Tricolorele U18 au reușit a doua victorie la europeanul din Austria

România s-a distanțat în repriza secundă cu Cipru

Naționala feminină sub 18 ani a României a obținut încă o victorie la Campionatul European, Divizia B, din Austria. Meciul dintre Cipru și România s-a încheiat cu scorul de 46-72, pe sferturi: 19-16, 15-17, 8-13, 4-26. Tricolorele au fost conduse la 9 puncte în primul sfert, dar au revenit și s-au distanțat autoritar în repriza a doua. Laura Vaida a fost din nou cea mai bună marcatoare a partidei, fiind aproape de double-double.

Cipru a început partida cu Georgiou, Ioannou, Kyprianou, Pilakouta și Themistokleous. Cipriotele au cedat în prima zi a turneului cu 45-94 în fața Finlandei. Tricolorele au obținut cea mai clară victorie a grupei A, 115-39 cu Georgia. În primul cinci al României de la al doilea meci au intrat: Cazacu, Orban, Ferariu, Părău și Popescu. Debutul partidei a aparținut jucătoarelor din Cipru, care s-au distanțat la 9 puncte în primul sfert. Elevele lui Cătălin Tănase au revenit și s-au apropiat la trei lungimi la prima pauză, scor 19-16. România a preluat pentru prima dată conducerea în sfertul secund, dar tot cipriotele au fost cele care conduceau la jumătatea partidei, cu 34-33.

În a treia perioadă de joc s-a marcat destul de puțin. Parțialul a fost de 8-13, cu româncele punând mari probleme cu apărarea pe tot terenul. Adversarele nu au reușit să treacă mingea de jumătatea terenului, astfel că la ultima pauză scorul a fost 42-46. Ultima perioadă de joc a fost cea a descătușării pentru tricolore, care și-au găsit cadența în atac și s-au distanțat la un avans liniștitor pentru finalul partidei. Ambele echipe au avut momente când s-au apărat în zonă, iar România a continuat să pună mari probleme cu pressing-ul avansat. S-a încheiat 46-72 și România continuă să conducă în grupa A.

Laura Vaida a fost coșghetera partidei, jucând fix jumătate din ea. Aceasta a fost aproape de double-double, cu 16 puncte și 9 recuperări. Au urmat-o Maria Ferariu (13 puncte, 8 recuperări) și Irina Părău (13 puncte, 5 recuperări). Pentru România au mai înscris: Ghiță 7 puncte, Popescu 7 puncte, Vați 7 puncte (plus 5 assist-uri),  Cătinean 5 puncte (plus 5 assist-uri), Cazacu 2 puncte și Orban 2 puncte. Au mai jucat Csurulya și Păun. Natali Ioannou s-a remarcat de la Cipru, cu 12 puncte.

Tricolorele au reușit 16 intercepții și au marcat 25 de puncte în urma acestora, având doar 8 mingi pierdute, din care adversarele au reușit doar 5 puncte. România a încheiat partida cu 52 de puncte din spațiul de trei secunde, față de 16, iar jucătoarele venite de pe bancă au contribuit cu 35 de puncte la victorie, față de 8.

România este pe locul 1 în grupa A, cu 4 puncte din 4, la fel ca Finlanda, care a învins astăzi Portugalia cu 59-48. Pentru tricolore urmează mâine meciul cu Islanda, de la ora 16:45. Partida va fi transmisă aici.

*foto: captură youtube fiba

Andreea Vlase / 04 August 2018 / 21:05

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Naționala feminină U16 debutează cu Elveția la CE, Divizia B, de la Podgorica
Lotul și programul tricolorelor pentru competiția care începe astăzi
România U16 luptă cu Macedonia pentru un loc în semifinale, în ultimul sfert al zilei
Se întâlnesc echipele cu al 2-lea și al 3-lea procentaj la aruncările din acțiune la turneul de la Sarajevo
România U16 masculin păstrează șanse la primul loc în grupă deși a suferit prima înfrângere
Tricolorii au cedat în fața Irlandei, dar încheie grupa cu ultima clasată
România U18 feminin a terminat pe locul 9 europeanul din Austria, după 6 victorii și 2 înfrângeri
Tricolorele au învins Marea Britanie în lupta pentru a 9-a poziție
Fostul internațional Constantin Palîi s-a stins din viață
Palîi și-a văzut visul îndeplinit, cu ajutorul lui Ghiță Mureșan, și a reușit să își viziteze familia și foștii coechipieri
România U16 masculin, 3 victorii din 3 la europeanul de la Sarajevo
Tricolorii au trecut cu 67-58 de Portugalia în a treia zi, cealaltă echipă neînvinsă din grupă
Naționala feminină U18 se impune cu Elveția și va continua lupta pentru locul 9 la CE, divizia B
Tricolorele au condus tot meciul și vor întâlni sâmbătă selecționata din Luxemburg
Naționala feminină sub 18 ani va juca pentru locurile 9-16 la europeanul din Austria
Tricolorele au cedat la trei puncte decisivul cu Portugalia
Lotul naționalei U16 la Campionatul European – divizia B din Bosnia
Ce a declarat antrenorul Florin Nini despre acest turneu
A 3-a victorie la rând pentru România U18 feminin la turneul din Austria
Tricolorele s-au desprins în prima repriză la 22 de puncte și s-au menținut la conducere până la final
#32 ...
0
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace. A jucat si la Herlitz-Mobex Tirgu Mures in stagiunea 1998/1999.
click pt. Articol 13 August 2018 10:18
0
Dzeu sa-l ierte! Astea sunt adevăratele tragedii
click pt. Articol 12 August 2018 15:21
tanaseb Juniori
0
Intr-un final, exista si astfel de victorii pentru echipele nationale de juniori. Felicitari baietilor si antrenorilor.
click pt. Articol 11 August 2018 23:25
0
Sunt convins ca minutele primite in prima liga precum si antrenamentele facute cu echipa mare a Galatiului au contribuit decisiv la progresul acestui tanar jucator. Si antrenorul Florin Nini merita aprecieri pt ca s-a implicat in formarea lui Mihai.
click pt. Articol 30 July 2018 16:28
0
Maciuca nu e o optiune rea deloc pentru u23. La Galati a jucat bine.
0
Toti merita "felicitari" pentru aceasta "performanta". La anul vom putea sa ne masuram din nou fortele cu Albania, Kosovo, Luxemburg, etc. Nu va mai dura mult pana ce si Albania ne va administra corectii similare cu cea data de Islanda. Datorita unor oameni inimosi inca mai putem invinge Islanda la tenis de masa. La celelalte sporturi, ma tem ca cei 330000 de islandezi ne sunt net superiori.Nu degeaba si-a propus doamna ministru Ioana Bran "sa redea sportului romanesc demnitatea pe care o merita". Este atat de aproape.
click pt. Articol 22 July 2018 14:21
gyke Mda
0
Că locul nostru nu e în prima divizie a baschetului european e evident pentru oricine, dar parcă o înfrângere cu Islanda e puțin prea mult. Oare un antrenor mai meseriaș ar fi reușit măcar o victorie cu această generație la campionatul ăsta?
click pt. Articol 22 July 2018 13:16