Tyaunna Marshall va juca în Italia după trei sezoane și jumătate la ACS Sepsi SIC


Americanca a postat un mesaj de mulțumire pentru antrenorul Zoran Mikes

Tyaunna Marshall va părăsi campioana României după trei sezoane și jumătate. Americanca a ajuns la ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe în ianuarie 2015 și a avut contribuții importante la cele trei titluri cucerite de alb-verzi. Jucătoarea de 25 de ani va evolua la Fila San Martino di Lupari.

Deținătoarea titlului din LNBF continuă fără trei jucătoare pe care le-a avut în lot la cele trei titluri consecutive câștigate în 2016, 2017 și 2018. Dacă Ancuța Stoenescu și Tunde Kilin vor continua la Târgoviște, Tyaunna Marshall părăsește campionatul românesc după trei sezoane și jumătate.

Americanca a terminat Georgia Tech în 2014, după care a a fost draftată de New York Liberty cu a 14-a opțiune. A completat presezonul cu formația de WNBA, după care a mers în Italia, la Vigarano. A jucat în 12 meciuri de campionat cu medii de 13.1 puncte și 5.3 recuperări.

La începutul anului 2015 s-a transferat la ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe. În alb-verde, Marshall și-a trecut în palmares trei titluri și 3 cupe. A strâns peste 100 de partide în Liga Națională și a trecut de 1600 de puncte înscrise. În acest sezon a jucat în 28 de partide din campionatul românesc, cu medii de 15.8 puncte, 27:33 minute, 5.6 recuperări și 19.6 eficiență medie. A fost cea mai bună marcatoare a echipei în EuroCup, cu 17.8 puncte/meci în cele 8 partide. A jucat aproape 35 de minute pe meci și a mai avut 7.6 recuperări, 2.5 pase decisive și 15.6 eficiență medie.

Zoran Mikes a fost antrenorul formației din Covasna în toate cele trei sezoane și jumătate în care Tyaunna Marshall a evoluat pentru alb-verzi. Americanca a postat pe facebook un mesaj de mulțumire pentru tehnicianul bosniac.

„Antrenorului meu, vă mulțumesc! Sunt atât de multe lucruri pe care aș putea să le spun, dar vă mulțumesc că mi-ați dat o șansă acum trei ani și jumătate, când încercam să îmi găsesc un drum în această viață peste ocean. Totul se întâmplă cu un motiv și sunt recunoscătoare că am ajuns la Sepsi în ianuarie 2015. Ați văzut în mine, de la an la an, ceva ce uneori eu nu puteam să văd. Ați crezut în mine ca persoană și ați lucrat pentru a mă face să fiu o jucătoare mai bună. Am crescut atât de mult datorită impactului pe care l-ați avut în viața mea. Am avut vremuri grozave și câteva momente mai grele, dar ne-am înțeles unul pe celălalt și am ajuns să facem o echipă destul de bună dacă o spun și eu. Voi fi recunoscătoare pentru totdeauna și sper că voi mai juca pentru dumneavoastră într-o zi. Vă iubesc, domnule antrenor!”


Marshall va reveni în Italia, la Fila San Martino di Lupari. Echipa a fost pe 6 la finalul sezonului regulat în această stagiune. În primul tur de play-off a pierdut cu 0-2 în fața finalistei Passalacqua Trasporti Ragusa. Fosta jucătoare a lui ACS Sepsi SIC este a doua stranieră confirmată de Fila San Martino. Prima a fost Zenta Melnika. Letona a trecut și ea prin campionatul românesc, în sezonul 2012-2013 când a evoluat pentru CSU Alba Iulia.



Citește ultimele știri despre ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe
Vizualizează pagina personală a jucătorului Tyaunna Dominique Marshall
Vizualizează pagina personală a antrenorului Zoran Mikes

Andreea Vlase / 09 July 2018 / 12:59


Galerie foto


megan inca ceva tot de la ea:
0 
Ty One-Five Marshall:·

A message to some of the best fans in the world. The last 3 and a half years have been a dream come true. The energy and love you have shown me is something I will never forget. Wearing that green and white was a privilege that I will never take for granted or forget. You gave me a certain feeling when I stepped onto it that court that will be forever be unmatched. Good or bad you’ve been there through it all and never changed. I gave you my all each and every day and I hope you will always remember that. I fought for you all and I hope I’ve made you all proud. Never forget me because I will never forget any of you. Sfantu will always be considered a place I call home. So for everything, THANK YOU!

