Tudor Costescu nu continuă pe banca „Leilor din Banat”


BC SCM Timișoara are în continuare restanțe salariale și va pierde și alți jucători

BC SCM Timișoara a terminat meciurile oficiale la jumătatea lunii mai, dar n-a încheiat încă socotelile financiare pentru sezonul trecut. Din cauza incertitudinilor cu care s-a confruntat echipa, care persistă, antrenorul Tudor Costescu nu va continua pe banca formației timișorene. Tohătan a plecat deja la Sibiu, iar singurul jucător important cu contract este Diaz, dar și el ar putea pleca dacă nu își primește restanțele.

Președintele secției de baschet de la BC SCM Timișoara, Ilie Trițoiu, a vorbit pentru site-ul oficial al clubului despre situația de la formația masculină.

„Am avut nenumărate probleme, dar cele care au atârnat cel mai greu în economia acestui campionat au fost cele financiare, pe care nici în prezent nu am reușit să le rezolvăm. Facem eforturi să ajungem la zi, dar suferim foarte mult pentru că încă nu avem soluții. Mai sunt de rezolvat două salarii pentru jucători, însă mai avem de încheiat conturile cu furnizorii de echipament, de medicamente, cu cei care ne-au asigurat masa, cu firma de transport, cu hotelurile unde am locuit în țară. Mai avem multe lucruri de pus la punct pentru a încheia sezonul trecut și abia apoi putem discuta despre campionatul care vine”, a declarat Ilie Trițoiu pentru bc-tm.ro.

Lucas Tohătan a fost primul jucător care a semnat cu altă echipă, BC CSU Sibiu. „Suntem într-o postură foarte dificilă, pentru că nu am închis situația financiară a sezonului trecut – mă refer la jucători, antrenori, staff. Vă spun foarte deschis, vom suferi o serie de pierderi. Din păcate, pe Lucas l-am cedat și probabil vom pierde mulți alți jucători: nu avem cum să-i ținem, pentru că nu avem nicio certitudine că lucrurile se vor rezolva favorabil pentru ei. Important este să încheiem financiar sezonul ‘17/’18. De altfel, eu le-am și spus jucătorilor, când s-a terminat campionatul că nu e nicio supărare dacă au alte variante mai bune. În momentul de față, l-am pierdut pe Tohătan, mai sunt câțiva baschetbaliști în negocieri cu alte echipe”.

Nici antrenorul care i-a dus pe „lei” pe locul 5 în ultimele două sezoane, Tudor Costescu, nu va continua alături de alb-violeți. Acesta a revenit în ianuarie 2017 pe banca timișorenilor, după un prim mandat în prima parte a sezonului 2013-2014.

„Din nefericire, am rămas și fără antrenorul Tudor Costescu. Am purtat nenumărate negocieri în ultimul timp, însă nu am reușit să-l conving, din pricina incertitudinii din ultimul timp și a incertitudinii ce cred că va exista și în perioada următoare. Nu avem speranțe că ne putem ridica măcar la nivelul ultimilor doi ani, ca echipă. Tudor a renunțat, mai are și o serie de probleme personale de rezolvat. Nu pot spune că l-am înțeles, căci nu m-am împăcat cu ideea, dar aceasta este viața. Mă așteptam să rămână alături de noi, mai ales că era unul dintre cei care cunoștea foarte bine situația actuală si chiar mi-aș fi dorit să o depășim împreună, însă fiecare își alege cât consideră de bine drumul pe care vrea să meargă.

Din păcate, mai suntem sub contract cu un singur jucător dintre cei care au dus greul, pivotul Adrian Diaz, pe care-l putem pierde dacă nu-i plătim salariile restante. Celălalt jucător U23, Tudor Gheorghe, este și el pe punctul de plecare, căci a avut o colaborare foarte bună cu Tudor Costescu și ar putea merge după el. Putem spune că vom lua totul de la zero, la nivel de lot și de bancă tehnică”, a adăugat Ilie Trițoiu.

Pe lângă problemele cu încheierea sezonului trecut, clubul bănățean mai are probleme cu datoriile către jucătorii din 2015, care au acele decizii BAT. Conform criteriului sportiv, alb-violeții ar fi repartizați în prima grupă valorică în prima fază a Ligii Naționale în sezonul următor.



