Stiri Juniori U17 Masculin

Turneul Final U16M: U-BT Cluj, campioană după ce a câștigat finala în fața Științei București

19.05.2019

u bt cluj u16 masculin

U-BT Cluj-Napoca este campioană la categoria de vârstă U16, competiția masculină, după ce a trecut în finala desfășurată chiar pe teren propriu, la BTarena, de către Știința București, scor 84-68.

Clujenii au avut o prestație excelentă încă din startul partidei și au câștigat primele două sferturi cu 22-17 și 23-14, conducând la pauză cu un avantaj de 14 puncte (45-31). Ardelenii au câștigat și sfertul trei, scor 26-13 și au înlăturat orice emoție cu privire la câștigătoarea partidei, conducând la un moment dat chiar și cu 31 de puncte, scor 75-44. Știința a câștigat doar ultimul sfert cu 24-13, iar scorul final a fost 84-68 pentru gazdele turneului.

Alexandru Turdean a fost cel mai bun marcator pentru clujeni, cu 19 puncte, în timp ce Dan Sucala a înscris 17 puncte cu 8 pase decisive iar Tudor Șomăcescu a adunat 14 puncte. Modibo Diaby a fost însă omul meciului, adunând 13 puncte, cu 25 de recuperări, 3 pase decisive și 4 capace! De partea cealaltă s-au remarcat Ștefan Grasu, cu 22 de puncte și Toma Alistari, cu 22.

În finala mică CSA Steaua s-a impus cu 76-64. Robin Mandisodza a fost cel mai bun marcator, cu 25 de puncte, 12 recuperări, 5 pase decisive, dar și 8/27 din acțiune și 8/14 de la libere, în timp ce Alexandru Gheorghe a strâns un monster game: 24 de puncte, 23 de recuperări și +39 la eficiență. Dinu Roșca a avut și el un double-double, cu 17 puncte și 11 recuperări. De partea cealaltă, Alexandru Duță a marcat 23 de puncte, Denis Miron 18 și Alexandru Bratoșin 16 puncte.

În semifinalele jucate sâmbătă, U-BT Cluj reușise să treacă de CSA Steaua, scor 82-63, în timp ce Știința a trecut de LPS Focșani, scor 90-68.

*foto: captură youtube