U-BT Cluj-Napoca s-a impus în fața lui Overseas Basketball Combine la o diferență de 14 puncte


Mihai Silvășan s-a bazat o mare parte din joc pe juniorii clubului

Marți, 19 februarie, în BTarena, deținătoarea Cupei României a disputat un joc amical cu Overseas Basketball Combine, o echipă formată din jucători fără contract. Dacă în prima repriză scorul a fost echilibrat, în schimb, în cea de-a doua parte, clujenii au dominat și au reușit să învingă cu 95-81.

Cu aproape 500 de spectatori în tribune, cele două adversare nu au început foarte bine partida și la jumătatea primului sfert, scorul era de-abia 5-6. Însă, treptat, jucătorii ambelor formații au reușit să își ridice nivelul jocului și să păstreze echilibrul pe tabelă. Din tabăra gazdelor, Tony Easley a avut un început foarte bun de meci, marcând o serie de coșuri de sub panou. În schimb, de la oaspeți s-a remarcat fundașul Zavier Turner, acesta având un apetit ofensiv deosebit. După primul sfert, U-BT Cluj-Napoca avea un avantaj de patru puncte, scor 23-19.

În actul secund, jocul a continuat să fie echilibrat, iar cele două echipe au făcut rocada de mai multe ori la conducere. Mihai Silvășan le-a acordat șanse și tinerilor baschetbaliști din lotul său, iar aceștia s-au descurcat foarte bine. Cu toate acestea, la finalul primei reprize, gazdele conduceau la o diferență mică, scor 42-40.

După revenirea de la vestiare, jucătorii lui U-BT Cluj-Napoca au evoluat mult mai motivați și au reușit rapid să se distanțeze la zece puncte. În ciuda efortului depus de Turner, echipa americanilor nu s-a mai apropiat iar clujenii au ajuns să conducă la 19 puncte, scor 83-64. O surpriză plăcută a fost reprezentată de Anton Rotaru, juniorul de 16 ani al celor de la U-BT Cluj-Napoca. Acesta, venit de pe bancă, a reușit să înscrie trei coșuri de la distanță și a arătat un joc foarte curajos. De altfel, în ultimele minute, echipa antrenată de Mihai Silvășan a evoluat cu cinci jucători sub 21 de ani. Până la final, oaspeții au reușit să mai recupereze doar cinci puncte și astfel, U-BT Cluj-Napoca a câștigat cu 95-81.

Cel mai bun jucător al gazdelor a fost Kyndall Dykes, cu 22 de puncte și 4 pase decisive. Americanul clujenilor a fost urmat de Andrei Calnicenco, marcator a 19 puncte, și de Darrin Dorsey cu 12 puncte, 6 recuperări și 6 pase decisive. De asemenea, căpitanul clujenilor, Aleksandar Rasic a înscris 12 puncte, în timp ce Tony Easley a reușit un double-double: 11 puncte, 12 recuperări. Nu în ultimul rând, merită menționată prestația lui Anton Rotaru, care a terminat cu 11 puncte, o recuperare și o intercepție în 12 minute petrecute pe teren.

De partea cealaltă, Zavier Turner a avut un meci excepțional, contabilizând 35 de puncte, 7 recuperări și 4 pase decisive. Din formația antrenată de James Blackburn s-a mai remarcat pivotul Donovan Smith cu 19 puncte și 5 recuperări.

Pentru Overseas Basketball Combine urmează încă două jocuri amicale: joi, 21 februarie, cu CSM Mediaș și sâmbătă, 23 februarie, cu BC CSU Sibiu.

În schimb, următoarea partidă pentru U-BT Cluj-Napoca va avea loc în data de 2 martie, pe teren propriu, în compania rivalei BC CSU Sibiu.

*foto: u-bt.ro/Manases Sandor



David Istrate / 19 February 2019 / 22:03


Galerie foto


studentU bine ca de anuntat
0 
l ati anuntat in Horia Demian. Am fost pana acolo degeaba. Altfel, cativa mingicari, cativa amatori si un obez. Cam asta a fost OBC. Nu cred sa si gaseasca vreunul contract prin Europa. Inteleg ca asta i rostul turneului. De la noi m a impresionat placut Rotaru. O maturitate in joc aparte pt varsta lui si cateva reusite frumoase. De asemenea, mi s a parut putin ciudata atitudinea lui Rasic care a fost foarte vocal, mult mai vocal decat il stim, pe tot parcursul meciului si s a si enervat la un moment dat si a strigat la cocarla si a trantit i sticla de apa pe jos. Super bizar pt un jucator ponderat asa cum este el in majoritatea timpului. Insights, anyone? 
19 February 2019 22:46
trt Rasic!
0 
Adevarat,a fost foarte vocal! E si normal.Ajungi sa te antrenezi cu echipa mare si nu stii sa faci un blocaj,nu stii sa stai in pozitie de aparare...Juniorii au FOARTE MULT DE LUCRU,daca isi doresc performanta e musai sa fie MULT mai implicati individual. Individualizarea,imbunatatirea abilitatilor depinde doar de ei.Rasic,are MARE DREPTATE zic eu.La 16-18 ani este destul de tarziu sa dezvolti niste lucruri care trebuiau facute la 8-10 ani. Haide "U"! 
20 February 2019 10:43
gyke Just for you
1 
La 8-10 ani blocajele sunt interzise, spre exemplu, ca multe alte chestii (vezi apărarea în zonă). Dar da, mai este foarte mult de lucru.  
20 February 2019 10:57
trt gyke,tot just for you...
0 
Stiu ca sunt interzise anumite procedee la acea varsta.Asta nu inseamna ca nu poti face individual,mobilitate,conditie fizica si alte exercitii adecvate varstei. 
20 February 2019 15:13
pipzn Meci
0 
Ultra amical. Atat de amical incat nici nu au aprins toate luminile in sala. Pe de alta parte eu cred ca au fost sensibil mai mult de 500 spectatori.

