U-BT Cluj-Napoca s-a impus în fața lui Overseas Basketball Combine la o diferență de 14 puncte


Mihai Silvășan s-a bazat o mare parte din joc pe juniorii clubului

Marți, 19 februarie, în BTarena, deținătoarea Cupei României a disputat un joc amical cu Overseas Basketball Combine, o echipă formată din jucători fără contract. Dacă în prima repriză scorul a fost echilibrat, în schimb, în cea de-a doua parte, clujenii au dominat și au reușit să învingă cu 95-81.

Cu aproape 500 de spectatori în tribune, cele două adversare nu au început foarte bine partida și la jumătatea primului sfert, scorul era de-abia 5-6. Însă, treptat, jucătorii ambelor formații au reușit să își ridice nivelul jocului și să păstreze echilibrul pe tabelă. Din tabăra gazdelor, Tony Easley a avut un început foarte bun de meci, marcând o serie de coșuri de sub panou. În schimb, de la oaspeți s-a remarcat fundașul Zavier Turner, acesta având un apetit ofensiv deosebit. După primul sfert, U-BT Cluj-Napoca avea un avantaj de patru puncte, scor 23-19.

În actul secund, jocul a continuat să fie echilibrat, iar cele două echipe au făcut rocada de mai multe ori la conducere. Mihai Silvășan le-a acordat șanse și tinerilor baschetbaliști din lotul său, iar aceștia s-au descurcat foarte bine. Cu toate acestea, la finalul primei reprize, gazdele conduceau la o diferență mică, scor 42-40.

După revenirea de la vestiare, jucătorii lui U-BT Cluj-Napoca au evoluat mult mai motivați și au reușit rapid să se distanțeze la zece puncte. În ciuda efortului depus de Turner, echipa americanilor nu s-a mai apropiat iar clujenii au ajuns să conducă la 19 puncte, scor 83-64. O surpriză plăcută a fost reprezentată de Anton Rotaru, juniorul de 16 ani al celor de la U-BT Cluj-Napoca. Acesta, venit de pe bancă, a reușit să înscrie trei coșuri de la distanță și a arătat un joc foarte curajos. De altfel, în ultimele minute, echipa antrenată de Mihai Silvășan a evoluat cu cinci jucători sub 21 de ani. Până la final, oaspeții au reușit să mai recupereze doar cinci puncte și astfel, U-BT Cluj-Napoca a câștigat cu 95-81.

Cel mai bun jucător al gazdelor a fost Kyndall Dykes, cu 22 de puncte și 4 pase decisive. Americanul clujenilor a fost urmat de Andrei Calnicenco, marcator a 19 puncte, și de Darrin Dorsey cu 12 puncte, 6 recuperări și 6 pase decisive. De asemenea, căpitanul clujenilor, Aleksandar Rasic a înscris 12 puncte, în timp ce Tony Easley a reușit un double-double: 11 puncte, 12 recuperări. Nu în ultimul rând, merită menționată prestația lui Anton Rotaru, care a terminat cu 11 puncte, o recuperare și o intercepție în 12 minute petrecute pe teren.

De partea cealaltă, Zavier Turner a avut un meci excepțional, contabilizând 35 de puncte, 7 recuperări și 4 pase decisive. Din formația antrenată de James Blackburn s-a mai remarcat pivotul Donovan Smith cu 19 puncte și 5 recuperări.

Pentru Overseas Basketball Combine urmează încă două jocuri amicale: joi, 21 februarie, cu CSM Mediaș și sâmbătă, 23 februarie, cu BC CSU Sibiu.

În schimb, următoarea partidă pentru U-BT Cluj-Napoca va avea loc în data de 2 martie, pe teren propriu, în compania rivalei BC CSU Sibiu.

*foto: u-bt.ro/Manases Sandor



David Istrate / 19 February 2019 / 22:03


Galerie foto


studentU bine ca de anuntat
0 
l ati anuntat in Horia Demian. Am fost pana acolo degeaba. Altfel, cativa mingicari, cativa amatori si un obez. Cam asta a fost OBC. Nu cred sa si gaseasca vreunul contract prin Europa. Inteleg ca asta i rostul turneului. De la noi m a impresionat placut Rotaru. O maturitate in joc aparte pt varsta lui si cateva reusite frumoase. De asemenea, mi s a parut putin ciudata atitudinea lui Rasic care a fost foarte vocal, mult mai vocal decat il stim, pe tot parcursul meciului si s a si enervat la un moment dat si a strigat la cocarla si a trantit i sticla de apa pe jos. Super bizar pt un jucator ponderat asa cum este el in majoritatea timpului. Insights, anyone? 
19 February 2019 22:46
trt Rasic!
0 
Adevarat,a fost foarte vocal! E si normal.Ajungi sa te antrenezi cu echipa mare si nu stii sa faci un blocaj,nu stii sa stai in pozitie de aparare...Juniorii au FOARTE MULT DE LUCRU,daca isi doresc performanta e musai sa fie MULT mai implicati individual. Individualizarea,imbunatatirea abilitatilor depinde doar de ei.Rasic,are MARE DREPTATE zic eu.La 16-18 ani este destul de tarziu sa dezvolti niste lucruri care trebuiau facute la 8-10 ani. Haide "U"! 
20 February 2019 10:43
gyke Just for you
1 
La 8-10 ani blocajele sunt interzise, spre exemplu, ca multe alte chestii (vezi apărarea în zonă). Dar da, mai este foarte mult de lucru.  
20 February 2019 10:57
trt gyke,tot just for you...
0 
Stiu ca sunt interzise anumite procedee la acea varsta.Asta nu inseamna ca nu poti face individual,mobilitate,conditie fizica si alte exercitii adecvate varstei. 
20 February 2019 15:13
pipzn Meci
0 
Ultra amical. Atat de amical incat nici nu au aprins toate luminile in sala. Pe de alta parte eu cred ca au fost sensibil mai mult de 500 spectatori.

