Tudor Costescu a anunțat o listă de 23 de jucători pentru precalificările FIBA EuroBasket din această vară


Care sunt marile surprize din lotul anunțat de selecționerul naționalei României

lotul romaniei precalificari eurobasket 2021

Naționala de baschet masculine a României va juca în perioada 7-21 august în barajul precalificărilor FIBA EuroBasket 2021, în cadrul Grupei F, unde va întâlni reprezentativele similare ale Slovaciei și Ciprului.  

Astfel, selecționerul României, Tudor Costescu, a anunțat un lot lărgit format din următorii 23 de sportivi:

Giordan Watson (PG – CSM CSU Oradea)
Tudor Gheorghe (PG – BCMU FC Argeș Pitești)
Lucas Tohătan (PG – BC CSU Sibiu)
Radu Vîrnă (PG – Steaua București)

Nandor Kuti (SG – U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)
Mirel Dragoste (SG – BC CSU Sibiu)
Sebastian Ionescu (SG – SCMU Craiova)
Tudor Fometescu (SG – CSM CSU Oradea)

Dragoș Diculescu (SF – SCM Timișoara)
Bogdan Nicolescu (SF – CSM CSU Oradea)
Daniel Ioniță (SF - Dinamo Știința București)
Radu Paliciuc (SF - BCMU FC Argeș Pitești)
Amedeo Casale (SF – SCMU Craiova)
Mihai Măciucă (SF - BCMU FC Argeș Pitești)
Marius Ciotlăuș (SF - BCMU FC Argeș Pitești) 

Rolland Torok (PF - U-Banca Transilvania Cluj-Napoca)
Iulian Orbeanu (PF - BCMU FC Argeș Pitești)
Ionuț Berceanu (PF – SCMU Craiova)
Wilhelm Brosser (PF – BC CSU Sibiu)
Bogdan Popa (PF – SCMU Craiova)

Emanuel Cățe (C – UCAM Murcia CB)
Alexandru Olah (C – Kangoeroes Basket Mechelen)
Anton Diaconescu (C – Dinamo Știința București)
Bogdan Țibîrnă (C - CSM CSU Oradea) - DETALII AICI

Din cei 23 de sportive nominalizați se vor alege 16 „Vulturi” care să fie convocați în pregătirile de la Ploiești. În funcție de forma sportive și de problemele medicale, antrenorul Tudor Costescu va definitive lotul de 12 jucători pentru meciurile cu Slovacia și Cipru.

„Vulturii” se vor reuni pe 21 iulie 2019, pentru ca apoi să se antreneze o săptămână la Sala Sporturilor „Olimpia” din Ploiești. Urmează apoi o deplasare în Italia, în perioada 29 iulie – 1 august, pentru mai multe meciuri în deplasare. În perioada 1-6 august, tricolorii revin în pregătire la Ploiești, pentru ca apoi să joace cele patru meciuri, pe parcursul a două săptămâni.

Programul partidelor este următorul:  

7 august 2019 – Cipru – România
10 august 2019 – România – Slovacia
17 august 2019 – România– Cipru
21 august 2019 – Slovacia – România

Reamintim faptul ca sistemul competitional FIBA prevede ca echipa clasata pe prima pozitie in grupa F, dar si invingatoarele grupelor E, G si H, sa avanseze in FIBA EuroBasket 2021 Qualifiers, meciurile din aceasta faza urmand sa se desfasoare in patru “ferestre”: noiembrie 2019; februarie 2020; noiembrie 2020; februarie 2021.

*foto: fiba.basketball



Eduard Popa / 29 May 2019 / 14:18


Galerie foto


0 
Orbeanu la cat a jucat anul asta nu merita deloc sa fie in lot 
29 May 2019 14:23
gyke @EP
2 
Nu inteleg o chestie...
Subtitlul articolulului este "Care sunt marile surprize din lotul...", iar apoi urmeaza lista seaca cu cei convocati si detalii despre program.
Oare nu trebuia sa fie macar o idee in tot articolul care sa justifice subtitlul? Sau ne lasi pe noi sa spunem care sunt surprizele? :) 
29 May 2019 15:28
gyke mda
1 
se pare ca ma prind eu mai greu...
sunt evident niste baieti pusi pe o lista, care au fost nominalizati doar sa fie, pentru a justifica un numar si probabil orgolii.
Ei nu se vor regasi pe lista scurta cu siguranta.
Intrebarea mea este daca crede cineva ca lipseste vreun jucator de pe lista asta? 
29 May 2019 18:00
1 
Inițial am vrut să scriu care sunt surprizele, dar am zis mai bine să mă abțin, să nu se supere vreunul dintre băieți care sunt sigur că se bucură de această convocare, chiar și pe lista suplimentară.