Si eu am remarcat pe cei doi jucatori mentionati in articolul de mai sus. Atat doar ca nu ii vad ca jucatori de liga 1 nici macar la noi. Conducatorul de joc e mult prea fragil. Poate in baschetul 3x3/street cu multe spatii si cel mult un adversar de depasit. Altfel in cel mai bun caz iese sifonat. Pivotul s-a miscat destul de bine, are si ceva aruncare de afara dar cam atat.

Apoi, sa nu uitam ca echipa asta s-a reunit de vreo 2 saptamani, daca am inteles bine. Si e de apreciat efortul pe care il fac, am inteles ca pe banii lor.

De partea cealalta, U a jucat si cu juniori de 16 ani. Mi-a placut increderea aratata de acestia, Rotaru a avut la un moment dat 3/3 din afara (de fapt asa a inceput), nu am inteles de ce Rasic a cam strigat la ei (pentru ca s-a intamplat nu numai in cazul jucatorului remarcat de studentU). Adica mi s-a parut normal sa ii indrume pentru ca daca el nu are viziune in joc nu stiu cine, insa nu in acest mod.

Concluzie: nu poate fi considerat un meci de pregatire real, aviz si sibienilor, echipa mare e decimata, exact ce mai lipsea. 
20 February 2019 11:00
0 
Eu nu am așteptări mari, mi-am pierdut 5 minute prin biografiile lor și sunt lămurit. Pe de altă parte, nu văd de ce să nu fie un meci de pregătire ok... decât un antrenament normal (și nouă ne lipsesc 2 jucători), sigur va fi mai bun. Noi încercăm și integrarea lui Ewing așa că meciul ăsta, plus cele 2 cu Voluntari vin foarte bine.  
20 February 2019 12:41
pipzn @gyke
0 
Cred ca mai util ar fi fost un meci de pregatire cu o echipa in adevaratul sens al cuvantului, chiar Mediasul/Voluntari/Dinamo/Galati/echipa secundara a clublui. Da, pentru o echipa ce joaca de 2 saptamani impreuna poate ar fi fost in regula pentru un meci de presezon dar nu cred ca pentru ce are nevoie acum Sibiul/Clujul/Craiova/Oradea/Timisoara/Pitesti etc. In meciul de aseara Rasic a aruncat cat si cum a vrut, pana si tinerii de 16-21 ani au gasit culoare de patrundere, Calnicenko a ajuns sa puncteze de langa inel in acest meci aproape la fel de mult ca in toate meciurile din acest sezon la un loc. De partea cealalata jucatorul lor cu 35 puncte nu cred ca ar avea aceasta ocazie intr-un meci oficial pentru ca niciun antrenor european nu cred ca ar accepta ca el sa tina mingea atat de mult. Iar la partea cu fizicul, era sa se accidenteze la contactul cu... Muresan, care nici macar nu si-a dat seama bine despre ce e vorba. Nici nu vreau sa ma gandesc ce se va intampla cu el daca nimereste in Cooper, Falker sau intre cei doi. Cei care vor sa imi spuna de Bobby Dixon de la Fener ar fi bine sa vada si cat efort fac oamenii lor mari ca sa-i faca loc si in ce conditii chiar patrunde. Aseara, unele patrunderi ale fundasului de 1,75 mi s-au parut mai degraba pe modul "suicide".
Ma intreb cum poate fi un astfel de meci mai bun decat un antrenament chiar cu echipa a doua a clubului mai ales daca aceasta din urma stie schemele. Insa decat nimic...
Altfel ce sa spun, poate la Sibiu vor juca altceva.
 