 
09 July 2018 13:33
0 
Adica si a luat ramas bun de la cei mai buni suporteri din lume. 
09 July 2018 18:38
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
Marshall este o sportiva desevarsita !! VA REVENI LA NOI CU SIGURANTA,SI VA FI REPRIMITA!!Deocamdata avem inlocuitoare de valoare.Nu te vom uita Marshall...SUCCES !! 
12 July 2018 11:16

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!


Din aceeaşi categorie...
Olimpia CSU Brașov se impune în amicalul cu Universitatea Cluj-Napoca
Cele două formații s-au întâlni la Memorialul Takács Károly, de la Târgu Mureș 
LNBF – Programul și rezultatele din presezonul 2018/2019
Echipele din LNBF au început meciurile de verificare mai târziu față de anul trecut 
Olimpia CSU Brașov câștigă primul meci de la Memorialul Takács Károly
Brașovencele s-au impus în amicalul cu gazdele de la CSM Târgu Mureș 
Monique Coker și Porsche Poole se întorc la CSM Târgoviște
Americancele au fost coechipiere în sezonul trecut la FCC ICIM Arad 
Angel Robinson, prima stranieră de la CSM Târgu Mureș
Americanca revine la Târgu Mureș după ce în ultimele două sezoane a jucat la Sirius 
Elena Ramona Dănălache, la KSE Târgu Secuiesc
Formația din grupa B a LNBF are în lot multe tinere din zonă 
CSM Târgu Mureș găzduiește Memorialul Takács Károly de marți până joi
Vor fi trei echipe la feminin și patru la masculin 
ACS Sepsi SIC a început seria amicalelor cu o victorie clară cu Phoenix Constanța
Cele două echipe se întâlnesc și în această seară 
Rectorul Daniel Breaz, despre retragerea CSU Alba Iulia: „Principalul motiv, taxele foarte mari impuse de Federație”
Clubul din Alba Iulia și-a făcut echipă de fotbal, dar nu exclude revenirea baschetului feminin când vor crește junioarele locale 
Cristiana Cutaș și Andreea Fleșer trec la Phoenix Constanța
Bianca Fota și Teodora Armanu vor evolua și în această stagiune pentru formația de la malul mării 
laca1968 Made in ro
0 
Regulamentele la frb sunt facute la fel ca legile in aceasta tara. Adica mafiotii sa le poata ocoli. Bravo! Oricum cel mai tare transfer este Tunde Kilin :))) 
click pt. Articol 19 September 2018 07:18
muri92 Multumim....!!
0 
In sfirsit ceva făcut pt.mureșeni de mureșeni...... 
click pt. Articol 17 September 2018 16:12
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Fara politica...aici sintem sportivi si nu politicieni !! 
click pt. Articol 16 September 2018 14:05
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Are dreptate Ancuta.Succes in continuare la noua ta echipa! 
click pt. Articol 15 September 2018 10:32
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA !
0 
Felicitari fetelor !! SUCCES in noul sezon !!  
click pt. Articol 15 September 2018 10:28
sorin dreptate
0 
Cata dreptate are Anca Stoenescu.In loc sa ajuti baschetbalistele romance cu o anumita varsta sa joace mai mult,tu ca forum decizional,ce faci?Anormal,tu le pui piedici sa aibe continuitate,nu? 
click pt. Articol 11 September 2018 17:10
0 
Unde se poate ajunge cu prostia la noi in tara? Daca cei de la guvernare arata fara dezinvoltura că se poate sa prostească o țară întreagă. Și cei de la FRB adoptă aceiași strategie? Îmi doresc o revoluție în sport, și mai presus o echipa cu viziune mai dezvoltată în performanță baschetului feminin sau masculin 
click pt. Articol 09 September 2018 02:20
studentU mda...
0 
cu "ne-a relatat un oficial dezamagit de situatia..." si "ne-a declarat un oficial din "lnbf" n-o sa se schimbe niciodata nimic. plin de fricosi pupincwristi.
FRB si pisha pe cluburi la fel ca badalau pe diaspora. Asadar ce urare putem sa facem decat moue frb! 
click pt. Articol 08 September 2018 22:36
7vezer SEPSI SIC CAMPIOANA!
0 
DIALOG POTI SA PORTI DOAR CU OAMENI INTELIGENTI !! 
click pt. Articol 05 September 2018 18:56
0 
Superjucătoare! Anul trecut, la o echipă mică, a făcut minuni! Respect!  
click pt. Articol 14 August 2018 02:07