U BT Cluj-Napoca învinge pe CSM CSU Oradea


U BT Cluj-Napoca învinge pe CSM CSU Oradea la o diferenţă de 3 puncte

U BT Cluj-Napoca învinge pe CSM CSU Oradea cu scorul de 72-69 (16-14, 22-17, 13-18, 21-20)

De la U BT Cluj-Napoca s-au remarcat: Kyndall Dykes cu 19 puncte, 4 recuperări și 3 pase decisive, Jason Washburn cu 16 puncte și 8 recuperări și Nandor Kuti cu 12 puncte (3x3), 3 recuperări și o pasă decisivă.

De partea cealaltă s-au remarcat Giordan Lee Watson cu 17 puncte (3x3), 5 recuperări și 3 pase decisive, Kristopher Jameil Richard cu 16 puncte (2x3), 6 recuperări și 2 pase decisive și Muhamed Pasalic cu 16 puncte (4x3) și 3 pase decisive.

Statistica detaliată poate fi vizualizată aici

Revenim cu detalii!



Citește ultimele știri despre CSM CSU Oradea
Citește ultimele știri despre U BT Cluj-Napoca

totalbaschet.ro / 11 November 2018 / 22:04



3 
Insanatosire grabnica ! 
11 November 2018 22:08
Stefan Cj campioana
0 
Am batut din nou campioana! Greu, dar am batut. Bravo baieti. 
11 November 2018 22:13
0 
Un meci deschis oricarui rezultat. Felicitari la amndoua echipele pentru spectacolul oferit. 
11 November 2018 23:00
studentU o victorie norocoasa
-1 
ca sa citez din clasicii din fotbal, daca ar fi castigat Oradea nu se supara nimeni 😃 Cateva erori individuale pe final de meci ale jucatorilor oradeni ne au facilitat victoria. Altfel, cred ca Oradea s a miscat mai bine decat noi, cel putin pe atac. In fine, victoria i victorie si asta e ce asteptam si cu SB. 
11 November 2018 23:07
@lexCSU Felicitari pentru victorie
0 
dar, lasati, nu mai asteptati voi asta si impotriva noastra :)
 
