Tyaunna Marshall va juca în Italia după trei sezoane și jumătate la ACS Sepsi SIC


Americanca a postat un mesaj de mulțumire pentru antrenorul Zoran Mikes

Tyaunna Marshall va părăsi campioana României după trei sezoane și jumătate. Americanca a ajuns la ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe în ianuarie 2015 și a avut contribuții importante la cele trei titluri cucerite de alb-verzi. Jucătoarea de 25 de ani va evolua la Fila San Martino di Lupari.

Deținătoarea titlului din LNBF continuă fără trei jucătoare pe care le-a avut în lot la cele trei titluri consecutive câștigate în 2016, 2017 și 2018. Dacă Ancuța Stoenescu și Tunde Kilin vor continua la Târgoviște, Tyaunna Marshall părăsește campionatul românesc după trei sezoane și jumătate.

Americanca a terminat Georgia Tech în 2014, după care a a fost draftată de New York Liberty cu a 14-a opțiune. A completat presezonul cu formația de WNBA, după care a mers în Italia, la Vigarano. A jucat în 12 meciuri de campionat cu medii de 13.1 puncte și 5.3 recuperări.

La începutul anului 2015 s-a transferat la ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe. În alb-verde, Marshall și-a trecut în palmares trei titluri și 3 cupe. A strâns peste 100 de partide în Liga Națională și a trecut de 1600 de puncte înscrise. În acest sezon a jucat în 28 de partide din campionatul românesc, cu medii de 15.8 puncte, 27:33 minute, 5.6 recuperări și 19.6 eficiență medie. A fost cea mai bună marcatoare a echipei în EuroCup, cu 17.8 puncte/meci în cele 8 partide. A jucat aproape 35 de minute pe meci și a mai avut 7.6 recuperări, 2.5 pase decisive și 15.6 eficiență medie.

Zoran Mikes a fost antrenorul formației din Covasna în toate cele trei sezoane și jumătate în care Tyaunna Marshall a evoluat pentru alb-verzi. Americanca a postat pe facebook un mesaj de mulțumire pentru tehnicianul bosniac.

„Antrenorului meu, vă mulțumesc! Sunt atât de multe lucruri pe care aș putea să le spun, dar vă mulțumesc că mi-ați dat o șansă acum trei ani și jumătate, când încercam să îmi găsesc un drum în această viață peste ocean. Totul se întâmplă cu un motiv și sunt recunoscătoare că am ajuns la Sepsi în ianuarie 2015. Ați văzut în mine, de la an la an, ceva ce uneori eu nu puteam să văd. Ați crezut în mine ca persoană și ați lucrat pentru a mă face să fiu o jucătoare mai bună. Am crescut atât de mult datorită impactului pe care l-ați avut în viața mea. Am avut vremuri grozave și câteva momente mai grele, dar ne-am înțeles unul pe celălalt și am ajuns să facem o echipă destul de bună dacă o spun și eu. Voi fi recunoscătoare pentru totdeauna și sper că voi mai juca pentru dumneavoastră într-o zi. Vă iubesc, domnule antrenor!”


Marshall va reveni în Italia, la Fila San Martino di Lupari. Echipa a fost pe 6 la finalul sezonului regulat în această stagiune. În primul tur de play-off a pierdut cu 0-2 în fața finalistei Passalacqua Trasporti Ragusa. Fosta jucătoare a lui ACS Sepsi SIC este a doua stranieră confirmată de Fila San Martino. Prima a fost Zenta Melnika. Letona a trecut și ea prin campionatul românesc, în sezonul 2012-2013 când a evoluat pentru CSU Alba Iulia.



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Vizualizează pagina personală a jucătorului Tyaunna Dominique Marshall
Vizualizează pagina personală a antrenorului Zoran Mikes

Andreea Vlase / 09 July 2018 / 12:59


Galerie foto


megan inca ceva tot de la ea:
0 
Ty One-Five Marshall:·

A message to some of the best fans in the world. The last 3 and a half years have been a dream come true. The energy and love you have shown me is something I will never forget. Wearing that green and white was a privilege that I will never take for granted or forget. You gave me a certain feeling when I stepped onto it that court that will be forever be unmatched. Good or bad you’ve been there through it all and never changed. I gave you my all each and every day and I hope you will always remember that. I fought for you all and I hope I’ve made you all proud. Never forget me because I will never forget any of you. Sfantu will always be considered a place I call home. So for everything, THANK YOU!