Si eu am remarcat pe cei doi jucatori mentionati in articolul de mai sus. Atat doar ca nu ii vad ca jucatori de liga 1 nici macar la noi. Conducatorul de joc e mult prea fragil. Poate in baschetul 3x3/street cu multe spatii si cel mult un adversar de depasit. Altfel in cel mai bun caz iese sifonat. Pivotul s-a miscat destul de bine, are si ceva aruncare de afara dar cam atat.

Apoi, sa nu uitam ca echipa asta s-a reunit de vreo 2 saptamani, daca am inteles bine. Si e de apreciat efortul pe care il fac, am inteles ca pe banii lor.

De partea cealalta, U a jucat si cu juniori de 16 ani. Mi-a placut increderea aratata de acestia, Rotaru a avut la un moment dat 3/3 din afara (de fapt asa a inceput), nu am inteles de ce Rasic a cam strigat la ei (pentru ca s-a intamplat nu numai in cazul jucatorului remarcat de studentU). Adica mi s-a parut normal sa ii indrume pentru ca daca el nu are viziune in joc nu stiu cine, insa nu in acest mod.

Concluzie: nu poate fi considerat un meci de pregatire real, aviz si sibienilor, echipa mare e decimata, exact ce mai lipsea. 
20 February 2019 11:00
0 
Eu nu am așteptări mari, mi-am pierdut 5 minute prin biografiile lor și sunt lămurit. Pe de altă parte, nu văd de ce să nu fie un meci de pregătire ok... decât un antrenament normal (și nouă ne lipsesc 2 jucători), sigur va fi mai bun. Noi încercăm și integrarea lui Ewing așa că meciul ăsta, plus cele 2 cu Voluntari vin foarte bine.  
20 February 2019 12:41
pipzn @gyke
0 
Cred ca mai util ar fi fost un meci de pregatire cu o echipa in adevaratul sens al cuvantului, chiar Mediasul/Voluntari/Dinamo/Galati/echipa secundara a clublui. Da, pentru o echipa ce joaca de 2 saptamani impreuna poate ar fi fost in regula pentru un meci de presezon dar nu cred ca pentru ce are nevoie acum Sibiul/Clujul/Craiova/Oradea/Timisoara/Pitesti etc. In meciul de aseara Rasic a aruncat cat si cum a vrut, pana si tinerii de 16-21 ani au gasit culoare de patrundere, Calnicenko a ajuns sa puncteze de langa inel in acest meci aproape la fel de mult ca in toate meciurile din acest sezon la un loc. De partea cealalata jucatorul lor cu 35 puncte nu cred ca ar avea aceasta ocazie intr-un meci oficial pentru ca niciun antrenor european nu cred ca ar accepta ca el sa tina mingea atat de mult. Iar la partea cu fizicul, era sa se accidenteze la contactul cu... Muresan, care nici macar nu si-a dat seama bine despre ce e vorba. Nici nu vreau sa ma gandesc ce se va intampla cu el daca nimereste in Cooper, Falker sau intre cei doi. Cei care vor sa imi spuna de Bobby Dixon de la Fener ar fi bine sa vada si cat efort fac oamenii lor mari ca sa-i faca loc si in ce conditii chiar patrunde. Aseara, unele patrunderi ale fundasului de 1,75 mi s-au parut mai degraba pe modul "suicide".
Ma intreb cum poate fi un astfel de meci mai bun decat un antrenament chiar cu echipa a doua a clubului mai ales daca aceasta din urma stie schemele. Insa decat nimic...
Altfel ce sa spun, poate la Sibiu vor juca altceva.
 
20 February 2019 14:07
gyke Pai
0 
Noi nu avem echipa a doua și cred că nici voi nu aveți... 😀. Iar oldboys adunăm mai greu. Dar așa să fie cum zici, măcar se va face prezentarea lui Ewing. Până atunci, urmează meciurile cu Voluntari. Vorbim mai încolo, mulțam de comments.  
20 February 2019 17:14

Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. TOTALBASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului. După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!