11 November 2018 23:30
pipzn Meci
0 
echilibrat, asa cum cred ca vor fi aproape toate meciurile dintre ocupantele locurilor 1-7, in care oricare echipa poate sa castige.
Felicitari lui "U" pentru victorie meritata si daca ne gandim ca a condus aproape tot timpul. Procentaje din nou foarte slabe de la libere sper sa nu ajungem ziua in care ratarile acelea sa ajunga sa fie decisive.
Am citit despre accidentarea lui Moldoveanu, o regret desigur insa cred ca la pozitia 4-5 prin introducerea lui Torok in rotatie pana se odihnesc putin Washburn si Easley suntem in regula sau oricum mai bine fata de sezoanele trecute. In schimb, la acest tip de joc (ca si ultimele sezoane de altfel), daca din orice motiv nu ne vom putea baza pe Dykes va fi rau. 
12 November 2018 09:22
trancer Oradea Cluj
0 
Probabil aceste echipe vor juca finala - sunt clar (deocamdata) peste celelalte. Meciul a fost strâns, putea câștiga oricare, marele nostru merit a fost ca am castigat fara un PF. Cu siguranță ambele se vor întări pentru partea finala a campionatului. Am avut mari rezerve cu aducerea lui Moldoveanu. L-as fi păstrat pe Watson și aduceam un PF străin de valoare. Asta e, sa continuam și vineri la Sibiu cu același joc pragmatic dar eficient, mai ales ca acolo înțeleg ca sunt probleme serioase. 
12 November 2018 10:06
gyke Hmm
0 
Poți detalia puțin "problemele serioase"? Nu că nu ar fi niște chestiuni, dar aș fi curios cât de serioase au ajuns ele sub Feleac....  
12 November 2018 12:03
0 
Astfel de probleme se aud cu usurinta. Si declarațiile lui Fleseriu sunt clare. Omul nu a vorbit mai nimic de meci, ci doar de problemele întâmpinate. Evident ca voi știți mai bine ce este acolo, mie, la cat stiu, mi se pare cel puțin absurd ca echipa sa nu se poată antrena intr-o sala adecvata 
12 November 2018 12:18
gyke Aha
0 
Da, e absolut corect, Sala Transilvania a devenit aproape inaccesibila pentru antrenamentele echipei, iar o altă sală de antrenament adecvată nu prea există. Cam asta e situația, iar soluția pe termen scurt este greu de identificat. Mai vedem vineri. Cert e că vom muri cu voi de gât... 😉😁.  
12 November 2018 12:23
trancer @Gyke
0 
Eu nu sunt capabil sa înțeleg cine de acolo ar avea ceva cu echipa de baschet sa pună asemenea obstacole. Pana la urma este o echipa de tradiție, este o echipa reprezentativa pentru toată zona Sibiului. 
12 November 2018 13:55
gyke @sala
0 
Te inteleg perfect... stai linistit, nu pricepem nici noi, de aici, de ce ai vrea sa pui piedici echipei de baschet, dar faptele spre astea ne duc.
Situatia este destul de veche, dar in ultima vreme lucrurile au escaladat. Aberant este ca sala apartine de CJ Sibiu, deci nu de CL sau Primaria Sibiu. CJ nu a avut si nu are (cel putin declarativ) resurse sa sustina sala. Si atunci directiva a fost ca sala sa se autosustina. De-a lungul timpului, solutia cea mai facila pentru a face ceva bani a fost inchirierea salii pentru diverse targuri si expozitii de haine si alte asemenea. Problema este ca numarul acestora a crescut constant in ultimul an, culmea, chiar in sezonul competitional. Noul manager al salii, de cand s-a instalat, probabil in necunostinta de cauza sau doar din considerente politice (e omul PNL-ului) a promis ca reda sala sportului, dar culmea, lucrurile au luat-o exact invers. Cum ziceam problemele au escaladat la un razboi fatis, Dan plangandu-se la final de meciuri ca nu se poate antrena in sala (5 zile in ultima luna parca). Ce e interesant e ca sala are bani de PR in presa locala, care astfel a hotarat sa ignore ceea ce declara antrenorul.
Sala de antrenament, cum ziceam, nu prea exista, astfel ca frustrarea e mare la nivelul echipei si a clubului.
Dar mai povestim... 
12 November 2018 15:10
6X Sibiu.
0 
Cereti sala de la IOHANNIS. 
12 November 2018 15:10
gyke @6X
0 
Nu ca as fi eu mare fan al lui Johannis, dar cat timp a fost el primar, directiile de dezvoltare au fost altele: capitala culturala europeana, centrul vechi, festivalul de teatru, investitiile germane in industria locala...
problema este ca urmasii lui Johannis au viziunea unor administratori de bloc: mai asfaltam o strada, mai schimbam un bec, mai plantam 2 tufe... Contractul de modernizare al stadionului e un esec complet, nu exista nici un proiect major de infrastructura care sa te faca sa intuiesti directia de dezvoltare a orasului.
In sensul asta, asteptarile suporterului de baschet de la primarie sunt destul de mici. Exista o sustinere financiara prin agenda sportiva si cam atat... 
12 November 2018 15:40
Oldtimer In extremis
0 
Ce ar fi sa joace CSU la Medias ? Sala aceea e foarte faina, e in judet, la vreo 55-60 km...probabil s-ar putea face un gentlemen agreement ca sa se evite suprapunerea cu meciurile echipei locale...
Ar fi o palma pe buca obrazului CJ Sibiu...daca are... 
12 November 2018 16:12
gyke @oldtimer
0 
Da, nu e o idee rea si culmea, era foarte aproape sa se intample. Conducerea salii mai programase un targ in Decembrie, exact in saptamana meciului cu Craiova. Deja se vorbise cred la Medias, dar cineva din anturajul clubului a cedat santajului salii si, printr-un sponsor de-al echipei, au adus banii ca sa acopere "paguba" provocata de lipsa targului in bugetul salii.
Ca imagine, sigur ar fi fost o lovitura pentru management si CJ, dar totusi dificil de pus in practica, tinand cont de cei 1200 de abonati ai clubului... 
12 November 2018 17:10
6X gyke
1 
La alegeri ,alegeti si voi un Bolojan,care acceseaza fonduri EUROPENE. 
12 November 2018 16:04
gyke @6X
0 
Din pacate, nu avem nici un pui de Bolojan pe malurile Cibinului...:) 
12 November 2018 17:13
1 
La Mediaș sunt bine primiți, însă avem maxim 600 de locuriiarSibiul are 1200 de abonați... În alta ordine de idei e aiurea ce se întâmpla cu sala. Personal îmi pare rău și de faptul ca Sibiul nu poate juca meciurile la Mediaș, însă președintele are o problema personala cu Sibiul.... numai astfel se explica de ce U Cluj deja a primit acceptul de a juca la Mediaș ca soluție în extremis dacă se întâmplă ceva la Cluj Arena. Numai bine. 
13 November 2018 08:19