Citește ultimele știri despre SCM Timișoara
Vizualizează pagina personală a antrenorului Tudor Costescu

Andreea Vlase / 03 July 2018 / 18:47


Galerie foto


doaridioti Restante
0 
Poate Dl Tritoiu , plătește și datoriile către jucătorii din anii trecuți , care își așteaptă banii și apoi să fie la 0 cu datoriile. Sa nu mai mintă lumea cum face cu jucători. 
03 July 2018 19:10
Renan Costescu
0 
Cred ca e cel mai potrivit sa construiască o echipă competitivă. Dacă intr adevăr vrem să contăm în viitorul campionat, ar trebui să facem tot posibilul sa l convingem sa preia banca tehnică. 
03 July 2018 19:58
0 
La Pitesti s-a strigat demisia cand era sa retrogradam cu Costescu. A ajuns la Timisoara apoi unde a fost usuit dupa cateva etape. Un an parca nu a antrenat nicaieri si dupa revenire cu un lot bun si cu continuitate subit e perfect pt Pitesti, Cluj si altele. Sapera ne-a scos din toate si l-am usuit imediat. Altii urla cu cipriotu ca vai ce bun a fost dar uitam ce lot a avut. Si Achim care castiga campionate si joaca finale e huiduit mai mereu...Ce experti suntem unii. 
04 July 2018 11:51
pipzn @tzontzolino
1 
Va raspund doar partea cu "subit e perfect pentru ... Cluj".
Da, ar fi fost in lipsa unei variante cu antrenor strain. Pentru ca d-nul Costescu a aratat ca poate crea un joc coerent si bun si in progres atunci cand si are cu cine, de la un sezon la altul. Ceea ce nu am remarcat la "U" in acest sezon fata de sezonul precedent.
Iar pentru a se putea face comparatii cat mai aproape de realitate ar trebui sa fie ceva echivalent cu concursurile auto monomarca: in conditii de masini identice se vede cine e cel mai bun pilot. In cazul nostru ar fi ce poate face un antrenor sau altul cu acelasi lot, calitativ vorbind. Si eu cred ca, avand lotul de sezonul care tocmai s-a incheiat, atat d-nul Costescu cat si d-nul Fleseriu, ca sa nu spun de d-nul Achim ar fi obtinut mai mult pentru Cluj.

Nu as vrea sa fiu inteles gresit. Clubul datoreaza mult jucatorului Silvasan, mi se pare absolut normal sa i se gaseasca un loc in organigrama clubului insa saritul unor trepte necesare in (orice) cariera nu cred ca ajuta pe nimeni altcineva. 
04 July 2018 16:55
pipzn Mi-ar fi placut
0 
daca ar fi ajuns la "U". Dar (dupa cum am mai citit in comentarii), cum acest lucru nu e posibil (d-nul Silvasan ramane pe pozitii), nu ramane decat speranta ca se va gasi un buget suficient de mare incat noii jucatori sa se descurce singuri.

Ma gandesc ca Pitestiul sau Craiova ar fi in masura sa ii faca o oferta pe masura. 
04 July 2018 08:52
u66 Pipzn
0 
Era bine sa ajunga la Cluj, dar macar sa ii luam pe Diaz si Jeremic 
04 July 2018 10:17
0 
Da, sunt jucatori interesanti. Si Oradea i-a vrut anul trecut dar nu a putut sa-i ia. Voi aveti un buget care nu ar trebui sa va puna probleme in acest sens. 
04 July 2018 11:42
0 
Diaz ar fi o optiune buna in locul lui Drungilas, iar Jeremic e un super jucator care ar fi fain sa vina la noi. 
04 July 2018 11:56
soso69 costescu
0 
Si Steaua ar putea intra pe fir. E un antrenor foarte bun si va fi ofertat. 
04 July 2018 10:05