20 February 2019 14:07
gyke Pai
0 
Noi nu avem echipa a doua și cred că nici voi nu aveți... 😀. Iar oldboys adunăm mai greu. Dar așa să fie cum zici, măcar se va face prezentarea lui Ewing. Până atunci, urmează meciurile cu Voluntari. Vorbim mai încolo, mulțam de comments.  
20 February 2019 17:14

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
Cristian Achim: „A fost o încleștare ieșită din comun din toate punctele de vedere. Nu veți mai vedea așa ceva, ‘mark my words’”
Antrenorul bihorenilor a avut cuvinte de laudă la adresa lui Silvășan, dar și pentru fanii orădeni 
Mihai Silvășan și-a anunțat demisia de funcția de antrenor principal al lui U-BT Cluj
„Silva” a renunțat după ce a ratat calificarea în finala LNBM: „Nu am nicio problemă să îmi asum eșecul” 
Nikola Markovic: „A fost un meci foarte strâns, dar am avut noroc și am reușit să îl câștigăm”
Sârbul a fost cel mai bun marcator pentru CSM CSU Oradea, în meciul 4 contra lui U-BT Cluj 
Mihai Silvășan: „Nu am cum să detaliez dezamăgirea pe care o simt”
U-BT Cluj a ratat calificarea în finala Ligii Naționale în dauna celor de la CSM CSU Oradea 
CSM CSU Oradea s-a calificat în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Campioana en-titre a trecut de U-BT Cluj în patru partide 
CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca
CSM CSU Oradea învinge pe U BT Cluj-Napoca la o diferență de 5 puncte 
Ionuț Georgescu, prima reacție după ce a fost suspendat trei meciuri de către Comisia de Disciplină
Managerul lui CSU Sibiu a vorbit după calificarea obținută de galben-albaștri în finala LNBM 
Dan Fleșeriu: „Am suferit mult în sferturi și semifinale, două echipe extrem de arțăgoase care ne-au pus multe probleme”. Video
CSU Sibiu a reușit prima calificare în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin, după 20 de ani 
BC CSU Sibiu este în finala Ligii Naționale de Baschet Masculin
Sibienii au tranșat calificarea cu o victorie în meciul 4 din Bănie 
Ionuț Georgescu a fost suspendat trei etape după incidentele de la Craiova
Oficialul lui BC CSU Sibiu nu va putea să mai stea pe banca tehnică 
Ossiryss Antrenor
0 
Nu țin neapărat sa bag bațul prin gard înaintea finalei, dar nici Achim sau Fleseriu nu sunt scoși de pe lista foarte posibililor antrenori! Amândoi sunt foarte valoroși și au petrecut suficienți ani la actualele lor cluburi, pentru a-și dori un proiect nou, într-o organizație cu ambiții mari și buget pe măsură. Pronosticul meu e ca vom avea antrenor străin sau unul dintre cei doi. Iar cât privește străinul, deși îl simpatizez pe Dragan, parca îmi doresc ceva mai mult pentru clubul asta, mai ales ca, timp va fi destul și pentru negocieri și pentru conturarea lotului. Costescu ar fi și el un profil interesant, mai ales ca e mai mult decât deschis sa lucreze cu jucători tineri, iar la Cluj, după cum mai spuneam, Academia produce. 
click pt. Articol 21 May 2019 08:05
ajax ???
0 
... Care e cel mai mare minus până la urmă, lipsa lui Moldoveanu sau Silvasan? 
click pt. Articol 21 May 2019 08:05
koala @dario
0 
De unde dracu atata frustrare in voi fratilor? In seara asta am obtinut o victorie senzationala, in loc sa sarbatorim victoria noi cautaum sa ne umflam muschii pe net cu sibienii. Cat despre conducatori oricare dintre ei (Sere, Cristescu, Georgescu) ar face orice ca sa isi cada echipa castigand, asa ca nu cred ca ii unul mai "gunoi" ca celalalt. Oricum noi oradenii nu ii vedem numai pe Cristescu si pe Georgescu, la fel cum ei sibienii il vad doar pe Sere samd. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:47
Dario Robert
0 
Robert! Vino la meciul din finala si o sa-ti dai seama ce comportament au ciobanii din sibiu!  
click pt. Articol 20 May 2019 23:29
0 
Sarbii au in sange lupta dusa pana la extrem. Dar si americanii nostri sunt de nepretuit. S-a reusit o combinatie sarbo-americano foarte buna care sper ca ne va aduce al treilea titlu de campioni. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:29
BVN Kuti
0 
Kuti asta este enervant... de bun! Fara nici o ironie. In locul lui Bobe, mi-as pune cateva intrebari dupa aceasta serie. Au avut si ei meciul. lor direct, fiind de aceeasi generatie. Kuti l-a facut zob le Bobe al nostru, fara nici o exagerare. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:26
0 
Multumim CSM si Achim. Succes in lupta pentru al treilea titlu de campion. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:23
0 
Respect jucatorilor si galeriei U. 
click pt. Articol 20 May 2019 23:22
BVN Respect Silvasan
0 
Chiar daca pe teren suntem rivali, nu pot decat sa ii doresc bafta in continuare in cariera de antrenor. Pacat ca in aceasta tara sunt atat de putine orase care sustin baschetul, si astfel posibilitatile de sa preiei o altă echipa sunt minime. Bafta! 
click pt. Articol 20 May 2019 23:12
Citesc aici și mă minunez! Parcă ar fi disputa dintre PSD Jegălia și PSD Căcăreaza, nu intre suporterii a două echipe ce reprezintă orașe ce revendică respect pentru evoluția lor mult peste medie într-o societate defectă! E jenant!  
click pt. Articol 20 May 2019 23:04