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
CSM CSU Oradea s-a întărit cu Nikola Markovic
Pivotul sârb vine de la campioana Poloniei, Anwil Wlocklawek 
Val de litigii împortiva Sport Club Municipal Timișoara
Jeremic, Drăgușin, Mijajilovic, Păun și Popescu au acționat recent clubul bănățean în judecată 
Zavier Turner: „Mi-ar plăcea să joc în România”
Sportivul american a marcat 35 de puncte în duelul cu U-BT Cluj-Napoca 
Mihai Silvășan: „Am încercat să fim profesioniști și să ne facem treaba”
U-BT Cluj-Napoca a câștigat pe teren propriu amicalul cu Overseas Basketball Combine 
Daniel Ewing a efectuat primul antrenament cu CSU Sibiu
Americanul a participat și la o ședință foto în tricoul sibienilor (Galerie foto) 
Anton Rotaru, MVP-ul turneului de U16, a debutat la seniori în această seară
Jucătorul lui U-BT Cluj-Napoca a avut o prestație excelentă, marcând 11 puncte 
U-BT Cluj-Napoca s-a impus în fața lui Overseas Basketball Combine la o diferență de 14 puncte
Mihai Silvășan s-a bazat o mare parte din joc pe juniorii clubului 
Stanimir Marinov ar putea rata restul sezonului
Informația a fost oferită chiar de antrenorul Mihai Silvasan 
CSM CSU Oradea va disputa o partidă amicală în weekend
DEAC Debrecen vine la Oradea, sâmbătă, 23 februarie 2019 
SCM Timișoara, cu conturile poprite până la achitarea sumei de 151.000 euro
Foștii jucători ai BC Timișoara, Nikolov, Shiloh, Low și Milosevic, au blocat conturile întregului club bănățean 
andreiuts93 Stats...
0 
Ca fapt divers, Valeika are sezonul asta medii de 6.5 puncte, 5.5 recuperari si 1.8 pase decisive in 25 min/meci, iar Denison are 12 puncte, 4.5 recuperari, 2.4 pase decisive in 26 min/meci. Markovic are stats-urile alea in conditiile in care a jucat in medie mai putin de 18 minute.  
click pt. Articol 20 February 2019 14:58
0 
sa speram, se misca bine(se misca cel putin in clipul ala). statistic nu imi place ce vad. Pe video arata bine. Sa vedem. 
click pt. Articol 20 February 2019 14:49
ajax Csm
0 
În primul rand e ok că vine de la o echipă la care juca, deci cu condiția fizică ar tb să stea bine. Cu integrarea nu cred că va avea probleme, probabil și cei 2 sârbi din cadrul csm - ului au avut un cuvânt de spus în alegerea lui. Totuși la cifre nu prea impresionează, dar dacă intra cu succes în rotație probabil va fi un transfer bun. Prefer un sârb bătăios decât un american indolent. 
click pt. Articol 20 February 2019 14:36
tsc_1980 Csm Oradea
0 
Poate te razgandesti
https://www.youtube.com/watch?v=4dYziGx2BI8 
click pt. Articol 20 February 2019 14:30
0 
dupa stats, 7 puncte si 3 recuperari. mai ales la recuperari.  
click pt. Articol 20 February 2019 14:27
tsc_1980 Victoras1
0 
De ce Pare slabut? Ca nu are 150 de kg? Ca vine din scoala sarbeasca, dupa 5 ani petrecuti la Steaua Rosie? Te-ai gandit mult pana sa deschizi gura, nu?  
click pt. Articol 20 February 2019 14:25
0 
Pare slabut, probabil nu a fost nimeni cu adevarat bun liber in perioada asta. 
click pt. Articol 20 February 2019 14:21
pipzn @gyke
0 
Cred ca mai util ar fi fost un meci de pregatire cu o echipa in adevaratul sens al cuvantului, chiar Mediasul/Voluntari/Dinamo/Galati/echipa secundara a clublui. Da, pentru o echipa ce joaca de 2 saptamani impreuna poate ar fi fost in regula pentru un meci de presezon dar nu cred ca pentru ce are nevoie acum Sibiul/Clujul/Craiova/Oradea/Timisoara/Pitesti etc. In meciul de aseara Rasic a aruncat cat si cum a vrut, pana si tinerii de 16-21 ani au gasit culoare de patrundere, Calnicenko a ajuns sa puncteze de langa inel in acest meci aproape la fel de mult ca in toate meciurile din acest sezon la un loc. De partea cealalata jucatorul lor cu 35 puncte nu cred ca ar avea aceasta ocazie intr-un meci oficial pentru ca niciun antrenor european nu cred ca ar accepta ca el sa tina mingea atat de mult. Iar la partea cu fizicul, era sa se accidenteze la contactul cu... Muresan, care nici macar nu si-a dat seama bine despre ce e vorba. Nici nu vreau sa ma gandesc ce se va intampla cu el daca nimereste in Cooper, Falker sau intre cei doi. Cei care vor sa imi spuna de Bobby Dixon de la Fener ar fi bine sa vada si cat efort fac oamenii lor mari ca sa-i faca loc si in ce conditii chiar patrunde. Aseara, unele patrunderi ale fundasului de 1,75 mi s-au parut mai degraba pe modul "suicide".
Ma intreb cum poate fi un astfel de meci mai bun decat un antrenament chiar cu echipa a doua a clubului mai ales daca aceasta din urma stie schemele. Insa decat nimic...
Altfel ce sa spun, poate la Sibiu vor juca altceva.
 