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Playoff LNBM. Analiza seriei U-BT Cluj-Napoca – Steaua București
U-BT Cluj și Steaua și-au împărțit victoriile în sezonul regulat din acest sezon 
INTERVIU Dragoș Diculescu: „Mergem în Bănie să obținem cel puțin o victorie”
Tânărul baschetbalist ne-a vorbit despre sezonul regulat, selecția la All-Star Game și colaborarea cu antrenorul Cristian Bota 
Factorul X pentru fiecare echipă calificată în playoff-ul LNBM
Care este baschetbalistul care poate decide soarta unui meci în favoarea echipei sale 
Porter Troupe: „Am muncit și muncim în continuare, pentru că ne dorim să ajungem în semifinale”
SCM U Craiova se duelează în sferturile de finală ale LNBM cu SCM Timișoara 
Darrin Dorsey: „Vom juca foarte flămânzi, la fel ca niște câini care n-au mâncat de câteva luni”
U-BT Cluj-Napoca debutează miercuri (24.04) în playoff-ul Ligii Naționale împotriva Stelei 
Mihai Silvășan: „Echipa aceasta nu duce lipsă de caracter și de putere de luptă”
Tehnicianul lui U-BT Cluj-Napoca a motivat absența lui Jason Washburn din semifinala Cupei cu CSM CSU Oradea 
SCM U Craiova și SCM Timișoara se întâlnesc în primul tur din play-off
Oltenii dețin avantajul terenului propriu în această serie, obținut în ultimul duel direct 
U-BT Cluj-Napoca - CSA Steaua București, duelul care deschide playoff-ul LNBM
Este al treilea an consecutiv în care cele două formații se întâlnesc în postsezon 
CSU Sibiu și-a prezentat trofeul Cupei României în Sala Transilvania (Video)
Fanii, jucătorii și oficialii formației sibiene își îndreaptă acum atenția spre câștigarea titlului 
LNBM: Programul primului tur din play-off
Lupta pentru semifinale începe miercuri și joi, cu trei partide televizate 
studentU Iuri Fraseniuc =))))
0 
poate inclina balanta numai daca jucatorii sunt pusi la propriu pe o balanta...if you can follow... 
click pt. Articol 24 April 2019 09:31
gyke ...
0 
E adevărat că o parte din contractele de sponsorizare probabil nu sunt semnate pe termene mai mari de 1 an sau 2, dar eu unul nu îmi fac mari probleme acum, mai ales după câștigarea cupei. Bugetul a crescut ușor și constant în ultimii ani și eu sunt convins că trendul se va menține.  
click pt. Articol 21 April 2019 15:36
trancer Sibiu
0 
Înainte de orice cred ca este bugetul, dacă nu ai ceva sigur, nu ai cum să-ți stabilești echipa și obiectivele pentru viitor. Iar aici, din păcate pentru fanii lor, Sibiul nu sta chiar confortabil. Sau nu stătea, cine știe, poate s-a mai îmbunătățit situatia. 
click pt. Articol 21 April 2019 14:52
0 
Sperăm și noi, doar că momentan sunt multe necunoscute. Cel mai important este să semneze rapid cât mai mulți dintre jucătorii actuali pentru sezonul viitor. Fără o echipă rodată, nu prea ai șanse să treci de tururile preliminare. În plus, ar fi păcat să nu beneficieze de propria muncă din acest sezon. Rămâne de văzut câte locuri va avea România în sezonul viitor și cum vor fi distribuite.  
click pt. Articol 21 April 2019 14:15
0 
Felicitări, sper să aveți parte de un traseu în cupelele europene cât mai lung și cu reușite . 
click pt. Articol 21 April 2019 12:09
ydesh_apu Bine organizat
0 
Mie mi-a placut. Poate prea lung pentru cei care nu mananca baschetul pe paine. Organizare buna, mai putin restrictia de a utiliza parcarea subterana. 
click pt. Articol 20 April 2019 15:39
@lexCSU Kevin
0 
Bravo Kevinut, desi nu a fost cea mai reusita demonstratie a ta, cu siguranta poti mai mult si ai aratat asta, te iertam pentru meciul facut aseara :)  
click pt. Articol 19 April 2019 23:05
0 
Cred ca se refera la faptul ca banii sunt alocati strict din punct de vedere politic, nepunand mai intai performantele sportive ale anumitor orase. Adica sunt echipe care merita mai mult ca altele sa aiba o sala mai mare si mai moderna datorita rezultatelor obtinute in timp(si a suporterilor, binenteles, ca pana la urma ei sunt adevaratii beneficiari), dar nu primesc pentru ca acele orase sunt conduse de alte partide fata de cel de la guvernare. 
click pt. Articol 19 April 2019 22:22
0 
Nu inteleg de unde provine frustrarea ta? Stadionul vostru nu a beneficiat de fonduri de la Guvern? Adica de la pitesteni, craioveni, sibieni si oradeni? Sau vedem doar intr-o singura directie ? 
click pt. Articol 19 April 2019 22:08
u66 U100
0 
Halal eveniment special ati pregatit fanilor uisti. Rusine in primul rand staffului echipei si apoi echipei de mercenari. 
click pt. Articol 19 April 2019 18:11