 
09 July 2018 13:33
0 
Adica si a luat ramas bun de la cei mai buni suporteri din lume. 
09 July 2018 18:38
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Marshall este o sportiva desevarsita !! VA REVENI LA NOI CU SIGURANTA,SI VA FI REPRIMITA!!Deocamdata avem inlocuitoare de valoare.Nu te vom uita Marshall...SUCCES !! 
12 July 2018 11:16

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSM Satu Mare, succes categoric acasă cu CSM Târgoviște
Gazdele au înscris 30 de puncte pe contraatac  
FCC ICIM Arad câștigă la Brașov și leagă 2 victorii pentru prima dată în acest sezon
Galben-albastrele au dominat sub panou, iar echilibrul s-a rupt după pauza mare 
Agronomia București a oprit seria de 14 înfrângeri cu victoria de acasă cu ACS KSE Târgu Secuiesc
Covăsnencele au jucat fără principala lor armă ofensivă 
Victorie cu peripeții pentru Rapid la Târgu Mureș
Giuleștencele s-au impus după două reprize de prelungiri și s-au grăbit să prindă trenul după meci (Foto) 
CSM Satu Mare și CSM Târgoviște, repetiție pentru sferturile cupei
Ultima confruntare directă a avut nevoie de două reprize de prelungiri 
Olimpia CSU Brașov și FCC ICIM Arad, la al 6-lea duel stagional
Ambele echipe au făcut schimbări importante de la ultima întâlnire, din finalul lunii decembrie 
Universitatea Cluj și-a mai luat o americancă pentru pozițiile mici
Tierra Henderson a câștigat de două ori Cupa Campionilor Africii, în 2011 și 2013 
Devran Tanaçan, noul pivot al Olimpiei CSU Brașov
Turcoaica a evoluat în Euroligă cu cluburi din țara sa 
ACS Sepsi SIC a transferat o fostă campioană europeană
Kristina Topuzovic va evolua sub comanda lui Zoran Mikes 
ACS Sepsi SIC obține o victorie categorică la Constanța și revine pe primul loc
Echilibrul s-a rupt după prima pauză, gazdele marcând în sferturile 2, 3 și 4 mai puțin decât în primul 
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Succes in continuare Annemarie !Esti minunata si te iubim!! 
click pt. Articol 14 February 2019 08:54
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
FELICITARI si succes in continuare! 
click pt. Articol 14 February 2019 08:45
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
FELICITARI FETELOR...ATI REVENIT PE LOCUL PE CARE LE MERITATI ! Atentie,concentrare si joc convingator in continuare! 
click pt. Articol 14 February 2019 08:44
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA
0 
FELICITARI ! Vom ajunge si mai sus in ierarhia europeana ! 
click pt. Articol 08 February 2019 19:02
laca1968 Pentru istetul bagaret!
0 
Suntem cum suntem, dar suntem! Voi unde sunteti? 
click pt. Articol 06 February 2019 13:22
0 
:)))))))) 
click pt. Articol 03 February 2019 22:31
0 
Auzi domnule moderator, ai văzut cumva comentariul anterior celui la care mi-ai dat avertisment?  
click pt. Articol 03 February 2019 20:32
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
NU ESTE NICI O CALE LUNGA !Nu este nici o problema sa pierzi un joc.Probleme este faptul,ca jumatatea echipei este sub valoarea echipei campioane din anii precedenti.SE MUNCESTE TOT ATAT DE BINE SI EFICIENT IN ANTRENAMENTE,ANTRENORUL ESTE TOT ACELASI,STILUL,TACTICA SI STRATEGIA DE JOC ESTE IDENTICA,NUMAI VALOAREA UNORA NU PERMITE PUNEREA IN PRACTICA A SCHEMELOR DE JOC NICI IN APARARE SI NICI IN ATAC.Sa fiim intelegatori,campionatul nu este pierdut cu 1-2 jocuri mai slabe.Haideti fetelor !SUCCES IN CONTINUARE ! 
click pt. Articol 03 February 2019 20:28
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Aveti perfecta dreptate in analiza d-le Mikes !Trebuie puse la treaba fetele...trebuie sa acceptam si infrangerile,si vom trece peste acest esec,chiar daca avem momentan o echipa mai slabuta fata de anii precedenti.NU ESTE RUSINOS SA PIERZI IN SPORT !Sportul este o competitie...vom castiga campionatul si la anul vom face o echipa si mai competitiva!Aduceti pe Kayla de la Tg.Secuiesc si echipa este intarita ! 
click pt. Articol 03 February 2019 20:21
0 
Aiurea Mr Tihi! 
click pt. Articol 03 February 2019 17:57