click pt. Articol 20 February 2019 14:07
0 
Eu nu am așteptări mari, mi-am pierdut 5 minute prin biografiile lor și sunt lămurit. Pe de altă parte, nu văd de ce să nu fie un meci de pregătire ok... decât un antrenament normal (și nouă ne lipsesc 2 jucători), sigur va fi mai bun. Noi încercăm și integrarea lui Ewing așa că meciul ăsta, plus cele 2 cu Voluntari vin foarte bine.  
click pt. Articol 20 February 2019 12:41
pipzn Meci
0 
Ultra amical. Atat de amical incat nici nu au aprins toate luminile in sala. Pe de alta parte eu cred ca au fost sensibil mai mult de 500 spectatori.

Si eu am remarcat pe cei doi jucatori mentionati in articolul de mai sus. Atat doar ca nu ii vad ca jucatori de liga 1 nici macar la noi. Conducatorul de joc e mult prea fragil. Poate in baschetul 3x3/street cu multe spatii si cel mult un adversar de depasit. Altfel in cel mai bun caz iese sifonat. Pivotul s-a miscat destul de bine, are si ceva aruncare de afara dar cam atat.

Apoi, sa nu uitam ca echipa asta s-a reunit de vreo 2 saptamani, daca am inteles bine. Si e de apreciat efortul pe care il fac, am inteles ca pe banii lor.

De partea cealalta, U a jucat si cu juniori de 16 ani. Mi-a placut increderea aratata de acestia, Rotaru a avut la un moment dat 3/3 din afara (de fapt asa a inceput), nu am inteles de ce Rasic a cam strigat la ei (pentru ca s-a intamplat nu numai in cazul jucatorului remarcat de studentU). Adica mi s-a parut normal sa ii indrume pentru ca daca el nu are viziune in joc nu stiu cine, insa nu in acest mod.

Concluzie: nu poate fi considerat un meci de pregatire real, aviz si sibienilor, echipa mare e decimata, exact ce mai lipsea. 
click pt. Articol 20 February 2019 11:00