie pt an de an a crescut ca echipa iar anul acesta a avut si buget care sa o sustina. Nu stiu daca mai mic sau mare decat al Oradiei sau Pitestiului dar sigur e consistent. Am mai spus-o : Sibiul are 2 jucatori care au negociat si cu Oradea in vara si Oradea nu le-a putut oferi cat le-a oferit Sibiu.
4. Diculescu - dintr-un jucator de pluton a reusit sa devina un jucator de baza
5. Kuti - cel mai bun jucator al generatiei sale, cu foarte multa incredere acordata de antrenor si club nu m-a impresionat deloc. Poate ma va contrazice in play-off.
6. Pitesti- lot foarte bun cu jucatori care au fost lideri la echipele la care au jucat anterior, a dezamagit total. Dar cine stie poate isi revin tocmai impotriva CSM-ului. 
click pt. Articol 17 April 2019 17:30
0 
acel sfert 4 castigat fara drept de apel, dupa o revenire de la -10 puncte:). era la un moment dat in sf4 scorul 20-2 
click pt. Articol 17 April 2019 14:33
0 
Eu stiam ca Pitestiul ar avea al treilea buget, acum poate gresesc eu si il are Sibiul dar cel mai probabil ti-am raspuns la intrebarea despre Pitesti vs Craiova  
click pt. Articol 15 April 2019 23:56
0 
1. Intre Dykes si Richard il aleg pe Dykes. Are un impact mai mare in jocul echipei, in unele jocuri a tras echipa dupa el si a facut chiar ce a vrut pe teren.

2. Fleseriu. A durat mult pana si-a facut echipa, dar a ales bine din prima, fara sa fie nevoie de schimbari pe parcurs. De apreciat faptul ca a mizat pe romani U23 si pe Mirel Dragoste, care are 24 de ani.

3. Craiova. Dupa un sezon foarte modest, a schimbat din temelii lotul, au mers la sigur cu straini buni, care au experienta in campionatul nostru.

4. Dragos Diculescu a facut un progres mare fata de anul trecut cand intra foarte putin, cand meciurile erau decise. Si Tohatan, Badiu, Gavriloaia, Virna au facut progrese, insa nu au avut meciuri in care sa fie decisivi.

5. Paliciuc, Vlahovic, Lucic, Ginyard, Komatina, Lazar, Person.

6. Pitesti si Steaua, in egala masura. De la Pitesti ma asteptam sa faca o concurenta acerba pentru locul 3, avand un lot numeros si valoros. Chiar daca au un buget mai mic si au inceput sezonul mai tarziu, ma asteptam totusi la mai mult (locul 5) de la o echipa care ii are in lot pe Mandache, Vlahovic, Malesevic si un antrenor bun.


 
click pt. Articol 15 April 2019 22:10
studentU ar fi fost frumos acest
0 
5-2 inca din titlu sau primul paragraf :)
speram la un 7-2 la final de sezon ;)  
click pt. Articol 15 April 2019 21:45
gyke @trancer
0 
Inteleg rationamentul tau, dar nu sunt de acord; noi am fost mereu pe locul asta la bugete in ultimii 3 ani si in clasament tot pe podium (in sezonul regulat) - deci nu ne-a parasutat nimeni pe locul 1 anul asta, ca sa poti spune ca e o surpiza.
Dar no, adevarul ca e dificil sa alegi o "revelatie" a sezonului asta... 
click pt. Articol 15 April 2019 16:32
tanaseb @trancer
0 
Din cate stiu eu, Sibiul are al treilea buget, dupa Cluj si Oradea. Ii neclar daca Pitestiul are buget mai mic decat Craiova. Timisoara are al saselea buget, asa stiu. 
click pt. Articol 15 April 2019 14:12