Din aceeaşi categorie...
BCM U Pitești și-a luat revanșa contra SCM U Craiova
Oltenii au fost aproape de a întoarce soarta meciului 
Dinamo Știința București se impune în fața celor de la CSM Phoenix Galați
Aruncările de la mare distanță au fost arma principală a bucureștenilor 
Baschetbaliștii de la U-BT Cluj au plantat o pădure la marginea orașului. Video
Sportivii au răspuns pozitiv invitației fanilor la un eveniment dedicat Centenarului lui „U” 
BCM U Pitești primește vizita celor de la SCM U Craiova
În partida tur, oltenii s-au impus la 4 puncte 
CSM Târgu Mureș a învins-o pe ACS Târgu Jiu la o diferență de 43 de puncte
Trupa ardeleană și-a consolidat prima poziție în clasamentul Grupei Albastre 
CSA Steaua București s-a impus ușor în fața lui CSM Mediaș
Formația antrenată de Sașa Ocokoljic continuă lupta pentru playoff-ul LNBM 
Dan Fleșeriu: „Este frustrant să conduci tot campionatul și pe final să te chinui”
BC CSU Sibiu a suferit primul eșec al sezonului pe teren propriu 
Alhaji Mohammed: „Spuneți tuturor să nu mai vorbească despre vârsta mea pentru că este ridicol”
Americanul lui U-BT Cluj-Napoca le-a transmis un mesaj contestatarilor săi 
Vladan Vukosavljevic, prestație extrem de modestă împotriva lui U-BT Cluj
Cel mai bun marcator din campionat al Timișoarei nu a reușit să înscrie contra ardelenilor 
0 
Deja parca ai inceput să mă plictisești. Doar comentariile tale sunt relevante, restul suntem de la grupa mica. Nu cumva te ia cu amețeală de la înălțime? Mai bine sa scrii doar tu aici că îți place din cate vad. Ti-am apreciat opiniile până la un punct în care mi-am dat seama că tu ai inventat coada la cireașă. Restul sa culeagă sâmburi și să nu își mai des nimeni cu părerea. Zic sa ne căutăm de joaca în altă parte. 
click pt. Articol 25 March 2019 00:11
DonJuan De 4 ani
0 
De 4 ani ne chinuim pe fiecare final de campionat. Daca și anul asta se întâmplă la fel este clar că știm unde este problema. 
click pt. Articol 25 March 2019 00:04
DonJuan Marius_M
0 
Răspunsul este simplu: Daca se aducea un jucător de o certă valoare, care juca 30min si care te ajuta sa câștigi cu Oradea acum toți eram fericiți și nu mai vorbeam de riscuri. Ne gândeam cum să sărbătorim titlul. Până una alta...cu Daniel avem doua înfrângerii. Strici tot ce ai construit pt Daniel? 
click pt. Articol 25 March 2019 00:01
0 
Nu stiu de ce aveam impresia ca Timisoara a batut la Pitesti si acum erati nevoiti sa bateti la 10 puncte sau mai mult, gresala mea, dar asta nu face totusi meciul cu Sibiu unul de palmares pentru ca trebuie luata in considerare si o eventuala infrangere la Timisoara. 
click pt. Articol 25 March 2019 00:00
Renan De ce?
0 
Daca batem Tm, avem o victorie în plus față de ei, plus rezultatele directe in caz de egalitate. 
click pt. Articol 24 March 2019 23:38
0 
si vreti sa le dati posilitatea celor de la Craiova sa isi aleaga adversarul in playoff?  
click pt. Articol 24 March 2019 23:29
Renan Da dar
0 
Si Craiova joaca acasa cu Timișoara ultima etapă. O Timișoara care daca noi batem, nu vor mai avea pentru ce trage. E doar parerea mea. 
click pt. Articol 24 March 2019 23:23
76ers de palmares?
0 
Pitesti inca are sanse la locul 4. Nu mi se pare atat de imposibil ca voi sa castigati toate cele 3 meciuri si Craiova sa le piarda pe amandoua si cu o victorie impotriva Sibiului miercuri ati pune si o presiune foarte mare pe ei sa bata la Craiova daca vor locul 1. 
click pt. Articol 24 March 2019 23:19
Renan Bravo
0 
Un meci controlat în mare parte. Avem probleme cu finalurile de meci. Meciul cu Sibiu, devine unul de palmares, meciul care va decide locul 5 va fi cel de la Timișoara. 
click pt. Articol 24 March 2019 23:06
Marius_M Nu ne înțelegem
0 
Ți-am dat niște argumente acolo, adică lucruri care ne-au lipsit anul trecut și pe care acum le avem. Deci, teoretic, ar fi de ajuns pentru a ajunge mai sus decât anul trecut. Eu de un singur lucru sunt sigur: dacă vrem finala, e obligatoriu sa terminam pe 1. In rest, evident, Dan știe cel mai bine și are toată susținerea tuturor. Nu a pus nimeni la îndoială asta. 
click pt. Articol 24 March 2019 22:25