Dacă vorbim despre absențe, este încă neclară situația lui Andrei Mandache și încă nu am primit nicio explicație oficială despre aceasta. Apoi poate că ar trebui să ne uităm un pic și pe la un Tudor Gîrbea sau un Andrei Calenic. Nu știu care e situația lui Georges Darwiche. Știu că atunci când a plecat în State, avea o accidentare destul de serioasă.

Scuze pt subtitlul mai de clickbait. :))  
29 May 2019 18:36
Buzestii Vai si amar!
0 
Daca vrei sa iesi in competitii internationale cu Ionescu,Orbeanu,Maciuca,Popa,Berceanu,Ciotlaus,Brosser,sincer,decent si intelept este ca mai bine sa stai acasa! 
29 May 2019 21:34

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
România a stabilit un nou record de triple înscrise într-un meci din precalificările la EuroBasket 2021
Popa și Paliciuc au înscris de 10 ori de la distanță și alți patru vulturi au contribuit la noul record 
Bogdan Popa: „Nucleul echipei este foarte bine strâns, foarte bun și am reușit să trecem peste absențe”
Jucătorul de 22 de ani a fost cel mai bun marcator al României în victoria de acasă cu Cipru  
Vulturii își continuă parcursul perfect în faza a 3-a a precalificărilor pentru EuroBasket 2021
România a câștigat și cu Cipru acasă, trecând de 20 de puncte în fiecare sfert 
Nenad Markovic: „Nu ne facem niciun fel de calcule, ne gândim doar la victorie”
Secundul naționalei a prefațat ultimele două meciuri ale Vulturilor în precalificările pentru EuroBasket  
14 Acvile la primul stagiu de pregătire sub comanda lui Ayhan Avci
România va disputa și două amicale cu Germania, în deplasare 
Ghiță Mureșan, interviu pentru FRB Tv. Video
„Big Ghiță” a discutat despre naționala României, regula U23, Emi Cățe și NBA 
România încheie pe locul 8 europeanul U20 feminin, divizia B
Tricolorele au pierdut cu Turcia disputa pentru locul 7 în ultima zi a turneului 
Mirel Dragoste: „Avem un avantaj mare față de Cipru și de Slovacia”
România are două victorii în grupa din faza a 3-a a precalificărilor pentru EuroBasket 2021 
Exclusiv. Amedeo Casale a suferit o accidentare gravă în cantonamentul naționalei României
Baschetbalistul român va sta pe tușă o jumătate de an 
0 
Si pe langa antrenori, o federatie care perimite un numar prea mare de straini in echipa, ca sa poata fii inclusi in rotatia de baza mai mult de 2 3 romani, placerea de a naturaliza americani de mana a 5a in locul unor investitii in niste centre de juniori/in pregatirea juniorilor fizic, tactic dar mai ales psihic/ in oferirea unor conditii decente jucatorilor de la lot de la mancare pana la echipamente 
click pt. Articol 18 August 2019 03:26
0 
Evoluția lui Bogdan din meciul cu Cipru nu poate arata decat ca LNBM avem antrenori fricosi care isi stabilesc o rotație de baza cu care merg pana in fundul pământului. Restul e cancan!  
click pt. Articol 18 August 2019 01:16
0 
Dar daca vor sa evite situatiile de genul asta, isi iau suspendari in freza, cu dedicatie de la piticul atomic. 
click pt. Articol 12 August 2019 10:05
0 
Frb :)) 
click pt. Articol 11 August 2019 20:33
gyke Întrebare retorică
0 
Ținând cont că nu are contract semnat pentru sezonul viitor, cine îl va plăti un an întreg?  
click pt. Articol 11 August 2019 19:36
0 
Deasta refuza oamenii nationala 
click pt. Articol 11 August 2019 16:20
Tommy Casale
0 
Păcat, chiar a avut un sezon bun la Craiova...sper sa își revină repede ,fiindca este un jucător de calitate!! Însănătoșire grabnică MEO 
click pt. Articol 11 August 2019 16:16
caranfilrevine ...prietenul nationalei...
0 
..Romaniei care poate ar reusi sa bata nationala prietenilor lui Gasol...asta ma declar!!! Mai ales ca acesti" prieteni ai lui Gasol" ma gândesc ca au o varsta...iar nationala " de copii"a noastră au ambitia data de tinerete! Intre timp d.le comentator poate va mai informati asupra multor detalii( am bătut Croatia in finala si Rusia in semifinale la U 20).Nationala noastră este clădită pe acesti copii, Slovacia a avut un singur jucător '97...si multe alte lucruri puteati spune. Si sa stiti ca toata lumea cunoaste valoarea lui Cate, dar nu i sunteti de folos minimalizand " valoarea" echipei. Noroc ca acesti tineri se cunosc prea bine , au cimentat niste relatii extraordinare...si nu dau importanta( sper) unor comentarii răutăcioase. Chiar asa...v a obligat cineva sa comentati meciul...ca asa părea..intreb pentru prietenii lui Gasol? 
click pt. Articol 11 August 2019 11:44
0 
Macar un pic de respect fata de baieti